کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 05 مهر 1399   Saturday 26 September 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 15 تیر 1399

صفحه خبر: اجتماعی

استعفای رئیس و نایب رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، باعث ایجاد شائبه‌هایی در خصوص بحث جایگزین موسوی‌لاری و عارف و برنامه این جریان سیاسی کشور برای شرکت در انتخابات ۱۴۰۰ شده است. به گزارش برنا در پاسخ به این شائبه‌ها زهرا شجاعی، عضو شورای عالی سیاست‌گذاری، علاوه بر اینکه وضعیت شورا را مبهم دانست، اظهار نظر در مورد جانشینی و برنامه این شورا برای انتخابات را به بعد از برگزاری جلسات موکول کرد. اما حمیده زرآبادی، یکی دیگر از اعضای شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان که نمایندگی مجلس دهم را در کارنامه خود دارد، ضمن اظهار بی‌اطلاعی نسبت به جانشینی و برنامه این شورا برای انتخابات پیش‌ رو گفت: در خصوص وضعیت ادامه فعالیت شورای اصلاح‌طلبان باید جلسه‌ای برگزار شود و در مورد آن تصمیم بگیریم، چراکه فعالیت این شورا قائم به فرد نیست که بتوانم پاسخ بدهم. این عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در رابطه با زمان برگزاری جلسات این شورا افزود: در این مورد هنوز اطلاعی ندادند و زمان برگزاری جلسات مشخص نشده است.
اما عزت‌الله تقواییان، عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، از شکل‌گیری ساختار جدیدی به جای این شورا خبر داد و گفت: با توجه به اینکه شورای هماهنگی جبهه اصلاح‌طلبان بنیان‌گذار شورای عالی است، در حال حاضر به علت اینکه رئیس و نایب رئیس اول استعفا دادند و نایب رئیس دوم هم، که رئیس دوره‌ای جبهه اصلاحات است و هر ۳ ماه رئیس می‌شود، در حال پیگیری است و از هیئت رئیسه باقی مانده، دعوت به عمل‌آورده که توضیحاتی در خصوص ادامه فعالیت شورای عالی بدهند. دبیرکل مجمع دانش‌آموختگان ایران ادامه داد: ساختار قبلی این شورا به این صورت بود که علاوه بر ۳۰ حزب، ۶ نفر از جمله عارف، سلامتی، اکرمی و معین هم عضو این شورا بودند که بعضا حضور کمرنگی هم در جلسات داشتند و مورد استقبال سایر اعضاء هم قرار نمی‌گرفتند. در واقع صحبت مخالفین حضور این ۶ نفر، بر این اساس بود که در جلسه‌ای که دبیرکل حزبی که به عنوان مثال بیش از ۵۰ هزار تا عضو دارد، چرا این شخص حقیقی هم حضور دارد؟تقواییان با تاکید براینکه ۳۰ حزب عضو شورای عالی سیاست‌گذاری ساختار این شورا را قبول نداشتند، تصریح کرد: لذا به جای ساختار قدیمی شورای عالی باید ساختار جدیدی در قالب پارلمان اصلاحات و یا نام دیگری تعریف شود.
این چهره اصلاح‌طلب در خصوص جایگزینی عارف و موسوی‌لاری اظهار کرد: در ساختار جدید ۳۰ حزب همچنان حضور دارند چراکه این احزاب مجوز رسمی از وزارت کشور دارند. طبق ساختاری که برای پارلمان اصلاحات تعریف شده است، با هماهنگی خاتمی جایگاه رئیس پارلمان را هم تعریف کرده بودیم. همچنین در خصوص حضور افراد در پارلمان به این صورت است که از افراد تاثیرگذار در جامعه استفاده کنیم. به عنوان مثال ۱۰ نفر از چهره‌های تاثیرگذار روزنا‌مه‌نگار و هنرمند در پارلمان حضور داشته باشند و یا از استانداران و وزرای سابق چند نفر حضور داشته باشند.
تقواییان در توضیح جایگاه ریاست پارلمان اظهار کرد: در ساختار جدید همگی اتفاق نظر داریم که اگر خاتمی بپذیرد، به عنوان رئیس این ساختار معرفی شود، همچنین ساختار جدید دارای شورای مرکزی با حدود ۵۰نفر عضو است که برنامه‌ریزی و هدایت امور برعهده شورای مرکزی است.
این عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان ادامه داد: در ساختار جدید ۳۰نفر دبیرکل احزاب اعضای ثابت هستند و اگر آقای خاتمی هم بپذیرند، ایشان هم عضو ثابت است و در رابطه با حضور مابقی اعضاء در حال برنامه‌ریزی هستیم.
تقواییان ضمن تاکید بر عضویت خبرنگاران و هنرمندان در ساختار جدید اصلاح‌طلبان خاطرنشان کرد: قطعا از حضور سایر قشرهای جامعه نظیر روزنامه‌نگاران و هنرمندان در این ساختار استفاده خواهیم کرد چراکه به این صورت جریان اصلاحات پیوند خود را با جامعه عمیق‌تر می‌کند. به عبارت دیگر به این ترتیب ارتباط راس اصلاح‌طلبان با بدنه تقویت می‌شود. تقواییان در پاسخ به این پرسش که آیا به غیر از خاتمی، فرد دیگری برای ریاست ساختار جدید مطرح است؟ یادآور شد: خیر، به عنوان لیدر فرد دیگری مطرح نیست. همه در مورد آقای خاتمی اتفاق‌نظر دارند. هر چند که عارف از چهره‌های شناخته شده اصلاح‌طلبان است اما به توصیه خاتمی رای به ریاست عارف برای شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان دادیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام