کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 09 فروردین 1399   Saturday 28 March 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 28 اسفند 1398

صفحه خبر: اجتماعی

در حالی آموزش و پرورش مدارس را از استفاده از پیام‌رسان‌های خارجی برای آموزش مجازی برحذر می‌دارد و آنها را تشویق به استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی می‌کند، که این پیام‌رسان‌ها به دلایل مختلف از جمله نداشتن زیرساخت و امکانات مناسب، هیچ جذابیتی برای معلمان، دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها ندارد.به گزارش ایرنا، وزارت آموزش و پرورش به‌تازگی و طبق روال سال‌های قبل خود بخشنامه‌ای خطاب به مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها ارسال کرده و از آنها خواسته است با توجه به لزوم استفاده از فضای مجازی مطابق با سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و اقتضائات شرایط کنونی و ضرورت استمرار امر آموزش و پرورش با بهره‌گیری از امکانات موثر موجود در فضای مجازی، از پیام‌رسان‌های داخلی در مبادلات الکترونیکی و فرآیند ایجاد شبکه‌های اجتماعی دانش‌آموزی اقدام کنند.براین اساس، مدیران مدارس تا پایان وقت اداری روز یکشنبه۲۵ اسفندماه فرصت داشتند به سامانه سناد مراجعه کرده و نسبت به انتخاب شبکه اجتماعی داخلی مناسب مدرسه و تکمیل اطلاعات معلمان و کلاس‌های درس اقدام کنند. در این نامه حتی به تاکیدات دولت به حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی هم اشاره شده است؛ موضوعی که انتقاد بسیاری از معلمان و حتی خانواده‌ها را برانگیخته است.مخالفان معتقدند در شرایط کنونی که کشور درگیر بحران ویروس کروناست بهتر بود آموزش و پرورش از این اقدامات که بیشتر جنبه شعاری دارد و تنها سبب افزایش استرس و تنش برای دانش آموزان و معلمان می‌شود، دست برمی‌داشت؛ آن هم در شرایطی که در طول یک هفته گذشته اینترنت با افت سرعت همراه بود و اختلالات بسیاری در پیام‌رسان‌ها ایجاد شده بود. در کنار این موضوع بسیاری از منتقدان می‌گویند امکانات پیام‌رسان‌های داخلی به‌اندازه امکانات پیام‌رسان‌های خارجی نیست و از طرفی، تعداد کمی از دانش‌آموزان و معلمان از آنها استفاده می‌کنند. حتی فیلتر بودن برخی از این شبکه‌ها هم باعث نشده تا جذابیت آن برای گروه‌های مختلف جامعه از بین برود.
یک معلم که این روزها به دلیل تعطیلی مدارس در یکی از شبکه‌های اجتماعی غیربومی گروهی را برای دانش‌آموزانش ترتیب داده درباره پیام‌رسان‌های داخلی می‌گوید: بسیاری از معلم‌ها و دانش آموزان اصلا در پیام‌رسان‌های داخلی عضویت ندارند و از آنها استفاده نمی‌کنند. از طرفی امکانات این پیام‌رسان‌ها برای فعالیت‌های آموزشی کافی نیست در حالی که در این پیام‌رسان می‌توان فایل‌های متنوع در حجم‌های مختلف برای دانش‌آموزان فرستاد.محمدرضا نیک‌نژاد معلم و کارشناس آموزشی هم می‌گوید در حال حاضر ما در زمان بحران هستیم. من هم به‌عنوان پدر خانواده برای زندگی و فرزندانم خط‌کشی‌هایی دارم که ممکن است در مواقع بحران این خط‌کشی‌ها جابه‌جا شوند. اما مشخص نیست دلیل اصرار آموزش و پرورش در شرایطی که دانش‌آموزان به دلیل مسائل مختلف زمان زیادی را از کلاس‌های درس دور بودند و حالا هم که بحث آموزش مجازی مطرح است، روی یک سری موارد شکلی اصرار کند؛ به‌طوری که حراست در مورد آن بخشنامه بزند یا شخص وزیر به‌شدت آن را پیگیری کند.نیک‌نژاد البته به دو نکته دیگر هم اشاره می‌کند. به گفته وی یک طرف این ماجرا آموزش و پرورش است که بخشنامه دستوری بی‌مبنایی را به استان‌ها ارسال می‌کند. مدیران هم با توجه به این که کارمند دولتند مجبورند این دستورات را اجرا کنند، آن‌هم در شرایطی که پیام‌رسان‌های خارجی امکانات بسیار بالایی دارد و همین حالا اغلب آموزش‌های مجازی در آن صورت می‌گیرد. اما نکته دوم این است که این پیام‌رسان‌ها به دلیل امکانات خود محبوبیت زیادی بین خانواده‌ها و دانش‌آموزان دارند. بسیاری از خانواده‌ها نمی‌پذیرند که در پیام‌رسان‌های داخلی عضو شوند و از آن استفاده کنند، بنابراین در چنین شرایطی این دانش‌آموز است که آسیب می‌بیند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام