کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 29 شهریور 1399   Saturday 19 September 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 24 تیر 1399

صفحه خبر: اجتماعی

پوپولیسم در مبارزه با فساد
آفتاب یزد- گروه سیاسی: روزانه اخبار عجیب و غریب کم نمی‌شنویم، اخبار سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و... که در هر کدامشان موارد عجیبی هم دیده می‌شود. در ایران به خصوص دیگر عادت کرده‌ایم موضوعاتی را بشنویم و ببینیم که به اصطلاح فعالان مجازی در سایر نقاط جهان چنین مواردی قفل است! بیراه نیست اگر بگوییم یکی از چهره‌هایی که در ایران یک تنه بخش مهمی از اخبار عجیب و غریب را یدک می‌کشد علی اکبر رائفی پور
است. چهره پر سروصدای نزدیک به اصولگرایان که همین چند
وقت پیش همفکرانش هم از دست کارها و حرف‌های او عاصی بودند و در گزارش‌هایی در روزنامه فریختگان و خبرگزاری تسنیم رائفی پور را فردی دانستند که با مجموعه‌ای سخنان فاقد وجاهت علمی به دنبال جذب مخاطب است. البته در میان بخشی از جامعه، اصلی نانوشته وجود دارد که هرچی سخنان بی‌پایه و اساس باشد شانس برای جذب مخاطب بیشتر است! رائفی پور هم بر این اساس کم مخاطب ندارد و به عبارتی در شبکه‌های اجتماعی حامیان او از مریدی و مرادی هم گذشته و حالت فدایی گرفته اند. حالا با این اوصاف جدیدترین توئیت رائفی پور بازهم نشان داد او می‌تواند مرزهای حیرت را جابجا کند. رائفی پور در توئیتی نوشت:« مهدی یاوران عزیز پاشنه‌ها را بکشید! #معروف مخفف #مردم علیه رانت وفساد
است. مجوزی که به بنده اجازه می‌دهد بصورت تخصصی به موضع امر به معروف و نهی از منکر مسئولان بپردازم حتما به یاری همه شما بزرگواران نیاز خواهیم داشت سه شنبه شب در گفتگوی زنده بیشتر در این باره سخن خواهم گفت.» این توئیت و عکس مجوز آن دارای شگفتی‌های بسیاری است. از جمله اینکه اساسا وظایف ستاد امر به معروف و نهی منکر خارج از حوزه امور فسادهای مالی، پایش مسئولان و... است و این اولین بار است ستادی که پیش از این آن را با دستورالعمل‌های حفظ حجاب می‌شناختیم مجوز برای حوزه فساد مالی مسئولان داده است. از سوی دیگر اساسا امر به معروف و نهی از منکر مسئولان به چه معنی است؟ اگر معنی واژگانی این عبارت را مورد نظر قراردهیم یعنی قرار است به مسئولان گفته شود چه کارهایی را انجام بدهند و چه کارهایی را نه! در این صورت این یک برگ کاغذ با مهر معاون اجتماعی ستاد امر به معروف چقدر اعتبار دارد که رائفی پور حلقه یارانش را فراخوانده است تا براساس آن به صورت تخصصی امر به معروف و نهی از منکر کنند! از سوی دیگر واژه تخصصی هم جای سوال دارد. به روایتی شاید خوشبینانه رائفی پور یک لیسانس در رشته حسابداری دارد! با این حساب وقتی او به عنوان سرتیم امر به معروف و نهی از منکر «تخصصی» این میزان تخصص را داراست درباره یارانش چه باید گفت؟ نکته دیگر این است که وظیفه نهادی مانند مجلس همین امر به معروف و نهی از منکر نیست؟ آیا مجلس نباید قانونگذاری کند که دولت باید چه اقداماتی را انجام دهد (امر به معروف) و آیا مجلس نباید نظارت کند که دولت دچار انحراف از قوانین نشود (نهی از منکر). یا آیا وظیفه شورای نگهبان امر به معروف و نهی از منکر تخصصی نیست که روشن کند مجلس راه درست می‌رود یا نه! اقدامات مطابق قانون و شرع هست یا نه! بنابراین اگر همین یک برگه کاغذ رائفی پور می‌تواند همه این کارها را بکند شاید لازم باشد بسیاری از نهادها را تعطیل کنیم که در این اوضاع اقتصادی صرفه جویی شده باشد! واقعیت این است که گویی همه امور و همه چیز روز به روز کاریکاتوری می‌شود و اصل و ریشه هم رنگ می‌بازد. معلوم نیست چطور رائفی پور که در ابتدا کارش را به عنوان «جن شناس» آغاز کرد و همه مباحثی که مطرح می‌کرد به جن ختم می‌شد چطور مجوز امر به معروف و نهی از منکر «تخصصی» مسئولان را گرفته است! کاریکاتوری شدن سیاست، اقتصاد و مبارزه با فساد! نتیجه چنین اقدامات نمایشی از سوی امثال رائفی‌پور تا کنون مشخص شده، فساد واقعیت است و مبارزه با آن کاریکاتور!
رائفی پور می‌گوید نه چپ است و نه راست بلکه انقلابی است،
جدای از اینکه او جز در مواردی استثنا همیشه راستی‌ها را پشت سر
خود داشته است، موضوع دوم همین رفتارهای رائفی پور است که از قضا به رفتار اصولگرایان بسیار شباهت دارد، شعار، نمایش، وعده، پوپولیسم. ویژگی‌های آشنایی که البته به شکلی حاد در رائفی پور وجود دارد و موجب شده گاه اصولگرایان نیز نسبت به او خودشان را به آن طرف بزنند.
> خطرناک است
درباره اینکه اساسا چرا در ساختار سیاسی کشور شاهد چنین مباحثی هستیم و اینکه انگیزه جناح اصولگرا فاقد از نام اشخاص در رفتارهای پوپولیستی چیست گفتگو کردیم با یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب. علی صوفی به «آفتاب یزد» گفت:«اینکه برخی رفتارهای شعاری را از سوی اشخاص نزدیک یا وابسته به جریان اصولگرا مشاهده می‌کنیم در واقع ناشی از این برداشت در ذهن این افراد است که گمان می‌کنند چنین رویه‌ای کارساز است حال آنکه این گونه نمایش‌ها می‌تواند تنها بر بدنه همفکر این جریان اثربگذارد. او افزود: اگر مشکلاتی وجود دارد، فسادهایی دیده می‌شود آیا مبنا این نیست که ساختار کشور کارایی لازم برای کشف، بیان و اصلاح آن را دارد؟ حتی اگر اشکالات ساختاری وجود داشته باشد نیز فرآیندهایی قانونی برای اصلاح آن وجود دارد. نهادهایی مانند وزارت اطلاعات، سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات و ارکانی مانند مجلس برای نظارت وجود دارد و اگر قرار است با نارسایی‌ها مبارزه شود باید از این مکانیسم‌های قانونی استفاده شود. اینکه موضوع شخصی شود و هرکس احساس وظیفه کند که باید موضوع را شخصی یا گروهی حل کند خود مشکل ساز خواهد بود، در این صورت بیشتر از آنکه هدف حل مشکل باشد به سمت توهین، اتهام، مچ‌گیری و اقداماتی از این دست خواهد رفت که هدف آن نیز اهداف شخصی، گروهی و جناحی خواهد بود.»
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب بیان داشت:«اینکه گفته شود مجوز امر به معروف گرفته شده در نوع خود عجیب است، امر به معروف و نهی از منکر یکی از فروعات مذهب ما است و همه از چنین مجوزی به طور شرعی برخوردار هستند. اما در موضوعات ساختاری، سیاسی و اقتصادی و... اگر هرکس به تشخیص خودش بنا باشد امر به معروف و نهی از منکر کند نتیجه‌ای جز بهم ریختن امنیت روانی جامعه ندارد و در واقع دور زدن محاکم قضایی و حقوقی از این طریق رخ داده است. این رویه می‌تواند بسیار خطرناک باشد. همه ابزار و بسترهای قانونی برای نظارت بر رفتار مسئولین وجود دارد و اگر ناکارآمد است قوانین برای اصلاح آن وجود دارد یا نهادی مانند مجلس می‌تواند قانون جدیدی نیز اضافه کند.»
صوفی در پایان گفت:«امروز در کشور بیش از هر چیز نیاز به تقویت ثبات و امنیت در همه بخش‌ها داریم به عنوان مثال امنیت کسب و کارها یا سرمایه‌گذاری ، اما اگر نظارت بر امور سیاسی و اقتصادی نیز شخصی‌سازی شود می‌تواند تبعات مختلفی را داشته باشد. پیش از این در سایر موضوعات شاهد گروه‌هایی بودیم که بنا به نظر خود اقداماتی را انجام دادند که در واقع به عنوان گروه‌های خودسر شناخته شدند. حالا با شکل‌گیری این موضوعات جدید به نظر می‌رسد بار دیگر شاهد احیای نوع جدیدی از خودسری‌ها خواهیم بود که اگر جلوی آن گرفته نشود بار دیگر می‌تواند خطرناک باشد. این درحالی است که حتی اخیرا شاهد بودیم با برخی تندروی‌هایی که نمایندگان اصولگرا در مجلس داشتند تذکراتی گرفتند که باید در یک فضای همدلی و به دور جار و جنجال به دنبال حل مسائل باشند. وقتی برای نمایندگان مجلس چنین توصیه‌هایی وجود دارد طبیعی است که اشخاص غیر حقوقی نیز باید بدانند که عرصه‌های اقتصادی و سیاسی را نمی‌توان به فرصتی برای تسویه حساب تبدیل کرد.»
حالا باید منتظر ماند و دید ماجرای جدیدی که رائفی پور آغاز کرده به کجا ختم خواهد شد. او نشان داده آتش تندی دارد و از قضا همین هم باعث شده بخشی از اصولگرایان در تلاش باشند تا از رائفی پور اعلام برائت کنند. با این مجوز جدید و احتمالا اقداماتی که او انجام دهد شاید بخش دیگری از این جریان نیز از رائفی پور فراری شوند. اما بدون تردید بخش مهم و اتفاقا با نفوذ جریان محافظه کار همچنان حامی رائفی پور و رفتارهای عجیب و غریب او باقی خواهد ماند. رائفی پور برای این بخش از اصولگرایان اتفاقا یک غنیمت است. او پیش از این توانسته با همان موضوعاتی مانند «جن» بخشی را هوادار خود کند و حالا اصولگرایان بدشان نمی‌آید که رائفی پور صدای آنها برای اهداف سیاسی در بخشی از مردم باشد. به هرحال این جریان به خوبی می‌داند که در بخشی از جامعه به هیچ عنوان اقبالی ندارد اما بخش دیگری وجود دارند که با نمایش‌های رائفی پور می‌توانند جذب اهداف سیاسی اصولگرایان شوند. بنابراین، این مجوز را شاید بتوان بازی برد-برد دانست که هم دست و بال رائفی پور باز می‌شود و هم احتمالا اهداف سیاسی اصولگرایان دنبال خواهد شد. یک سال قبل از انتخابات ریاست جمهوری شاید قرار است پروژه‌ای آغاز شود که بدنام کردن برخی سیاسیون به نام «امر به معروف و نهی از منکر تخصصی» از طریق رائفی پور که در فضای مجازی توانسته هوادار دست و پا کند در دستور کار است!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.
اخبار مرتبط
 • علی اکبر رائفی‌پور که سال‌ها با تریبون‌های محافظه کاران به عنوان «استاد» سخنرانی و رشد کرد، با حملات بی‌سابقه از سوی این جریان مواجه شده و گویی تاریخ انقضای او تمام شده، آیا اصولگرایان به دنبال معرفی چهره‌ای جدید به جای او هستند؟
 • علی اکبر رائفی‌پور که سال‌ها با تریبون‌های محافظه کاران به عنوان «استاد» سخنرانی و رشد کرد، با حملات بی‌سابقه از سوی این جریان مواجه شده و گویی تاریخ انقضای او تمام شده، آیا اصولگرایان به دنبال معرفی چهره‌ای جدید به جای او هستند؟
 • آقای رائفی پور! مهدوی‌کیا را ببین
 • برخی امر به معروف را به عنوان چماق نشان می دهند
 • باید گشت امر به معروف و نهی از منکر تشکیل شود
 • ناحیه کاربری

  آدرس ایمیل:
  رمز عبور:
   
  رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

  ثبت نام