کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 27 مهر 1400   Tuesday 19 October 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 28 مهر 1394

صفحه خبر: سیاسی

تا طعنه به نحوه تصویب برجام
آفتاب یزد- رضا بردستانی: مهرداد بذرپاش نماینده مردم تهران و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در حاشیه نشست علنی پارلمان طی سخنانی در جمع خبرنگاران گفت:«در شان مجلس جمهوری اسلامی نبود که مهمترین طرح سیاست خارجی این دوره در عرض یک ربع بدون قرائت سایر پیشنهادها تصویب شود.» این‌ها را با سابقه ترین عضو مجلس یا باتجربه ترین وزیر دولت نمی گوید این را مهرداد بذرپاش، مشاور جوان احمدی‌نژاد و کسی که راه پیموده شده سی ساله را خیلی کوتاه پیموده می گوید و این حکایت از شیوع یک نوع فراموشی بدخیم دارد، فراموشی که در مواقعی حساس بروز پیدا می‌کند و بسیاری از بدیهیات را از یاد می برد و اما این چندسطر را تنها و صرفا«جهت یادآوری» می نگاریم.
گویا همین دیروز بود و شاید دیروز دیروزها. شاید طول و عرض آن هشت سال بیشتر نبود همان هشت سالی که پدیده هایی همچون مهرداد بذرپاش از دل آن سربرآوردند و در کوتاه ترین زمان ممکن به درجه دکترا رسیدند و از دکترا به هیئت علمی دانشگاه‌ها تکیه زدند از صحن علنی مجلس پای در رکاب هیئت رئیسه نهادند؛ دوران دولت محمود احمدی نژاد ، دولت عدالت و پاکدستی دوران خوش تصمیمات عجولانه و بی پشتوانه.
شوخی بود یا جدی! نمی دانیم ولی تلخ بود. بحث های بودجه ای در یکی از سفر های استان(گویا مشهدمقدس) بالا می گیرد هر وزارتخانه‌ای داد بودجه می زند و اما چون نوبت به سید محمد حسینی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌رسد رئیس دولت نهم و دهم لبخندی می‌زند و می‌گوید برای شما بودجه نداریم! ساختمان وزارتخانه را بفروشید و هزینه کنید. مکان مناسبی است همجوار با مجلس، خوب می خرند! و وقتی رئیس جمهور به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گوید برای شما بودجه نداریم یعنی برای فرهنگ بودجه نداریم، برای تئاتر و سینما بودجه نداریم، برای تحقیق و پژوهش های فرهنگی- هنری بودجه نداریم، برای دغدغه های فرهنگی، هنری و ارشادی بودجه نداریم... هرچه گشتیم بذرپاش اعتراضی نکرده بود.
بودجه های کذایی 1500 میلیارد تومانی که دستپخت اسفندیار رحیم مشایی بود، ولوله ای در استان‌ها بپا کرد سهم هر استان چند صد میلیارد تومان می شد. مجلس البته خیلی زود جلو آن بودجه های صرفا تبلیغاتی را گرفت اما همان هایی که تصویب و عملیاتی شد یا صرف آسفالت فلان روستا شد یا صرف دو کامیون کتاب شعر چاپ شده روی کاغذ گلاسه سنگین... هرچه گشتیم بذرپاش اعتراضی نکرده بود.
کارگروه هایی تشکیل شد در همه شهرها، استان ها، ساعت‌ها وقت و میلیون‌ها تومان هزینه، طرح، پشت طرح با محوریت فعالیت های تبلیغی. تایپ شد، جلد شد، دسته بندی شد اما حتی ورقی هم زده نشد. پول هایی که بعدها در جاهای مختلف خرج می شد از برکت همین مصوبات با محوریت فعالیت های فرهنگی بود، اما یک ریال از آن بودجه های تصویب شده برای فعالیت های مصوب خرج نشد... هرچه گشتیم بذرپاش اعتراضی نکرده بود.
سفرهای استانی یکی پس از دیگری تشکیل می شد. طرح، پشت طرح، طرح هایی که حتی پروپوزال آن نیز نگارش نشده بود از دویست، سیصد میلیارد تومان گرفته تا... هیچ کدام برگشت نخورد، حذف نشد، بررسی نشد حتی اجرا هم نشد... هرچه گشتیم بذرپاش اعتراضی نکرده بود.
باز هم سفرهای استانی دور اول طول جلسات کارگروه‌ها گاه تا نیمه‌های شب می رسید. در دور دوم این جلسات به دو ، سه ساعت تقلیل
پیدا کرد و اما در دور سوم سفرها برخی مصوبات دسته جمعی تصویب می شد و بودند طرح هایی که با عبارت «حتما خوب است» تصویب می شد... هرچه گشتیم بذرپاش اعتراضی نکرده بود.
باز هم سفرهای استانی، نیروهای تبلیغاتی احمدی‌نژاد در شهرستان‌ها تقسیم شده بود، کار رسیده بود به سفرهای استانی و از استانی به شهرستانی. در آن سفرهای تبلیغی برخی مصوبات میلیاردی زیر«30ثانیه» تصویب می شد زیر30ثانیه... هرچه گشتیم بذرپاش اعتراضی نکرده بود.
مهرداد بذرپاش نماینده مردم تهران و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی می گوید:«در شان مجلس جمهوری اسلامی نبود که مهمترین طرح سیاست خارجی این دوره در عرض یک ربع بدون قرائت سایر پیشنهادها تصویب شود.» اما باید به استحضار ایشان و دیگر دوستان و دلواپسان رساند که برجام نه در یک ربع که طی دوازده سال به تصویب رسید! آن هم برجامی که دوستان و همفکران بذرپاش در کمیسیون ویژه برجام تا توانستند با آن گذشته دوستانشان را از ذهن‌ها زدودند و به تیم فعلی هسته ای تاختند و از برنامه های نصفه و نیمه یاران سابق و لاحق خود دفاع کردند. باید به استحضار ایشان رساند که برجام نه در یک ربع که طی 12 سال کار کارشناسی و مرارت و صرف میلیون دلار هزینه و در پس بی نهایت استرس و بلاتکلیفی ملت شریف ایران به تصویب رسید، آن هم برجامی که در نهایت زیر دست دوستان شما تا پای جان دادن رفت. باید به استحضار ایشان رساند ای کاش آن روزها و وقتی با بودجه‌های فرهنگی شوخی می‌کردند، یا مصوبات بی‌پشتوانه چند میلیارد تومانی تصویب می‌کردند یا مصوبات فله‌ای از اتاق جلسات به بیرون ارسال می کردند یا در آن هنگام که سر و ته جلسات نیم ساعت بود و صدها مصوبه خروجی آن جلسات یعنی مصوباتی با چندصدمیلیارد تومان و طی زمانی کمتر از 30ثانیه اعتراض می کردند.
باید به استحضار ایشان رساند اگرچه شایع شده است 30 ساله‌ها سکته می کنند اما فراموشی و جوانی، فراموشی و مشاور جوان آقای احمدی‌نژاد هیچ سنخیتی با هم ندارند پس اگر حتی دچار فراموشی مصلحتی نیز شده اند یک بار سال های 92-84 را مرور کنند، ببینند برخی پروژه‌ها و مصوباتی که سال‌ها فرصت مطالعاتی باید صرف آن
می شد نه طی چند دقیقه و طی چند ثانیه به تصویب می رسید و البته باید به استحضار ایشان رساند که این هایی که می گوییم را نشنیده‌ایم بلکه بسیاری از آنها را خود بوده ایم و دیده ایم و اما آن روزها هرچه گوش فرامی‌دادیم از صدای بلند اعتراض مهرداد بذر پاش خبری نبود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام