کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 08 مهر 1399   Tuesday 29 September 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 24 تیر 1399

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه زندگی : همگی با واژه ی سکته آشنا هستیم. همینطور در اطرافیان و حتی افراد مشهور شنیده ایم که شخصی سکته قلبی یا سکته
مغزی کرده است. سکته مغزی از آن دست بیماری‌هایی است که به یکباره فرد را مبتلا می‌کند و تا بخواهید بجنبید همه چیز تمام شده است. تازه بعد از سکته است که متوجه می‌شوید چه شده و چه عوارضی را باید تحمل کنید.اکثر افرادی که سکته مغزی کرده‌اند، عنوان می‌کنند که همه چیز در عرض چند دقیقه اتفاق افتاده و برای چند دقیقه نمی‌توانستند هیچ کاری برای بهبود خود انجام دهند. جالب است که همین عارضه چند دقیقه‌ای که مشکلات بسیاری را به همراه دارد، عللی طولانی‌مدت و حتی به اندازه طول عمر دارد.یعنی عوامل گوناگونی در طول عمر دست به دست هم می‌دهند و روی هم انباشته می‌شوند تا سرانجام خود را به شکل چنین عارضه‌ای نمایان می‌کند.با توجه به اهمیت موضوع آفتاب یزد در این باره با دکتر دکتر مجید ظهرابى ، متخصص جراحى مغز و اعصاب و ستون فقرات و ویدا مرزبان ،فیزیوتراپیست ، عضو انجمن فیزیوتراپی ایران گفت و گو کرده است .
در ابتدا دکتر ظهرابی می گوید : اصطلاح سکته مغزی به طور ساده برای مواردی به کار برده می شود که نقصان خون رسانى به بافت مغز (به دلایل مختلف)، قسمت های کوچک یا بزرگی از ساختمان مغز را تحت تاثیر قرار داده و باعث اختلال عملکرد آن قسمت ها مى شود.
این متخصص جراحى مغز و اعصاب و ستون فقرات خاطرنشان کرد :
شایع ترین عواملی که باعث افزایش احتمال ایجاد سکته های مغزی
می شوند بطور خلاصه عبارتند از دیابت، فشار خون بالا و کنترل نشده، چاقی، کم تحرکی، رژیم های غذایی نامناسب، بالابودن چربی هاى بدِ خون، انواع استرس ها، افسردگى و فشارهای عصبی، انواع مختلف بیماری های قلبی، مصرف الکل و سیگار کشیدن.
> معمولاً بیش از دو سوم سکته های مغزی از نوع ایسکمیک هستند
وی عنوان کرد : به طور کلى دو گروه اصلى سکته هاى مغزى عبارتند از
سکته هاى ایسکمیک و سکته هاى خونریزى دهنده (هموراژیک) . معمولاً بیش از دو سوم سکته های مغزی از نوع ایسکمیک هستند.
دکتر ظهرابی اظهار داشت : سکته هاى ایسکمیک از نظر مکانیسم پیدایش به دو گروه اصلى قابل تقسیم هستند که عبارتند از مواردى که در آنها انسداد عروق تغذیه کننده بافت مغز، در اثر ورود لخته هاى متحرک از سایر نواحى بدن مثل قلب، بوجود آمده (آمبولیک) و گروهى که در آنها اختلال حاد
خون رسانى بافت مغزى بعلت لخته هاى تشکیل شده در جدار عروق همان ناحیه است (ترومبوتیک). این متخصص جراحى مغز و اعصاب و ستون فقرات مطرح کرد : سکته های هموراژیک مغزى، به دلیل خونریزی ناشی از پارگی عروقى پدید مى آیند.این گروه از سکته ها معمولا به دنبال افزایش حاد و کنترل نشده فشار خون مغزى، مصرف داروهای ضد انعقادی و بعضاً رقیق کننده هاى خون، و اختلالات عروقى مثل آنوریسم یا مالفورماسیون هاى شریانى- وریدى اتفاق مى افتند. وی بیان کرد : سکته های مغزی بر اساس محل آسیب دیده می توانند طیف وسیعی از علائم را به وجود آورند.از جمله علائم این بیماران می توان به اختلالات حسی و حرکتی، فلج یک یا چند اندام، اختلالات تکلمی، اختلالات بینایی و علائم متنوع دیگر اشاره کرد.
دکتر ظهرابی هشدار داد : پنج علامت بسیار مهم و هشدار دهنده وقوع سکته های مغزی عبارتند از احساس کرختی یا ضعف عضلانی در نواحی مختلف بدن مثل صورت، دست‌ها یا پاها خصوصاً اگر شروعى یکطرفه داشته باشند ، منگى، خواب آلودگی و کاهش سطح هوشیاری، اختلال تکلم و یا ناتوانى در درک صحبت هاى سایرین ، اختلال ناگهانى میدان بینایی در یک یا هر دو چشم ، اختلال ناگهانی در تعادل و بروز مشکلاتی در راه رفتن و سردردهای ناگهانی و شدید (خصوصاً پیشرونده) بدون علت مشخص. این متخصص جراحى مغز و اعصاب و ستون فقرات توضیح داد : در برخى از سکته های مغزی، علائم بالینى حالت موقتی داشته و طی ۲۴ ساعت بطور کامل از بین مى روند این حالت اصطلاحاً سکته گذرای مغزی یا ‏TIA نامیده مى شود.
> سکته های گذرای مغزی عارضه ماندگاری به جا نمی گذارند
وی ادامه داد: سکته های گذرای مغزی عارضه ماندگاری به جا نمی گذارند اما احتمال عود آنها به همین صورت و یا به شکل انواع شدیدتر و ماندگارتر وجود دارد. دکتر ظهرابی بیان کرد : نکته مهمى که ذکر آن ضروری ست این که در جریان سکته هاى مغزى مى توان نواحى آسیب دیده را به دو قسمت تقسیم کرد که شامل ناحیه اى که به دلیل شدت ضایعه و عدم دریافت خون و اکسیژن کافى بطور کامل از بین رفته و نکروز شده است و ناحیه اى که علی رغم اختلال حاد خون رسانى، هنوز بطور کامل از بین نرفته و اگر شرایط مناسبى ایجاد شود ممکن است بتواند به حالت نرمال یا نزدیک به نرمال خود بازگردد، می شود واین قسمت ها معمولاً در اطراف قسمت قبلى وجود دارند.
این متخصص جراحى مغز و اعصاب و ستون فقرات اضافه کرد : یکى از دلایل مهم تلاش هاى کادر پزشکى این است که با انجام درمان های سریع و به موقع، این نواحى را از مرگ نجات داده و عوارض دراز مدت سکته های مغزی را به حداقل برسانند.
وی ابراز داشت : نحوه برخورد درمانی در بیماران مبتلا به سکته هاى مغزی به علت یا علت هاى ایجاد کننده و نوع سکته های مغزی بستگی دارد.
دکتر ظهرابی اشاره کرد : در بسیاری از موارد با توجه به بروز سکته مغزی ابتدا و به صلاحدید پزشک معالج بیمار مبتلا به بخش مراقبت های ویژه منتقل
مى شود تا اقدامات درمانى به بهترین وجه صورت پذیرند وپس از اینکه وضعیت بیمار تحت کنترل درآمد و شرایط حاد فروکش کرد به بخش عادى منتقل مى شود.
این متخصص جراحى مغز و اعصاب و ستون فقرات افزود : وقتى وضعیت فرد مبتلا به سکته مغزى به حالت استاندارد برسد ادامه درمان ها به صورت سرپایی خواهد بود.
وی عنوان کرد : درمان اغلب مبتلایان به سکته های ایسکمیک مغزی به صورت طبی و غیرجراحی است اما در مواردى که پزشک معالج لازم بداند ممکن است از درمان‌های مداخله اى (کم تهاجمى یا اینترنشنال) برای تخلیه لخته های مسدود کننده جریان خون استفاده شود.
دکتر ظهرابی اظهار کرد : احتمال نیاز به جراحی هاى باز جمجمه و مغز، در سکته های خونریزی دهنده بیشتر از سکته های ایسکمیک است. در این موارد برای کاهش فشار بر عناصر سالم مجاور (که به شدت در معرض خطر مى باشند) اقدام به باز کردن جمجمه و تخلیه خون از داخل نسوج آسیب دیده مغزى مى شود. این متخصص جراحى مغز و اعصاب و ستون فقرات
افزود : همچنین در صورتی که بیماری‌هایی مانند آنوریسم یا
مالفورماسیون های شریانی وریدی منشاء خونریزی مغزى باشند می‌توان به طور همزمان با تخلیه خون، به اصلاح آنها پرداخت.
وی با بیان این نکته که " برطرف کردن عوامل زمینه ساز و کاهش ریسک فاکتورها نقش مهمى در پیشگیرى از ایجاد و عود سکته هاى مغزى
دارند" ، مطرح کرد : مصرف داروهای کاهش دهنده غلظت خون و داروهای
ضد انعقادی، همچنین برطرف کردن مشکلات زمینه اى قلبی عروقی و کنترل سایر ریسک فاکتور ها نقش مهمى در پیشگیری از عود سکته‌های مغزى خواهند داشت. دکتر ظهرابی خاطرنشان کرد : همانطوریکه قبلاً گفته شد تشخیص سریع و درمان به موقع این بیماران می تواند کاهش قابل توجهى در عوارض سکته های مغزی پدید آورد ونکته امیدوار کننده اینست که درصورت درمان صحیح، به مرور زمان بسیاری از علائم شدید اولیه کاهش خواهند یافت.
این متخصص جراحى مغز و اعصاب و ستون فقرات اظهار کرد : از جمله
درمان هاى بسیار ارزشمند و تاثیرگذار در بهبودى دراز مدت این بیماران
مى توان به فیزیوتراپی اشاره کرد.روش هاى مختلف فیزیوتراپى نقش بسیار مهم و ثابت شده اى در برطرف کردن عوارض سکته هاى مغزى و بازگرداندن هرچه
سریع تر مبتلایان به زندگى روزمره و فعالیت هاى اجتماعى دارند. در ادامه خانم مرزبان ، فیزیو تراپیست اظهار داشت : سکته مغزی یک بیماری خطرناک است. بر اساس آمارها از هر ۶ نفر یک نفر در طول زندگی خود دچار سکته مغزی می‌شود. این بیماری می‌تواند عواقب فراوانی برای مبتلایان داشته باشد یا حتی منجر به مرگ آنان شود.
وی ادامه داد : در جهان هر شش ثانیه یک نفر به علت سکته مغزی فوت می‌کند. این بیماری سومین دلیل مرگ و میر در دنیا و یکی از دلایل اصلی ناتوانی طولانی مدت است. افرادی که دچار سکته مغزی می‌شوند با مشکلات بسیاری مواجه خواهند شد. بسیاری از این مشکلات با فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل و کلینیک های فیزیوتراپی برطرف می‌شود.
مرزبان عنوان کرد : سکته مغزی در زمان توقف خون رسانی به مغز اتفاق می‌افتد و این توقف می‌تواند در نتیجه بسته شدن رگ و یا پارگی رگ اتفاق بیفتد که در نتیجه این انسداد یا پارگی رگ‌ها، اکسیژن به سلول‌های مغزی نمی‌رسد و منجر به مرگ آنها می‌شود.
این فیزیو تراپیست مطرح کرد : هر چه درمان افراد مبتلا
به سکته مغزی زودتر انجام شود، برای بیمار بهتر است. هر چه سکته طولانی‌تر شود آسیب مغزی به جا مانده دائمی تر می‌شود و در نتیجه عواقب آن نیز بیشتر خواهد بود. درمان سریع می‌تواند از مواردی همچون آسیب مغزی و ناتوانی طولانی مدت (گاها تا آخر عمر) و مرگ جلوگیری کند.
وی می گوید : سکته مغزی می‌تواند درهر سنی رخ دهد و به همین دلیل می‌تواند افراد فعال جامعه را مبتلا کرده و از این طریق تاثیر نامطلوبی بر سطح سلامت جامعه داشته و مشکلات زیادی را برای فرد و جامعه در پی داشته باشد بدین خاطر لازم است افراد علائم سکته را به خوبی بشناسند زیرا تشخیص و درمان هرچه سریع تر آن باعث پیش آگهی بهتر بیمار خواهد بود.
مرزبان اظهار داشت : علائم ابتلا به سکته مغزی عبارتند از فلجی، سرگیجه، مشکل در راه رفتن، عدم‌تعادل و هماهنگی، مشکل در صحبت کردن و تکلم، متوجه نشدن صحبت‌های دیگران، ضعف یا فلجی در صورت، دست یا پا (عموما در یک نیمه بدن)، تار یا سیاه دیدن (مشکل در بینایی)، سردرد ناگهانی بخصوص زمانی که همراه با تهوع و سرگیجه.
این عضو انجمن فیزیوتراپی ایران توضیح داد : پس از سکته مغزی بازگردانی توانایی‌های از دست رفته توسط فیزیوتراپی انجام می‌گیرد. توانبخشی با فیزیوتراپی سکته مغزی پس از کنترل بیماری در فاز حاد برای کاهش و بهبود عوارض ایجاد شده ضروری است.
وی عنوان کرد : فیزیوتراپی سکته مغزی بلافاصله پس از ترخیص بیمار شروع می‌شود. در صورت پایدار بودن بیمار می‌توان برنامه توانبخشی را دو روز پس از سکته مغزی آغاز کرد و آن را در صورت لزوم پس از مرخص شدن نیز ادامه داد.
مرزبان تشریح کرد : هدف دراز مدت فیزیوتراپی بهبود عملکرد به گونه‌ای است که بیماری که خطر سکته مغزی از او گذشته است، در حداقل زمان و تا حد امکان استقلال خود را بازیابد. پیگیری برنامه توانبخشی باید با
حفظ شان بیمار و به روشی انجام شود که وی برای بازآموزی مهارت‌های اصلی صدمه دیده در اثر سکته مغزی، مانند مهارت‌های غذا خوردن، لباس پوشیدن،
راه رفتن و رعایت بهداشت شخصی تشویق شود و انگیزه پیدا کند.
وی بیان کرد : متخصص فیزیوتراپی عضوی از گروه توانبخشی سکته مغزی است. برنامه توانبخشی به فاصله اندکی پس از سکته مغزی شروع می‌شود. متخصص فیزیوتراپی نهایت تلاش خود را به کار می‌بندد تا بیمار هر چه سریع‌تر فعالیت‌های روزانه خود را در خانه، محل کار و اجتماع از سر بگیرد.
این فیزیوتراپیست ابراز کرد : متخصص فیزیوتراپی برنامه درمانی اختصاصی را پس از معاینه و ارزیابی اختصاصی شرایط هر فرد، طرح‌ریزی می‌کند تا بیمار به بهترین کیفیت ممکن زندگی دست یابد. برنامه فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی بر توانایی حرکتی، تسکین درد و روش‌های پیشگیری از بروز مشکلات پس از سکته مغزی متمرکز می‌شود.
وی ادامه داد: روش ایمن حرکت از تخت به صندلی و انجام تمرین‌های مفید در تخت یکی از نخستین مواردی است که متخصص به بیمار آموزش می‌دهد. متخصص فیزیوتراپی پس از افزایش توانایی حرکتی بیمار، آموزش تمرین‌های تقویتی و فعالیت‌های عملکردی را شروع می‌کند.
مرزبان توضیح داد : درمان سکته مغزی تمام بیماران یکسان نیست و به نتایج ارزیابی فیزیوتراپی و زمان وقوع سکته مغزی بستگی دارد. دوران بهبود سکته مغزی به اندازه و محل سکته، سرعت شروع درمان و ابتلا به دیگر بیماری‌ها بستگی دارد. متخصص فیزیوتراپی در بازیابی مهارت‌های عملکردی به بیمار کمک می‌کند و مشارکت وی در فعالیت‌ها و وظایف خاص زندگی را ممکن می‌سازد. این فیزیوتراپیست ادامه داد: متخصص فیزیوتراپی برنامه تقویت و تمرین را بر اساس نیازها و وظایف روزمره هر بیمار طراحی می‌کند و تمرین‌های مناسب را در برنامه درمانی می‌گنجاند.
وی مطرح کرد : فردی که دچار سکته مغزی شده است، پس از ترخیص از بیمارستان با مشکلات جدیدی از جمله ناتوانی در راه رفتن و حرکت
اندام های یک سمت بدن، بی حسی یک سمت صورت و گاه عدم توانایی در غذا خوردن، مشکلات دفعی، مشکل در تکلم، مشکلات حافظه، درد در
اندام ها، خشکی عضلات و... رو به رو خواهند شدبه همین دلیل است که از تمرین درمانی سکته مغزی برای بهبود وضعیت جسمانی بیماران استفاده
می شود. تمرین درمانی در راستای توانبخشی بیمار انجام می شود و شامل ورزش ها و تمریناتی است که به تحت کنترل درآوردن عضلات فلج بدن بیمار سکته مغزی کمک می کنند.
وی ابراز کرد : می توان گفت که نیمه از بدن فرد مبتلا به سکته مغزی مانند بدن یک نوزاد است و حرکت اندام ها در اختیار بیمار نبوده و انجام هیچ حرکت ظریفی (مانند تکان دادن انگشتان دست) ممکن نیست. بنابراین فیزوتراپیست برای بهبود بیمار مبتلا به سکته مغزی تمرینات فیزیکی ساده ای را در فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل به بیمار می آموزد.
مرزبان افزود : نیازهای بیمار به مرور زمان تغییر می‌کند و متخصص فیزیوتراپی نیز به تبع این دگرگونی‌ها احتمال بهره‌گیری از آب درمانی، روبات یا وسایل حمایتی و کمکی را برای تسریع دوران بهبود در نظر می‌گیرد. متخصص حتی پس از تکمیل برنامه توانبخشی در مرکز نیز در صورت لزوم همچنان به همکاری با بیمار ادامه می‌دهد تا پیشرفت وی را تحت نظر داشته باشد، برنامه تمرینی را به روز کند، از بروز مشکل‌های آتی جلوگیری کند و سبک زندگی را به سالم‌ترین شیوه ممکن ارتقا دهد.
این فیزیوتراپیست بیان کرد : عواملی که بر میزان کیفیت درمان فیزیوتراپی بیماران سکته مغزی موثر است شامل تاکید داشتن بر انجام دادن منظم تمرین، میزان امید به زندگی، همکاری کردن خود بیمار، آموزش دادن نکات تمرین درمانی به بیمار و همراهانش، درمان های دارویی ، تکرار کردن تمرینات در منزل توسط بیمار و خانواده بیمار ، داشتن انگیزه بیمار برای درمان.
وی توضیح داد: روش ها ی درمان فیزیوتراپی افراد مبتلا به سکته مغزی شامل تمرینات مختلف و اختصاصی شامل:تمرینات مربوط به مهارت های حرکتی جهت بهبود قدرت عضلانی، هماهنگی بیشتر عضلات و تعادل و بهبود راه رفتن بیمار، تمرینات مربوط به دامنه ی حرکتی، تمرینات قدرتی، تمرینات کششی، تمرینات هوازی ،تمرین ذهنی و تصویرسازی حرکتی، تمرینات تحمل وزن و ... وایجاد تحرک به کمک وسایل کمکی. مرزبان ادامه داد : استفاده از تجهیزات و دستگاه های مختلف جهت کاهش درد و تقویت و بازآموزی عضلات مانند دستگاه های تحریکات الکتریکی نظیر تنس آی اف، اف ای اس و شاک ویو و لیزر و الکترواکوپانکچر و بایوفیدبک و دستگاه تحریک الکتریکی مغز و..، تیپینگ ، درمان های دستی و ماساژ و آزادسازی عضلاتی که دچار گرفتگی شده اند نیز برای افراد مبتلا مفید است .
این عضو انجمن فیزیوتراپی ایران مطرح کرد : یک دوره طلایی درمان بعد از سکته مغزی برای هر نوع سکته وجود دارد. این دوره طلایی بستگی به شدت آسیب سکته ی مغزی و جایگاه آن دارد. چشم انداز بلندمدت بعد از آسیب مغزی توسط سکته به این موارد بستگی دارد که عبارتند از نوع سکته، میزان آسیب مغزی، زمان شروع برنامه درمانی بعد از آسیب مغزی، سلامت عمومی بدن. وی با بیان این نکته که "چشم‌انداز بلند مدت درمان در سکته ایسکمی بهتر از سکته هموراژیک یا خونریزی است" ، عنوان کرد : عوارض عمومی سکته شامل مشکل در حرکت و صحبت کردن و گفتار، مشکل در بلع و فکر کردن می‌تواند در هفته‌ها، ماه‌ها و حتی سال‌های آینده با برنامه ی توانبخشی بهبود یابد. مرزبان توضیح داد : فیزیوتراپی سکته مغزی یک بخش مهم از اقدامات توانبخشی پس از سکته مغزی است. اگر فردی به دلیل سکته مغزی توان حرکت ندارد، تمرکز اصلی فیزیوتراپی بر این است تا به او کمک کند که یاد بگیرد از دست‌ها و پاهای خود دوباره استفاده کرده وقدرت و حرکت خود را مجدداً بازیابد. وی می گوید : نوروفیزیوتراپی نوعی فیزیوتراپی تخصصی است. یک متخصص نوروفیزیوتراپی برای درک تاثیر تغییرات ایجاد شده به دلیل آسیب‌دیدگی‌های مغزی و سیستم عصبی پس از سکته آموزش می‌بیند.
این فیزیوتراپیست اظهار کرد : اگر سکته مغزی باعث آسیب‌دیدگی بخشی از مغز که کنترل حرکات را به عهده دارد شده باشد، ممکن است فرد دچار ضعف یا فلج در یک طرف بدن شود و در انجام حرکات و فعالیت‌های روزمره خود با مشکل مواجه گردد. فیزیوتراپی یک روش موثر برای کمک به بهبودی پس از سکته مغزی است. مرزبان می گوید : کلینیک‌های فیزیوتراپی با ارائه مجهزترین دستگاه‌های مخصوص فیزیوتراپی و همچنین تمرینهای اختصاصی و درمانهای دستی توسط کادری مجرب و با تجربه در زمینه فیزیوتراپی می‌توانند در توانبخشی بیماران بعد از سکته مغزی کمک بسزایی کنند. متخصصین فیزیوتراپی، جلسات فیزیوتراپی را خیلی زود به دنبال سکته مغزی در منزل یا بیمارستان آغاز می‌کنند. اهداف متخصصین فیزیوتراپی بهبود انعطاف‌پذیری در مفاصل (جهت جلوگیری از کوتاهی‌های عضلانی و خشکی مفاصل به علت بی‌حرکتی) و بازگرداندن قدرت عضلات اندام‌ها و در نهایت بازگردان فرد به زندگی عادی است. وی توضیح داد : پس ازسکته مغزی ممکن است در فرد علایمی از قبیل ضعف یا حتی فلج کامل (به آن همی پلاژی نیز گفته می‌شود) عضلات یک طرف بدن پس ازسکته مغزی که ممکن است حرکت و استفاده از اندام‌ها را دشوار کند. ممکن است زمانی که فرد می‌خواهد از اندام‌های خود استفاده کنید آنها به سمت دیگر حرکت کنند. مرزبان ادامه داد : پس از سکته مغزی سمت آسیب‌دیده بدن ممکن است احساس متفاوتی داشته باشد. احتمال دارد فرد در اندام‌های خود احساس سنگینی کند زیرا ضعف، حرکت آنها را مشکل کرده یا ممکن است برخی افراد در اندام‌های آسیب‌دیده خود احساس‌های غیرعادی مانند درد و سوزن‌سوزن‌شدن، احساس گرما یا سرما یا احساس این که آب روی اندام آنها می‌ریزد را تجربه کنند که معمولا این عوارض با درد همراه هستند. این فیزیو تراپیست افزود : فرد ممکن است در حفظ تعادل و وضعیت بدنی خود پس از سکته با مشکل روبرو شود و صاف ماندن برایش دشوار باشد و در نتیجه احتمال زمین خوردن افزایش می‌یابد. مفاصل سمت آسیب‌دیده بدن مانند شانه ممکن است مستعد آسیب‌دیدگی شوند، برای مثال اگر دست‌های فرد کشیده شود یا وزن آن برای مفصل سنگین شود دچار دررفتگی جزئی یا نیمه دررفتگی می‌شود یا اگر شانه‌های فرد دردناک بوده و حرکت را با مشکل مواجه کند ممکن است به عارضه شانه یخ‌زده مبتلا گردد.
وی خاطرنشان کرد :در افراد مبتلا به سکته مغزی برخی عضلات در سمت آسیب‌دیده بدن دچار خشک‌شدگی و گرفتگی می‌شوند (بیشتر این عوارض در مچ دست، انگشتان دست و مچ‌پا ایجاد می‌شود) که می‌تواند حرکات مفاصل فرد را محدود نماید و برخی افراد نیز ممکن است دچار اسپاسم یا خشکی عضلانی شوند که به آن "اسپاستیک" گفته می‌شود.
مرزبان تشریح کرد : سلول‌های جدید مغزی پس از سکته مغزی رشد نمی‌کنند تا جایگزین سلول‌های آسیب‌دیده شوند اما مغز این توانایی را دارد که سلول‌های آسیب ‌دیده خود را دوباره ساماندهی کند تا آنچه را که از دست داده‌اند دوباره جبران نمایند. به این عمل "نوروپلاستیسیتی" گفته می‌شود. این فرآیند ممکن است در اقدامات توانبخشی فرد پس از سکته مغزی انجام شود و متخصص فیزیوتراپیست راهنمایی‌های لازم را برای آموزش وی برای حرکت و بازیابی عملکرد اندام‌ها انجام می‌دهد. وی یادآورشد : متخصص فیزیوتراپی غالباً با همکاری متخصصین دیگر کمک می‌کند تا برخی مشکلات ناشی از سکته مغزی کاهش یابد. همکاری با سایر کادر درمان برای تنظیم برنامه مراقبتی حال فرد را خوب کرده و از بروز عوارضی که ممکن است روند بهبودی شما را کندتر کند، پیشگیری می‌کند.
مرزبان گفت : متخصص فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی برخی اقدامات را متناسب با نیازهای فرد انجام می‌دهد که عبارتند از توصیه در مورد چگونگی وضعیت بدنی فرد در هنگام دراز کشیدن یا نشستن و آموزش چگونگی نحوه انجام حرکات، تصمیم‌گیری در مورد برخاستن فرد از رختخواب و شروع
پیاده‌ روی و در صورت لزوم استفاده از وسایل کمکی برای حرکت، انگیزه دادن به فرد برای مشارکت فعال در جلسات فیزیوتراپی برای کمک به آموزش الگوهای حرکتی طبیعی، توصیه‌های درمانی برای تقویت اندام‌ها و آموزش چگونگی بازیابی دوباره استقلال، همکاری با تیم توانبخشی، اعضای خانواده یا دوستان برای مدیریت و هماهنگی دوره بهبودی، توصیه به فرد و خانواده‌اش درمورد چگونگی انجام فعالیت‌ها توسط فرد و حرکات در حد امکان.
این عضو انجمن فیزیوتراپی ایران مطرح کرد : فیزیوتراپی افراد پس از سکته مغزی در مراحل اولیه و برای افرادی که مشکلات آنها نسبتاً خفیف است بر پیشگیری از بروز عوارض و بازیابی توانایی حرکتی متمرکز است. با گذشت زمان، اقدامات فیزیوتراپی بر کمک به فرد برای مستقل شدن و انجام کارهای مهم متمرکز می‌شود. وی اضافه کرد : پس از سکته مغزی و پس از پذیرش
در بیمارستان فرد باید در اسرع وقت توسط یک متخصص فیزیوتراپی مورد معاینه قرار گیرد. مراقبت مناسب در روزهای اولیه در پیشگیری از
خشک‌ شدگی مفاصل یا سفت‌شدن عضلات نقش مهمی دارد.اگر فرد مجبور به ماندن در رختخواب یا روی صندلی است، درمانگر با تغییر وضعیت وی برای بهبودی وضعیت بدنی و افزایش تعادل شروع کرده تا فرد بیشتر احساس راحتی کند. اگر فرد مبتلا به سکته قادر به حرکت نیست، باید فیزیوتراپی قفسه سینه انجام پذیرد تا از بروز عفونت در ریه‌ها پیشگیری گردد و در صورت امکان باید برای نشستن کمک بگیرند زیرا این کار باعث می‌شود که از لخته شدن خون در پاها جلوگیری شده و تنفس فرد بهبود یافته و دوران بهبودی وی راحت‌تر باشد. مرزبان توضیح داد: پس از سکته مغزی، بازیابی حرکات از دست رفته فرد بیمار، یکی از اهداف مهم فیزیوتراپیست ها است. اگر پس از گذشت چند روزعلائم بهبود نیافت و فرد از نظر پزشکی به وضعیت ثابتی رسید، متخصص فیزیوتراپی از درمان‌های فعال برای آموزش چگونگی انجام کارها که فرد با انجام آنها مشکل دارد استفاده کرده و به وی کمک می‌کند تا حرکاتش را دوباره بازیابد. وی ادامه داد: زمانی که فرد مبتلا به سکته مغزی از نظر پزشکی به ثبات رسید، هدف فیزیوتراپیست شروع سریع و دوباره حرکات است. این شامل حرکت در اطراف رختخواب، سپس از رختخواب به سمت صندلی، تغییر حالت از نشستن به ایستادن، پیاده ‌روی با کمک یا بدون کمک و در نهایت بالا رفتن از پله‌ها می‌باشد که احتمالا این فرآیند کند است و درست انجام دادن هر مرحله از اهمیت زیادی برخوردار است تا فرد در نهایت بتواند تعادل را در هنگام انجام حرکات به دست آورد.
> ورزش و تمرین درمانی یک بخش مهم در درمان فیزیوتراپی است
این فیریوتراپیست می گوید : ورزش و تمرین درمانی یک بخش مهم در درمان فیزیوتراپی است. در خلال فیزیوتراپی فرد مبتلا به سکته مغزی غالبا باید حرکات فیزیوتراپی مخصوصی انجام دهد که به بهبود وی کمک می‌کند. بنابراین اگر فرد با حفظ تعادل خود در زمان ایستادن مشکل دارد از وی خواسته می‌شود که تمرین کند که بیشتر بایستید و اگر در بلند کردن دست‌هایش مشکل دارد باید تمریناتی را انجام دهد که به بلند کردن دست‌هایش کمک می‌کند و اگر با راه رفتن مشکل دارد باید بیشتر تمرین پیاده‌روی کند. یکی از مشکلات اصلی پس از سکته مغزی، ضعف دست‌ها و پاها است و این ممکن است با انجام تمرینات تقویتی برطرف شود. تمرینات کششی و استقامتی برای پیشگیری از خشک شدن عضلات و مفاصل مفید خواهد بود. مرزبان می گوید : تجویز و آموزش استفاده از تجهیزات مورد نیاز یک بخش مهم از روند درمان فیزیوتراپی است.با این که بیشتر افراد توانایی خود را در راه رفتن بازمی‌یابند اما برخی افراد نمی‌توانند راه بروند یا برخی دیگر فقط می‌توانند فواصل کوتاهی مانند اطراف خانه را پیاده بروند. برای این افراد، متخصص فیزیوتراپی استفاده از ویلچررا تجویز کرده و نحوه استفاده از آن را به بیمار آموزش می‌دهد و پس از معاینه، تجهیزاتی مانند بالابر در نظر گرفته می‌شود تا به وی در بلند شدن از رختخواب یا از روی صندلی کمک کند. ممکن است نیاز باشد که بخش‌هایی از خانه متناسب با شرایط این افراد بازسازی شود مثلا سطوح شیب دار ایجاد شده یا درها عریض‌تر شوند. متخصص فیزیوتراپی تجهیزاتی برای آنها در نظر می‌گیرد تا بتوانند با استفاده از آنها کارهای خود را راحت‌تر انجام دهند مانند فریم‌های پیاده‌روی، رولاتورها (فریم‌های پیاده‌روی چرخدار) و عصا یا چوب‌دستی.
وی اظهار کرد : اگر فرد مبتلا به سکته مغزی پس از ترخیص از بیمارستان به درمان‌های بیشتری نیاز داشته باشد، روش‌های متعددی در دسترس است. اگر وی نمی‌تواند به راحتی در اطراف منزل حرکت کند و نیاز به کمک دارد باید به تیم فیزیوتراپی مراجعه کند تا به وی آموزش دهند. اگر این افراد فقط به فیزیوتراپی نیاز دارند باید به متخصص فیزیوتراپی در بیمارستان محلی که در درمان‌های سرپایی تخصص دارد رجوع کند.
این فیزیوتراپیست خاطرنشان کرد : زمانی که فرد مبتلا به سکته مغزی به منزل می‌رود باید سعی کنند فعالیت‌هایشان را در حد امکان افزایش دهند و برای این کار خطرات احتمالی ناشی از تصادفات و زمین خوردن را باید کاهش داد. متخصص فیزیوتراپی به این افراد روش‌هایی را توصیه می‌کند که باعث تقویت و افزایش سلامت عمومی آنها شود و همچنین فعالیت‌هایی را برای شان تجویز می‌کند که به سالم ماندن‌شان کمک می‌کند.
مرزبان اضافه کرد : این امکان وجود دارد که اعضای فامیل، دوستان افراد مبتلا به سکته مغزی را در جلسات فیزیوتراپی و توانبخشی همراهی کنند. این افراد می‌توانند در تمرینات و توانبخشی پس از ترخیص از بیمارستان مشارکت داشته باشند. متخصص فیزیوتراپی ممکن است به خانواده آنها آموزش دهد که چگونه با این افراد تمرین کرده و در فعالیت‌های روزمره به آنها یاری برسانند. اگر این افراد برای انجام فعالیت‌های روزمره خود مانند لباس پوشیدن، برخاستن از رختخواب یا به رختخواب رفتن و بالا و پایین رفتن از پله‌ها به کمک نیاز دارند، متخصص فیزیوتراپی به اعضای خانواده آموزش می‌دهد که چگونه به آنها کمک کرده و از تجهیزاتی که به این افراد داده می‌شود استفاده کنند. وی می گوید : بیشتر افراد به سرعت و یک هفته پس از سکته مغزی بهبود می‌یابند. پس از گذشت حدود سه ماه، روند بهبودی کندتر می‌شود. پس از این مدت، معمولاً بهبودی حاصل شده است زیرا شما قوی‌تر شده و قادر خواهید بود از بدن خود که به دلیل سکته مغزی آسیب دیده بود استفاده کنید. مغز شما قادر خواهد بود تا با شروع چالش به روش‌های مشابه که این افراد آموزش می‌بینند تغییر کند.
این عضو انجمن فیزیوتراپی ابراز کرد : تا زمانی که افراد مبتلا به سکته مغزی اهداف مشخصی دارند و اقدامات درمانی آنها در پیشروی شان کمک می‌کند درمان را باید ادامه داد. این افراد باید شش‌ماه پس از سکته مغزی دوباره مورد معاینه قرار گیرید تا در صورت لزوم درمان‌های بیشتری برایشان تجویز شده یا تغییراتی در برنامه درمانی شان ایجاد شود. در هر زمان اگر مشکل جدیدی بروز کرد یا مشکلات قدیمی دوباره ظاهر شدند باید با متخصص فیزیوتراپی مشورت کرد. وی در پایان گفت : هدف اصلی از فیزیوتراپی در درمان سکته مغزی، حفظ و افزایش توانایی‌های فرد برای بهبود کیفیت یک زندگی بهتر است و فیزیوتراپیست یک عضو جدایی ناپذیر از تیم چند رشته‌ای در درمان سکته مغزی است و فرد برای بهبود کامل و برگشت به محیط زندگی و کار و اجتماع نیاز مبرم و اساسی به راهنمایی و مشاوره با فیزیوتراپیست و اجرای تمریناتش دارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام