کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 10 مهر 1399   Thursday 1 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 تیر 1399

صفحه خبر: سیاسی


آفتاب یزد ـ رضا بردستانی: یک دوجین به توانِ خیلی! خبرهای اتهامی، تنها و تنها به آن بخش از «برجام» مربوط است که هرلحظه، یکی از «دلواپسان» برای آن که از «قافله» عقب نماند
هوس می‌کرد«انگ و تهمتی» نثار تیم مذاکره کننده نماید؛ یک روز از پیوست «محرمانه» و «خیلی محرمانه»ی خیالی می‌گفتند و روزی دیگر از «بندهای ترکمنچایی! » اما در نهایت معلوم شد هم پیوست «محرمانه» و «خیلی محرمانه»ی خیالی دروغ است و هم از «بندهای ترکمنچایی»خبری نیست اما هنوز هم که هنوز است؛ همان دلواپسان اتهام زن، در هر کوی و برزنی؛ همین که به نام برجام می‌رسند، بد و بیراهی نثار آن می‌کنند گویی به صورتی عجیب و نگران کننده ای شرطی شده اند
که برجام را به هر دلیل بی نصیب از تخریب و تهمت نگذارند!
تا اینجای ماجرا، بر همگان معلوم است که از این برجام بخت برگشته نه آمریکایی‌ها دل خوشی دارند و نه دلواپسان! آمریکایی‌ها به آن می‌گویند«توافق بد» دلواپسان هم به آن می‌گویند«خسارت محض» و صد البته بین آنچه آمریکایی‌ها می‌گویند و دلواپسان؛ نقطه ی مشترکی وجود ندارد با این
توضیح و تذکر که آمریکایی‌ها یک طرفه از برجام خارج شده اند
اما ایرانی‌ها همچنان«کج دار و مریز» تلاش می‌کنند با تکیه به همین برجامِ نگون بخت به خواست‌های برحق قانونی
و بین المللی خود دست یابند!

>دوگانه سوزی و چندگانه نگری دلواپسان!
در کنار این مسئله که گویی حتی اگر برجام طی مراسمی‌به خاک سپرده شود نیز همچنان دچار «سبّ و نفرین» دلواپسان باقی خواهد ماند! اخیراً قراردادی در میان رسانه‌ها و تحلیلگران و افکار عمومی، دست به دست می‌شود که نه هیچ کس از محتوای آن باخبر است و نه فردی از طول و عرض آن! اما دریغ از یک دلواپس که خواهان شفاف سازی و توضیح و تفسیر شده باشد!
قراردادی که در همین زمان اندک معروف شده است به «قرار داد
25 ساله» مابین تهران و پکن، قرار دادی که آن قدر
گمانه زنی در باره آن فراوان است که حتی لازم نمی‌دانیم
یا حداقل مصر به این هستیم که یا به آن ورود پیدا نکنیم یا با احتیاط با آن برخورد کنیم زیرا فراوانی واکنش‌های برخی رسانه‌های معاند و مخالف جمهوری اسلامی‌روی این قرارداد و تمرکز بر برخی گمانه زنی‌های بی پایه و اساس ما را بر آن می‌دارد که چندان به حوزه ی این قرارداد بدون اطلاعات کافی ورود پیدا نکنیم اما همین قدر می‌دانیم که وزارت امور خارجه مدعی است هنوز همه چیز در حد مذاکرات فی مابین است و هرزمان که نهایی شد، همه ی ابعاد آن برای مردم و صاحبان اندیشه و تحلیل بازنمایی خواهد شد.
بدون آن که قضاوت یا تحلیلی درباره ی این قرارداد و
گمانه زنی‌هایی که در جامعه ی رسانه ای و افکار عمومی‌دست به دست شود تنها به طرح چند سوال بسنده می‌کنیم که مثلاً چطور دلواپسان هنگامی‌که هنوز حتی برجام امضاء نشده بود یا حتی وقتی عین توافقنامه ی برنامه جامع اقدامات مشترک منتشر شد همچنان از پیوست محرمانه می‌گفتند و توافقات پنهانی و خیانت بار و ذلت گونه! ولی این روزها که جامعه سرریز و لبریز از گمانه زنی‌ها و شایعات است مُهر سکوت بر لب
نهاده اند!؟
اگرچه قصد نداریم همداستانی کنیم با رسانه‌های غربی که در قالب فشار، هرگونه بارقه امیدی را می‌خواهند به یاس و ترس مبدل سازند اما انتظار این بود آن غیرت برجامی‌به این انفعال سوال برانگیز تبدیل نشود که اگر دل به منافع ملی و استقلال می‌سوزانیم لابد در چنین برهه‌هایی باید چیزهایی گفته شود که خدای ناکرده پرده ی شک و ابهام روی سرمان پهن نشود!

>بررسی برخی اخبار و گفت و شنودها
مسلم این که ماجرای قرارداد 25 ساله ایران و چین، با توجه به عدم انتشار مواد و نوع آن، باعث ایجاد ابهام و ابراز تردیدهای گوناگونی هم در میان چهره‌های سیاسی و هم افکار عمومی‌شده است. شایعات فضای مجازی از واگذاری برخی مناطق به ویژه در جنوب کشور و امتیازهای ویژه استخراج نفت و شیلات و حتی استقرار نیروی نظامی‌چین در ایران خبر می‌دهد و مسئولان هم بدون روشنگری درباره چیستی این قرارداد، شایعات را رد می‎کنند. روز گذشته برخی اظهارنظرها درباره این قرارداد تلاش داشت که به این حواشی واکنش نشان دهد.
علی ربیعی، سخنگوی دولت
علی ربیعی، سخنگوی دولت از معدود مقامات رسمی‌است که توضیحاتی کلی بدون پرداختن به جزئیات ارائه می‌دهد، این مقام مسئول در نشست خبری خود، در پاسخ به پرسشی درباره قرارداد 25 ساله با دولت چین اظهار کرده است: در این زمینه هیچ چیز محرمانه و مخفیانه‌ای وجود ندارد و در سفر گذشته وزیر امور خارجه به چین هم مطرح شده بود و در دیدار رئیس‌جمهوری این کشور با رهبری نیز این موضوع طرح شده بود و هر زمان که توافقی در این زمینه به دست آید، همان زمان هم اعلام می‌شود.
ربیعی البته به این موضوع نیز اشاره دارد که: اساساً تقسیم‌بندی غرب و شرق در سیاست خارجی ما جایگاهی ندارد و جمهوری اسلامی‌اساسا در این زمینه خود را محدود نمی‌کند و آماده همکاری با همه کشورهاست و محدودیت ما در این زمینه محدود به رژیم صهیونیستی و تحریم‌گران است.
سخنگوی دولت این را نیز گفته است که حاضریم با هر کشوری که حاضر به مشارکت بلندمدت و در راستای اعتماد
متقابل است این تجربه را تکرار و تاکنون هیچ قراردادی برای واگذاری زمین و بندر و از این جنس شایعات نداشته‌ایم.

>سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه
سید عباس موسوی در واکنش به حجم عظیم ادعاهای کذب در فضای مجازی نسبت به تدوین یک نقشه راه ۲۵ ساله
بین ایران و چین اظهار داشت: بر اساس توافق سال ۱۳۹۴ روسای جمهوری اسلامی‌ایران و جمهوری خلق چین که در بند ششم بیانیه سفر رئیس جمهور محترم چین به تهران منعکس شده است، دو کشور صراحتا اراده سیاسی خود را برای توسعه و تعمیق راهبردی روابط بیان داشته و تصمیم گرفتند یک نقشه راه جامع ۲۵ ساله بین دو کشور تدوین شود تا مبنای توسعه منسجم و همه جانبه روابط سیاسی و اقتصادی ایران و چین در سال‌های آتی قرار گیرد. پیش نویس اولیه این سند با مشارکت نهادهای تخصصی دو کشور تهیه شده و هم اکنون در مرحله مذاکره قرار دارد. بدیهی است که پس از نهایی شدن مذاکرات، این سند برای طی مراحل قانونی به نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی‌تقدیم خواهد شد.
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به واکنش خصمانه و عصبی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اضافه کرد:
بدون تردید روابط راهبردی ایران و چین که منافع کلیدی متقابل برای مردم دو کشور دارد، واجد دشمنانی است که تمامی
‌تلاش خود را برای شکست این مذاکرات و عدم موفقیت این سند به کار خواهند گرفت.موسوی ادعاهایی همچون اجاره جزایر ایرانی در خلیج فارس، انحصار فروش نفت با قیمت‌های پایین، استقرار نیروهای مسلح و غیره را مضحک دانست که حتی ارزش تکذیب کردن هم ندارد.وی گفت: تامین منافع ملی ایران تنها اصل راهنمای وزارت امور خارجه در تدوین این سند راهبردی بوده است و مذاکرات با دقت و وسواس کامل صورت گرفته که ان شاء الله مردم ایران به زودی ثمره آن را مشاهده خواهند کرد. سخنگوی وزارت خارجه در پایان با اظهار امیدواری نسبت به نهایی شدن این سند در آینده نزدیک افزود: بدیهی است که تا قبل از نهایی شدن مذاکرات هیچ متنی اعتبار ندارد و لذا از رسانه‌ها درخواست می‌شود از بازنشر متونی که با اهداف و اغراض مختلف تهیه و منتشر می‌شوند، خودداری نمایند.

>دفاع معاون اول
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور نیز با بیان اینکه چین دومین اقتصاد بزرگ دنیا است، یادآور شد: باید با شهامت از توسعه روابط راهبردی کشورمان با پکن دفاع کنیم و وزارت خارجه می‌تواند در حوزه‌های مختلف از انرژی تا فناوری روی این تفاهم نامه کار کند.

>توافق پس از نهایی شدن در اختیار مجلس قرار می‌گیرد
محسن بهاروند، معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت خارجه درباره توافقنامه همکاری‌های 25ساله ایران و چین می‌گوید: توافق با چین یک توافق کلی است؛ ما نمی‌توانیم وقتی یک موردی هنوز در قالب مذاکره است، آن را علنی کنیم؛ طبق قانون، توافقات با کشور‌های دیگر زمانی که نهایی شوند باید در اختیار مجلس و نهاد‌های ذیربط قرار گیرند؛ از سویی دیگر شاید کشور مقابل هم بنا بر ملاحظات خود تمایل نداشته باشد، مورد مذاکره افشا شود و چه بسا این درز اطلاعات باعث سلب اعتماد طرفین از یکدیگر شود؛ یک آقایی آمد یک حرفی زد، همه را با مشکل روبه‌رو کرد؛ معمولا ایشان هر وقت هم حرف می‌زد دیگران را با مشکل رو‌به‌رو می‌کرد و جامعه را به هم می‌ریخت.

>باید به تصویب مجلس برسد
هادی طحان‌نظیف، عضو حقوقدان شورای نگهبان چندی پیش در توییتر نوشت: «تجارت و قرارداد اقتصادی با کشورهایی که قصد سلطه بر منافع ایران را ندارند و منجر به پیشرفت و آبادانی کشور شود، نیاز قطعی کشور و مطابق با اصول قانون اساسی است. اما طبق اصل۷۷ قانون اساسی، اجرای هرگونه قرارداد و موافقت‌نامه‌های بین‌المللی در نهایت باید به تصویب مجلس شورای اسلامی‌برسد.»

>توصیه بازوی نظارتی مجلس به دولت
مرکز پژوهش‌های مجلس مهرماه سال98 در گزارشی که درباره جاده ابریشم جدید و نقش چین در آینده اقتصاد جهان نوشته از دولت ایران خواسته تا در این پروژه حضوری فعال داشته باشد تا از نظر ترانزیتی کشور از انزوا خارج شود.
در این گزارش آمده است: ابتکار «کمربند و راه» را می‌توان یکی از بحث‌انگیزترین رویدادهای قرن حاضر در حوزه زیرساخت و حمل‌ونقل نامید. این ابتکار در سال۲۰۱۳ توسط رئیس‌جمهوری چین برای بار اول مطرح شد. به‌صورت خلاصه می‌توان هدف این طرح را ایجاد و توسعه یک پل ارتباطی میان چین و کشورهای آسیایی، آفریقایی و اروپایی در قالب یک راهبرد توسعه
جهانی دانست.

>صبر می‌کنیم!
هیچ زمینه ی ذهنی برای خود ترسیم نمی‌کنیم، مثل دلواپسان دنبال پیوست‌های محرمانه و خیلی محرمانه نمی‌گردیم، با رسانه‌های معاند و مخالف هم همراه و هم‌داستان نمی‌شویم فقط برایمان سوال شده بود که دلواپسی اگر وارد فاز حزبی و نحله‌ای و گروهی شد شاید در جاهایی به قیمت ذبح منافع ملی تمام شد سوال کردیم تا بگوییم آن غیرت برجامی‌و این انفعال از نظرها دور نمی‌ماند همچنان که بسیاری دیگر از این دوگانه سوزی‌ها همچنان بر جریده ی روزگار نقش بسته است پس برخلاف بالا و پایین پریدن‌های بی دلیل دلواپسانه صبر می‌کنیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام