کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 18 تیر 1399   Wednesday 8 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 10 تیر 1399

صفحه خبر: صفحه آخر

مهران اکبری قاضی چاکی
> ظهور تروتسکی
سر اینکه ریشه اسم تروتسکی که لیبا برانشتین در 21 سالگی برای خود برگزید و تا آخر عمر به همین نام هم مشهور ماند نظرها مختلف است.خود او نیز در زندگینامه‌اش به آن اشاره واضحی نکرده.اما یکی از نظریه‌ها آنست که برای مدارک هویت جعلیش که به کمک آن بتواند بدون شناخته شدن راحت فرار کند، بعلت ضیق فرصت بلافاصله باید یک اسم مناسب می‌گفت و او فی‌البداهه اسم تروتسکی را پیشنهاد کرد. اسمی که بعدها شهرتی جهانی یافت. بعضی‌ها هم گفته‌اند که او طبق روال آن دوره از گذرنامه شخصی دیگر استفاده کرده که اسم آن فرد تروتسکی بوده.ولی خیلی‌ها معتقدند که این اسم یکی از زندانبانهای او بود و او این اسم را از آن فرد به یادش مانده و در آن لحظه پیشنهاد داده.در نهایت او با هویت جدید لئون تروتسکی و دادن رشوه توانست از تبعید بگریزد. به محض آزادی از سوی ایستگرا،(تنها روزنامه حزب کارگران سوسیال دموکرات روسیه) که سردبیرانش "لنین، پلیخانُف،ماراتُف" و.... بودند، دعوت به همکاری شد.
> دیدار آقای قلم! با لنین
او برای پیوستن به ایستگرا توانست با همان هویت جدید تروتسکی به لندن برود.اکتبر 1902 در لندن با لنین (که با چه باید کرد،در کل روسیه مشهور بود) برای نخستین بار دیدار کرد. لنین که آوازه قلم تروتسکی را شنیده و می‌خواست با کمک او ایستگرا را به بالندگی برساند، از او دعوت به همکاری کرد. روز دیدار هر دو منتظر و بی‌قرار لحظه وصال و هر کدام برای دیگری کانون جذابیت بود. لنین با خوشرویی به استقبال تروتسکی آمد و با لبخند گفت:پس بالاخره آقای قلم رسیدند!(البته آقای قلم لقبی بود که قبلا یکی از مدیران ایستگرا به تروتسکی داده بود). آقای قلم با عضویت رسمی در حزب به محض ورود شد سخنران اصلی ایستگرا و چندسال بعد هم حزب و کمی بعدتر انقلاب و بعد از آن هم کل شوروی. او از سوی روزنامه مامور سخنرانی در سایر کشورها شد.
در پاریس یکی از مبارزان کمونیست مامور اسکان او و در حکم مباشر و راهنمای او ، دختری اکراینی ریزاندام و جذابی بود به نام ناتالیا که خیلی زود مجذوب این نابغه بیان گشت و بعلت جذابیت سخن، سیرت و صورت تروتسکی شد عاشق دلخسته او و کمی بعد شریک زندگیش. تروتسکی مامور تبلیغ مارکسیست در کشورهای دیگر برای جذب عضو شد.در میان اینهمه محبوبیت ،رهبر حزب یعنی پلیخانف چندان از این جوان حراف و مغرور خوشش نمی آمد. پلیخانف حتی بعدها هم هرگز حاضر نشد به قابلیت های بالای مبارزاتی و فکری تروتسکی اذعان نماید. تا جاییکه وقتی مدام از نبوغ تروتسکی در اطراف خود می شنید یکبار با کلافگی گفت:"می دانم این جوان یک نابغه است و اتفاقا بخاطر همین نبوغش هم نمی‌توانم او را ببخشم!"
> منشویک شدن تروتسکی و ازدواج دوم
لنین بخاطر جزم اندیشی و جاه طلبیش، سبب دو شقه شدن حزب به بلشویک (به معنی اکثریت) و منشویک (به معنی اقلیت) شد. او رهبر بلشویکها که بسیار مثل او رادیکالی، بی اخلاق و خشونت طلب بودند شد و ماراتف هم شد رهبر منشویکها که دقیقا نقطه مخالف بلشویکها بودند.حمایت اشتباه پلیخانف از لنین در دعوای بین لنین و ماراتف به این انشعاب سرعت بخشید.در نهایت بعد از مدتی خود نیز طرف منشویکها ایستاد.
ادامه دارد


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام