کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 14 تیر 1399   Saturday 4 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 16 فروردین 1399

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد – گروه شبکه: روزهای عجیب و بعضا سختی را می‌گذرانیم. روزهایی که ویروس منحوس کرونا همه را خانه نشین و سیر صعودی مبتلایان به این بیماری، ترس و استرس مردم را افزون کرده است. هیچکس نمی‌داند که چه زمانی این ویروس بار و بندیلش را جمع می‌کند و از ایران می‌رود، از همین رو مردم در میان اخبارهای گوناگون در مورد کرونا ویروس، به دنبال خبری می‌گردند تا کمی خیالشان را بابت این ویروس آسوده کند. حال در این شرایط کافی است فیلمی متاثر‌کننده در فضای مجازی منتشر شود، آنوقت است که فضا ازآنچه که هست بدتر می‌شود به ویژه آنکه، آن فیلم، حال و روز پیرمرد دستفروشی را نشان دهد که روزگار با او بد تا کرده و در شرایطی که بسیاری از کسب و کارها به خاطر در امان ماندن از کرونا کارشان به تعطیلی کشیده شده و عده‌ای از این رهگذر بیکار گشته‌اند، او مجبور است به دستفروشی‌اش ادامه دهد. حالا مردم علاوه بر نگرانی‌هایشان به خاطر کرونا، احساساتشان هم درگیر می‌شود و مترصد این می‌شوند که هر طور شده شرایط پیرمرد داستان را عوض کنند. فارغ از آنکه بدانند ماجرای روایت شده حقیقت دارد یا خیر. البته این خاصیت فضای مجازی است که با بازنشر چنین فیلم‌هایی رفتارهای هیجان‌انگیز مردم را هم بر انگیزد. به همین خاطر شاید اگر چنین ماجراهایی که دارای ابعاد پیچیده‌ای است از طریق رسانه‌های رسمی (که بر حسب وظیفه‌شان قبل از انتشار هر خبری از صحت و سقم آن با خبر می‌شوند و بعد به انتشار آن اقدام می‌کنند) روایت می‌شد شاهد اتفاقات بعد از آن نبودیم.
> ماجرا چیست
اما داستان از این قرار است که در روزهای گذشته ویدئویی از یک پیرمرد دستفروش در کنار ایستگاه متروی محمدیه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که ناراحت‌کننده بود. این پیرمرد از شرایط پیش آمده (پس از اجرای طرح‌های محدودیت مشاغل و رفت‌وآمد به منظور مقابله با ویروس کرونا، کسب و کار بسیاری از مردم ایران دچار مشکل شد) گله دارد و می‌گوید: «دو روز است که بچه‌هایم به من می‌گویند پنیر بخر اما من نمی‌توانم. پلیس به من می‌گوید برو خانه. اگر بروم خانه چی بخوریم؟» این ویدئوی ناراحت‌کننده به سرعت در شبکه‌های اجتماعی پیچید و سر از صفحات سلبریتی‌ها نیز درآورد و از آنجا که در این مواقع مردم، دلرحم بودنشان حرف اول را می‌زند ضمن ارائه شماره حساب این پیرمرد، کمک مالی بسیاری به او کردند.
> واکنش معاون اول رئیس جمهور
حتی جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ضمن واکنش به ماجرای پیرمرد دستفروش با دعوت از مردم برای معرفی افراد آسیب دیده و کم بضاعت از شرایط کرونا گفت: «در فضای مجازی فیلمی پخش شد که پیرمرد دست فروشی می‌گفت نمی‌توانم برای فرزندانم پنیر بخرم که دل هر بیننده‌ای را به درد می‌آورد، ما برای این افراد فکری کرده‌ایم لذا به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته‌ایم به سه میلیون نفری که هیچ شغلی ندارند که عمدتاً دستفروش بوده‌اند ماهانه ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان پرداخت کنیم. نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی نیز برای افرادی که تحت پوشش نیستند فکری کنند.»
> داستانی با شبهات فراوان
در حالی که بسیاری به پیرمرد دستفروش کمک مالی کردند، شبهاتی مطرح می‌شود که نشان می‌دهد این پیرمرد در تعریف داستان زندگی‌اش گویا کمی اغراق کرده است. مثلا فیلمی از فردی که خود را دختر این پیرمرد معرفی می‌کند در فضای مجازی منتشر می‌شود که ماجرا را به گونه‌ای دیگر بیان می‌کند. البته هنوز صحت و سقم این مسئله مشخص نیست ولی او گفته است:«پدرم سالهاست ما را ترک کرده با ما زندگی نمی‌کند. اما حرف من به مردم این است که چرا سریع احساساتی میشین و نباید تحقیق کنین؟ پیرمردی با این موهای سفید حتما بچه‌های بزرگی دارد آنوقت چجوری بچه‌اش به او می‌گوید پنیر بگیر. قطعا این بچه‌های بزرگ می‌توانند کار کنند.» او حتی مدعی می‌شود که به حساب این پیرمرد حدود 200میلیون تومان کمک مالی شده و بابت این موضوع آبروی خانواده‌اش تحت الشعاع قرار گرفته است. از سوی دیگر مطرح می‌شود که این فرد اهل رودسر دارای خانواده‌ای ۵ نفره‌ است که در تهران زندگی می‌کند. همچنین وی صاحب یک باب مغازه در شهر خود است و سال گذشته حدود ۱۰۰ میلیون گردش حساب وی بود و متوسط ماهانه سه و نیم میلیون از کارت اعتباری خود هزینه می‌کرده است.
قطعا افراد نیازمند زیادی وجود دارند که تحت هیچ حمایتی قرار ندارند اما انتشار چنین فیلم‌هایی که از صحت و درستی آن خبری در دسترس نیست فقط مردم را در یاری رساندن به هم وطنانشان دچار سردرگمی می‌کند. هماهنطور که گفته شد بهتر بود که چنین خبری از طریق رسانه‌های رسمی پیگیری می‌شد تا ماجرا به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام