کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 15 اسفند 1399   Friday 5 March 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 03 تیر 1399

صفحه خبر: سیاسی

داریوش قنبری‪-‬ اعلام این خبر که برخی از نمایندگان مجلس یازدهم به دنبال جمع‌آوری امضا برای استیضاح هیئت رئیسه مجلس به دلیل آنچه اعلام نفوذ در تعیین ترکیب کمیسیون‌ها اعلام شده در واقع بار دیگر مبین یک مشکل قدیمی‌در مجلس ایران است. در واقع در ادوار گذشته نیز این چنین بوده که نمایندگان براساس تخصص‌های خود به شکل مناسب در کمیسیون مرتبط قرار نمی‌گیرند. در واقع کمیسیون‌های مجلس اگرچه به اسم عنوان کمیسیون «تخصصی» را یدک می‌کشند اما در عمل کمیسیون‌های «اختصاصی» هستند که در واقع نمایندگان به آن کمیسیون اختصاص می‌یابند! بنابراین در چنین شرایطی مشاهده می‌شود افرادی که هیچ زمینه تخصصی و یا دانشگاهی ندارند مثلا در کمیسیون صنایع قرار می‌گیرند یا به کمیسیون برنامه و بودجه می‌روند. به طور کلی کمیسیون‌هایی نظیر برنامه و بودجه، صنایع یا امنیت ملی و سیاست خارجی به علت اینکه ارتباطات خاصی در آنها شکل می‌گیرد از محبوبیت بیشتری برخوردار است یا سفرهای خارجی در آن کمیسیون‌ها دیده می‌شود که برای برخی نمایندگان جذبه ایجاد می‌کند! حال آنکه کمیسیون‌های فرهنگی، اجتماعی یا حقوقی به رغم اینکه برخی تخصص در این زمینه دارند اما معمولا نادیده گرفته می‌شوند. به طور کلی انتخاب نمایندگان برای کمیسیون‌ها با برخی اعمال سلیقه ها، اعمال نفوذ‌ها و اهداف جناحی همراه شده است. به عنوان نمونه در مجلس هشتم با توجه به اینکه اقلیتی از اصلاح‌طلبان حضور داشتند اما مجالی به آنها برای انتخاب کمیسیون براساس تخصصی که در اختیار نمایندگان بود داده نشد. در مجلس فعلی نیز به نظر می‌رسد این مشکل بار دیگر وجود دارد هرچند به دلیل یک دست بودن اصول‌گرایان در این دوره اختلافات جناحی در تعیین افراد موثر نیست اما حالا
شاهد اختلافات درون جناحی و نفوذ برخی ارتباطات هستیم. اگرچه گفته می‌شد که در این مجلس سیستم امتیاز‌بندی را ایجاد کرده‌اند تا تعیین نمایندگان برای کمیسیون‌ها را مشخص کند اما به نظر می‌رسد نتیجه نداده است و همچنان برخی نمایندگان از اعمال نفوذ و سلیقه در این مورد گفته‌اند تا حدی اعتراضاتی در سطح استیضاح هیئت رئیسه از سوی برخی نمایندگان مطرح شده است که راهکاری که در این زمینه باید مدنظر قرار گیرد اصلاح آیین نامه داخلی مجلس است که به طور دقیق ضوابط و شاخص‌ها را تعیین کند تا نمایندگان متناسب با آن برای کمیسیون‌ها انتخاب شوند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام