کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 06 مهر 1399   Sunday 27 September 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 شهریور 1399

صفحه خبر: سیاسی

در این ستون ـ بی‌هیچ دخل و تصرفی ـ گزیده‌ای از مطالب روزنامه‌های سراسری کشور را، فردای انتشار می‌توانید مطالعه کنید.
شهروند و «دردسر» دانش‌آموزان آنلاین
روزنامه شهروند در یادداشتی تحلیلی، با عنوان: « دردسرهای جدید سر راه دانش‌آموزان آنلاین» به چند مسئله ی مهم با محوریت افزایش گوشی‌های هوشمند در بازار پرتلاطم این روزها پرداخته می‌نویسد:
«قیمت گوشی افزایش یافت، آن هم در شرایطی که دانش‌آموزان در تمام نقاط کشور و از هر قشری باید هر روز صبح با گوشی‌های مجهز سر کلاس‌های درسی خود حاضر شوند. دانش‌آموزانی که با شرکت در کلاس‌های درسی به صورت حضوری ممکن است با جان خود بازی کرده باشند. اما کافی است که یک گوشی مجهز داشته باشند تا بتوانند در خانه و با امنیت کامل درس‌هایشان را بخوانند. اما حالا این وسیله ضروری همچنان گران می‌شود و خیال ثابت‌ماندن ندارد. این می‌تواند خبری نگران‌کننده برای خیلی از خانواده‌ها باشد. پدر و مادرهایی که تا پیش از این هم توان خرید یک گوشی برای فرزندان‌شان را نداشتند تا آنها بتوانند درس بخوانند، با گران‌ترشدن این وسیله، قدرت خرید آنها به صفر رسیده است. نمونه آن هم کولبر چهارده ساله‌ای است که چند روز پیش با دیدن ماموران نیروی انتظامی از کوه به پایین پرت شد. این پسربچه برای تهیه گوشی و استفاده از نرم‌افزار شاد برای تحصیل، کولبری می‌کرد. اما تا حالا شرایط سخت‌تر هم شده است. گوشی و تبلت و حتی مودم اینترنت حالا برای خانواده‌هایی که فرزند مدرسه‌ای دارند، به یک وسیله بسیار ضروری تبدیل شده است.
با این حال نیاز خانواده‌ها به گوشی تلفن همراه و آنلاین‌شدن کلاس‌های درسی روی قیمت گوشی تلفن همراه تاثیر بسیار منفی گذاشته است. حتی گوشی‌های رده پایین نیز با افزایش قیمت زیادی مواجه بوده‌اند، چراکه این اپلیکیشن فقط بر موبایل‌های اندروید با ورژن ۵ به بالا نصب‌می‌شود، همچنین ساعت تشکیل کلاس‌ها هم همزمان با نبودن پدر یا مادر در خانه است که نیاز بود، برای دانش‌آموز گوشی جداگانه تهیه شود. با توجه به کمبود جنس در بازار و افزایش ناگهانی تقاضا برای گوشی‌های پایین‌رده و میان‌رده، این مدل‌ها حدود ۵٠‌درصد افزایش قیمت پیدا کردند. با این حال خیلی از خانواده‌ها به خیال اینکه قیمت ارز کاهش یابد، منتظرماندند، اما ورق جور دیگری برگشت. حالا دیگر کلاس‌ها شروع‌شده و فرصتی باقی نمانده است، رئیس انجمن صنفی فروشندگان تلفن همراه از گران‌ترشدن گوشی خبر داد. او با بیان اینکه از یک ماه قبل تاکنون نرخ گوشی حدود ٣٠ تا ۵٠‌درصد افزیش یافته است، گفت: «مشتریان به این امید که بازار کنترل و نرخ ارز کاهش یابد تا بتوانند گوشی را با قیمت مناسب‌تری تهیه کنند، در خرید تعلل کردند، اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد و اکنون بازار با رکود قابل توجهی مواجه است.»
فتاح، بذرپاش، زاکانی و جلیلی روی جلد ابتکار
روزنامه ی ابتکار فارغ از جایگاه جبهه پایداری نزد حاکمیت و جامعه در یادداشتی سیاسی ـ انتخاباتی با عنوان: « جبهه پایداری بر سر چهارراه انتخاب کاندیدا» می‌نویسد: ««انتخاب اصلح»؛ این کلیدواژه‌ای است که هر بار با داغ شدن بحث انتخابات از تریبون پایداری به گوش می‌رسد...»
از منظر نویسنده ی این مقاله، «جبهه ی پایداری» نه تنها «نزدیک‌ترین جریان به محمود احمدی‌نژاد» است که در عین حال «بازی بهم‌زن‌» و «بچه شلوغ کن‌ها» در جریان اصولگرا است.
در این یادداشت برای این چهارچهره ـ فتاح، بذرپاش، زاکانی و جلیلی ـ، تعاریفی در نظر گرفته شده است:
سعید جلیلی: سال ۹۲ خودش را در قد و قامت ریاست جمهوری دید و وارد گود انتخابات شد تا دیگر فقط دیپلمات اصولگرا نباشد اما بخت و اقبالش آنقدر بلند نبود و کم و کاستی‌های دولت احمدی‌نژاد بر سر او خراب شد؛ هرچند سعید جلیلی نتوانست ردای ریاست جمهوری را به تن کند اما از همان زمان زیر نظر گرفتن دولت را با انتقاد از برجام شروع کرد تا شاید این گزارشات نقد و بررسی در مناظرات انتخاباتی سال۹۶ کمک‌حالش شود. اما سه سال پیش وقتی سعید جلیلی فکرش را هم نمی‌کرد اصولگرایان پشت سر او قرار نگیرند، در نهایت رویای ریاست جمهوری را بازهم به پستو برد و اعلام کرد این گزارشات را در اختیار قالیباف و رئیسی می‌گذارد تا آنها بتوانند در مناظرات انتخاباتی بر روحانی و جهانگیری غالب شوند؛ البته محاسباتش این‌بار هم درست از آب درنیامد و هم‌قطارانش چندان هم از این گزارشات استقبال نکردند. جلیلی درست چندماه بعد از تمدید ریاست جمهوری حسن روحانی، «سلسله جلسات سایه تمدن اسلامی برای تایید، تکمیل و تصحیح برنامه‌های دولت دوازدهم» را به راه انداخت؛ جلساتی که برخلاف عنوان طولانی‌اش تنها یک مفهوم از آن برداشت می‌شد و آن تشکیل «دولت سایه» بود.
فتاح: از سوی دیگر «پرویز فتاح» که چندسالی ریاست کمیته امداد امام خمینی(ره) را به عهده داشت و پیش از آن هم در دولت احمدی‌نژاد در ردای وزیر نیرو ظاهر شد گزینه خوبی برای پایداری محسوب می‌شود. کسی که حالا در جایگاه ریاست بنیاد مستضعفان قرار دارد و با صحبت‌های جنجالی‌اش دربرابر دوربین‌های صدا و سیما حسابی معروف شد. وقتی پرویز فتاح در سالگرد ریاستش بر بنیاد مستضعفان بحث اموال بنیاد را با محوریت حدادعادل، کاخ مرمر و املاک سپاه و ارتش پیش کشید به خوبی می‌دانست که برد این صحبت‌ها تا کجا خواهد بود و اسم او را تا چه حد بر سر زبان‌ها خواهد انداخت؛ حساب و کتابی که اتفاقا درست از آب درآمد و تا چندین روز در صدر اخبار قرار داشت و همین موضوع می‌توانست یک امتیاز باشد و خلائی که سعید جلیلی داشت را ازنظر رای‌آوری برای جبهه پایداری جبران کند اما این گزینه هم خالی از اشکال نیست و آن مربوط به اتفاقاتی است که در روستای ابوالفضل خوزستان و ماجرای پس گرفتن زمین‌های بنیاد مستضعفان از مردم ساکن آن روستا رخ داد؛ ماجرایی که به رویارویی مردم با ماموران بنیاد منجر شد و از این بابت محبوبیت پرویز فتاح زیر تیغ مردم خوزستان در درجه اول و بخش قابل توجهی از مردم ایران قرار گرفت.
بذرپاش: ۴ سال پیش دقایقی بعد از پایان مهلت ثبت نام برای شرکت در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری با زور وارد ساختمان وزارت کشور شد اما همین که به مقابل گیت‌های ثبت‌نام رسید منصرف شد و اعلام کرد به نفع جبهه مردمی نیروهای انقلاب از ثبت‌نام کردن منصرف شده است؛ شویی که بیشتر برای نشان دادن حسن نیت به اصولگرایان به نمایش گذاشته شد. حالا این عضو جبهه پایداری که سال‌ها با حمایت همین افراد یکی از ۱۲ کرسی هیئت رئیسه مجلس را به خود اختصاص داده بود بار دیگر در زیر چتر حمایتی پایداری در جریان انتصابات مجلس یازدهم راهی دیوان محاسبات شد تا بر کرسی ریاست این ارگان نظارتی
تکیه بزند تا از این سکو بتواند برای رسیدن به ساختمان ریاست جمهوری استفاده کند.
زاکانی: علیرضا زاکانی ۵۵ ساله که ۱۲ سال با پایداری‌ها در گود خانه ملت نشست و برخاست داشت حال به عنوان یکی از گزینه‌های انتخابات ۱۴۰۰ روی میز جبهه پایداری مطرح می‌شود. کسی که در جریان انتخابات ۹۶ و ۹۸ حضور پررنگی داشت. هرچند او درانتخابات سال ۹۶ هم سودای ریاست جمهوری به سر داشت و مهر رد صلاحیت شورای نگهبان به او اجازه نداد وارد گردونه رقابت شود اما همان زمان هم به دلیل انتقاداتی که نسبت به ساز و کار جمنا مطرح می‌کرد، فاصله‌اش با خط اصولگرایان سنتی بیشتر شد و از آن سو رفاقتش با جریان نو اصولگرایان عمیق‌تر. او با همین حمایت‌ها و انتقادات و البته لابی‌های پشت پرده با قالیباف توانست کرسی ریاست مرکز پژوهش‌ها را در مجلس یازدهم به دست بیاورد و همین موضوع هم او را برای رسیدن به پاستور امیدوارتر کرد.
رسالت و «بایدن» مودب و باهوش
روزنامه رسالت در مطلبی با عنوان: « بایدن مودب و باهوش در پی تحریم‌های هوشمندانه!» که در لفافه به کسانی که «بایدن» را بهتر از «ترامپ» البته در مواجهه با ایران می‌دانند؛ در همان تیتر کنایه زده، می‌نویسد:
با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، ادبیات مسئولان این رژیم در قبال ایران بیش‌ازپیش وقیحانه و افراطی شده است. البته استیصال در پس این اظهارات هویداست چه آنکه ترامپ و اعوان‌وانصارش به هر دری زدند تا بلکه از مسئولان کشورمان عکس یادگاری بگیرند و خرج انتخابات ریاست جمهوری کنند، اما با انذارهای داهیانه ناخدای با خدای انقلاب به در بسته خوردند. «جو بایدن» نامزد هم‌حزبی «باراک اوبامای» مودب! که دردناک‌ترین تحریم‌ها را علیه ملت ایران اعمال و بخشی از صنعت هسته‌ای کشورمان را متوقف کرد، اخیرا در یادداشتی برای پایگاه اینترنتی شبکه خبری CNN از برنامه سه مرحله‌اى خود در قبال ایران، خبرداده و ادعا کرده است، راه‌های هوشمندانه‌تری براى سختگیرى علیه ایران وجود دارد. این مقام رژیم آمریکا گفته است از تحریم‌های هدفمند پیرامون نقض حقوق بشر حمایت از تروریسم و برنامه موشکی، علیه ایران بهره خواهم برد.این مواضع نشان می‌دهد رویکرد جمهوری‌خواهان و دمو‌کرات‌ها در مورد جمهوری اسلامی ایران یکسان بوده و بیانگر این است که دموکرات‌ها نیز همانند جمهوری‌خواهان به دنبال فشار حداکثری علیه دولت و ملت ایران هستند و سیاست خارجی آن‌ها در قبال ایران هیچ تفاوتی ندارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام