کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 30 مهر 1399   Wednesday 21 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 24 مرداد 1399

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد ـ رضا بردستانی: یک کارشناس مسائل خاورمیانه در گفتگو با آفتاب یزد به طعنه می‌گوید:«امارات در کجای تعاملات ژئوپلیتیکی منطقه قرار دارد که رابطه داشتن یا نداشتن با یک دولت غاصب و نامشروع بتواند روی ناکامی‌های ترامپ و تیم یهودی ـ آمریکایی مستقر در کاخ سفید تاثیرگذار باشد؟!» قناد باشی تاکید می‌کند:« مسئله ی اسرائیل با مسلمانان جهان، مسئله ی دولت با دولت نیست بلکه مسئله ی یک دولت نامشروع با ملتی مسلمان و متنفر از اشغالگری‌های صهیونیست‌ها است حال اگر این مسئله را درست تحلیل کنیم خواهیم دید، این که امارات رابطه ی مخفیانه‌اش را رسمی و علنی کرده؛ مُهر تاییدی است بر وابستگی، سرسپردگی و بی‌ارده بودن حکامی که هنوز هم جهان متوجه نشده، امیر واقعی امارات کیست و فرمان دست کدام چهره ی سیاسی این کشور است!»
این تحلیلگر مسائل بین‌الملل و خاورمیانه ادامه می‌دهد:«کاری که امارات کرد درست شبیه آن است که یک مقام دون پایه ی یک کشور در آسیای جنوب شرقی برای یکی از کشورهای اروپایی تعیین تکلیف کند؛ این که امارات خواسته معامله ی قرن منتفی شود یعنی اساساً سردمداران این کشور حتی الفبای سیاست و دیپلماسی را نیز نمی‌دانند که در امور کشوری دخالت کنند که نه مراوده‌ای با آنان دارد نه قیومیت نه استیلا و همسایگی! شاید امارات فکر کرده با این کار کمپ دیوید دوم به راه می‌اندازد غافل از این که کمپ دیوید در حالی شکل گرفت که یاسر عرفات بود، طرف اسرائیلی بود مصری‌ها نیز بودند آن هم دچار فرجامی تلخ شد حال آن که در این «کمپ دیوید کوچک و قلابی» مشخصاً هیچ اتفاقی نمی‌افتد، هیچ اتفاقی حتی هیچ نیز برای این اتفاق زیاد است.»
>واکنش‌ها و موضع گیری‌ها
ترامپ در بیانیه‌ای اعلام می‌کند؛«رژیم صهیونیستی و امارات به توافقی برای «عادی‌سازی کامل روابط» دست پیدا کرده‌اند.» در بخشی از بیانیه می‌خوانیم:«اسراییل و امارات در جهت آغاز یک برنامه راهبردی برای خاورمیانه و توسعه همکاری‌های دیپلماتیک، تجاری و امنیتی، به آمریکا ملحق خواهند شد.» بن‌زاید نیز در توییتر می‌نویسد: «در تماس تلفنی با رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ و نخست‌وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو، توافق شد که [طرح] الحاق (اشغال) اراضی فلسطین متوقف شود». در این میان، تشکیلات خودگردان فلسطین، خواستار نشست فوری اتحادیه عرب می‌شود و در عین حال ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین، اعلام توافق امارات و رژیم صهیونیستی بر سر برقراری روابط را اعترافی از سوی ابوظبی بر اینکه قدس پایتخت این رژیم است، تعبیر می‌کند.
«بوریس جانسون»، نخست‌وزیر انگلیس از جمله ی مقامات دیپلماتیکی است که به توافق میان رژیم صهیونیستی و امارات برای عادی‌سازی روابط با یکدیگر واکنش نشان داده و در پیامی در توئیتر می‌نویسد:‌ «تصمیم امارات و اسرائیل در عادی‌سازی روابط خیلی خیلی خبر خوبی است. عمیقاً امید‌وار بوده‌ام که [طرح] الحاق در کرانه باختری پیش نرود و توافق امروز به منظور توقف آن طرح گامی خوب در جهت [حرکت به سمت] یک خاورمیانه صلح‌‌آمیزتر است.» در جهتی دیگر، «فوزی برهوم» سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی (حماس) در اظهاراتی به توافق عادی‌سازی روابط میان دولت امارات متحده عربی و رژیم صهیونیستی واکنش نشان داد و آن را به شدت محکوم می‌کند. او به شبکه الجزیره گفته است: «اعلام این توافق به منزله پاداش مجانی امارات به اشغالگران برای جنایاتش علیه مردم فلسطین بود و این عادی‌سازی، همچون فرو کردن چاقو بر بدن آرمان فلسطین است و اشغالگران اسرائیلی را به ادامه دشمنی بیشتر در حق مردم فلسطین تشویق خواهد کرد.»
سفارت امارات اما در مقام توجیه برآمده، توافق با رژیم صهیونیستی را «موفقیت برای منطقه» توصیف می‌کند اما وقتی «رابرت او برایان»، مشاور امنیت ملی آمریکا می‌گوید:« توافق میان اسرائیل و امارات برای عادی‌سازی روابط در کاخ سفید امضا خواهد شد.» بر همگان معلوم و مشخص می‌شود که این توافق موفقیت برای منطقه نیست بلکه شبه موافقتی است برای ائتلاف آمریکایی ـ اسرائیلی که تلاش می‌کند همچنان در کاخ سفید باقی بماند!
واکنش عضو کنست رژیم صهیونیستی نیز در نوع خود جالب است زیرا او گفته: «طرح الحاق، دروغی برای سازش با امارات بود!». «جارد کوشنر»، داماد و مشاور رئیس جمهور آمریکا نیز از فرصت پیش آمده به نفع خود بهره برده مدعی شده است که:« توافق امروز بین امارات و این رژیم، «صلح را به ارمغان خواهد آورد».» کوشنر در واکنش به اعلام توافق ابوظبی و تل آویو بر سر عادی‌سازی روابط بین خود گفت: «ترامپ از من خواست [برای این کار]، روشی غیرمتعارف و جدید را در پیش بگیریم. این همان چیزی است که ما انجام دادیم و این توافق صلح به ارمغان خواهد آورد».
>عقب نشینی امارات با دیدن موج انتقادات
بعد از انتقاد تعدادی از کشورهای جهان اسلام و گروه‌های مقاومت از توافق امارات عربی متحده با رژیم صهیونیستی برای عادی‌سازی روابط، وزارت خارجه امارات با دفاع از این اقدام، مدعی می‌شود که هنوز به تشکیل دولت فلسطینی و طرح سازش اعراب پایبند هستند. در همین رابطه، «هند مانع العتیبه» مدیر ارتباطات استراتژیک وزارت خارجه امارات در مصاحبه با وبگاه صهیونیستی «تایمز اسرائیل» با بیان اینکه تعلیق طرح اشغال سی درصدی کرانه باختری، راه را برای انجام این توافق هموار کرد، گفت: «امارات، آمریکا و اسرائیل برای تعلیق طرح الحاق اراضی فلسطینی‌ها توافق کردند تا روابط دوجانبه را برای رسیدن به منطقه‌ای باثبات و صلح‌آمیز از طریق گفت‌وگو و دیپلماسی، برقرار کنند».
«آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل نیز ابراز امیدواری کرده است؛«توافق عادی‌سازی روابط بین امارات عربی متحده و رژیم صهیونیستی بتواند راهکار دو دولتی برای فلسطینی‌ها را محقق کند.»
موضع‌گیری عمان نیز در نوع خود قابل تامل است! به گزارش خبرگزاری رسمی عمان، سخنگوی رسمی وزارت‌خارجه این کشور ضمن تایید اقدام امارات، ابراز امیدواری کرده: «این تصمیم در برقراری صلح فراگیر، عادلانه و دائم در خاورمیانه نقش داشته باشد و در راستای خدمت به آرمان‌های مردم منطقه در خصوص پایداری پایه‌های امنیت و ثبات در منطقه باشد و زمینه‌ پیشرفت و شکوفایی را برای همه فراهم کند». در کنار این اظهار امیدواری، توافق امارات عربی متحده با رژیم صهیونیستی برای برقراری روابط و مناسبات دیپلماتیک، با استقبال اتحادیه اروپا نیز مواجه شده است.
>‌خشت های دیوار فرسوده اعراب فرو می ریزد!
«زیاد النخاله» دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین، به توافق امارات و رژیم صهیونیستی درباره عادی‌سازی روابط واکنش نشان داده می‌گوید: «توافق ننگ میان امارات و دشمن به مثابه سقوط خشتی دیگر از خشت‌های دیوار فرسوده اعراب است». زیاد النخاله ادامه می‌دهد: «ننگ بر آنها... همه چیز را پایمال می‌کنند آن وقت چهره و تاریخ شان را با خون فلسطینیان و ملت‌های عرب رنگین می‌کنند. آنها برای آنکه برده و خدمتکار اسرائیل و آمریکا بمانند و قدرت و حکومت‌شان را از دست ندهند، قدس را برای حرمت‌شکنان وا می‌گذارند». جنبش انصارالله یمن نیز توافق عادی‌سازی روابط امارات و رژیم صهیونیستی را شکست برای منافقان عرب توصیف کرده است.
«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه نیز، گفته است: «مسئله خارج کردن سفیر ترکیه از ابوظبی و به تعلیق درآوردن روابط با امارات را در واکنش به عادی‌سازی روابط این کشور با اسرائیل، بررسی می‌کنیم». اردوغان تاکید کرده است؛« غیرممکن است آنکارا توافق تل‌آویو و امارات را بپذیرد.»
خبرگزاری رویترز، گزارشی منتشر کرده که جو بایدن این توافق را «گامی تاریخی» توصیف کرده و گفته:« تصمیم امارات برای به رسمیت شناختن اسرائیل، «اقدامی شجاعانه» است!
آخرین خبرها حکایت از آن دارد که در آینده نزدیک بحرین نیز توافق عادی‌سازی روابط با اسرائیل را امضا کند. به نوشته خبرگزاری «آناتولی» اما تاریخی را برای امضا شدن توافق بحرین و اسرائیل اعلام نکرد. نهادهای رسمی رژیم صهیونیستی و بحرین هنوز به این خبر واکنش نشان نداده‌اند.
>بر هم خوردن موازنه ی قدرت در خلیج فارس!
با روی کار آمدن دولت جمهوری خواه ترامپ، یک سری موازنه‌های قدرت در خلیج فارس به هم خورد. و جنگ در یمن با ائتلاف نُه کشوری، که قبل از ترامپ آغاز شده بود با روی کارآمدن ترامپ نیز شدت بیشتری به خود گرفت زیرا رئیس جمهور جدید آمریکا که ماه‌های پایانی حضور خود در کاخ سفید را سپری می‌کند، بعد از رسیدن به قدرت از حامیان عربستان در جنگ علیه یمن شد.
بعدِ اختلافاتی که بین عربستان و قطر ایجاد شد ائتلاف عربی علیه قطر شکل گرفت. قطر از معدود کشورهای عربی نزدیک به ایران بود که اگر چه در شورای همکاری‌های خلیج فارس حضور داشت ولی سیاست هایش در مورد ایران سیاست‌های دشمنانه‌ای نبود.
>پیدا شدن یک رابطه پنهانی زشت!
در جنگ یمن عربستان و امارات به دلیل تفاوت در دیدگاه‌ها به مشکل خوردند. از زمانی که عربستان، قطر را تحریمی چند ساعته یا نهایتا چند روزه کرد دامنه اختلافات امارات و عربستان اندکی گسترده‌تر شد. در ادامه اما اتفاق تلخی رخ می‌دهد که یک رابطه پنهان چندین ساله به یک رابطه پیدای زشت تبدیل می‌شودکه باز هم در متن و بطن ماجرا، آمریکا حضور داشت. با توجه به اینکه کشورهایی که معمولا با اسراییل وارد رابطه سیاسی می‌شوند خیلی خرسند نیستند مثل عمان، ترکیه و حتی اروپایی‌ها از قناد باشی می‌پرسیم؛ آیا سرنوشتی مشابه دیگر سران عرب که به اسراییل نزدیک شده‌اند برای سران امارات نیز اتفاق خواهد افتاد؟
جعفرقناد باشی می‌گوید:«تغییری که در جامعه عرب زمان روی کارآمدن ترامپ اتفاق افتاد قضیه قطر بود. شکاف بین عربستان و متحدانش از جمله امارات با قطر سبب شد شورای همکاری خلیج فارس به هم بریزد و این هم به دلیل اختلافات آمریکا و انگلیس در پشت صحنه بود. تغییر در حوزه ایران و جامعه عرب در زمان ترامپ بود که این تغییرات هنوز هم آثارش باقی است.»
>با آمدن ترامپ، عروسی به کوچه صهیونیست‌ها آمد
قنادباشی ادامه می‌دهد؛« حال باید دید که ریشه‌های علنی شدن رابطه اسراییل و امارات در چیست؟ برای پاسخ به این سوال باید توجه کنیم که در زمان به قدرت رسیدن ترامپ، اسراییل بهترین دوران رابطه‌اش با آمریکا را داشت چرا که هم ترامپ وامدارشان بود و هم اینکه دامادش کوشنر یهودی بود. و در روابط نزدیک با اسراییل به عنوان دلال عمل می‌کرد.»
این کارشناس مسائل دنیای عرب ادامه می‌دهد:« اسراییلی‌ها از زمان روی کار آمدن ترامپ استفاده‌های زیادی کردند مثل کامل کردن سیستم دفاعی یا همان سامانه گنبدآهنین، گرفتن انواع وام‌ها و اجرای سیاست‌های ضدایرانیِ آمریکا که به سفارش صهیونیست‌ها انجام شد. در واقع تحریم‌های اعمال شده علیه ایران سه رکن دارد که دو رکن آن آمریکا و عربستان و رکن دیگر اسراییل است. اما کارهایی نیز در صدد انجام داشت که هیچ کدام موفق نبود و موقعیت اسراییل به خطر افتاد.»
>چهار شکست پیاپی و یک توافق بی‌ثمر
قناد باشی خاطرنشان می‌کند:« اسراییل از سال 2000 که ناگزیر شد از جنوب لبنان خارج شود و در سال 2006 که در جنگ 33 روزه شکست خورد تاکنون پیروزی به دست نیاورده است. اول اینکه در زمان آقای ترامپ مسئله انتقال سفارت آمریکا از تلاویو به
بیت المقدس مطرح شد که تا اندازه‌ای این کار انجام شد ولی رسمیت پیدا نکرد. دوم مسئله جولان بود که عنوان کردند آن را به اسراییل
خواهیم داد که این نیز میسر نشد و تنها روی کاغذ ماند. مسئله سوم معامله بزرگ قرن بود که آن هم نتیجه‌ای در بر نداشت. چهارم ادغام و الحاق کرانه باختری بود که این مسئله هم چون قضیه جولان به ثمر ننشست. به دنبال این ناکامی ها، اسراییل خواهان پیروزی سیاسی و نظامی است.»
این کارشناس مسائل بین‌المللی اظهار می‌دارد:«در نظر بگیرید که عمر دولت ترامپ نیز رو به پایان است و شاید در انتخابات بعدی پیروز نشود فلذا مسئله ارتباط بین امارات و اسراییل مطرح می‌شود تا بتوانند از آن به عنوان پیروزی یا شبه پیروزی یاد کنند. و انتخاب امارات یک انتخاب کاملا هوشمندانه است زیرا یک کشور
کم جمعیت است که هویت ملی ندارد و هویت اسلامی- عربی در این کشور له شده است. و در ژئوپولتیک منطقه نقشی ندارد. که در غیر این صورت اگر کشور دیگری انتخاب می‌شد امکان داشت تبدیل به خیزش اجتماعی شود. و این کار تنها پوششی برای پوشاندن ناکامی‌های آمریکا و اسراییل در خاورمیانه است.»
>این توافق یک کمپ دیوید قلابی، کوچک و افشاکننده است
قناد باشی در پایان و در پاسخ به این پرسش که:«به نظر شما فرجام این مسئله چه خواهد بود؟» می‌گوید:«در واقع می‌توان گفت که این یک کمپ دیوید قلابی، کوچک و افشا‌کننده است. که به لحاظ سیاسی، اجتماعی و اقتصادی تاثیر‌گذاری آن ناچیز است و اثراتی در بر نخواهد داشت. دعوای اعراب و ملت‌های مسلمان و دولت غاصب اسراییل دعوای ملت‌ها است و دعوای دولت‌ها نیست. پس به جرات می‌توان گفت این توافق نیز مانند دیگر توافق‌های سست و پوشالی روی کاغذ باقی خواهد ماند و به زودی فراموش خواهد شد اما رسوایی آن برای همیشه برای حکام فعلی امارات باقی خواهد ماند.»
کارشناس مسائل خاورمیانه و شمال آفریقا اضافه می‌کند:« کشورهایی مانند یمن، سودان و لیبی با توافق ننگین فعلی به جهانیان ثابت خواهند کرد که طرف حساب آن ها، اسرائیل بوده و نه امارات زیرا، امارات در نقشه و تعاملا ژئوپلیتیکی منطقه و جهان جایگاهی ندارد و برهمگان آشکار خواهد شد در هر غائله‌ای که پای اماراتی‌ها در میان است، اسرائیلی نیز حضور
خواهد داشت.»
قنادباشی با تاکید بر بی‌فایده و ننگین بودن این توافق نامه تاکید می‌کند:« اسرائیل اهداف دشمنانه‌ای در تقابل با ایران دارد که از طریق امارات عملیاتی خواهد کرد که بیشتر به فشار روی ایرانیان ساکن امارات و باقیمانده ی تعملات اقتصادی است که عملاً رو به افول خواهد نهاد اما جز این مسئله، اسرائیلی‌ها هیچ نفع اقتصادی و سیاسیِ دیگری نخواهند برد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام