کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 09 فروردین 1399   Saturday 28 March 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 28 اسفند 1398

صفحه خبر: فرهنگی

آفتاب یزد ـ رضا بردستانی: محمدصالح صدقیان، کارشناس مسائل خاورمیانه و عراق معتقد است: «آنانی که الزُرفی را برای نخست وزیری عراق معرفی کرده اند، هوشمندانه و سیاستمدارانه! از نامزد خود محافظت کردند تا وقتی روی کار بیاید که هیچ مانعی نتواند نخست وزیر شدن او را به مخاطره بیندازد. به عبارتی ساده تر، مراقب بودند تا این شانس به این سادگی‌ها نسوزد!»
این کارشناس مسائل عراق در گفت‌وگوی اختصاصی با روزنامه آفتاب یزد با اشاره به نقش آمریکا در بسیاری از معادلات سیاسی عراق خاطرنشان می‌کند:« انتخاب الزُرفی اگرچه بسیار طبیعی به نظر می‌رسد اما در عین طبیعی بودن؛ عجیب نیز می‌تواند تلقی شود از این منظر که؛ قرار بود فردی نخست وزیر شود که پیشتر او را تجربه نکرده باشند، در دولت حضور نداشته بوده باشد و دو تابعیتی نیز نباشد اما؛ الزُرفی هم امتحان پس داده به عنوان استاندار سه دوره‌ای یا 6 ساله ی نجف است، با دولت همکاری داشته و تابعیتی عراقی ـ آمریکایی نیز دارد اما از این منظر نیز باید به او نگریست که چهره‌ای مقتدر و توانا است.»
> الزُرفی گزینه ی دوم اما اصلی‌ترین گزینه!
قانون نانوشته‌ای وجود دارد که نخست وزیر عراق باید چراغ سبز اصلی را از آمریکایی‌ها بگیرد! صدقیان ضمن تایید این فرضیه می‌گوید:« آمریکایی‌ها برای نخست وزیری و جانشین عادل عبدالمهدی، دو گزینه داشتند؛ «مصطفی کاظمی»/رئیس استخبارات[اطلاعات] عراق ـ و «عدنان عبدخضیر عباس مطر الزرفی»؛ که کاظمی اساساً هیچ گاه معرفی نیز نشد و حالا با معرفی الزُرفی می‌بینیم که باز هم این آمریکایی‌ها هستند که در تعیین نخست وزیر، دستِ بالا را در اختیار دارد.»
این کارشناس مسائل بین‌المللی ضمن تاکید بر این مهم که، الزُرفی از قدرت و توانایی قابل احترامی برای تشکیل دولت برخوردار است ادامه می‌دهد:« تا آن جا که من می‌دانم «مرجعیت» شیعی عراق، با نخست وزیری الزُرفی مشکلی ندارد ضمن آن که ایران نیز از پیش اعلام کرده بود که با نخست وزیری چهره‌ای که مورد قبول دولت و مرجعیت شیعی عراق باشد کنار خواهد آمد پس از این زاویه نیز می‌بینیم که الزرُفی برای نخست وزیر عراق شدن بهترین چهره است
> «عدنان عبدخضیر عباس مطر الزرفی» کیست!
نام کامل او «عدنان عبدخضیر عباس مطر الزرفی» است و دارای تابعیت دوگانه عراقی - آمریکایی است. عدنان زرفی (متولد ۱۹۶۶ در نجف) سیاستمدار عراقی است. عدنان الزرفی در سه دوره مختلف استاندار نجف بوده و از سال ۲۰۱۸ تاکنون نماینده پارلمان عراق است. وی وابسته به حزب الدعوه بود ولی در سال ۲۰۰۹ از این حزب خارج شد و تشکل الوفاء را شکل داد و دبیرکل این جنبش شد. زرفی از سال ۲۰۱۸ تاکنون نماینده پارلمان عراق است و سمت ریاست فراکسیون النصر در پارلمان را به‌عهده دارد. این سیاستمدار عراقی در سه مقطع استاندار نجف شده (سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵ و ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ و ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵) و در جریان اعتراض‌های اخیر خیابانی به عنوان یکی از چهره‌های مهم در این اعتراضات معرفی شد. زرفی دارای کارشناسی ارشد امنیت و برنامه‌ریزی استراتژیک از دانشگاه بغداد و دکترای فقه از دانشگاه کوفه است.
تحصیلات:
لیسانس فقه از دانشکده فقه دانشگاه کوفه/ فوق‌لیسانس: فقه دانشگاه کوفه/ فوق‌لیسانس: امنیت و برنامه‌ریزی استراتژیک، دانشگاه بغداد./ دکتری: مرحله پژوهش، فقه دانشگاه کوفه.
جهت‌گیری و فعالیت‌های سیاسی:
وابستگی به حزب اسلامی الدعوه در سال 1983/ حبس و حبس ابد در زندان ابوغریب، 1998ــ1991/ فرار از زندان ابوغریب 1991/2/22/ شرکت در قیام مردمی شیعیان در نجف 1991/3/1/ طی قیام مردمی سه بار مجروح شد./ تاسیس جنبش الوفا عراق در سال 2004.این جنبش هشت کرسی در شورای استان نجف اشرف و دو کرسی در پارلمان عراق کسب کرده بود./ مهاجرت: از سال 1994‌ــ‌1991 در اردوگاه رفحاء در عربستان سعودی/ مهاجرت: از سال 1994 تا 2003 در ایالات متحده آمریکا.
سمت‌ها:
عضو هیئت بازسازی عراق 2004‌ــ‌2003/ استاندار نجف 2005‌ــ‌2004/ عضو شورای استانی نجف و رئیس تشکل الوفاء نجف 2006/ دستیار معاون امور اطلاعات وزارت کشور 2009‌ــ‌2006/ استاندار نجف اشرف 2013‌ــ‌2009/ استاندار نجف اشرف 2015‌ــ‌2013/ نماینده پارلمان عراق از سال 2018 تا کنون.
> فرصت دوهفته ای؛ ناکافی و بی‌تاثیر نبود؟!
پیشتر نوشته بودیم:«انصراف و کناره‌گیری علاوی بدون شک بار دیگر به بحران سیاسی و حکومتی عراق دامن خواهد زد. برهم صالح اکنون
دو هفته فرصت دارد که چهره‌ای جدید را به‌عنوان جانشین علاوی اعلام کند. معرفی علاوی به عنوان نخست‌وزیر در آغاز سال جاری میلادی امیدهای زیادی را برای برون رفت این کشور از بحران سیاسی برانگیخته بود. او در آن زمان اعلام کرده بود که برای تشکیل کابینه از چهره‌های مستقل و فراحزبی یاری خواهد گرفت و برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام را محقق خواهد ساخت. علاوی در راستای تلاش‌های خود برای تشکیل کابینه چند بار با ناکامی روبرو شد. در آخرین جلسه پارلمان عراق که ساعاتی پیش از اعلام انصراف علاوی برگزار شده بود، تنها ۱۰۸نماینده از ۳۲۹ نماینده پارلمان حضور یافته بودند، به طوری که آخرین سعی او هم بی‌نتیجه ماند.»
در همین رابطه از صدقیان می‌پرسیم با توجه به دوران ناموفق عادل عبدالمهدی و نیز تلاش‌های بی‌ثمر علاوه، تا چه اندازه به موفقیت الزُرفی برای گرفتن رای اعتماد و تشکیل یک دولت قوی امیدوار هستید؟
این کارشناس مسائل عراق می‌گوید:«پاسخ صریح و شفاف شما یک جمله بیشتر نیست و آن این که؛ من به الزرُرفی بسیار خوشبینم.»
صدقیان در ادامه می‌گوید:« او خود نماینده ی فعلی پارلمان عراق است با پشتوانه‌ای قوی از رای مردم نجف پس از این منظر در مجلس مشکلی ندارد. از منظر احزاب هم تا آن جایی که من باخبر هستم؛ دولت قانون، سائرون، عمار حکیم، نیمی از حشدالشعبی و بسیاری دیگر از احزاب با او موافق هستند ضمن آن که او را چهره‌ای اهل «تعامل» می‌دانند فلذا می‌تواند با یک اجماع قوی ضمن دریافت رای اعتماد دولتی قوی روی کار آورد.
> به زمان اعلام نام الزُرفی خوب دقت کنید!
صدقیان در پایان گفت‌وگوی خود با آفتاب یزد در پاسخ به این پرسش که:«الزرفی چهره‌ای گمنام و کمتر شناخته شده در عراق نبود پس چرا زودتر او را معرفی نکردند؟» می‌گوید:« شما را ارجاع می‌دهم به زمان معرفی الزرفی! وقتی در ساعات پایانی مهلت دوهفته‌ای دست روی الزرفی می‌گذارند یعنی؛ نخست وزیری که بالقوه بوده را می‌خواهند بالفعل کنند پس اگر به زمان و نوع معرفی الزُرفی خوب دقت کنید متوجه خواهید شد که هیچ مسئله‌ای به اما و اگر موکول نشده و تمامی محاسبات دقیق بوده ضمن آن که اگر پیشتر و در اوضاع و احوال دگرگون عراق می‌خواستند از ظرفیت‌های الزُرفی استفاده کنند قطعاً یک مهره ی ارزشمند را از دست می‌دادند پس در لحظه‌ای او را روی کار آوردند که فرصت هیچ مانوری به مخالفان احتمالی داده نشود بگذریم که خودِ الزُرفی برای استیلای بر امور و کنترل شرایط بحرانی، از قدرت و نفوذ بسیار بالایی در بین گروه‌های عراقی برخوردار است.
محمد صالح صدقیان این نکته را از قلم نمی‌اندازد که اگرچه ایران از معرفی الزُرفی بی‌خبر بوده اما بعید می‌دانم نتوانند مواضع خود را به تعادل برسانند ضمن آن که نباید فراموش کرد الزُرفی از لحاظ گرایش به آمریکایی‌ها بسیار نزدیک‌تر است و شاید از این نظر برخی چالش‌ها محتمل و طبیعی به نظر برسد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام