کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 30 مهر 1399   Wednesday 21 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 27 مهر 1399

صفحه خبر: زندگی

آفتاب یزد-گروه زندگی: در بین بیماری هایی که در ردیف بیماری های زنان و زایمان طبقه بندی می شوند، « آندومتریوز» بیماری شایعی است که همه ساله جان میلیون‌ها زن را در سراسر جهان می گیرد. آندومتریوز یکی از شایع ترین مشکلات باروری زنان در سنین باروری است که زنان به آن مبتلا می شوند.آندومتریوز در برخی از بیماران علامتی ندارد. اما اغلب زنانی که به این بیماری مبتلا هستند، کیفیت زندگی آنها را کاهش خواهد داد لذا با توجه به اهمیت موضوع آفتاب یزد در این باره با دکتر سیمین ظفردوست، جراح و متخصص زنان و زایمان، فلوشیپ ناباروری و نازایی گفتگو کرده است.
وی در اینباره می‌گوید: رشد نابجای بافت رحم یا آندومتریوز وضعیتی است که بافتی مانند پوشش درونی رحم در جای دیگری از بدن پدید می‌آید. این بیماری باعث ۳۰ تا ۴۰ درصد نازایی‌هاست.
دکتر ظفردوست خاطرنشان کرد: بافت نابجای رحم در هر جایی
از حفره‌ لگنی ممکن است یافت ‌شود از قبیل روی تخمدان‌ها، لوله‌های تخمک‌بر، روی رباط‌های رحم، دیواره‌‌‌ پهلویی لگن و جاهای دیگر.
این جراح و متخصص زنان و زایمان بیان کرد: معمول‌ترین نشانه‌ رشد نابه جای بافت رحم، درد در ناحیه‌ لگن است. این درد اغلب با چرخه‌ ماهانه مربوط است، اما زنی که به این نارسایی دچار شده باشد ممکن است به دردهایی دچار شود که با چرخه‌ ماهانه‌اش ارتباطی نداشته باشد.
وی افزود: دربسیاری از زنان، درد بیماری آندومتریوز به اندازه‌ای شدید و ناتوان‌کننده است که برنامه‌ زندگی آنها را به هم می‌ریزد. همچنین ممکن است بر کالبد درونی نیز اثر بگذارد و درمراحل شدید باعث چسبیدن اندام‌های درونی به هم شود.
دکتر ظفردوست در پاسخ به این پرسش که "عوامل پدید آورنده آندومتریوز چیست"، ابراز کرد: درباره‌ آنچه که آندومتریوز را پدیدمی‌آورد، چند نظریه وجود دارد اما متاسفانه هیچ کدام از این نظریه‌ها تا کنون به طورکامل ثابت نشده‌اند و همه‌ سازو کارهای مرتبط با پدید آمدن و پیشرفت این بیماری را نیز به طور کامل توجیه نمی‌کنند. بنابراین، عوامل پدید آورنده‌ این بیماری هنوز ناشناخته‌اند.
این متخصص فلوشیپ ناباروری و نازایی ادامه داد: با وجود این، بیشتر پژوهشگران بر این باورند که هورمون استروژن اثر
تشدید کننده‌ای بر آندومتریوز دارد. در نتیجه، بیشتر درمان‌های کنونی برای این بیماری بر پایه تنظیم میزان تولید استروژن در بدن زن برای تسکین علایم می‌باشند.
وی مطرح کرد: تاکنون هیچ درمان قطعی‌ای برای بیماری آندومتریوز گزارش نشده است. چند نظریه بیشتر از دیگران پذیرفته شده‌اند که یکی از آنها دگرگونی بافتی است.
دکتر ظفردوست عنوان کرد: دگرگونی بافتی(متاپلازی) به معنای تغییر یک بافت عادی به بافت عادی دیگر است. برخی پژوهشگران پیشنهاد کرده‌اند که بافت دیواره‌ رحم(آندومتر) توانایی آن را دارد که در برخی موارد جایگزین بافت‌های دیگر خارج از رحم شود.
این متخصص افزود: به نظر برخی پژوهشگران این دگرگونی
در دوران جنینی، زمانی که رحم برای نخستین‌بار به وجود می‌آید، رخ می‌دهد. به نظر برخی دیگر، گروهی از سلول‌های بالغ توانایی تبدیل شدن به بافت دیگر را که در مرحله‌ی جنینی دارند، در خود نگه می‌دارند.وی اظهار کرد: بررسی‌ها نشان داده‌اند که احتمال دچار شدن بستگان درجه‌ یک زنی با رشد نابجای بافت رحم، به این بیماری بیشتراست. همچنین، هنگامی که ارتباط وراثتی وجود دارد، این بیماری در نسل دیگر بدتر وشدیدتر خواهد بود.
دکتر ظفردوست ادامه داد: تکه‌هایی از بافت رحم ممکن است از راه رگ‌های خونی یا دستگاه لنفی به جاهای دیگر بدن برده شوند. این پدیده ممکن است توضیحی باشد که چگونه آندومتریوز در اندام‌های دوری مانند شش‌ها، مغز، پوست یا چشم‌ها نیز دیده می‌شود.این جراح و متخصص زنان و زایمان متذکر شد: در بسیاری از زنانی که به آندومتریوز دچار شده‌اند، کاستی‌ها یا نارسایی‌هایی در کارکرد دستگاه ایمنی دیده می‌شود. اینکه این نارسایی‌ها عامل آندومتریوز هستند یا پیامد آن، هنوز روشن نیست.
وی مطرح کرد: در برخی پژوهش‌ها به دخالت عوامل محیطی در پدید آوردن یا گسترش آندومتریوز اشاره شده‌ است. به ویژه آن را با ساز و کاری که مواد زهرآگین محیطی بر هورمون‌های تولید مثلی و پاسخ دستگاه ایمنی اثر می‌گذارند،مرتبط دانسته‌اند. اما این نظریه ثابت نشده و همچنان بحث‌برانگیز مانده است البته، شاید ترکیبی از این عوامل باعث می‌شود در برخی زنان رشد نابجای بافت رحم پدید آید.دکتر ظفر دوست بیان کرد: همانگونه که گفته شد معمول‌ترین نشانه‌ آندومتریوز درد درناحیه لگن است. درد ممکن در زمان‌ها و ‌جاهای مختلفی مانند در جریان تخمک‌گذاری،در شکم در جریان خونروش، هنگام ادرار کردن،در بخش پایینی پشت وغیره احساس شود. این متخصص فلوشیپ ناباروری و نازایی اظهار داشت: نشانه‌ها و پیآمدهای دیگر بیماری آندومتریوز اسهال یا یبوست،نفخ شکم، خونریزی سنگین یا نامنظم، خستگی وشناخته ‌شده‌ترین پیامد آندومتریوز نیز نازایی است. برآورد می‌شود که ۳۰ تا ۴۰ درصد زنان مبتلا به این بیماری، نازا هستند.
وی ابراز داشت: راهکار ساده‌ای برای شناسایی آندومتریوز وجود ندارد. در حقیقت، تنها راه قابل اعتماد برای تشخیص قطعی آندومتریوز انجام دادن لاپاراسکوپی و تکه‌برداری از بافت است. اما این روش اگر زیر نظر پزشک و جراح کاردانی انجام نشود، ممکن است بیماری تشخیص داده نشود. این را هم باید افزود که بیشتر زنان ودختران تمایل به انجام جراحی ندارند.
دکتر ظفر دوست ادامه داد: تشخیص آندومتریوز اندکی دردسرساز است وپزشک متخصص زنان باید نشانه‌های بیماری را به درستی تشخیص دهد و پس از به دست آوردن پیشینه‌ از نشانه‌های بیماری به بیمارمورد نظر پیشنهاد انجام تکه‌برداری از بافت را بدهد. برای این که کارها به خوبی پیش برود، بیمار باید با راست‌گویی و روشنی از نشانه‌های بیماری با پزشک سخن بگوید و چیزی را پنهان نگه ندارد.این جراح و متخصص زنان و زایمان در پایان گفت: آزمایش‌های دیگری نیز وجود دارد که پزشک متخصص ممکن است برای تشخیص آندومتریوز انجام دهد. سونوگرافی، اسکن ام‌.آر.‌آی.(MRI) و بررسی‌های دیگر. هیچ کدام از این آزمایش‌ها به طور قطعی بیماری را مشخص نمی‌کنند،اما می‌توانند به تشخیص آن کمک کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام