کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 01 مهر 1400   Thursday 23 September 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 فروردین 1399

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد- گروه اقتصادی : بانکها در مدت شیوع کرونا در کشور چه اقداماتی برای حمایت از مشتریان خود انجام داده اند؟ این سوالی است که پاسخ آن دقیقا واضح نیست چون هر بانکی با وجود بخشنامه های متعدد بانک مرکزی ساز خود را می زند و از تمکین به دستورالعملهای این بانک تاحدی خودداری می کند.
با وجود مصوبه شورای پول و اعتبار و تاکید رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر اینکه اقساط وام‌ قرض‌الحسنه کلیه اشخاص بدون هیچ قید و شرطی به مدت سه ماه به تعویق بیفتد، باز هم بانک‌ها نسبت به دریافت اقساط این قبیل وام‌ها اقدام کرده یا از حساب اشخاص برداشت کرده‌اند که ابراز "بی‌اطلاعی یا عدم دریافت ابلاغیه در این رابطه" بهانه شعب شده بود.
باشیوع کرونا در کشور با تشکیل شورای پول و اعتبار و پیشنهادات بانک مرکزی برای حمایت از کسب و کارها و همچنین اشخاصی که در جریان شیوع ویروس کرونا کسب درآمد و اشتغال آنها آسیب دیده است، مصوب شد که اقساط وام‌ها تحت شرایطی به مدت سه ماه به تعویق بیفتد. از جمله تصمیم‌های گرفته شده این بود که اقساط وام قرض‌الحسنه کلیه اشخاص بدون قید و شرط به مدت سه ماه به تعویق بیفتد و بانک‌ها موظف به اجرای آن باشند.بر این اساس، کلیه اشخاص اعم از افراد با درآمد ثابت یا کسانی که درآمد ثابتی ندارند می‌توانند به مدت سه ماه، یعنی از اسفند تا پایان اردیبهشت اقساط خود را پرداخت نکنند و به پایان دوره موکول شود. اما آنچه اکنون و در روزهای پایان اسفند اتفاق افتاده این است که با وجود مصوبه شورای پول و اعتبار بانک‌ها نسبت به دریافت اقساط قرض‌الحسنه اقدام کردند؛ بطوریکه یا از حساب اشخاص این اقساط برداشت شده یا با ارسال پیامک به مشتریان خواهان واریز قسط شدند. پرس و جو از شعب از این حکایت دارد که ظاهرا ابلاغی در این رابطه به آنها نشده و تا این موضوع صورت نگیرد، اقساط را دریافت خواهند کرد. این در حالی است که مصوبه شورای پول و اعتبار برای به تعویق انداختن اقساط برای تمامی روزهای ماه اسفند بوده و اینگونه نیست که اگر قسطی مربوط به روزهای ابتدایی این ماه و قبل از مصوبه باشد را شامل نشود.حسین سهی کارشناس اقتصادی در گفت وگو با آفتاب یزد در این خصوص گفت: با شیوع کرونا در ایران بسیاری از کسب وکارها تعطیل شده یا از رونق افتادند. طبیعی است در چنین شرایطی مردم به دلیل نداشتن درآمد نتوانسته اند اقساط بانکی خود را پرداخت کرده یا بسیاری از کسب وکارها به دلیل رکود شدید این دوران با انبوهی از چکهای برگشتی مواجه شده اند. وی افزود: این شرایط سخت باعث شده تا دولت به فکر افتاده و بانک مرکزی از بانکها بخواهد با مشتریان خود راه بیایند. یکی از این بخشنامه های بانک مرکزی تعویق باز پرداخت اقساط بانکی وامهای قرض الحسنه مردم بود.اگرچه دایره بخشنامه بانک مرکزی شامل واهای خودرو و مسکن نمی شد، اما همین میزان نیز آب باریکه ای بود برای افرادی که وام قرض الحسنه گرفته اند و به دلیل بیکاری یا عدم رونق کسب وکارشان قادر به باز پرداخت اقساط بانکی خود در این زمینه نیستند. وی افزود: اما بسیاری از بانکها به همین مصوبه هم تمکین نکردند و اقساط خود را سر موقع از حساب بانکی مردم کسر نمودند. یکی از مخاطبان آفتاب یزد به خبرنگار ما گفت: بانک شهر از وام 5 میلیونی قرض الحسنه خو به نویسندگان و خبرنگاران و هنرمندان نگذشت و قسط 227 هزار تومانی ما را سر موقع 21 اسفند ماه با وجود تاکید بانک مرکزی کسر کرد. به گفته وی عدم تمکین برخی بانکها دوباره بانک مرکزی را بر آن داشت که با دستورالعملی به بانکها خواهان استرداد مبالغ اقساط قرض الحسنه به حساب بانکی مردم شود. وی ادامه داد: متاسفانه بانکها نیز در شرایط سخت اقتصادی و دوران تحریم و قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF دوران سختی را سپری می کنند.منابع آنها محدود است و باز پرداخت اقساط وامهای مردمی می تواند بخشی از منابع آنها را تامین کند.
تاکید بانک مرکزی برای استرداد
اقساط دریافتی از مردم
در این زمینه بانک مرکزی اعلام کرد: بانک‌ها و موسسه‌های غیربانکی که مبالغ اقساط قرض‌الحسنه سررسید شده در بازه زمانی مصوبه شورای پول و اعتبار را از حساب تسهیلات‌گیرندگان یا ضامنین برداشت کرده‌اند، مسترد کنند.برخی بانک ها در مقابل تعویق سه ماهه پرداخت اقساط تسهیلات قرض الحسنه مقاومت کرده و به بهانه های مختلف اقدام به برداشت پول آن از حساب مشتریان یا ضامنان آنها کرده اند.بر این اساس، بانک مرکزی در هفته گذشته از راه‌اندازی سامانه ثبت شکایات احتمالی مشتریان بانکی دارای تسهیلات قرض‌الحسنه خبر داده است.بانک مرکزی همچنین در بخشنامه ای خطاب به بانک‌ها تاکید کرده است: بخشنامه ۱۵ اسفند ۹۸ درباره مصوبه شورای پول و اعتبار که جهت تعویق سه ماهه اقساط تسهیلات به دلیل شیوع ویروس کرونا صادر شده است، باید اجرا شود. در پی برخی گزارش ها مبنی بر برداشت‌های متفاوت و ناصحیح از مصوبه به ویژه در خصوص دریافت کنندگان تسهیلات قرض الحسنه و نیز طرح بعضی شکایات، سوالات و ابهامات در این رابطه، تاکید شده است تمامی دریافت کنندگان قرض الحسنه فارغ از اینکه امکان پرداخت و یا وصول اقساط از آنها وجود داشته باشد و نیز قطع نظر از نوع کسب و کار و فعالیت دریافت کننده قرض الحسنه، مشمول استفاده از مزایای این بخشنامه هستند.بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی موظفند چنانچه مبالغ اقساط قرض الحسنه سررسید شده در بازه زمانی موضوع این مصوبه از حساب تسهیلات گیرندگان یا ضامنین آنها برداشت شده است را مسترد کنند.اما یکی از مشکلات کسب وکارهای تعطیل شده و یا در حال رکود معضل عدم تامین منابع مالی و چکهای برگشتی است. صاحبان بنگاههای اقتصادی ویا کسب وکارهای آزاد به دلیل شرایط ذکر شده قادر به پاس کردن چکهای طلبکاران خود نیستند.
بخشنامه لغو محرومیت‌های
۳ ماه دارندگان چک برگشتی ابلاغ شد
بر این اساس بانک مرکزی تصمیم گرفت تا صاحبان چک‌های دارای سر رسید ابتدای اسفند ۹۸ تا پایان اردیبهشت ۹۹ در صورت برگشت مشمول محرومیت قانون صدور چک از سوی بانکها نشوند. بانک مرکزی اعلام کرد: در راستای حمایت از صاحبان کسب و کارها در شرایط کرونا، صاحبان چک‌های دارای سر رسید ابتدای اسفند ۹۸ تا پایان اردیبهشت ۹۹ در صورت برگشت مشمول محرومیت قانون صدور چک نمی‌شوند.
به گزارش پژوهشکده پولی و بانکی، بانک مرکزی در راستای حمایت از صاحبان کسب و کارها اعم از حقیقی و حقوقی و به ویژه کسب و کارهای کوچک آسیب دیده ناشی از شیوع ویروس کرونا در راستای بخشنامه ریاست جمهوری و تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا، جزییات اجرای حمایت از صاحبان چک‌های برگشتی از تاریخ اول اسفند ماه ۹۸ تا پایان اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ را اعلام و برای اجرا به مدیران شبکه بانکی کشور ابلاغ کرد که به شرح زیر است:با هدف مساعدت و حمایت از صاحبان کسب و کارها (اعم از حقیقی و حقوقی) به ویژه کسب و کارهای کوچک که به دلیل شرایط به وجود آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا قادر به ایفای تعهدات خود ناشی از صدور چک‌های صادره نبوده‌اند و سر رسید چک‌های صادره آن‌ها در بازده زمانی ۱۳۹۸/۱/۱۲ لغایت ۱۳۹۹/۲/۳۱ بوده و برگشت خورده و منجر به صدور گواهی نامه عدم پرداخت گردیده است، در صورت تسلیم درخواست خود به بانک یا موسسه اعتباری غیر بانکی، ذی ربط حداکثر تا سه ماه پس از تاریخ برگشت چک‌های مذکور، مشمول محرومیت‌ها و ممنوعیت‌های ناطر بر چک برگشتی مقرر در ماده ۵ مکرر الحاقی قانون صدور چک نمی‌گردد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام