کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 10 مهر 1399   Thursday 1 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 22 تیر 1399

صفحه خبر: صفحه آخر

مهران اکبری قاضی چاکی
گلوله‌ها به داخل اتاقها هم رسید ولی به محض شنیدن صدای تیراندازی، ناتالیا این اسطوره وفاداری بلشویسم خود را روی شوهرش انداخت و هر دو به زمین افتادند. گلوله‌های زیادی به داخل اتاق تروتسکی خورد ولی به کسی اصابت نکرد.
> ترور بزرگترین تئوریسین حزب و پدر انقلاب
بعد از سوءقصد نافرجام یک درب ضد گلوله برای اتاق تروتسکی نصب شد، یک برج مراقبت دیگری هم بنا و به تعداد نگهبانان هم افزوده، برای تروسکی دو اسلحه سبک خریداری شد. اما کسی نمی‌دانست که شیوه مهاجمان اینبار تغییر خواهدکرد و به گونه‌ای دیگر نفوذ خواهند کرد. روزها گذشت تا اینکه روز 20 اوت 1940 فرا رسید. شاید منحوس‌ترین روز برای تروتسکی و همه طرفدارانش. تروتسکی باز به روال منظم سابق مطالعاتی و نگارشی روزانه روی آورد. در بعدازظهر تروتسکی قرار ملاقاتی داشت با فردی بنام جکسون که معشوق منشی او بود و قبلا از طریق او توانسته بود چند بار به دیدار تروتسکی بیاید و خود را تاجر معرفی کرده بود. طبق روال معمول نگهبانان اجازه ورود دادند و به خاطر آشنا بودن او را بازرسی بدنی نکردند و با همین یک غفلت، مرگ قائد خویش را رقم زدند. وقتی ناتالیا از بارانی بلند جکسون در آن روز گرم متعجب شد، او پاسخ داد که غروب قرار است باران ببارد! علت پوشیدن
بارانی این بود که او بتواند تبر چکش مانند یخ شکن کوهنوری، یک خنجر و یک اسلحه را زیر آن مخفی کند. هیچکس نمی‌دانست او مامور مخفی چکا در مکزیک و اسم اصلیش رامون مرکادر است و مدتها برای این ماموریت تعلیم دیده و علت آمدنش به مکزیک تنها کشتن تروتسکی است. او بعد از سلام و احوالپرسی معمول چون می‌دانست که هیچ چیز مثل مطالعه تروتسکی را به خود مشغول نمی‌کند. برای اینکه حواسش را پرت کند روزنامه‌ای را به او داد و گفت نظرش را نسبت به مطلبی که او در آن نوشته بگوید. تروتسکی مثل همیشه با ولع مشغول خواندن شد و زمانی که روی میزش خم و در حال مطالعه و پشتش به مرکادر بود، از سوی او مورد حمله قرار گرفت. مرکادر تبر را با قدرت به سر تروتسکی کوبید. تروتسکی از درد جمجمه شکسته خود فریادی زد و خود را روی ضارب انداخت. نگهبانان خواستند او را بکشند ولی تروتسکی زخمی فریاد زد: نکشید. این مرد حتما داستانی برای تعریف دارد. تروتسکی به بیمارستان منتقل شد. بهترین جراح‌های مکزیک بر بالین او حاضر و علیرغم موفقیت‌آمیز بودن جراحی و مقاومت خوب بدنی او، به علت آسیب بخش اعظم بافتهای مغز، تروتسکی فردا در بیمارستان مرد.
> بازتاب جهانی قتل تروتسکی
خبر قتل او به سرعت منتشر شد. بعد از قتل ولیعهد اتریش که موجب جنگ جهانی اول شده بود، این بزرگترین ترور سیاسی جهان بود.خبر مرگ او موجب تاثر پیروانش و خیلی از بزرگان و مردم جهان شد هرچند در شوروی و در کرملین جشن برپا بود. به محض انتشار خبر، سیل طرفداران او به سوی مکزیک سرازیر شدند هرچند اکثرا نتوانستند به موقع به مراسم تشییع برسند. مراسم تشییع جنازه باشکوهی توسط حکومت مکزیک برایش بگزار شد و بیش از 200هزار نفر که اتفاقا اکثرا مسیحی یا خداباور بودند برای تشییع یکی از خداستیزترین رهبران دنیا حاضر شدند و مکزیک ناگهان خبرسازترین نقطه جهان شد. صاحبان قلم و اندیشه چه در آن روز و چه روزهای بعد به مکزیک آمدند و به آقای قلم ادای احترام کردند. در نهایت قاتل او به 20 سال زندان محکوم شد. رامون مرکادر در 1960 آزاد و در شوروی مثل یک قهرمان از او تجلیل و به او نشان ژنرالی دادند. ولی او همچنان از محبوبیت حتی مرده تروتسکی در بین مردم واهمه داشت این شد که فورا به کوبا گریخت و در 1978 مرد. با مرگ تروتسکی و پیروزی استالین در جنگ جهانی دوم و آن کشتاری که او از آنها در گرماگرم جنگ نموده بود، قدرت سیاسی آنها رو به زوال رفت. آنها مثل منشویکها به مراتب اخلاقگرا از بلشویک‌ها و
استالینیستها بودند.
> ناتالیا، نماد یک زن باوفا و مبارز
ناتالیا اسطوره مقاومت و وفاداری در تاریخ شوروی و یکی از زنان کم نظیر جهان است. او از زمان مبارزه در کنار تروتسکی قرارگرفت تا زمان پیروزی و سالهای قدرت او. اما آنچه مهم است اینست که وی بعد از افول ستاره بخت شوهر مبارزش، باز کنار او ماند.
ادامه دارد


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام