کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 06 اسفند 1399   Wednesday 24 February 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 12 شهریور 1399

صفحه خبر: سیاسی

در مدت گذشته از اصلاح مجدد قیمت بنزین و افزایش آن حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان از مابه‌التفاوت ایجاد شده به صورت یارانه به حساب بخشی ازمردم واریز شده است، البته این‌که این مبلغ تا چه اندازه در حساب افراد نیازمند قرار گرفته و غیرنیازمندان از آن حذف شده اند، جای سوال دارد؟
به گزارش ایسنا، طبق قانون هدفمندی یارانه‌ها دولت باید از زمان شروع این قانون در سال ۱۳۸۹، طی حدود پنج سال قیمت سوخت را به نحوی اصلاح می‌کرد که کمتر از ۹۰ درصد قیمت فوب خلیج فارس نباشد، اما به هر صورت از زمان اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها این روند اصلاح قیمت منظم انجام نشد و بعد افزایش در ابتدای اجرا یکبار دیگر در سال ۱۳۹۳ رشد کرد و دیگر تغییری نداشت تا اینکه در اواخر آبان سال گذشته به فاصله چند ساله قیمت بنزین افزایش پیدا کرد؛ به طوری که بنزین سهمیه‌ای از ۱۰۰۰تومان در هر لیتر به ۱۵۰۰ و قیمت آزاد آن به ۳۰۰۰تومان رسید.
دولت تصمیم گرفت مابه‌التفاوت ایجاد شده از افزایش قیمت بنزین را به صورت نقدی بین خانوارها تقسیم کند؛ از این‌رو از جمعیت ۷۸میلیون نفری حدود ۶۰ میلیون نفر (۱۹میلیون خانوار) را به‌عنوان خانوار هدف قرار داده و ۱۸میلیون نفر دیگر که گفته می‌شد سه دهک بالای درآمدی هستند را از پرداخت یارانه بنزین کنار گذاشت. البته همچنان این نقد وجود داشت که از بین ۶۰میلیون نفر دیگر هم تعداد زیادی می‌توانند نیازی به این کمک
نداشته باشند.
به هر صورت از آبان‌ماه پرداخت یارانه بنزینی در دستور کار قرارگرفت و تا شب گذشته (۱۰ شهریور) ۱۰ مرحله پرداخت در قالب کمک‌های معیشتی انجام شده است. با توجه به اعلام قبلی دولت مبنی بر این‌که در ماه به طور متوسط ۲۵۰۰ میلیارد تومان بابت کمک معیشتی پرداخت انجام می‌شود می‌توان گفت در این چند مرحله نزدیک به ۲۵هزار میلیارد تومان از درآمدهای بنزین به صورت نقدی به حساب خانوارها پرداخت شده است.
البته دریافتی خانوارها از این مبلغ متفاوت است که برای خانواده‌های یک نفره ۵۵هزار تومان، دو نفره ۱۰۳هزار، سه نفره ۱۳۸هزار، چهار نفره ۱۷۲هزار و پنج نفره و بیشتر ۲۰۵هزار تومان است.
از این رو، دریافتی مشمولان از کمک بنزینی از ابتدا تاکنون برای خانوار یک نفره ۵۵۰هزار تومان، دو نفره یک میلیون و ۳۰هزار تومان، سه نفره یک میلیون و ۳۸۰هزار تومان، چهار نفره یک میلیون و ۷۲۰هزار تومان و پنج نفره دو میلیون و ۵۰هزار تومان بوده است که هر یک از این خانوارها یارانه نقدی ۴۵هزار و ۵۰۰تومانی به ازای هر نفر را هم در هر ماه دریافت می‌کنند.
افزایش قیمت بنزین در اواخر سال گذشته شروعی برای اصلاح پرداخت یارانه‌های پنهان نیز محسوب می‌شود؛ این در حالی است که آمارها از این حکایت داشت که دولت در سال بیش از ۹۰۰هزار میلیارد تومان یارانه پنهان پرداخت می‌کند که حدود ۶۰۰هزار میلیارد تومان آن مربوط به حوزه انرژی، نفت و مشتقات آن بود که البته ۲۵۰ هزار میلیارد تومان از این رقم به بنزین تعلق داشت.
بعد از افزایش قیمت بنزین دولت معتقد بود با توجه به صرفه‌جویی‌های انجام شده می‌تواند مازاد را صادر کند که خود نوعی درآمدزایی برای کشور محسوب می‌شود. این در حالی است که اخیرا گمرک ایران اعلام کرد طی پنج ماه ابتدایی امسال ایران حدود یک میلیارد دلار صادرات بنزین داشته است.
در مجموع با وجود این‌که اصلاح قیمت سوخت به نوعی در مسیر اصلاح یارانه‌های پنهان است اما باز هم یارانه‌های نقدی پابرجاست و یارانه بنزین بعد از حذف از کانال یارانه نقدی در حال پرداخت است، به عبارتی نه تنها با وجود نقدهایی که به پرداخت یارانه ۴۵هزار و ۵۰۰تومانی وجود داشت اصلاحی صورت نگرفت بلکه یارانه بنزین نیز به صورت نقد پرداخت شده و اکنون در کنار هزینه ۴۲هزار میلیاردی یارانه نقدی دولت در سال بیش از ۷۰هزار میلیارد تومان به صورت نقد یارانه توزیع می‌کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام