کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 24 مرداد 1399   Friday 14 August 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 13 خرداد 1399

صفحه خبر: سیاسی

ادامه بررسی اعتبار نامه سه نماینده مجلس
آفتاب یزد- گروه سیاسی: بررسی اعتبار نامه منتخبان این دوره از مجلس با حواشی بسیاری همراه شده است. پس از برگزاری مراسم افتتاحیه یازدهمین دوره مجلس، شعب پانزده‌گانه برای بررسی اعتبارنامه منتخبان این دوره از مجلس، تشکیل شد. برخی از نمایندگان مجلس به اعتبار نامه غلامرضا تاجگردون، کاظم دلخوش و محمدصالحی اعتراض کردند. علیرضا زاکانی، منتخب مردم قم، روح‌الله نجابت، منتخب مردم شیراز و زرقان و علی‌اکبر کریمی، منتخب مردم اراک نخستین نمایندگانی بودند که رسما به اعتبارنامه «غلامرضا تاجگردون» اعتراض کردند. آن‌ها دلیل اعتراض خود را رانت خواری، کسب منافع اقتصادی و اعمال نفوذ شبکه‌ای در دستگاه‌های دولتی اعلام کردند. بلافاصله بعد از اعتراض این نمایندگان، شش منتخب دیگر مجلس یعنی سیدنظام‌الدین موسوی، مالک شریعتی، احمد نادری، علی خضریان، مجتبی رضاخواه و اقبال شاکری در نامه‌ای خطاب به حجت الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی رئیس شعبه ۱۲، به اعتبارنامه منتخب شهرستان‌های گچساران و باشت اعتراض کردند.
درهمین حال روز گذشته شعبه ۱۲مجلس جلسه‌ای برای بررسی اعتراضات به اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون نماینده گچساران برگزار کرد؛ در شعبه دهم مجلس نیز جلسه‌ای برای بررسی اعتراض به اعتبارنامه کاظم دلخوش و محمدصالحی برگزار شد.
محمد علیپور سخنگوی شعبه ۱۲ مجلس در گفت‌وگو با ایسنا، درباره جلسه این شعبه برای بررسی اعتراض‌ها نسبت به اعتبارنامه منتخب گچساران اظهار کرد: صبح روزدوشنبه در شعبه ۱۲ جلسه‌ای برای بررسی اعتراضات به اعتبارنامه آقای غلامرضا تاجگردون داشتیم بنا بر آیین نامه شعب باید احراز کند که موارد اعتراض در شورای نگهبان رسیدگی نشده است.وی افزود: با توجه به این که ما در این باره نامه‌ای به شورای نگهبان نوشتیم اما هنوز پاسخ شورا به ما ارجاع نشده بنابراین در جلسه شعبه در این باره تصمیم گیری نشد. طبق آیین نامه ما نیز ۵ روز مهلت داریم که در صورت اتمام این مهلت شعبه می‌تواند از هیئت رئیسه درخواست مهلت مجدد کند.نماینده مردم ماکو در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: هنوز فرصت قانونی ۵ روزه برای اعلام نظر شعبه درباره این اعتبارنامه باقی مانده و ظاهرا شورا نیز به زودی پاسخ مکاتبه‌ ما را خواهد داد ما نیز به محض دریافت پاسخ استعلامات تشکیل جلسه می‌دهیم و در این باره اعلام نظر خواهیم کرد.علیپور با اشاره به برجسته‌سازی این موضوع در فضای مجازی گفت: این روال در آیین نامه مجلس پیش بینی شده و چیزی غیر عادی نیست و هر کس موافق، مخالف و رقبایی دارد. می‌گویند فلانی مورد دارد و باید رسیدگی شود در حالی که ممکن است آن مورد قبلا در شورای نگهبان رسیدگی شده باشد. از بین ۲۷۶ منتخب هم تنها اعتبارنامه سه منتخب مورد اعتراض قرار گرفت که روال آن را طی می‌کند و باید از این فضاسازی‌ها پرهیز شود.
درهمین راستا کمال علی پور سخنگوی شعبه دهم مجلس شورای اسلامی نیز در باره جلسه بررسی اعتراضات به رد اعتبارنامه کاظم دلخوش و محمدصالحی اظهارکرد: جلسه روز دوشنبه شعبه دهم برای بررسی اعتراضات به اعتبار نامه دو منتخب صومعه سرا و فریدن برگزار شد. معترضین به اعتبارنامه آقای دلخوش در این جلسه موارد اعتراض خود را مطرح کردند و آقای دلخوش نیز مطالب را شنید و دفاعیاتش را طرح کرد. همچنین خانم الهیان اعتراض خود را درباره اعتبارنامه آقای محمد صالحی مطرح کرد ولی فرصت به شنیدن اظهارات ایشان نرسید. نهایتا قرار شد 3 نفر از اعضای شعبه در این رابطه بررسی‌هایی انجام دهند.
وی با بیان این که شعبه دهم استعلامات کتبی و شفاهی از برخی نهادها در مورد اعتبار نامه دو منتخب صومعه سرا و فریدن را انجام داده اضافه کرد: احتمالا نتایج این استعلامات تا پایان وقت به دست ما خواهد رسید و ما سه شنبه صبح پیش از آغاز جلسه علنی تشکیل جلسه خواهیم داد و در این رابطه تصمیم می‌گیریم.علیپور اضافه کرد: در مورد اعتراضات به اعتبار نامه آقای دلخوش مکاتبه‌ای با شورای نگهبان صورت گرفته و شورای نگهبان اعلام کرده از دو موضوع مطرح شده یک موضوع بررسی شده و موردی نبوده و موضوع دوم هم جدید است و باید در مجلس بررسی شود. نماینده مردم قائم شهر در مجلس اضافه کرد: ما این موارد را پیگیری خواهیم کرد اگر بر اساس مستندات ارائه شده نتیجه رای شعبه نسبت به اعتبارنامه مثبت بود تایید اعتبار نامه‌ها به صحن ارجاع خواهد شد و درغیر این صورت موضوع به کمیسیون تحقیق ارجاع خواهد شد.
> درخواست قرارگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی
درحالی که مجلس مشغول بررسی رد اعتبارنامه سه نماینده یاد شده است قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی طی نامه‌ای خطاب به نمایندگان، رسیدگی و رد اعتبار نامه غلامرضا تاجگردون و کاظم دلخوش را آزمونی در برابر مجلس یازدهم خواند. به گزارش مهر،در این نامه از نمایندگان خواسته شده است که بدون ترس از تهدیدات شبکه‌های فساد گانگستری با اتکا به دعای خیر مردم قاطعانه با اعتبارنامه مفسدین برخورد شود. متن این نامه بدین شرح است:
«بسم الله الرحمن الرحیم
نمایندگان انقلابی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی
سلام علیکم
احتراماً استحضار دارید این دوره از مجلس شورای اسلامی در افکار عمومی تحت عنوان «مجلس انقلابی» شناخته می‌شود که موجب گردیده است بر نظرگاهی خاص در نزد عموم بنشیند و انتظارات ویژه‌ای از آن برود. شما نیز در هنگامه انتخابات اسفند ۹۸ با مردم عهد بستید که مرهمی بر دردهای آن‌ها به‌ویژه فساد و مشکلات اقتصاد خواهید بود. اکنون با آغاز به کار مجلس یازدهم گاه آن رسیده است که با شجاعت و صلابت وعده‌های خود را عملی کرده و آنطور که رهبر انقلاب در پیام خود آورده‌اند، نشان دهید انتخاب مردم در اسفند ماه انتخابی صحیح بوده است. در این مسیر نخستین آزمون پیش‌روی شما، بررسی و رد اعتبارنامه مفسدان و نالایقانی است که به هر طریق کنون نامشان از صندوق رای درآمده و در کنار شما به ناشایستگی بر کرسی‌های مقدس مجلس تکیه زده‌اند چرا که این کرسی‌های مقدس جایگاه مردان بزرگی همچون شهیدان مدرس و دیالمه است و نباید با ننگ این چنین افرادی که ایران را ملک طلق شبکه‌های گانگستری خود می‌دانند آلوده شوند.
قطع یقین ایران‌خوارانی چون غلامرضا تاجگردون، منتخب حوزه انتخابیه گچساران و باشت، که با اعمال نفوذ شبکه‌ای در دستگاه‌های دولتی و شرکت‌های تابعه بسترساز فساد در دستگاه‌ها و بی‌اعتمادسازی مردم است، جایی در مجلس جامعه اسلامی ندارند. کسی که خود و نزدیکانش در بیش از ۵۰ شرکت پتروشیمی، اقتصادی و بازرگانی عضو است چگونه می‌تواند درد مردم مستضعف و پابرهنه را درک کند و خالصانه برای آن‌ها تصمیم بگیرد؟ امثال کاظم دلخوش، نماینده منتخب حوزه انتخابیه صومعه‌سرا، که حتی نیاموخته است چگونه با مردمی که در مکتب امام (ره) ولی نعمت نظام هستند صحبت کند و با زبان تهدید و تفاخر لب به سخن می‌گشاید، به چه طریق می‌خواهد با آن پرونده قطور فساد مالی، زمین‌خواری و رانت‌خواری برای محرومین تصمیم‌گیری کند؟
انتظار آن است حال که مجلس یازدهم مدعای برافراختن شفافیت و مبارزه با فساد را دارد، در رسیدگی به اعتبارنامه افراد یاد شده بدون هیچ ترس و ارعابی از تهدیدات شبکه‌های نفوذ و فساد و با اتکا به دعای خیر مردم، قاطعانه ورود کرده و مانع هرگونه سهل انگاری در رسیدگی به اعتبارنامه افرادی از قبیل نامبردگان شود. اکنون چشم ملت انقلابی ایران به شما نمایندگان مجلس است تا با اقدامات قاطع و متحدانه خود ضمن مقابله با فساد دست رانت‌خواران و مفسدین شبکه‌ای را از بیت المال مسلمین کوتاه نمائید. نیاز به یادآوری است که حضرت امام خمینی (ره) در وصیت‌نامه سیاسی الهی خود دینی بزرگ بر گردن شما نمایندگان مجلس گذاشته است که تخطی از آن موجب خسران و بی‌برکتی در اداره امور کشور خواهد بود. ایشان در وصیت‌نامه خود آورده‌اند: «از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می‌خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام