کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 30 مهر 1399   Wednesday 21 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 27 مهر 1399

صفحه خبر: صفحه آخر

علی اکبر فرقانی‪-‬ به عنوان کسی که برای مطبوعات یادداشت می‌نویسم کمی شناخته شده‌ام و سنگ صبور کاسب، و قهوه‌خانه‌دار، کارگر شهرداری، دوست و آشنا، هم‌محلی و همکار، فامیل و کسان و خویشان خود هستم؛ آنها چه تلفنی و چه در اتوبوس و تاکسی و مترو و پیاده رو به من نزدیک می‌شوند و غم‌شان را بر دوش نحیف من می‌گذارند و در دل از من معجزه می‌خواهند حال آن کاری به جز نوشتن از من بر نمی‌آید. ترفند گره‌گشایی هم ندارم برای گره‌ای یا کلیدی ندارم که در بسته‌ای را باز کند.
درد دل مردم درباره گرانی، نداری، مشکلات اقتصادی و از همه مهم‌تر ثابت نگهداشتن یارانه‌های نقدی تمامی ندارد. آن‌ها به اندازه‌ای طرح مشکل می‌کنند که گاهی مشکلات خودم فراموشم می‌شود. در فضای مجازی هم روز بخیر آن‌ها بی‌علت نیست، آنجا هم برایم پیام می‌گذارند که دردشان را در روزنامه منعکس کنم. خدا در روزنامه‌ها را همیشه باز نگه دارد.
برخی‌ها به ویژه ساکنان شهرستان‌های دوردست و مناطق محروم بر این عقیده‌اند که چندسال پیش یارانه بیشتر به درد خور بود و مردم می‌توانستند چند روزی با آن سر کنند. یارانه نقدی آن زمان هرچند مبلغ‌اش پایین بود ولی تورم و گرانی افسارگسیخته آن چنانی نبود.
با گذشت سال‌ها از برقراری یارانه، مبلغش همچنان همان است که بود، نه قطع می‌شود و نه زیاد.
افزایش شدید قیمت‌ها را شاهدیم ولی افزایش یارانه را نه. همچنان مبلغ یارانه‌ها ثابت مانده و هیچ افزایشی نداشته و دولت هم سعی در بالابردن آن ندارد.
هر دولت بنا به موقعیت روز و جامعه باید سیاست‌های خاصی را در پیش بگیرد از این رو مشکلات و درخواست‌های مردم نباید نادیده گرفته شود. بارها مردم از ستاد هدفمندی یارانه درخواست افزایش مبلغ ناچیز یارانه را متناسب با شرایط اقتصادی روز داشته اند، ولی جوابی دریافت نکرده اند.
دولت می‌گوید سیاست هایش به دلیل شرایط حاد اقتصادی و به ویژه تحریم اقتصادی همین است که هست، قدرت افزایش یارانه‌های نقدی را ندارد.
گفته می‌شود یارانه برخی خانواده‌های به اصطلاح با درآمد بالا از دیدگاه مسئولان ستاد هدمندی، قطع شده است. اگر اینطور است چرا آن قطع شده‌ها را به مردم محروم نمی‌دهند؟ اگر یارانه حق مردم محروم است چرا به محرومان بیشتر رسیدگی نمی‌شود که کمرشان زیر گرانی نشکند؟ آیا یک کارمند معمولی دولت، درآمدش بالا است که یارانه‌اش قطع شده است؟
قبوض مصرفی آب، برق، گاز و تلفن با رقم‌های بالا و در برخی موارد تصاعدی محاسبه و برای مشترکان صادر می‌شود؛ در حالی که دولت اگر توان پرداخت یارانه نقدی ندارد باید کمی سوبسید برای مردم قائل شود.
یارانه فعلی پاسخگوی هیچ مشکلی نیست چه رسد به خرید مایحتاج ضروری که این روزها قیمت‌ها سیر صعودی گرفته و سر به فلک کشیده و کره ۱۰۰ گرمی ۸ هزار تومان شده است. تازه ناخالصی هم دارد؛ چرا؟ آیا قدرت خرید خانواده‌های کم درآمد و ضعیف بالا رفته یا از پول نفت، پولدارشده‌اند؟
به مهمانی که می‌روم خانواده فامیل، انگار که من صاحب روزنامه هستم، به جای پرسیدن حال و احوال من از مشکلات خود می‌گویند. بعضی درددل می‌کنند که یارانه نقدی باید هر ماه اضافه شود ولی سال به سال هم تغییری نمی‌کند؛ دیگری می‌گوید همین مبلغ را ما حاضریم به عنوان کمک به دولت بدهیم، آیا به دردش خواهد خورد؟ با یک حساب سرانگشتی حتی کرایه تاکسی هم نمی‌شود.
سومی می‌گوید دولت به متقاضیان یک میلیون تومان از یارانه نقدی وام پرداخت کرده است؛ در حالی که می‌توانست برای کمک به خانواده‌ها از بازپس گرفتن اقساط خودداری کند ولی یارانه‌ قطع کرده است.
به هر حال مشکلات شدید اقتصادی و گرانی مانند بختک روی سینه مردم فشار می‌آورد و جان به لب شان کرده است. هر روز اسب سرکش گرانی رم می‌کند و کسی افسار به گردنش نمی‌اندازد. خانواده‌های کم درآمد جامعه از دولت تدبیر و امید انتظار معجزه ندارند بلکه توقع دارند برای افزایش یارانه‌های نقدی اقدام کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام