کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 17 مرداد 1399   Friday 7 August 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 11 مرداد 1399

صفحه خبر: زندگی

آفتاب یزد – گروه زندگی : معمولا تابستان فصلی است که همه می خواهند به بهترین نحو از آب و هوا استفاده کنند اما بیرون رفتن در روز های گرم و آفتابی تابستان با آفتاب سوختگی و مشکلات پوستی دیگر همراه است . با توجه به اینکه ضد آفتاب از ضروری‌ترین محصولات مراقبتی پوست به شمار می‌آید و علاوه بر محافظت از پوست در پیشگیری از بروز بیماری های پوستی نیز موثر است. آفتاب یزد در اینباره با دکتر محمد گلشنی ، متخصص پوست و زیبایی گفت و گو کرده است .
وی در اینباره می گوید : پرتوهای خورشیدی در برخورد با پوست آثاری به جا می‌گذارند که به ندرت مفید و در بیشتر موارد مضر و خطرناک هستند. پرتوهای ماوراء بنفش بخصوص نوع" B "باعث سنتز ویتامین" D "در بدن می‌شوند اما آسیب‌هایی نیز به همراه خواهند داشت.
دکتر گلشنی خاطرنشان کرد : التهاب قرینه‌ها ، سرطان‌های پوستی از قبیل ملانوم بدخیم، سرطان‌های سلول‌‌های قاعده‌‌ای و سرطان سلول های شاخی، ممکن است به دنبال تماس‌های طولانی‌مدت با نور آفتاب ایجاد شوند و همچنین افزایش تعداد بثورات و نیز آلودگی نیز ممکن است به دنبال تماس با آفتاب بروز کنند.
این متخصص پوست و مو ادامه داد : در معرض آفتاب قرار گرفتن به مدت طولانی باعث ایجاد چین و چروک قبل از سنین پیری روی پوست می‌شود و لک‌های تیره و کاهش شادابی پوست از دیگر عوارض ناشی از نور آفتاب به مدت طولانی می‌باشند.
وی با بیان این نکته که " آسیب‌های پوستی ناشی از اشعه‌ ماوراءبنفش نور خورشید و یا دیگر منابع را می‌توان با استفاده از ضد آفتاب مهار کرد"، اظهار کرد : ضد آفتاب باید در برابر نور خورشید دچار تغییر شیمیایی نشود و هر دو نوع اشعه ماوراء بنفش" B" و" A" را مهار کند. دکتر گلشنی افزود: ضد آفتاب باید ایجاد حساسیت و آلرژی روی پوست نکند و اثرات دارویی جانبی در بدن نداشته باشد و در برابر شستشو و تعریق مقاوم باشد و نیز احساس خوبی در مصرف کننده ایجاد نماید تا فرد از فواید آن بهره مند شود .
دکتر گلشنی مطرح کرد : امواج ماوراءبنفش "B " با طول موج (۲۹۰-۳۲۰ ) توسط سلول‌های اپیدرم (لایه سطحی پوست) جذب بیشتری دارند و در همین لایه به پوست آسیب می‌رسانند. در صورتی که امواج ماوراء بنفش "A" طول موج بلندتری دارند (۳۲۰-۴۰۰) و عمیق‌تر در پوست نفوذ می‌کنند و علاوه بر سلول‌های سطحی (کراتینوسیت اپیدرم)، سلول‌های عمقی‌تر (فیبروبلاست‌های درم) را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهند.
این متخصص پوست و مو اضافه کرد : امواج ماوراء بنفش "A " می‌توانند از شیشه عبور کنند و لذا محافظت در برابر آنها، حتی در داخل منزل و اتومبیل هم اهمیت پیدا می‌کند. اولین ترکیبات ضد آفتاب به تنهایی می‌توانستند مانع از نفوذ امواج" B" شوند. اکنون ترکیباتی به بازار عرضه شده که امواج "B"و"A "نیز مادون قرمز را مهار می‌کنند و کیفیت بسیار مطلوب‌تری
دارند.
وی عنوان کرد : میزان حفاظت ضد آفتاب‌ها" SPF" یا "ProtecFuto "نامیده می‌شوند. هر چه" SPF" یک ضد آفتاب بیشتر باشد در برابر اشعه ماوراء‌بنفش نور آفتاب محافظت بیشتری را ایجاد می‌کند." SPF" مناسب برای هر فرد، وابسته به نوع و میزان تماس با نور خورشید می‌‌باشد.
این متخصص پوست و مو توضیح داد : برای تخمین اینکه از چه ضد آفتابی استفاده کنید باید نوع پوست خود را معین نمایید. پوست به طور کلی به شش نوع تقسیم می شوند که عبارتند از حساس نوع ۱ که همیشه می‌سوزند و هرگز برنزه نمی‌شوند ، حساس نوع ۲ که بیشتر اوقات می‌سوزند و کمی برنزه می‌شوند ، معمولی نوع ۳ که بعضی اوقات می‌سوزند و تدریجاً‌ برنزه می‌شوند، معمولی نوع ۴ که به طور خفیف می‌سوزند و به خوبی برنزه می‌شوند،غیر حساس نوع ۵ که به ندرت می‌سوزند و شدیداً‌ برنزه می‌شوند وغیر حساس نوع ۶ که هرگز نمی‌سوزند، عمیقاً برنزه می‌شوند.
وی متذکر شد : استفاده از ضد آفتاب باید از سنین کودکی آغاز شود. در روزهای ابری از ضد آفتاب باید استفاده شود.باید ضد آفتاب حدود ۲۰ دقیقه قبل از در معرض آفتاب قرار گرفتن استفاده شود.در کنار مصرف ضد آفتاب‌ها سایر مراقبت‌ها و استفاده از کلاه، دستکش نیز لازم است.استفاده صحیح از ضد آفتاب‌های فیزیکی باعث می‌شود پوست در برابر نور آفتاب برنزه نشود .
دکترگلشنی خاطرنشان کرد : استفاده صحیح از ضد آفتاب‌های فیزیکی باعث می‌شود پوست در برابر نور آفتاب برنزه نشود و دچار آفتاب‌سوختگی نگردد. این ترکیبات حاوی مواد غیر محلولی هستند که بر روی پوست گسترانیده شده و باعث می‌شود، اشعه‌های نور خورشید قبل از آنکه به پوست برسند، متفرق شده و یا بازتاب یابند.
این متخصص پوست و مو بیان کرد : اسامی موادی که در این آفتاب‌های فیزیکی استفاده می‌شود به شرح زیر است: اکسید روی،‌اکسید زیرکونیوم، اکسید منیزیم، کائولین، دی‌اکسید تیتانیوم، اکسید آهن و…
وی افزود : در صورتی که ضد آفتاب‌های فیزیکی به مقدار لازم استفاده شوند و به مدت کافی روی پوست بمانند می‌توانند هر دو اشعه B و UVA را مهار کنند. مزیت دیگر این ضد آفتاب‌ها این است که چون با پوست واکنش شیمیایی انجام نمی‌دهند، ریسک بروز واکنش‌های حساسیتی کمتر بوده و برای پوست‌های حساس به ویژه اطفال مناسب‌تر هستند.
دکترگلشنی توضیح داد : به دلایلی ممکن است ضد آفتاب‌های فیزیکی چندان مطلوب واقع نگردند. مثلا به دلیل لایه ماتی که روی پوست ایجاد می‌کنند، مانع تعریق پوست شده و پوست را گرم کنند. در نتیجه پوست دچار حالت عرق شده و از طرفی رنگ مات آنها ممکن است از نظر زیبایی مطلوب نباشد. همچنین این ترکیبات با آب شسته نمی‌شوند و نیز ممکن است در برابر نور خورشید شل شوند و اثر محافظتی آنها
کاهش یابد.
این متخصص پوست و مو تصریح کرد: ضد آفتاب‌های شیمیایی نیز حاوی مواد محلول و آب یا چربی هستند و با جذب انرژی برخی فوتون‌ها باعث محافظت شیمیایی در برابر نور آفتاب می‌شوند. این مواد لایه‌ای نامرئی روی سطح پوست می‌گسترانند. در نتیجه دیده
نمی‌شوند.
وی اظهار داشت : ضد آفتاب‌های شیمیایی از نظر ظاهر نسبت به ضد آفتاب‌های فیزیکی بیشتر مورد پسند قرار می‌گیرند. ضد آفتاب‌های شیمیایی براساس موادی که در ساخت آنها به کار رفته ممکن است جاذب امواج ماوراء‌بنفش B،A باشند. فیلترهای امواج B عبارتند از: بنزیلیدین کامفوریت و مشتقات آن، بنزیمیدازول‌ها، سینامات‌ها، پارا‌ آمنینوبنزوئیک اسید و مشتقات سالیسیک اسید.
دکتر گلشنی خاطرنشان کرد : تقریبا نوع ضدآفتابی که هر کس می‌تواند انتخاب کند و از نظرش بهترین باشد، امری سلیقه‌ای است. در حال حاضر انواع مختلفی از ضدآفتاب‌های خارجی و ایرانی به شکل لوسیون، کرم، ژل و… در دسترس است که هرکس می‌تواند با توجه به نوع پوستش، و با کمک پزشک،‌ ضدآفتاب مناسب را انتخاب کند ولی هیچ‌وقت نباید فکر کنید که اگر گران‌ترین ضدآفتاب با بالاترین SPF را خریدید حتما پوستتان را در برابر آفتاب بیمه کرده‌اید. مهم‌تر از نوع ضدآفتاب و میزان SPF آن، استفاده مرتب و
صحیح از آن است.‌
وی در پایان گفت : هر زمان که بدون داشتن ضدآفتاب یا یک محافظ مقابل نور خورشید باشید خود را در خطر قرار داده‌اید و نباید این موضوع را نادیده بگیرید. حتی کمی آفتاب‌سوختگی در طول زندگی خطر ابتلا به سرطان را زیاد خواهد کرد. بنابراین هیچ‌وقت بدون داشتن ضدآفتاب مقابل نور خورشید
نمانید.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام