کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 06 آذر 1399   Thursday 26 November 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 06 خرداد 1399

صفحه خبر: اجتماعی

فضای روزانه محلاتی چون بازار تهران، خیابان فردوسی، خیابان انقلاب و یا خیابان خیام و مولوی در هنگام روز مملو از حضور و تردد اصناف تجاری و مشتریان آن‌هاست، اما از حدود ساعت 17 که کسبه کرکره‌ها را پایین می‌کشند و روانه خانه‌هایشان می شوند، تاریکی بر این خیابان‌ها پرده می‌گستراند و مشتریان هم فرار را بر قرار ترجیح می‌دهند. علت فرار هم خلوت بودن معابر و شکل گیری حس ناامنی است. معتادهای شهر که بیشتر، از راه زباله گردی کسب درآمد و امرار مواد و معاش می‌کنند، در پایان ساعت کاری روانه بازار می‌شوند تا از میان سیل انبوه پلاستیک و کارتن و سایر زباله‌های قابل بازیافت که کسبه‌ها دور ریخته‌اند، نوایی تازه کنند و حال خود را توپ کنند. خلوتی محدوده‌های مرکزی مانند مواردی که پیش‌تر ذکر شد یک درد و تبعات آن همچون حضور معتادان که تاکنون فقط در بازار تهران تبدیل به معضل شده، درد دیگری است که اگر به سرعت درمان نشود، سایر معابری که به هنگام شب خلوت هستند را هم در بر می‌گیرد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، محمد سالاری عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه گسترش فضاهای تجاری در محدوده‌های مرکزی و تمایل ساکنان برای رسیدن به سود بیشتر سبب شده که آن‌ها املاک خود را
به کاربری‌هایی نظیر شرکت و انبار تغییر کاربری دهند، گفت:« در طول سال‌های گذشته این تغییر کاربری‌ها با تخلفاتی که در بدنه شهرداری رخ داده صورت گرفته است و معمولا پول‌هایی هم برای این تغییر کاربری‌ها داده شده که لزوما به جیب شهرداری نرفته و متخلفان از آن سود برده اند.»
اجرای طرح ترافیک در محدوده مرکزی، تردد ساکنان با خودروی شخصی را هزینه زا کرده و سبب شده مهاجرت از این مراکز با هدف کاهش هزینه‌ها شکل گیرد و امروز شاهد پدیده‌ای به نام شب مردگی باشیم که خود تبعاتی همچون حس ناامنی و تجمع بزهکاران اجتماعی در این محدوده‌ها را در پی داشته است؛ اما پیروز حناچی شهردار تهران نسخه‌ای برای شب‌های مرده نوشته که می‌تواند آن را زنده کند.
پیروز حناچی شهردار تهران با بیان اینکه شب مردگی فقط معضل تهران نیست و همه شهرهای بزرگ آن را تجربه می‌کنند، گفت:
« راه مقابله با این پدیده این است که توجه بیشتری به سطوح مسکونی شود و اجازه تغییر کاربری هم داده نشود. بخش‌های مرکزی بازار تهران سال‌هاست که خالی از سکنه شده است و حتی خارج از بازار نظیر لاله زار و توپخانه، طی مطالعه‌ای مشخص شد فقط یک خانواده در آنجا زندگی می‌کنند. بها دادن به بخش‌های مسکونی و جلوگیری از تغییر کاربری موجب حفظ بافت مسکونی می‌شود. جهت گیری ما این است که با حضور بیشتر اقامت به شکل دائم و موقت این مسئله را حل کنیم.» باید دید آیا نسخه‌ای که شهردار تهران برای درمان شب مردگی پیچیده توان اجرایی شدن دارد و اگر اجرا می‌شود، قادر به درمان هم هست یا خیر؟ خواسته و انتظار عمومی شهروندان بازگشت حیات و زندگی به بافت مرکزی شهر و شکل گیری دوباره فضاهای امن اجتماعی در هنگام شب است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام