کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 14 مرداد 1399   Tuesday 4 August 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 28 اسفند 1398

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی: همزمان با شیوع ویروس کرونا نسخه‌ای عمومی که برای همه پیچیده شده است ماندن در خانه است، بهترین پناهگاه در برابر این ویروس به شدت فراگیر این است که در خانه بمانیم و از رفتن به محل‌های عمومی خودداری کنیم. این نسخه جان خیلی‌ها را در امان نگه می‌دارد اما چنین درخواستی برای همه ممکن نیست. در واقع اگر همه درخانه بمانند به آنهایی که مبتلا شده‌اند چه کسی کمک کند؟ همیشه وقت خطر که می‌رسد عده‌ای هستند که جان فدا می‌شوند و به دل مخاطرات می‌زنند تا جان دیگری را حفظ کنند تا آرامش را به جامعه برگردانند. فرقی نمی‌کند جنگ با توپ و تفنگ باشد، بلایای طبیعی باشد یا یک ویروس! هنوز از خاطرمان نرفته است که ابتدای سال 98 وقتی در تعطیلات نوروز سیل بسیاری از نقاط کشور را درنوردید نیروهای ارتش دلاورانه به میدان آمدند و درحالی که تا کمر در میان سیل و گل و لای بودند به مردم کمک کردند. حالا این روزهای آخر 98 و منتهی به نوروز 99 بار دیگر این نیروها در میدان رزمی دیگر حاضر هستند! میدان مبارزه با کرونا که دیگر "در خانه بمانیم" برای این نیروها صدق نمی‌کند و آنها در خط مقدم کمک به مردم برای زدودن این ویروس از جامعه قرار گرفته‌اند. ارتش ایران با توجه به قوام یافتگی و ساختار منسجمی که دارد همواره به عنوان مهمترین ارگانی که حداکثر بهره وری را ارائه می‌دهد در چنین مخاطراتی در صف اول قرار گرفته است هرچند مرام آنها به گونه‌ای نبوده که بر طبل کمک رسان بودن خود بکوبند! از مهمترین ویژگی‌های ارتش که آنها را نیروهایی چابک کرده نظم و سلامت نیروهایی است که همواره در طول سال مورد آزمون قرار می‌گیرد و همین عامل موفقیت بوده است.
در مبارزه با ویروسی فراگیر همچون کرونا برای ارگانی با نیروهای پرشمار نکته حائز اهمیت در قدم اول این بوده که کرونا در میان نیروها شیوع نیابد تا آنها با همه توان به مردم کمک کنند. در این راستا ارتش اقداماتی چون تعلیق فعالیت‌های بین‌المللی، تعلیق همایش‌های علمی و گردهمایی‌های اداری، تعلیق کلیه آموزش‌های میدانی، تعطیلی دوره‌های آموزشی در مراکز نظامی و دانشگاه‌های افسری و تعطیلی دانشگاه جنگ را در برنامه خود قرار داده است. با چنین اقدامات احتیاطی این نیروی نظامی کمک به سایر بخش‌ها را آغاز کرده است. از جمله مهمترین آنها کمک‌های لجستیکی و پشتیبانی است. برپایی بیمارستان‌های صحرایی بنا به درخواست ستاد ملی مبارزه با کرونا، رفع آلودگی معابر و اماکن شهرها و روستاها توسط یگان‌های جنگ نوین بنا به درخواست مقامات محلی، پذیرش بیماران در بیش از 30 بیمارستان و 500 درمانگاه و تخلیه کامل چهار بیمارستان و اختصاص آن به بیماران کرونایی بخشی از اقداماتی است که ارتش در میدان مبارزه با کرونا انجام داده است. علاوه بر این در مواجهه با هر نوع شائبه جنگ بیولوژیکی عملیات‌های پدافند بیولوژیکی مقابله با کرونا نیز در دستور کار قرار گرفته از جمله عملیات قرارگاه عملیاتی لشگر 88 زرهی نیروی زمینی ارتش و تیپ 188 زرهی در زاهدان بوده است. از دیگر اقدامات ارتش می‌توان به حضور در ورودی اصلی شهرها برای انجام تست غربالگری از افرادی که وارد شهرهای مختلف می‌شوند اشاره کرد. به عنوان نمونه اسقرار یگان‌های تابعه قرارگاه عملیاتی منطقه غرب در ورودی اصلی شهر کرمانشاه به منظور غربالگری مسافران در جهت همیاری و مشارکت با وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی را می‌توان یاد کرد. علاوه بر این رزمایش‌ها نیز جهت مبارزه با کرونا در شهرهای مختلف تحت عنوان "با ولایت تا شهادت" انجام گرفته است. به طور کلی در روزهای حساس کنونی که بسیاری از مردم عادی برای جلوگیری از افزایش زنجیره شیوع دعوت به ماندن در خانه می‌شوند نیروی‌ها منسجم، منظم و آموزش دیده ارتش بار دیگر به عنوان خانه امیدی برای جامعه محسوب می‌شوند که با قرار گرفتن در خط مقدم مبارزه با این ویروس در کنار کادر درمان کشور اقداماتی جهت پاکسازی، درمان و فراهم آوری محیط‌های عاری از ویروس را در دستور کار خود قرار داده‌اند. نیروهایی که بار دیگر در یک آزمون جدید قرار گرفته‌اند و تجربه می‌گوید با توجه به تجارب و آموزش‌های ارتش آنها پیروزی دیگری را به ثبت خواهند رساند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام