کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 08 مهر 1399   Tuesday 29 September 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 تیر 1399

صفحه خبر: صفحه آخر

امیر حسین ذاکری
روزنامه نگار

آیا یک لبخند میتواند مسیرزندگی انسان را تغییر دهد؟ این سوال خوبی است. آیا لبخند‌های آقای ظریف توانست مرا به لبخند وا دارد؟ شاید آنوقتی که برجام جنازه نشده بود آری. مدت کوتاهی حس کردم لبخند دارد برلبان و بر زندگی‌ام جاری می‌شود اما آن لبخندها کارساز نبود لبخندهای ظریف هم ماندگار نشد برخی‌ها به لبخندهایش اخم کردند. حتی لبخند هایش را دروغین خطاب کردند. در روزگار پر مصائب امروز لبخند به چکار من می‌آید؟ من اگر لبخند بزنم دروغ گفتم! آنوقت می‌گویند: "دروغ بس است"! پس اجازه بدهید دروغ نگویم. اما بگویم در آرزوی دست یابی به گیسوان طناز لبخندی هستم که مرا به زندگی بازگرداند. شاید این پریشانی، این هرم و داغ دلتنگی‌ها پاک شود. واقعا نمی‌دانم چه کاری از دست لبخند آن هم این روزها برمی‌آید چه سوال رقت‌انگیزی؟!
هر گاه که سراغ سوال‌ها و ابهام هایم می‌روم. سوال از من می‌گریزد. پرسه میزند، سوالهایم همچو جوانانی بیکار و عاطل سرگردانند. سوال هایم معذبند شب‌ها سر بی‌پاسخ به بالین می‌گذارند.
اگر در بازار کسی پاسخگوی این قیام قیمت‌ها ( گرانی ) باشد در بازار ذهن من هم پاسخی یافت می‌شود. لذا سوال‌ها می‌گریزند. به‌کارهای بیهوده میپردازند، پرواز میکنند پروانه‌ی سوال، بیخیال دام پاسخ هاست. اما
‌ای کاش در دام پاسخ‌ها می‌افتاد. کاش دامی برای سوال‌های بی‌جوابم پهن بود. شاید این پروانه سوال را خشک کنم بر دیوار بچسبانم. لیستی ازسوال‌های نهفته در جیبم دارم که نمی‌دانم اگر بیرون هم بیاورم از که بپرسم؟
آیا یک لبخند که خوب میدانیم هرگز بیش‌از یک دهم ثانیه دوام نمی‌یابد، آنقدر پرتوان و پایدار است که بتوان تمام زندگی را، سالها و سالها را، بر آن استوار کرد؟ پاسخی وجود ندارد. چون لبخند دوای درد نیست آنچه دوای درد است چیزی است که لبخند معلول آن است! بی‌اوقات خوش لبخندها شعاری بیش نیستند. هیچ کاری از لبخند‌ها بر نمی‌آید هیچ شکم گرسنه‌ای با لبخند سیر نمی‌شود هیچ پروانه‌ای چسبیده به دیوار پرواز نمی‌کند. اما پروانه سوال ها، ابهام‌ها پرواز می‌کنند،از من می‌گریزند. سوال‌های بی‌پاسخ و لبخند‌های حقیقی از من می‌گریزند.
* با الهام از داستان "ابله محله " و تشکر از کریستین بوبن دوست همیشه خوبم!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام