کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 26 دی 1399   Friday 15 January 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 03 خرداد 1399

صفحه خبر: اقتصادی

آفتاب یزد- گروه اقتصادی: از 9 اردیبهشت سال 99 که آزادسازی سهام عدالت با مجوز رسمی مقام معظم رهبری اعلام شد تا امروز یکی از مباحث روزانه رسانه‌ها به ویژه در فضای مجازی و همچنین سایت‌ها پرداختن به کمیّت و کیفیت این سهام و پیامدهای بعدی ناشی از این اقدام بر بازار سرمایه است. به ویژه اینکه اوراق سهام عدالت از کیفیت خوبی نیز بین سهام‌های موجود برخوردار است. اما در آستانه عید فطر و آخرین لحظات روز کاری هفته گذشته، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه دارندگان سهام عدالت اعلام کرد کسانی که قصد فروش سهام خود را دارند، می‌توانند از 6 خرداد به شعب بانک‌ها که قبلا حساب بانکی داشته‌اند و شماره شبای آنها به سازمان خصوصی‌سازی اعلام شده، مراجعه کنند.
در اطلاعیه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه (سمات)، ‌درباره نحوه فروش سهام عدالت آمده این افراد می‌توانند با مراجعه و تکمیل فرم‌های مربوط نسبت به تکمیل سفارش فروش 30 درصد از سهام عدالت خود یعنی قسمتی از سهام خود تعهدنامه مربوطه اقدام نمایند.
همچنین از تاریخ 10 خرداد 99 بانک‌ها از طریق کارگزاری‌های خود و یا کارگزاری‌های طرف قرارداد به تدریج نسبت به فروش سهام متقاضیان در بورس اقدام و وجوه حاصل را در قالب توافق شده به حساب آنها واریز خواهند کرد.
همزمان با این اطلاعیه، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز اعلام کرد: در اجرای ابلاغیه 9 اردیبهشت 99 مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر آزادسازی سهام عدالت و با عنایت به مصوبه 30 اردیبهشت شورای عالی بورس، کلیه دارندگان سهام عدالت که قصد فروش قسمتی از سهام خود را دارند، می‌توانند از روز سه‌شنبه مورخ 6 خرداد 99 به شعب بانکهایی که قبلاً در آن دارای حساب بانکی بوده و شماره شبای آن حساب را به سازمان خصوصی‌سازی معرفی کرده‌اند، مراجعه و با تکمیل فرمهای مربوط نسبت به تکمیل سفارش فروش ۳۰ درصد از سهام عدالت خود و تعهد نامه مربوطه، اقدام نمایند.
پس از اتمام مهلت اعلام شده در سامانه سهام عدالت در 8 خرداد 99 از تاریخ 10 خرداد 99 بانکها از طریق کارگزاری‌های خود یا کارگزاریهای طرف قرارداد، به تدریج نسبت به فروش سهام متقاضیان در بورس اقدام و وجوه حاصله را در قالب توافق شده به حساب آنها واریز خواهند کرد.
پیرو صدور این اطلاعیه و نزدیک شدن به فاز تازه تحولات تازه معاملات در بورس چشم‌ها به این بازار دوخته شده است تا پیامدهای فراهم شدن امکان آزادسازی سهام عدالت در بورس و برای دارندگان این سهام که البته حدود یک ماه پیش نیز نوع اقدام مستقیم یا غیرمستقیم آن را انتخاب کرده بودند، برای تصمیم در حال مشورت با آشنایان خود باشند. کما اینکه نوع اطلاع‌رسانی موجب گردید تا درک اختیاری و اجباری بودن آن موجب بروز علامت سوال شود.
> هیچ اجباری در فروش سهام عدالت وجود ندارد
خبرنگار روزنامه "آفتاب یزد" عصر جمعه در گفتگو با حسین فهیمی سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت، جهت اخذ جزییات بیشتر و پاسخ به این پرسش مردم تماس گرفت که وی گفت: "بانک‌ها از ۱۰ خرداد که آزادسازی سهام عدالت انجام می‌شود و امکان فروش سهام عدالت برای آن‌ها مهیا خواهد شد، سهام سفارش شده را براساس وضعیت بازار به فروش می‌رسانند و مبلغ تعیین شده نیز ظرف چند روز به حساب مشمولان واریز خواهد شد."
وی در خصوص ابهامهایی که در خصوص اجباری بودن یا نبودن خرید و فروش این سهام در تاریخ تعیین شده، گفت: از آنجا که نگهداری بلندمدت سهام عدالت به صرفه‌تر از فروش آن است و اصولا ارجحیت سهام عدالت برای فروختن نبوده و برای نگهداری بلند مدت است، فراهم شدن امکان فروش به معنای تشویق افراد به فروش نیست، بلکه فقط امکانی برای افراد است و این مزیت و اختیار فروش نیز برای همیشه وجود خواهد داشت.
فهیمی با بیان اینکه تا سقف 30 درصد پرتفو امکان سفارش‌گذاری وجود دارد، گفت: از تاریخ 10 خرداد اجرای عملیات فروش از سوی کارگزاری‌های وابسته به بانکها انجام خواهد شد، تصریح کرد: بعد از چند روز که فروش از سوی کارگزاری انجام شد، مبلغ مربوطه نیز از طریق حساب دریافت شده از سوی بانک در اختیار متقاضی قرار خواهد گرفت.
سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت گفت: بر اساس دستور رئیس جمهوری، شبکه بانکی کشور هم به ساز‌ وکار فروش و عرضه سهام عدالت اضافه شده است تا فرآیند فروش با سرعت بالایی انجام شود. این فروش سهام با توجه به کشش بازار و منافع سهامداران انجام خواهد شد. به گفته فهیمی، تا کنون حدود 10 میلیون نفر روش مستقیم آزادسازی سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند، گفت: تا روز 8 خردادماه وضعیت نهایی سهامداران عدالت که روش مستقیم یا غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند مشخص خواهد شد. اما باید به این نکته توجه داشت که در نهایت افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند، می‌توانند با مراجعه به شعب بانکی از مزیت فروش فوری 30درصد پرتفوی سهام عدالت استفاده کنند.
سخنگوی ستاد راهبری سهام عدالت در مورد اینکه هنوز مشخص نیست هر یک از مشمولان سهام عدالت سهامدار کدام شرکت‌ها هستند، گفت: در سامانه سهام عدالت در سازمان خصوصی‌سازی میزان سهام هر کسی مشخص است و در آنجا به راحتی اعلام شده است هر فرد مثلا سهام یک میلیون تومانی یا 532 هزار تومانی در اختیار دارد.
فهیمی در مورد اینکه ارزش یک میلیون تومان سهام عدالت الان به چقدر رسیده، گفت:‌ بر اساس نرخ‌های بازار، هر یک میلیون تومان سهام عدالت بیش از 10 برابر شده است و بنابراین ارزش سهام 532 هزار تومانی هم به همین نسبت افزایش یافته است.
وی با اشاره به تعیین تکلیف شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت استانی گفت: بعد از انجام فرآیند افزایش سرمایه، این شرکتها به تناسب شرایط وارد بازار بورس یا فرابورس خواهند شد و در نهایت این شرکت‌ها نیز بدون محدودیت امکان معامله خواهند داشت.
سخنگوی ستاد راهبری سهام عدالت در پاسخ به پرسش پایانی خبرنگار آفتاب یزد مبنی بر اینکه آیا تمهیدات تکمیل فرمهای بانکی به گونه‌ای اتخاذ شده تا نیازی به حضور فیزیکی مردم به بانکها با توجه به شیوع کرونا وجود نداشته باشد اظهار کرد: در این خصوص بانک‌ها مجاز و مختار هستند با هر روش که با مشتریان خود در ارتباط هستند، نسبت به اخذ سفارش مشتریان دارندگان حساب شبا که به سامانه سهام عدالت ارائه شده است اقدام کنند.
> گردش مالی فروش سهام عدالت از گردش مالی روزانه بورس کمتر است
حسین خزلی‌خرازی، کارشناس بازار سرمایه نیز در گفتگو با خبرنگار روزنامه آفتاب‌ یزد در خصوص پیامدهای احتمالی این اطلاعیه بر بازار سرمایه در هفته پیش رو یا آینده به ویژه در تغییرات نقدینگی جامعه اظهار کرد:" از آنجا که عموما فروش سهام به معنای جابجایی سهام از دست عده‌ای به دست عده‌ای دیگر است، بنابراین فروش سهام عدالت موجب افزایش نقدینگی در جامعه نخواهد شد؛ کما اینکه همواره افزایش نقدینگی عمدتا از طریق استقراض دولت از سیستم بانک مرکزی رخ داده است."
وی با اشاره به تفاوت‌های خاص سهام عدالت با سایر سهام عرضه شده در بورس تا کنون گفت: "این سهام در واقع از 12 سال پیش به صورت اقساط به متقاضیان فروخته شده است و حال در مالکیت آنهاست که می‌توانند آن را به نحو اختیاری و دلخواه جابجا کنند."
این کارشناس بورس و بازار سرمایه با بیان اینکه از بین 2 روش مستقیم و غیرمستقیم 10 میلیون نفر روش مستقیم را انتخاب کرده اند که از 6 خرداد ماه جاری مجاز به فروش یا تبدیل آن به دارایی دیگر شده اند تصریح کرد: "از آنجا که روزانه هم اکنون به طور متوسط روزانه 15 هزار میلیارد تومان سهام در بورس معامله می‌شود با فرض اینکه تمام 18 هزار میلیارد تومان سهام عدالت آماده فروش هم به فروش گذاشته شود، با مفروضات اشاره شده، در کاهش قیمت و افت شاخص بورس تاثیرگذار نخواهد بود. به ویژه اینکه این سهام نیز جزو بهترین سهام بورس است و خریداران نیز از آن استقبال می‌کنند."
با همه این شرایط که در گزارش فوق به آنها اشاره گردید، با وجود فراهم آمدن امکان فروش سهام عدالت همچنان توصیه کارشناسان مبنی بر نگه داشتم سهام عدالتشان است تا همچنان امکان رشد داشته و پشتوانه آنها باشد چرا که دارا بودن این سهام به نوعی برخورداری آنها از بهترین سهام کشور است که طبعا جز در مواقع ضرورت نباید به تور افرادی که منتظر صید این سهم بوده اند بیفتند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام