کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 14 تیر 1399   Saturday 4 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 20 فروردین 1399

صفحه خبر: اقتصادی

مرتضی مکی- اگر بوریس جانسون قبل از انتخابات پارلمان انگلیس در دسامبر به این بیماری مبتلا میشد و به بیمارستان راه می‌یافت، شاید این موضوع می‌توانست در روند سیاسی بریتانا اثر گذار باشد با توجه به اینکه در بحث برگزیت جانسون نقش جدی داشت و او بود که توانست برخلاف ترزامی در پارلمان با انتخاباتی مجدد جدایی انگلستان از اروپا را به تصویب برساند مطمئنا نبود او در آن زمان می‌توانست وضعیت رای پارلمان به همه پرسی خروج از اتحادیه اروپارا تحت الشعاع قراردهد. اما هم اکنون باتوحه به اینکه سه ماه ازانتخابات پارلمان انگلیس می‌گذرد و روند تحولات سیاسی انگلیس به وضوح روشن شده است، برگزیت به نتیجه نهایی رسیده و مذاکرات اروپا در حال طی کردن روند خودش است، به نظر نمی‌رسد دراین شرایط نبود جانسون تاثیر حادی برروند سیاسی اقتصادی انگلیسی بگذارد، به ویژه که محافظه کاران یعنی هم حزبی‌های جانسون هم اکنون اکثریت مجلس عوام را در اختیار دارند، ازهمین رو حزب محافظه کار، گزینه‌های زیادی را دراختیار دارد که می‌تواند جایگزین بوریس جانسون در صورت کناررفتن او کند.
از سویی فراموش نکنیم که ما درمورد انگلیس صحبت می‌کنیم، دراروپا و ازجمله انگلیس احزاب نقش جدی درروند تحولات کشورها بازی می‌کنند البته بعضا سیاستمداران و چهره‌هایی هم هستند که بسیار تاثیرگذار هستند، اما جانسون از آن سیاستمدارانی به حساب نمیاید که به تنهایی تاثیر عمیقی در شرایط انگلستان بگذارد. البته بی‌تردید او همسوها و هفکران زیادی دارد. به صورت کلی بعد از جنگ جهانی دوم و بعد از چرچیل، شاید دو شخصیت یعنی مارگارت تاچر و تونی بلر بودند که به صورت فردی هم در سیاست بریتانیا می‌توانستند اثر داشتند اما جانسون از آن دسته سیاستمداران نیست. از سویی حزب محافظه کار، جایگزین‌های مناسب و خوبی به جای بوریس جانسون دارد که بتواند در چنین شرایطی که انگلیس و جهان در آن قرار دارند، مدیریت بحران کند.
بسیاری در مورد تاثیر نبود جانسون در روابط میان آمریکا و انگلستان هم سوال می‌کنند که در پاسخ باید گفت، موضوع رابطه با آمریکا، همواره در انگلیس نوعی از فرایندی بوده که باید در اولویت اول منافع کشور باشد پس با نهایی شدن نتیجه برگزیت و موقعیت انگلیس، بود و نبود جانسون مثل سابق تاثیر نخواهد داشت. البته شاید اگر جانسون نتواند به کار ادامه دهد چهره جدید جایگزین او کمی معتدل تر و نرمتر از وی باشد و مذاکرات با اروپایی‌ها را به گونه‌ای دیگر ادامه دهد. هرچند موضوع جدایی این کشور از اروپا تمام شده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام