کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 06 مهر 1399   Sunday 27 September 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 شهریور 1399

صفحه خبر: سیاسی

روح الله مهرجو‪-‬ از همان اسفند ماه سال گذشته که کرونا آغاز شد، متخصصان نگران فصل سرما بودند، کووید 19 بیشتر عاشق سرماست و تقریباً از گرما فراری
است. همین علاقه این ویروس ناشناخته برای انسان قرن بیست و یکم که در آستانه کشف هوش مصنوعی عمومی است، اما هنوز به اصل و ذات این ویروس پی نبرده، کافی است که نگران فصل سرما باشیم. در سال گذشته موج سرما گذشته بود که کرونا پا به ایران گذاشت و نخستین موارد مثبت شناسایی شد، اما در سال جاری این نگرانی بیشتر است چرا که با پایان تابستان و دست نیافتن به واکسن این ویروس عجیب، سرما و آنفلوآنزا از راه می‌رسد و کرونا بستری جذاب برای رشد و نمو پیدا می‌کند، به ویژه آنکه مدارس هم باز است و دانش‌آموزان ابتدایی و متوسطه به دنبال تحصیل علم و البته بازیگوشی در مدارس هستند، دانش‌آموزانی که گاهاً هنوز به درک کاملی از این بیماری نرسیدند و شاید نتوانند بسیاری از رفتارهای پیشگیری را پیشه کنند.
در حال حاضر تنها راه مقابله با این ویروس عجیب، دوری است و دوستی. حداقل فاصله‌ای که انسان‌ها باید رعایت کنند، 2 متر است و رعایت این مسئله در مراکز عمومی بسیار دشوار است. دستگاه‌های مختلف از جمله شهرداری‌ها، دانشگاه‌های علوم پزشکی، رسانه‌ها، فعالان سازمان‌های مردم نهاد و به ویژه روحانیون و ائمه جمعه بسیار کوشیدند که مردم را نسبت به استفاده از ماسک هوشیار کنند که هنوز هم به طور کاملاً صددرصدی این اتفاق روی نداده است و برخی از افراد نسبت به گردن نهادن به ماسک هنوز توجیه نشدند. با این وجود قسمت اعظم مردم در سراسر کشور نسبت به استفاده از ماسک حساس هستند و این اتفاق مثبتی محسوب می‌شود.
با تمام همه این مسائل آغاز پاییز برای همگان به معنای این است که باید منتظر موج جدید کرونا بود و باز شدن مدارس هم بر تشدید مسائل اثر‌گذار خواهد بود، به همین دلیل بسیاری از افراد انتظار دارند که حداقل برای آبان ماه مدارس مجدداً تعطیل شده و آموزش آنلاین به طور کامل جای آموزش سنتی را بگیرد که البته هنوز با مقاومت بسیاری از سوی اقشار مختلف مردم مواجه است.
از سوی دیگر به درازا کشیدن شیوع این بیماری باعث خواهد شد که عده‌ای از روند جدید زندگی خسته شده و به زودی رفتارهای عادی را در پیش می‌گیرند که همین مسئله باعث آسیب رساندن به دیگران خواهد شد و ویروس را بیشتر پخش می‌کنند. سرعت بالای انتشار ویروس و انتقال آن از انسان به انسان، فرصتی برای آدمی نمی‌دهد که بتواند حق انتخاب چندانی داشته باشد. از یاد هم نباید برد که بیمارهایی چون سرما خوردگی و آنفلوآنزا که علائم مشترکی با کرونا دارند باعث خواهد شد، مردم در فشار روانی و ذهنی هم قرار بگیرند و همه این مسائل منجر به این می‌شود که این بیماری خطرناک‌تر شده و جان افراد بیشتری را به خطر اندازد. از همین رو ممکن است مجدداً شاهد تعطیلی‌های گسترده توسط دولت باشیم تا کادر درمان هم بتواند تجدید قوا کند و ضمن فراموش کردن همکاران از دست رفته‎شان به خانواده هم بتوانند رسیدگی کنند. چرا که اگر کادر درمان بیمار و یا رنجور شود، قطعا بیماری هم شیوع بیشتری خواهد داشت و ممکن است شاهد پیک چندم این بیماری باشیم که بازه زمانی آن هم چندان کوتاه نباشد. بنابراین بازگشایی مدارس، عادی انگاشته شدن شرایط توسط مردم و مسئولان، فشار روانی و ذهنی شرایط پیش آمده برای مردم و البته ورود به فصل سرما می‌تواند دلایلی باشد که کرونا را جان بیشتر ببخشد و در این زمستان جان افراد بیشتری را بستاند.
در همین جا لازم است که مسئولان و متولیان امر نسبت به بیدار نگه داشتن مردم درباره این بیماری غفلت نکرده و آن‌ها را به حال خود رها نکنند، همچین امیدوار نگه داشتن کادر درمان و رسیدگی به آنها نیز می‌تواند بر تقویت بنیه درمانی کشور تاثیر‌گذار باشد، نباید اینگونه احساس شود که مردم نسبت به بیماری بی‌تفاوت بوده و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند.
حفظ روحیه مردم در شرایطی که هم مسائل اقتصادی و مشکلات معیشتی وجود دارد و هم برهه‌های حساسی از حیات سیاسی کشور را پشت سر می‌گذاریم، بسیار حائز اهمیت است و باید اعتماد مردم به خوبی جلب شود تا از فشار ذهنی و روانی که بر جامعه وارد می‌شود نیز کاسته شود. جامعه تنها با امید است که می‌تواند با بیماری مبارزه کند و آن را پشت
سر بگذارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام