کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 16 تیر 1399   Monday 6 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 10 خرداد 1399

صفحه خبر: سیاسی

دکترمعصومه محسنی کبیر‪-‬ رومینا دخترک سیزده ساله‌ای که به دست پدرش کشته شد واکنش‌های زیادی را در سطح جامعه برانگیخت از زیر سوال بردن قوانین تا زیر سوال بردن مهر پدری و همچنین زیر سوال بردن فرهنگی که می‌تواند باعث چنین خشونتی شود. همه این سوالات موضوعات قابل بحثی است که می‌توان ساعت‌ها در مورد آن گفت وگو کرد. اما برای تحلیل روانشناختی این موضوع نیازبه اطلاعات بیشتری است. از این پدر سی و هفت ساله چیزی نمی‌دانیم، حرف‌های او را نشنیده‌ایم و‌نمی دانیم که او الان چه حالی دارد ولی آنچه که چندان دور از ذهن برای ما نیست این است که حال خوشی نمی‌تواند داشته باشد. اما همه آنچه که ما از او شنیده‌ایم در یک چیز مشترک است و آن هم ترس است. ترس یک پدر از بدنامی، ترس از درد سر و حرف مردم و ترس از
بی‌آبرویی و شوربختانه آنچه که این پدر از آن می‌ترسید برسرش آمد. "آدم از هرچی بترسد بر سرش می‌آید" این یک ضرب المثل قدیمی است که ریشه روانشناختی هم دارد. همه ما به طور ناهوشیار در جهت ترس‌های مان حرکت می‌کنیم درست همان کاری که پدر "رومینا"، انجام داد. ترس از بی‌آبرویی باعث شد که مطابق با حرف‌های مادر‌ محدودیت‌های زیادی برای دختر ایجاد کند وفضا آنقدر برای دختر(رومینا)،غیرقابل تحمل می‌شود که دخترک با مردی تقریبا همسن پدرش فرار می‌کند. درست همان چیزی اتفاق می‌افتد که پدر همیشه از آن واهمه داشته است.
حالا دیگر نه تنها یک محل بلکه یک شهر‌ می‌داند که دخترش با یک مرد غریبه فرار کرده است، اتفاقی که افتاد نشان از این واقعیت تلخ می‌دهد ترس از بی‌آبرویی آنقدر زیاد است که از‌ بین بردن عامل آن تنها مکانیسم دفاعی برای مهار آن است. بازهم پدر در جهت ترس‌هایش حرکت می‌کند و به نظر خودش با کشتن دخترش از این ننگ و آبروریزی برای همیشه رها می‌شود.‌اما اینبار نه تنها یک شهر بلکه یک کشوروشاید فراتر از یک کشور، یک جهان فهمید که دخترش با مردی فرار کرده است و قتل یک دختربچه توسط پدرنه تنها او را از بی‌آبرویی نجات نداد بلکه برچسب قاتل و‌ بی‌عاطفه بودن هم بر پیشانی‌اش چسباند و قصه تلخی را رقم زد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام