کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 01 مهر 1399   Tuesday 22 September 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 24 تیر 1399

صفحه خبر: سیاسی

تنها نباید به رقیب بگوییم که او مقصر است. با اینکه جریان رقیب هم مقصر است اما در بخش‌هایی که قدرت در اختیار ما بوده، ما مقصریم
محمد سلامتی فعال سیاسی اصلاح‌طلب معتقد است که جریان مقابل اصلاحات در مسائل سیاسی و اجتماعی و سایر مسائل طوری رفتار کرده که طیف قابل ملاحظه‌ای از جبهه اصلاحات را مجبور به موضع گیری‌های تند کرده و این امری غیرقابل اجتناب بوده است. به گزارش جماران، در ادامه بخش‌هایی از مشروح گفتگوی او را می‌خوانید:
= گاهی تعابیر درستی از تندروی و محافظه‌کاری نمی‌شود. در هر جامعه طیف وسیعی از دیدگاه‌های مختلف وجود دارد. اگر بخواهیم جامعه را به رسمیت بشناسیم باید به این دیدگاه‌ها توجه کنیم. معتقدم از هرکدام این دیدگاه‌ها باید در جای خودش استفاده کرد و به
تعبیری دیگر، این دیدگاه‌ها باید مدیریت شوند. کار درستی نیست که در جهت از بین بردن و تخریب این دیدگاه‌ها حرکت کنیم. اصلا چنین چیزی عملی نیست. طیف اصلاح‌طلبان بسیار گسترده است. یعنی از افراد محتاط و محافظه‌کار تا کسانی را که دوآتیشه خوانده می‌شوند و در ارتباط با دیدگاه هایشان محکم و استوار هستند، تشکیل می‌دهد. طیف اصولگرایان نیز چنین است. همچنین در همه احزاب و جناح‌های سیاسی موجود در دنیا، چنین مسئله‌ای وجود دارد. نمی‌توان گفت دو سر تندرو و کندروی یک جناح باید از آن جدا شوند و این واقعیت را باید به رسمیت شناخت.
= معتقدم جریان اصلاحات از آنجا که خود را درون حاکمیت قلمداد می‌کند، وقتی به قدرت می‌رسد یا زمانی که فعالیت‌های سیاسی انجام می‌دهد باید برخی ملاحظات را مدنظر قرار دهد. به ویژه زمانی که قدرت را در دست می‌گیرد باید تمام تلاشش این باشد که از تمام ظرفیت‌های نظام استفاده کند و این نیز راهی باقی نمی‌گذارد جز اینکه خودش را به حاکمیت نزدیک کند تا بتواند مسائل اجتماعی را حل و فصل کند.فکر می‌کنم اکثریت اعضای جبهه اصلاحات نیز همین باور را دارند. البته عده‌ای به این دلیل که عقاید و دیدگاه‌های محکم‌تری را در یک سر طیف اصلاحات رهبری می‌کنند، در برخی از مسائل کوتاه نمی‌آیند و این ممکن است کار را اندکی مشکل کند. اما وقتی که مدیریتی قاطع وجود داشته باشد و تحلیل جمعی وسیعی از اوضاع صورت گیرد، مشکل تا حدودی حل خواهد شد. با اینکه معتقدم ممکن است گاهی برخی شیوه‌های برخورد به این اعتماد لطمه زده باشد، ولی نباید همه تقصیرات را به گردن آنها انداخت. بخش زیادی از این مسئله به رفتار جناح مقابل ما مربوط می‌شود.
= رفتار جناح مقابل اصلاحات طوری بوده که افراد را به موضع‌گیری تند کشانده است و نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت. جریان مقابل اصلاحات در مسائل سیاسی و اجتماعی و سایر مسائل طوری رفتار کرده که طیف قابل ملاحظه‌ای از جبهه اصلاحات را مجبور به موضع‌گیری‌های تند کرده و این امری غیرقابل اجتناب بوده است. این مسئله از اول انقلاب وجود داشته است. در آن مقطع «محور اقتصادی» یکی از محورهای مهمی بود که می‌توانست جناح‌بندی‌ها را تنظیم کند.
= شخصا می‌بینم یکسری از مشکلاتی که در میان جریان اصلاحات به وجود می‌آید، از سوی رسانه‌های خودی ایجاد می‌شود. و گاهی رسانه‌های جناح مقابل آنقدر به این قبیل مسائل دامن نمی‌زنند.
= امروز می‌بینیم برخی رسانه‌ها با عنوان اصلاح‌طلبی، یکسری از موارد طبیعی درون جریان اصلاحات و حتی گاهی درون یک حزب را مطرح می‌کنند. گویی که قصد دارند فاتحه یک جناح را بخوانند. به نظرم علاوه بر لزوم نقدها و انتقادات سازنده، تمرکز رسانه‌های جریان اصلاح‌طلب نباید روی چنین مطالبی باشد.
= اینکه جناح اصلاح‌طلب و اعضای آن به سمت مردم حرکت کنند پدیده مثبتی است. همیشه باید با مردم بود. به ویژه طیف اصلاح‌طلب که نماینده طبقه متوسط و مستضعف کشور یا به تعبیری بهتر «اکثریت جامعه» است و باید با آنها ارتباط تنگاتنگ داشته باشد. اما این بدان معنا نیست که دیگر با محورهای قدرت همکاری نداشته باشیم. چنین ذهنیتی معنا ندارد. جناحی که بخواهد در جامعه‌ای کار کند باید سعی نماید که با تمام اهرم‌های موثر بر سرنوشت جامعه ارتباط برقرار کرده و کمک لازم را از آنها برای طبقه‌ای که نمایندگی می‌کند، دریافت کند.
= از آنجا که جبهه اصلاحات پذیرفته که با اصلاحات کار را پیش ببرد، ناگزیر است که دندان روی جگر بگذارد و همین مسیر را ادامه دهد. این مسئله در گذشته نیز وجود داشته و موضوع تازه‌ای نیست. یعنی از همان دوره مجلس چهارم به این طرف وجود داشته است. منتها خط امامی‌های سابق و جبهه اصلاحات کنونی علیرغم همه این مشکلات دست از فعالیت برنداشته و راه اصلاحات را در پیش گرفته است. البته گاهی یکسری مسائل دست به دست هم می‌دهند تا جمع‌بندی اوضاع در اذهان برخی‌ها طور دیگری منعکس شود.
= ما امروز با مشکلات زیادی مواجه هستیم. مشکلات ناشی از تحریم‌ها و مشکلاتی که به دلیل ضعف‌های دولت‌های یازدهم و دوازدهم ایجاد شده است. همچنین برخی مشکلات نیز به ضعف کاری اصلاح‌طلبان در مجلس دهم بازمی گردد. ما باید این ضعف‌ها را بپذیریم. زیرا هم از دولت دفاع کرده‌ایم و هم مجلس، درمورد شورای اسلامی شهر نیز چنین است. حالا وقتی می‌بینیم آنها دچار نقطه ضعف‌هایی هستند، نباید فرار به جلو کنیم. بلکه باید بپذیریم که این نقطه ضعف‌ها وجود داشته و دارد. باید ببینیم وقتی قدرت در همین اندازه به دست مان می‌رسد، مشکلاتی که وجود دارند چه‌ها هستند؟ و چطور می‌شود در مسیر حل آنها اقدام کنیم؟
= تنها نباید به رقیب بگوییم که او مقصر است. با اینکه جریان رقیب هم مقصر است اما در بخش‌هایی که قدرت در اختیار ما بوده، ما مقصریم. متاسفانه گاهی به این مسئله توجهی نشده و طور دیگری رفتار می‌شود. از عزیزان اصلاح‌طلب می‌خواهم پیش از اینکه رقیب را مقصر بدانند، عملکرد خود را نقد صادقانه کنند. ما وقتی که اشکالات کار خود را بررسی کردیم می‌توانیم بفهمیم جریان رقیب چه اندازه کشور را دچار مشکلات کرده و خود ما نیز چقدر در به وجود آمدن این وضعیت سهیم هستیم.
= من با نقد درونی اصلاحات، کاملا موافق هستم. نقد درونی نباید به منزله خود زنی باشد. باید دست به نقد خود بزنیم و ببینیم اشکالات کار ما کجا بوده و چه میزان از این مشکلات به خودمان برمی گردد و چه میزان به حاکمیت مربوط می‌شود. در نهایت با جمع‌بندی شرایط می‌توانیم راهبردی مناسب برای آینده انتخاب کنیم.
= برخی که در جایگاه‌های حاکمیتی حضور دارند به دنبال یک دست کردن قدرت هستند، اما به نظرم آنها می‌دانند که یکپارچه‌سازی قدرت به منزله پوک شدن حاکمیت و بی‌توجهی به بخش وسیعی از جامعه است و این موضوع مقداری از سوی آنها پذیرفته شده است و به باورم جبهه اصلاحات در همان محدوده‌ای که این موضوع پذیرفته شده، عمل می‌کند. هیچ چاره‌ای هم جز این نیست. چون جبهه اصلاحات به دنبال انقلاب نمی‌رود و برخلاف اپوزیسیون به این روش معتقد نیست.
= اصلاح‌طلبان باید خودشان را بازسازی کنند و ضمن آمادگی لازم، تحلیل ارائه دهند و راهبردی را برای انتخابات آینده مشخص کنند. وضع انتخابات آینده مشخص نیست و هنوز معلوم نیست که میزان حضور مردم در آن چگونه خواهد بود. اصلاح‌طلبان باید در انتخابات آتی ریاست جمهوری شرکت کرده و حضوری فعال داشته باشند. آنها باید کاری کنند که اکثریت مردم در انتخابات حضور پیدا کنند. اگر اکثریت در انتخابات سال آینده حضور پیدا کنند، پیروزی با اصلاح‌طلبان است. اصلاح‌طلبان می‌توانند این کار را کنند و در این زمینه ما تجربه‌های موفقی داشته ایم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام