کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 06 مهر 1399   Sunday 27 September 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 شهریور 1399

صفحه خبر: اقتصادی

رئیس اتاق تهران گفت: «بیش از 4 ماه و نزدیک 5 ماه است که مهم‌ترین وزارتخانه کشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت بدون وزیر است؛ آن‌هم در سالی که سال جهش تولید است و باید حداقل باید روی صادرات غیرنفتی متمرکز شویم تا بتوانیم بخشی از کمبودها را جبران کنیم.
به گزارش آفتاب یزد از اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی تهران، مسعود خوانساری رئیس این اتاق در شانزدهمین جلسه هیئت نمایندگان اتاق تهران به رشد نقدینگی در کشور اشاره کرد و گفت: « در حال حاضر نقدینگی مهم‌ترین عامل اخلال در نظام اقتصادی است. در چند ماه گذشته نقدینگی با رشد 13.8 درصد مواجه بوده است؛ یعنی روزانه 2 هزار و 200 میلیارد تومان به حجم نقدینگی اضافه می‌شود و در این 5 ماهه 340 هزار میلیارد تومان بر حجم نقدینگی اضافه ‌شده است. اگر همین روال ادامه داشته باشد، شاهد رشد 32 درصد خواهیم بود و تا پایان سال 800 هزار میلیارد تومان بر نقدینگی کشور اضافه خواهد شد.
وی با بیان اینکه نقدینگی سرگردان هرروز مثل «بهمن» یک بازاری را تحت تاثیر قرار می‌دهد افزود: یک روز بازار سهام، یک روز مسکن، یک روز دلار و ارز و در این چند روز اخیر هم سکه، دلار و خودرو را تحت تاثیر قرارگرفته‌اند. این شرایط بحرانی است و هرروز که مردم از خواب بیدار می‌شوند مهم‌ترین مشکل و معضل زندگی‌شان این است که تا آخر وقت چه اتفاقی برای قیمت‌ها می‌افتد. در شرایط تورمی کنونی مهم‌ترین اقدامی که دولت باید انجام دهد این است که از افزایش پایه پولی جلوگیری کند چه به‌صورت مستقیم و... اخیراً بحث‌ها سر این است که تسهیل دارایی‌های خارجی بانک مرکزی را می‌خواهند انجام دهند یا تزریق منابع صندوق توسعه به بازار بورس می‌خواهد صورت گیرد که هرکدام از این‌ها باعث افزایش پایه پولی و تورم‌های افسارگسیخته می‌شود. تقاضای ما از دولت این است که این اتفاقات صورت نگیرد، مردم تحمل این مقدار گرانی و تورم را ندارند.»
رئیس اتاق تهران در ادامه صحبت‌هایش خطاب به رئیس‌جمهوری گفت: «بیش از 4 ماه و نزدیک 5 ماه است که مهم‌ترین وزارتخانه کشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت بدون وزیر است؛ آن‌هم در سالی
که سال جهش تولید است و انتظار می‌رود با توجه به نام‌گذاری این سال بتوانیم جهش تولید ایجاد کنیم. ما شاهد تحریم‌های سنگین اقتصادی و تحریم‌های نفتی هستیم و در این شرایط حداقل باید روی صادرات غیرنفتی متمرکز شویم تا بتوانیم بخشی از کمبودها را جبران کنیم. اما در چنین وضعیتی وزارت صمت که مهم‌ترین وزارتخانه کشور در حال حاضر محسوب می‌شود بیش از 4 ماه است که بدون وزیر بوده و شاهدیم که یا تصمیمات گرفته نمی‌شود یا تصمیماتی که گرفته می‌شود کارشناسی نیست و این عملاً هم به تولید و هم صادرات لطمه زده است.
او در ادامه به آمارهای صادراتی در ماه‌های گذشته اشاره کرد و گفت: « در فصل اول امسال ما 45 درصد کاهش صادرات را شاهد بوده‌ایم و در مردادماه هم نسبت به تیرماه بازهم کاهش صادرات را داریم و اگر با این روش ادامه دهیم این درآمدی که می‌تواند تا اندازه‌ای مشکلات اقتصادی را حل کند هم دچار مشکل خواهد شد و این هم به دلیل تصمیمات غیرکارشناسی است. ما درست در زمانی که نیاز اساسی داریم مشکلاتی که برای صادرات وجود دارد را حل و مفصل کنیم به‌یک‌باره متوجه می‌شویم در تاریخ اول مرداد صدور کارت‌های بازرگانی و تمدیدش از یک سامانه قرار است به یک سامانه دیگر منتقل شود؛ جا داشت که این موضوع ابتدا به‌صورت آزمایشی در یک یا دو استان اجرایی می‌شد و بعد از رفع مشکلات آن را به استان‌های دیگر بست می‌دادیم. عملاً نزدیک به 2 ماه است که واردکنندگان، صادرکنندگان سرگردان هستند و روزانه بیش از 100مراجعه‌کننده ما داریم که کالاهایشان در بندرها باقی‌مانده است و
نمی‌توانند ترخیص کنند و عملاً کسی هم پاسخگو نیست. متاسفانه می‌بینیم که مصاحبه می‌شود و می‌گویند که مشکلی وجود ندارد و همه‌چیز حل‌شده است، ولی آنچه در عمل شاهدیم و گفته می‌شود باهم کاملاً در تضاد است. الآن شاهد یک بی‌تصمیمی هستیم و کسی نیست که حرف آخر را بزند و این اقتصاد کشور را رنج می‌دهد.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام