کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 18 اسفند 1399   Monday 8 March 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 03 تیر 1399

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد- گروه اجتماعی: «مجلس یازدهم به جد دنبال فیلتر کردن اینستاگرام است» این‌ها سخنان حسن نوروزی، نماینده رباط‌کریم در خصوص فیلتر اینستاگرام است که این روزها مجلس خیز بلندی برای فیلتر آن برداشته است؛ بحث بر سر فیلتر این اپلیکیشن در حالی بر سر زبان‌ها است که دولتمردان به تازگی شکست برای فیلتر تلگرام را متحمل شده اند چرا که شاهد بودیم این کار نه تنها از کابران تلگرام کم نکرد بلکه سبب شد تا جوانان به فیلتر شکن‌ها رو بیاورند و بد افزار‌ها در سایه آن پدیدار شوند! توئیتر هم که خیلی وقت است زیر سایه سنگین فیلتر پنهان شده اما دولتمردان و مسئولین فیلتر را دور زده و از آن به عنوان تریبونی جهانی استفاده می‌کنند! در نهایت آن چه که تا کنون شاهد بودیم این است که فیلتر و سانسور نه تنها کاری از پیش نبرده بلکه به آسیب‌های پیرامون فضای مجازی دامن زده است. با این حال باید دید با فیلتر اینستاگرام چه آسیب‌هایی جامعه به ویژه جامعه جوان را تهدید می‌کند؟
> سقوط آزاد نوجوانان
امیر محمود حریرچی در این خصوص به آفتاب یزد گفت:
« سال‌هاست که در حال تجربه فیلتر و سانسور هستیم اما در پی آن آسیب‌های اجتماعی بزرگتر و عمیق تر شده که برطرف نشده است! یک زمانی ماهواره‌ها را جمع می‌کردند چون آن را دلیل انحراف جامعه و ترویج بی بند و باری می‌دانستند در حالی که اگر در همان زمان‌ها به جای آن همه وقت و انرژی که صرف جمع کردن ماهواره‌ها شد صرف فرهنگسازی و آموزش عمومی‌برای تحکیم خانواده‌ها می‌کردند امروز این همه قبح شکنی اتفاق نیفتاده بود و دیگر مواردی مثل اینستاگرام و تلگرام نمی‌توانست بنیان خانواده‌ها را به لرزه در بیاورد! بعد از آن نوبت به فیلتر تلگرام و توئیتر رسید، چه نتیجه موفقی از این فیلتر‌ها کسب شد که امروز به فکر فیلتر اینستا گرام افتاده اند؟ آیا استفاده از تلگرام کاهش یافت؟ همین چند وقت پیش که کرونا شیوع پیدا کرد خیلی از معلمان در بستر تلگرام به آموزش مجازی می‌پرداختند، نمی‌توان از آن‌ها خرده گرفت چون مسئولانی که توئیتر را فیلتر کردند امروز جزو کاربران فعال توئیتر هستند! تنها نتیجه‌ای که
از فیلتر تلگرام حاصل شد این است که نوجوانان را در
بحرانی ترین سنشان با فیلتر شکن و دنیای نا محدود فضای مجازی آشنا کردیم و آن‌ها را ترغیب کردیم که از دنیای بی در و پیکر فیلتر شکن‌ها و بد افزار‌ها استفاده کنند، در واقع ما با این کار نوجوانانمان را به سمت آسیب‌ها هول دادیم و حالا می‌خواهیم با فیلتر اینستاگرام شاهد سقوط آزاد آن‌ها باشیم!»
> بی اعتمادی اجتماعی با ایجاد فیلتر
او در ادامه تاکید کرد:« نکته جالب برای من این است که همین آقایان که امروز بر فیلتر اینستاگرام تاکید دارند چند ماه پیش کل تبلیغاتشان برای رای آوردن در انتخابات مجلس را در همین فضا‌ها انجام می‌دادند و گروه رقیب را می‌زدند حالا که بر کرسی نشستند چیزی را بد می‌دانند که دلیل موفقیت خودشان بود! چیزی که این روزها تحت عنوان بی بند و باری از آن یاد می‌شود نیاز به آموزش دارد نه فیلتر کردن! جامعه باید آموزش ببیند که به سمت چنین مسائلی نرود و هیچ چیز به اندازه تهیه محتوای آموزنده و درست نمی‌تواند در این زمینه اثر گذار باشد، پیش از این دیده بودیم وقتی بدون آموزش برخورد قهریه انجام می‌دهیم نتیجه اش
این می‌شود که آسیب در بستر دیگری ظهور پیدا می‌کند؛
مثل سایت‌های صیغه یابی که فیلتر کردیم بعد تبدیل به کانال تلگرامی‌شدند باز فیلتر کردیم تبدیل به اپلیکیشن شدند! دیدیم آسیب از بین نرفت، تنها رنگ و شکل عوض کرد! فیلتر تلگرامی‌یک بدنامی‌بزرگ برای کشور ما در جوامع بین المللی و یک بی اعتمادی اجتماعی برای جامعه ما به همراه داشت. از طرف دیگر وقتی ما یک اپلیکیشن کاربردی که طرفدار زیادی دارد را فیلتر می‌کنیم به مردم یاد می‌دهیم که از فیلتر شکن استفاده کنند. »
> مسئولان فیلتر را دور می‌زنند
او تاکید کرد:« استفاده از بد افزار‌ها و فیلتر شکن‌ها آسیب‌های جبران نا پذیری را به جامعه ما اعمال می‌کند، همین که نوجوان اقدام به استفاده از فیلتر شکن
می‌کند سایت‌های نا متعارف برای تبلغ باز می‌شوند و این نوجوان که در بدترین سن قرار دارد
اگر از روی کنجکاوی هم سری هم به این سایت‌ها بزند یک آسیب بزرگ اجتماعی به همراه
خواهد داشت. مسئولان از بی بندو باری و افسار گسیختگی فضای مجازی و اینستاگرام می‌گویند سوال من این است که مگر سانسور مشکلی را حل کرد که امروز فیلتر مشکلی را حل کند؟ یکی از دلایلی که امروز مردم ما به فیک نیوز‌ها رو آورده اند سانسور در منابع اصلی خبر است!
بد ترین جای ماجرا این جا است که فیلتر فقط برای مردم اتفاق می‌افتد و مسئولین از این فیلتر بی بهره هستند، برای مثال همین حالا که توئیتر فیلتر است خیلی از مسئولین از اینترنت بدون فیلتر بهره مند هستند و از فضای توئیتر برای اطلاع رسانی استفاده می‌کنند. اگر توئیتر چیز بدی است چرا مسئولین از آن استفاده می‌کنند و اگر آنقدر خوب است که مرجع خبر محسوب می‌شود و مسئولین خبر‌هایشان را در آن منتشر می‌کنند چرا اجازه نمی‌دهند مردم در آن بستر فعالیت کنند! این تناقضات اعتماد اجتماعی را هر روز کم رنگ تر می‌کند! چرا مسئولان به این امر توجه ندارند که با فیلتر یک بستر تنها صورت مسئله را پاک می‌کنند و به آسیب‌های دیگر دامن می‌زنند و در نهایت هم نتیجه ای که می‌خواهند حاصل نمی‌شودو آنقدری که هزینه صرف می‌کنند تا فیلتر کنند اگر تولید محتوای درست انجام می‌دادند تا الان خیلی از آسیب‌های اجتماعی در کشور ما
ریشه کن شده بود.»
فیلتر و سانسور و برخورد‌های قهریه را سال‌ها تجربه
کرده ایم اما در همه این سال‌ها هیچوقت آموزش درستی به مردم به ویژه نوجوانان و جوانان داده نشده که بتوانند از خودشان در برابر آسیب‌های اجتماعی دفاع کنند؛ درحالی که آسیب‌های فضای مجازی تنها یک نما از چیزی است که زیر پوست جامعه در جریان است. آیا وقت آن نرسیده که به جای فیلتر سانسور به فکر آموزش و تولید محتوای درست باشیم؟


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام