کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 03 مهر 1399   Thursday 24 September 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 24 تیر 1399

صفحه خبر: سیاسی

امجد عبدی ‪-‬ بامداد ۲۰ تیرماه و در همان ساعات اولیه بود که کاربران فضای مجازی خبر از وقوع انفجار در غرب استان تهران و منطقه گرمدره می‌دادند؛ خبری که به دلیل تاثیر پذیری از حوادث چند روز اخیر بسیار نگران‌کننده بود.
خوشبختانه پس از چندساعت این خبر تکذیب شد و مشخص شد هیچ صدایی مبنی بر وقوع انفجار شنیده نشده و یا آتش سوزی در این‌ مناطق رخ نداده، اما مسئله‌ای که بسیار قابل تامل است و به راحتی نمی‌توان از کنار آن عبور کرد، مبحث مرجعیت رسانه، اطلاع‌رسانی، تائید و یا تکذیبیه گرفتن رسانه‌ها در خصوص این شایعه و پوشش اخبار غیر رسمی منتشر شده است.
اگر نگاهی گذرا به اخبار منتشر شده در رابطه با خبر وقوع انفجار در غرب استان تهران بیاندازیم، شاهد خواهیم بود که از همان دقایق اولیه مراجع رسمی خبری در ایران با استناد به گفت‌و شنودهای کاربران مجازی، اقدام به بازنشر اخبار مرتبط با وقوع انفجار کردند و صداوسیما نیز به عنوان رسانه اصلی و ملی کشور این اخبار غیر رسمی را پوشش داد.
پس از دقایقی به یکباره رسانه ملی در صدد تکذیب وقوع انفجار برآمد و مصاحبه‌ای را
به نقل از خبرگزاری ایرنا، تحت عنوان مصاحبه با مدیرکل امنیتی_انتظامی استانداری البرز منتشر کرد که در این‌ مصاحبه آمده بود: صدای انفجار مربوط به حفاری در این‌ مناطق بوده و جای هیچ نگرانی نیست.
پس از اعلام این خبر که در کانال تلگرامی صداوسیما منتشر شده بود، بیشتر رسانه‌های رسمی نیز پیرو انتشار این‌ مطلب از سوی رسانه ملی، اقدام به بازنشر این مصاحبه سوخته و تاریخ مصرف گذشته که مربوط به شهریور ماه سال ۹۷ بود، کردند.
البته لازم به ذکر است چون این رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها، رسانه ملی را به عنوان یکی از مراجع بزرگ اطلاع‌رسانی قبول دارند و در صحت و سقم اخبار منتشر شده از سمت این رسانه شک و شبهه‌ای راه نمی‌دهند، نمی‌توان اشکالی را متوجه آن‌ها کرد.
چندی نگذشت که صداوسیما به اشتباه خودش
پی‌ برد و بدون هیچ‌گونه عذرخواهی از مخاطبان، پُستی را در کانال تلگرامی خود مبنی بر اینکه این مصاحبه در سال ۹۷ منتشر شده و محتوای آن شرح حال الان نیست، منتشر کرد. در واقع انگار نه خانی آمده و نه خانی رفته در صورتی‌که صداوسیما به عنوان اصلی‌ترین رسانه و بزرگترین مرجع اطلاع‌رسانی(از لحاظ داشتن نیرو، امکانات و تجهیزات در سطح کشور) باید در این‌ خصوص پاسخگو می‌بود و توضیحاتی را در این خصوص که به چه‌ دلیلی خبر سال ۹۷ را بازنشر کرده ارائه می‌داد، همچنین از مخاطبان خود نیز باید عذرخواهی می‌کرد، چون به هرحال موجی از سردرگمی در‌ میان مخاطبانی که تا پاسی از شب برای دریافت خبری موثق بیدار بودند، به وجود آمده بود. با شرایط به وجود آمده هر لحظه شاهد خبرهای
ضد و نقیض و شایعه پراکنی‌ از سوی رسانه‌های خارجی بودیم و در همین راستا نیز یکی از شبکه‌های وابسته به رژیم اشغالگر قدس، خبری را به همراه تصویری در فضای سایبر منتشر کرد که در خبر این تصویر ادعا شده بود، این عکس متعلق به انفجار غرب تهران است.
پس از مدتی اما از سوی کاربران فضای مجازی این تصویر تکذیب و مشخص شد که عکس منتشر شده مربوط به بمباران مناطق اشغالی
است.
به هرحال بامداد جمعه به صبح رسید و خوشبختانه به صورت کلی شاهد تکذیب اخبار منتشر شده بودیم اما باید دانست سیستم ناصحیح اطلاع‌رسانی به همین سادگی تعدادی از افراد که عزیزان و خانواده‌هایشان در این مناطق بودند را دچار استرس و اضطراب می‌کند و نمی‌توان خبری که صحت آن مورد تائید نیست را به مخاطب ارائه داد، همچنین رسانه‌هایی را که دسترسی به منطقه مورد نظر برای اعزام خبرنگار ندارند را دچار اشتباه و خطا در اطلاع‌رسانی می‌کند، اخبار سوخته و بدرد نخور نیز به مخاطب داده می‌شود و در نهایت مرجعیت رسانه و اهمیت آن را به کمترین جایگاه ممکن می‌رساند.
مرجعیت رسانه اهم موضوعات مورد نظر است، مبحثی که به راحتی نباید از کنار آن عبور کرد و با دقت نیز باید مورد توجه قرار گیرد. در دنیای دیجیتال امروز و سبقت گرفتن فضای مجازی از فضای اطلاع رسانی، منتشر ساختن اخبار غلط آن‌ هم بدون عذرخواهی پس از تکذیب آن، موضوعی است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد، چون مرجعیت رسانه و اعتماد مردم نسبت به رسانه کم خواهد شد.
سازمانی مانند صداوسیما و مجموعه رسانه ملی اگر می‌خواهد همواره به عنوان‌مرجع اصلی اخبار منتشر شده در ایران مطرح باشد و مغلوب فضای مجازی نشود، باید دقت بیشتری را در این زمینه داشته باشد تا میزان اعتماد عمومی نسبت به این سازمان بزرگ کاهش
نیابد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام