کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 10 آذر 1399   Monday 30 November 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 05 مهر 1399

صفحه خبر: زندگی

آفتاب یزد - گروه زندگی : زخم شدن بدن و پوست از حوادثی است که همه انسان‌ها در زندگی خود حداقل یک بار آن را تجربه کرده‌اند. این جراحات ممکن است به صورت جزئی یا در ابعادی بزرگتر رخ دهند. امروزه افرادی که دچار جای زخم شده اند از
روش ها و تکنیک های زیادی جهت پوشاندن این مشکل در صورت خود استفاده می نمایند و سعی می نمایند از انواع کرم های موجود در بازار جهت این پوشش دهی استفاده نمایند اما استفاده از لوازم آرایشی تنها روشی موقت جهت رفع این مشکل خواهد بود اما
خیلی ها آخرین امید برای رهایی از جای زخم لیزر است لذا با توجه به اهمیت موضوع آفتاب یزد در این باره با دکتر حسین طباطبایی، متخصص پوست، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت و گو کرده است .
وی در این باره می گوید: لیزر یک تکنولوژی موفق برای درمان بسیاری از مشکلات پوستی است. قبل از لیزر، سایر روش ها همچون جراحی، نیازمند دوره بهبودی طولانی مدت بوده و خطرات
قابل توجهی را شامل می شدند. لیزرها مجموعه ای از طول موج های متمرکز نوری هستند که قادر به جلوگیری از رسیدن آسیب های جدی به پوست بوده و خطرات جانبی را کاهش می دهند.
دکتر طباطبایی خاطرنشان کرد :لیزر درمانی یکی از شیوه های درمانی است که تهاجمی نمی باشد. جهان پزشکی کنونی به این معالجات نیاز دارد و دلیلش پیشگیری از اثرات معالجات تهاجمی است. در این میان علم لیزر به دلیل خواص پرتوهای لیزر تاکنون بسیار خوب جلو رفته است.
این متخصص پوست ابراز کرد : کاربرد لیزر در پزشکی و از جمله بیماری های پوستی از سال های قبل به صورت تحقیقاتی آغاز شد و با آمدن دستگاه های جدیدتر که موثرتر و کم عارضه تر هستند، جایگاه ویژه و وسیعی در درمان بیماری ها پیدا کرد.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد : لیزر برای درمان بسیاری از مشکلات پوستی و زیبایی پوست کاربرد دارد از جمله جوان سازی پوست،از بین بردن ‌ موهای‌ زاید و... اما در سال اخیر برای ترمیم برخی زخم ها نیز از این روش استفاده می شود.
وی با بیان این نکته که " زخم ها را به طور کلی به دو دسته حاد و مزمن " می‌توان تقسیم کرد، اظهار کرد: زخم حاد ، زخمی است که جدید و بر اثر حادثه ، سوختگی ،بریدگی و... اتفاق افتاده باشد، زخم مزمن به زخم کهنه و قدیمی که با گذشت زمان بهبود نیافته اند مانند زخم واریس، زخم هایی که بر اثر بیماری دیابت ایجاد می شود،زخم های فشاری مانند زخم بستر و... گفته می‌شود.
دکتر طباطبایی ادامه داد : زخم های حاد به دلیل اینکه تازه اتفاق افتاده و سریع بهبود می یابد برای ترمیم از بخیه و پانسمان استفاده می شود .
وی افزود : سوختگی‌ها تاثیر یکنواخت روی پوست ندارند، به همین خاطر یک آسیب مشخص ممکن است از نظر عمق جراحت وارد شده در حالت‌های مختلف متفاوت باشد. تشخیص نوع خفیف از نوع شدید آن می‌تواند شامل تعیین میزان آسیب وارده به بافت‌های بدن باشد.
این متخصص پوست بیان کرد : با توجه به پیشرفت علم پزشکی از لیزر برای ترمیم زخم های مزمن که صعب العلاج هستند، استفاده می شود .
وی اضافه کرد: انواع مختلفی از لیزرهای پزشکی برای ترمیم
زخم های مزمن وجود دارند. هر یک از لیزرها براساس طول موج خود تقسیم بندی می شوند. هر یک گروهی از طول موج ها را هدایت می کنند که این طول موج‌ها اثرات متفاوتی روی پوست دارند. طول موج هر لیزر روی بافت خاصی از بدن جذب می شوند و می تواند یک مشکل خاص پوستی را روی بدن هدف قرار دهد که پزشک بنا بر تشخیص نوع زخم و میزان آن موج لیزر مناسب برای ترمیم
زخم های مزمن انتخاب می شود که برخی از انواع لیزرعبارتند ازگالیوم آلومینیوم آرسناید،لیزر دایودو... است.
این متخصص پوست مطرح کرد: ترمیم زخم ها به وسیله لیزر به نوعی انجام لحیم کاری روی پوست است که به وسیله اشعه هایی که از لیزر به پوست وارد می شود ، دو طرف پوست به یکدیگر لحیم (وصل) می شوند و ترمیم پوست صورت می گیرد.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در پاسخ به این پرسش که" آیا ترمیم زخم ها به وسیله لیزر، عوارضی را برای فرد دارد" ، بیان کرد :حرارتی که بر اثر وارد کردن اشعه لیزر به پوست وارد می‌شود، به بافت سالم اطراف زخم صدمه وارد می کند.
وی افزود : به دلیل اینکه به بافت سالم اطراف زخم بر اثر لیزر درمانی صدمه وارد نشود ، پزشکان از یک نوع رنگ غیرسمی که روی محل زخم شده مالیده می شود استفاده می کنند که به وسیله آن حرارت لیزر به گونه‌ای تنظیم می‌شود که به بافت سالم پوست آسیب نمی‌رسد. دکتر طباطبایی در پایان گفت : با توجه به اینکه فواید درمان با لیزر شامل در یک مدت زمان پایین، درمان ساده با ناراحتی کم، جلسات درمانی سریع ،نتیجه مطلوب از رفع جای سوختگی و جای بخیه (اسکار) می باشد، مطالعات زیادی جهت ترمیم
زخم ها توسط لیزر توسط محققان آغاز شده، امید است با پیشرفت علم پزشکی بتوانیم از لیزر درمانی برای بهبود تمامی زخم ها بهره بگیریم و عوارض کمتری را به همراه داشته باشد .


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام