کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 24 مرداد 1399   Friday 14 August 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 08 خرداد 1399

صفحه خبر: زندگی

آفتاب یزد – گروه زندگی : اختلال کم توجهی – بیش فعالی یکی پر مطالعه ترین حوزه های سلامت کودک است. این ترس در بسیاری از پدر و مادرها نهادینه شده است که اختلال کم توجهی – بیش فعالی یعنی کشیدن خط قرمز دور کارایی تحصیلی و دورنمای حرفه ای فرزندشان. با توجه به مشکلاتی که اختلال بیش فعالی -کم توجهی برای کودک به وجود می‌آورد، لازم است بعد از تشخیص و شناسایی علائم بیش فعالی، برای درمان کودک بیش فعال خود اقدام کنید.با توجه به اهمیت موضوع آفتاب یزد در این باره با دکتر سید یاسر موسوی ، فوق تخصص روانشناسی کودک و نوجوان گفت و گو کرده است.
وی در این باره می‌گوید : اختلال کم توجهی – بیش فعالی ، یک اختلال روانپزشکی است که از شیوع بالایی در کودکان برخوردار است و طبق تحقیقات انجام شده توسط محققان حدود 10 درصد کودکان به آن مبتلا هستند.
دکتر موسوی خاطرنشان کرد : علایم ابتلا به اختلال کم توجهی – بیش فعالی به طور عمده به سه طریق در افراد مشاهده می‌شود که عبارتند از کمبود تمرکز، فعالیت بیش از حد، عدم کنترل تکانش ها.
این فوق تخصص روانشناسی کودک و نوجوان اظهار کرد : افراد مبتلا به اختلال کم توجهی - بیش فعالی به موارد مختلف توجه و تمرکز ندارند بدین صورت که اگر در مدرسه درس می‌خواند،
بی دقت است و به مطالب توجه نمی‌کند و از رفتن به مدرسه فراری است و سرکلاس درس ، تمرکز روی درس و کلاس ندارد .
وی ادامه داد : یکی دیگر از علایم ابتلا به این اختلال داشتن فعالیت بسیاراست بدین خاطراین افراد بیش از حد حرف می‌زنند و نشستن در یک مکان برایشان سخت است و دائم تمایل دارند که جنب و جوش داشته باشند و بدین خاطر دیر می‌خوابند و در مجالس و میهمانی ها به دلیل داشتن فعالیت زیاد نمی‌توانند بنشینند.
دکتر موسوی ابراز داشت: افراد مبتلا به اختلال کم توجهی - بیش فعالی نمی‌توانند افکارشان را کنترل کنند و نسبت به آن تمرکز داشته باشند لذا سریع تا فکری به ذهنشان می‌آید آن را عملی می‌کنند، بین صحبت دیگران حرف می‌زنند و سوال می‌پرسند و از ایستادن در صف متنفر هستند و اگر نتوانند فکرشان را عملی کنند، سریعا عصبانی می‌شوند.
این فوق تخصص روانشناسی کودک و نوجوان اظهار کرد: اختلال کم توجهی – بیش فعالی به طور معمول در سن یک الی
دو سالگی در کودک خود را نشان می‌دهد و در سن 3 تا 5 سالگی والدین متوجه بروز این اختلال در کودکان می‌شوند .
وی توصیه کرد: در صورتی که والدین متوجه بروزعلایم اختلال کم توجهی - بیش فعالی در کودکشان شدند باید سریعا به پزشک مراجعه کرده تا در صورت لزوم و بنا بر تشخیص پزشک اقدامات درمانی آغاز شود زیرا عوارض عدم درمان بسیار است و حتی در برخی موارد غیر قابل جبران می باشد .
دکتر موسوی بیان کرد: در صورت عدم درمان اختلال کم توجهی - بیش فعالی در کودک،وی رفتارهایی مانند لجبازی که غیرارادی است از خود بروز می‌دهد و به درس و تحصیل کودک نیز آسیب وارد می‌شود و رابطه بین فردی کودک با دیگران به مخاطره می‌افتد و به طور کلی سلامت و کیفیت زندگی کودک به مخاطره می‌افتد.
این فوق تخصص روانشناسی کودک و نوجوان اظهار داشت: هر اختلالی درمان خاص خود را دارد و اختلال کم توجهی – بیش فعالی نیز درمان مختص خویش را دارد . برای کودکان مبتلا به این اختلال درمان دارویی که معمولا داروی ریتالین یا
شبه ریتالین می‌باشد توصیه می‌شود .
وی خاطرنشان کرد: برخی تصورات غلط که درباره اختلال
کم توجهی – بیش فعالی وجود دارد این است که برخی خانواده می‌گویند نیازی به مراجعه به پزشک نیست و کودک خود به خود بهبود می‌یابد در صورتی که اینگونه نیست و عوارض عدم درمان بیشتر از خود بیماری است .
دکتر موسوی ادامه داد : شیطنت کردن کودکان مبتلا به اختلال کم توجهی – بیش فعالی با کودک بازیگوش متفاوت است بدین صورت که این کودکان به دیگران آسیب
می‌رسانند.
این فوق تخصص روانشناسی کودک و نوجوان عنوان کرد : جهت درمان کودکان مبتلا به اختلال کم توجهی – بیش فعالی برخی والدین نگران مصرف داروی ریتالین توسط فرزندشان هستند و فکر می‌کنند که عوارض زیادی دارد و باعث ایجاد اعتیاد ، اختلال در رشد، اختلال در عملکرد مغز ، ناباروری و... در فرزندشان می‌شود ، در صورتی که اینگونه نیست و طبق تحقیقات انجام شده توسط محققان ثابت شده است که عوارض این دارو بسیار اندک و در حد کاهش یا افزایش اشتها می باشد که با مراجعه
به پزشک قابل کنترل است .
وی اضافه کرد : اختلال کم توجهی - بیش فعالی در پسرها
شایع تر است به گونه‌ای که 4 الی 9 برابر پسرها بیشتر از دخترها به این اختلال مبتلا می‌شوند.
دکتر موسوی ابراز داشت: اختلال کم توجهی - بیش فعالی
در پسرها بیشتر خود را به شکل بروز عصبانیت نشان می‌دهد و
در دخترها نیز با بی دقتی و لجبازی خود را نمایان می‌کند .
این فوق تخصص روانشناسی کودک و نوجوان گفت : از آنجایی که هیچ آزمایشی برای تشخیص اختلال کم توجهی و بیش فعالی وجود ندارد، تشخیص آن بستگی به ارزیابی کامل وی خواهد داشت. برای تشخیص این اختلال باید برخی موارد را در نظر گرفت که شامل این می شود که این رفتارها باید شدیدتر از کودکان با همان سن و سال باشند ، رفتارها باید برای حداقل ۶ ماه ماندگار باشند ، این رفتارها باید حداقل در دو حوزه از زندگی کودک رخ دهد و در آن تاثیر منفی ایجاد کند (برای مثال در مدرسه، خانه، مهدکودک یا دوستی) وی ادامه داد : در ابتدا ممکن است پزشک یک معاینه جسمانی انجام دهد و سابقه پزشکی کودک را بررسی کند که شامل سوالاتی در مورد دغدغه‌ها و علائم کودک، وضعیت سلامتی کودک در گذشته، سابقه خانوادگی، داروهای مصرفی، حساسیت و سایر مشکلات می‌باشد.همچنین ممکن است پزشک وضعیت شنوایی و بینایی کودک را کنترل کند تا امکان وجود سایر مشکلات پزشکی را بررسی نماید. از آنجایی که برخی شرایط عاطفی (مانند استرس زیاد، افسردگی و اضطراب) می‌توانند شبیه به اختلال کم توجهی و بیش فعالی باشند، احتمالاً باید برای بررسی آنها دقت بیشتری
کرد.
این فوق تخصص در پایان گفت: تنها راه درمان کودکان مبتلا به اختلال کم توجهی - بیش فعالی، درمان دارویی و تغییر رفتار والدین است به گونه ای که آنها باید بیاموزند که چگونه با لجبازی کودکان برخورد کنند .


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام