کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 31 شهریور 1399   Monday 21 September 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 شهریور 1399

صفحه خبر: سیاسی

مهدی نورمحمدزاده‪-‬ «حفظ بقا» یا فرار از مرگ، مهمترین غریزه انسان در دنیای واقعی است، اما این داستان در دنیای مجازی به چه شکل است؟!
بقا در دنیای مجازی چه معنایی دارد و مرگ در آن چه نمودی دارد؟!
حتما تجربه کرده‌اید که اگر مدتی پستی منتشر نکنیم، کامنتی ننویسیم، لایک نکنیم و پاسخ کامنتهای دیگران را ندهیم، دوستانمان می‌پرسند: چرا نیستی؟! حرف درستی است، نیستی و مرگ در دنیای مجازی، ناتوانی از «جلب توجه» است و غریزه حفظ بقا یعنی تلاش حداکثری برای
دیده شدن و جلب توجه!
جلب توجه البته مراتب گوناگون دارد. روی صحبتم به هیچ وجه با آنهایی نیست که برای حفظ بقا در دنیای مجازی، اندام خود را به نمایش می‌گذارند، کرشمه می‌آیند، فحاشی و لودگی می‌کنند و یا دروغ و شایعه می‌سازند تا بیشتر دیده شوند و بیشتر لایک بخورند!
اتفاقا با آنها می‌شود کنار آمد و راحت بی‌خیالشان شد، صحبتم با اصحاب مدعی فکر و اندیشه و فرهنگ است که گاهی برای جلب توجه و رقصیدن به ساز مخاطب، روی به مغالطه، تناقض، تقلیل و تحریف می‌آورند. بعضی ادعاهای طرح شده این دوستان در فضای مجازی به قدری سطحی و سخیف هستند که حتی ارزش نقد و بررسی را هم ندارند، اما به هر حال در سایه حضور میلیونی کاربران این فضا، کم و بیش مخاطبانی هم پیدا می‌کنند و به خوبی دیده می‌شوند.واقعیت تلخی است، اما فرهیختگان نیز گاه در دنیای مجازی به گدایی «توجه» می‌افتند و با مثله کردن حقایق تاریخی و معرفتی، دنبال
دیده شدن هستند. نقد و قضاوت در مورد این اقوال تازه بماند برای اهلش، اما به حکم غریزه حرجی بر این دوستان نیست! هرچند نباید فراموش کرد که تعالی انسان در کنترل و رهایی از غرایز است و البته که گشودن این دام پر پیچ و نامرئی به این آسانی‌ها هم نیست! دروغ چرا، شاید همه ما در مراتبی از آن گرفتاریم... یا رب مدد!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام