کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 18 اسفند 1399   Monday 8 March 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 03 تیر 1399

صفحه خبر: سیاسی

عاطفه کیانی نژاد‪-‬ حتما خلاقیت برای شما هم جزو موضوعات مهم است و صد البته که دل‌تان می‌خواهد فرزندان‌تان هم جزو بچه‌هایی باشند که ذهن خلاقی دارند و همین تمایل شما اهمیت این موضوع را صدبرابر می‌کند. از آنجا که کودک حساس‌ترین مراحل رشد خلاقیت را در محیط خانه سپری می‌کند، محیط مناسب خانوادگی، شیوه و نگرش‌های صحیح فرزندپروری در رشد و شکوفایی خلاقیت سهم مهمی‌ایفا می‌کند. پدر و مادر (یا مربی و پرستار) برای اطمینان از خلاقیت کودک و البته حفظ و پرورش این خلاقیت، کارهای زیادی می‌توانند انجام بدهند.در ابتدا باید بدانیم که ویژگی‌های کودکان خلاق این است که اغلب با آب و تاب حرف می‌زنند. ذکر جزئیات یک ماجرا و به تفصیل سخن گفتن می‌تواند نشانه قدرت خیال و تصور زیاد باشد. دقت و توجه شدید در گوش دادن و مشاهده کردن یا انجام دادن کاری دارند. شور و نشاط و مشغولیت‌های شدید جسمانی دارند. در صحبت‌های خود از قیاس استفاده می‌کنند. عادت به وارسی منابع مختلف دارند. با دقت به اشیاء و پیرامون خود می‌نگرند. اشتیاق به صحبت کردن درباره کشفیات با دیگران دارند. توانایی ابداع بازی‌های جدید و تغییر در بازی‌ها دارند. کنجکاوی زیادی برای سردرآوردن از امور دارند.در گفتار خود جسارت زیادی دارند و سئوالات عجیبی طرح می‌نمایند. اما متاسفانه قراردادن در برخی شرایط از جمله تاکید بیش از حد والدین بر هوش وحافظه کودک، ایجاد رقابت
میان کودکان، تاکید افراطی بر جنسیت کودک،
قرار دادن قوانین خشک و دست و پا گیر در منزل، عدم
آشنایی والدین با مفهوم واقعی خلاقیت، انتقاد مکرر از رفتارهای کودک، بیهوده شمردن تخیلات کودک، عدم شناسایی علائق درونی کودک، عدم وجود حس شوخ طبعی در محیط منزل، تحمیل نقش بزرگسال به کودک می‌تواند خلاقیت کودک را از بین ببرد لذا برعکس آن هم برای افزایش خلاقیت کودک می‌توان از راهکارهایی مانند اینکه هرگز کودک را تحقیر نکنیم زیرا کودکی که احساس حقارت کند هرگز دست به خلاقیت نمی‌زند، محیطی مناسب برای انجام کارهای خلاق آنها فراهم نمایید، امکانات و وسایلی در اختیار آنها قرار دهید تا به کمک آنها خلاقیت‌های خود را ابراز نمایند. به عنوان مثال وسایل موسیقی، نقاشی و طراحی و …، کارهای خلاق کودکان را تشویق کنید و آنها را در معرض نمایش قرار داده و از ارزیابی بیش از حد آنان خودداری کنید، به عنوان بزرگسال، خود به انجام کارهای خلاق بپردازید و اجازه دهید کودکان شما شاهد کارهای خلاق تان باشند، به شیوه‌های آموزشی در خانواده خود توجه داشته باشید، برای کارهای خلاق دیگران ارزش قائل شوید، از تاکید بر تصورات قالبی در خصوص جنسیت کودکان شدیداً خودداری نمایید. ( به عنوان مثال دختر ماشین بازی نمی‌کند، پسر عروسک بازی نمی‌کند یا پسر گریه نمی‌کند.)، امکان شرکت در فعالیت‌ها و کلاس‌های ویژه را برای کودک فراهم نمایید، اگر مشکلات یا گرفتاری‌های در خانواده وجود دارد از آن مشکلات به شیوه مثبتی استفاده کنید و با تشویق به کودک خود اجازه ابراز احساسات و اظهار نظر بدهید، توجه داشته باشید که استعداد فقط سهم کوچکی از خلاقیت است و تمرین و نظم بخشیدن به آن از اهمیت بیشتری برخوردار است، اجازه بدهید کودک خودش باشد حتی اگر رفتارهای عجیب از او سر بزند و سعی کنید در حضور جمع کودک خود را خلاق معرفی نکنید؛ در غیر این صورت اطرافیان انتظارات بیش از حدی از کودک شما خواهند داشت وبا کودک خود شوخ طبع و مهربان باشید تا میزان خلاقیت در کودک افزایش یابد. به طور کلی، والدین نقش اصلی را در رشد کودکان دارند. با این که بخشی از خلاقیت کودک ذاتی بوده و به ژنتیک مربوط است، اما بخش عمده‌ای از خلاقیت اکتسابی است و در دوران کودکی شکوفا می‌شود. فراموش نکنیم که سن ۳۰ سالگی برای شکوفا کردن خلاقیت بسیار دیر است، بنابراین شما به عنوان والدین کودک خود وظیفه دارید این کارها را از یک سالگی کودک شروع کنید تا خلاقیت در همان ابتدا در کودک نمایان شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام