کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 17 مرداد 1399   Friday 7 August 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 اسفند 1398

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد- گروه اجتماعی: چهارشنبه سوری امسال متفاوت‌تر از تمام چهارشنبه سوری‌های گذشته است، چرا که همچنان خطرات ترقه و موادمنفجره به جاست اما امسال حتی نمی‌توان دیگران را به انجام سنت‌هایی مانند قاشق زنی و دورهمی و... تشویق کرد چون کرونا مهمان ناخوانده ایرانیان شده است. با این همه، مسئولین توصیه شان بر این است که مراسم چهارشنبه سوری به طور کلی برگزار نشود، پیش از این علیرضا زالی فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران گفته بود:«مراسم چهارشنبه‌‌سوری امسال نباید برگزار شود.»
>چهارشنبه‌سوری در خانه بمانید
فرمانده یگان حفاطت محیط زیست نیز از مردم خواسته است که با توجه به شیوع کروناویروس چهارشنبه‌سوری را در خانه بمانند زیرا علاوه بر خسارات زیست محیطی برگزاری این مراسم و تجمع می‌تواند سبب گسترش این بیماری شود.
سرهنگ جمشید محبت‌خانی با تاکید بر اینکه امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا افراد نباید به دنبال برگزاری مراسم چهارشنبه آخر سال باشند، اظهار کرد: «برگزاری این مراسم و تجمع می‌تواند سبب گسترش این بیماری شود. هر ساله طی مراسم چهارشنبه سوری خسارت‌هایی به مناطق محیط زیستی وارد می‌شود، علاوه بر حریق، آلودگی هوا و آلودگی صوتی نیز از جمله مشکلات دیگر زیست محیطی این روز است.»
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه استفاده از مواد محترقه و روشن کردن آتش می‌تواند آثار منفی بر سلامت سالمندان، کودکان و بیماران داشته باشد، گفت: «روشن کردن آتش یا مواد محترقه در مناطق حفاظت شده محیط زیستی ممنوع است. یگان حفاظت محیط زیست با هرگونه آتش‌سوزی که منجر به آلودگی هوا شود برخورد خواهد کرد. درحال حاضر توصیه به مردم این است که طی نوروز و روزهای پایانی سال در خانه بمانند و از تجمع، طبیعت گردی، دید و بازدید و... خودداری کنند.»
>با شهروندان قرار گذاشتیم
تردد غیرضرور نکنند
پیروز حناچی شهردار تهران نیز روز گذشته در حاشیه دویست و پنجمین جلسه علنی شورای شهر تهران با حضور در جمع خبرنگاران از شهروندان تهرانی درخواست کرد همکاری لازم را با مسئولین شهری در خصوص چهارشنبه آخر سال داشته باشند و گفت: «عدم همکاری شهروندان در چهارشنبه آخر سال باعث تردد بی مورد در سطح شهر می‌شود و این برخلاف قرارهایی است که برای عدم حضور مردم در سطح شهر گذاشته شده است.»
>قرنطینه شدن افراد حاضر
در تجمعات چهارشنبه پایان سال
حجت‌الاسلام اسماعیل ملاکریمی دادستان عمومی و انقلاب بابل نیز در این خصوص گفته است: «با هرگونه تجمع مربوط به چهارشنبه آخر سال برخورد خواهد شد، افراد حاضر در این تجمعات، ۱۴ روز قرنطینه خواهند شد.»
>در چهارشنبه سوری، آدم کشی نکنید
رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ نیز روز گذشته نسبت به پیامدها و حوادث تلخ چهارشنبه سوری هشدار داده است.
سردار علیرضا لطفی با اشاره به پیامدهایی از چهارشنبه سوری که کمتر به آن توجه شده است، گفت: «در شب چهارشنبه آخرسال عمده توجه‌ها به سمت برگزاری ایمن این مراسم و پرهیز از حوادث است که امسال نیز با توجه به مساله کرونا، بر خانه نشینی و عدم حضور در اجتماعات هم تاکید شده است، اما یک مساله سال‌هاست که کمتر مورد توجه قرار گرفته و آن هم احتمال آدم کشی یا ناقص کردن فردی دیگر است که فرد را به دادگاه و زندان می‌کشاند و نگاهی به پرونده‌های تشکیل شده در پلیس آگاهی این موضوع را به خوبی تایید می‌کند. در سال‌های اخیر، تمامی آمارها حاکی از کاهش حوادث چهارشنبه سوری بوده است، اما از نظر ما به عنوان پلیس حتی یک مورد حادثه نیز زیاد است و باید جلوی آن گرفته شود.»
لطفی با اشاره به رفتار عجیب برخی از افراد در چهارشنبه سوری گفت:«با توجه به سال‌ها حضور در مجموعه پلیس به جرات می‌توانم بگویم که حتی حرفه‌ای ترین مجرمان و اراذل و اوباش نیز که به دیگر افراد آسیب‌های روحی، جسمی و مالی زیادی وارد می‌کنند، نسبت به سلامت جسمی خود و نزدیکانشان حساسیت بالایی دارند، اما متاسفانه مورد عجیب برخی افراد در چهارشنبه سوری این است که حتی برای سلامت خود و اطرافیانشان هم ارزشی قائل نیستند. اگر به موارد انفجار در منازل مسکونی و... نگاه بیاندازیم بهتر می‌توان این موضوع را درک کرد. بنابراین درخواست من از همه افراد این است که برای لحظه‌ای هیجان، سلامت خود و خانواده شان را به مخاطره نیاندازند. نکته دیگر در مورد کودکان و نوجوانان است، یعنی قشری که نظارت والدین بیشترین نقش را در محافظت از آنها دارد. با توجه به اینکه بیشترین آمار قربانیان مربوط به کودکان و نوجوانان می‌باشد، این وظیفه والدین است که مانع از حضور فرزندان خود در خیابانها شوند و با آگاه‌سازی از انجام رفتار پرخطر توسط فرزندشان جلوگیری کنند. خانواده‌ها باید فرزندان خود را نسبت به عواقب خطرناک بازی با مواد منفجره و آتش زا آگاه کنند، شهروندان هم باید در صورت مشاهده افرادی که اقدام به ساخت، نگهداری و یا خرید و فروش مواد محترقه می‌کنند موضوع را به پلیس 110 اطلاع دهند. با توجه به اینکه قربانیان اصلی چهارشنبه سوری تنها استفاده‌کنندگان مواد محترقه نیستند و این آسیب‌ها متوجه تماشاچیان نیز می‌شود، باید تمام افراد از حضور در خیابانها و تماشای رفتارهای پرخطر سایرین خودداری کنند.»
>از هرگونه تجمع و حضور در بیرون از خانه نیز
پرهیز شود
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران هم روز گذشته توصیه‌ها و هشدارهایی را برای برگزاری این سنت قدیمی ارائه کرد.
سید جلال ملکی با اشاره به نزدیک شدن به چهارشنبه سوری گفت:«هر سال یکی از هشدارهای اصلی آتش نشانی و دیگر دستگاه‌ها پرهیز از استفاده از مواد محترقه است، این نگرانی امسال هم وجود دارد و گرچه از میزان حوادث مرتبط با آن کاسته شده است، اما متاسفانه همچنان مواردی از این دست به وقوع پیوسته است. در همین راستا نیز هشدار ما به شهروندان این است که به هیچ عنوان از مواد محترقه و منفجره استفاده نکنند، این هشدار از دو جهت باید مورد توجه قرار بگیرد، نخست بحث غیرایمن بودن این مواد و احتمال آسیب جانی است و دوم مساله انتقال ویروس است؛ ممکن است از طریق خرید و فروش مواد محترقه ویروس کرونا منتقل شود.»
وی با تاکید بر ضرورت پرهیز از استفاده از مواد محترقه گفت: «اگر خدای نکرده حادثه‌ای برای کسی رخ دهد، با توجه به حجم بالای مراجعات به بیمارستان، بار مضاعفی به کادر درمانی وارد می‌شود. ضمن اینکه از شهروندان می‌خواهم به آتش نشانان نیز توجه داشته باشند، عوامل آتش‌نشانی این روزها که همه شهروندان توصیه به خانه‌نشینی شده‌اند، با حضور در اماکن و معابر در حال ضدعفونی کردن فضاهای شهری هستند و امیدوارم شهروندان با انجام ندادن اقدامات حادثه‌ساز، روشن نکردن آتش و... در این ایام حجم کار این افراد را نیز بیشتر نکنند.»
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به کمپین «نه به چهارشنبه سوری خطرناک» نیز گفت: «تا سال گذشته ما در این کمپین به شهروندان پیشنهاد می‌کردیم که به جای استفاده از مواد محترقه به سمت احیای سنت‌هایی مانند قاشق زنی و دورهمی و... بروند، این موارد جزو سنت‌های اصیل چهارشنبه سوری است، اما امسال با توجه به شیوع کرونا و توصیه‌های وزارت بهداشت، لازم است که از این موارد و هرگونه تجمع و حضور در بیرون از خانه نیز پرهیز شود. در همین راستا توصیه ما این است که خانواده‌ها این شب در کنار یکدیگر و بدون انجام دید و بازدیدهای خانوادگی و خروج از خانه سپری کنند. در این زمینه نقش والدین بسیار موثر است و لازم است با ایجاد فضایی مناسب در خانه فرزندانشان را از حضور در فضای بیرونی منع کنند. بهترین اقدام برای چهارشنبه سوری امسال برگزاری خانوادگی مراسم است. لازم است صداوسیما و... برای این شب برنامه‌های ویژه‌ای را تدارک ببینند، نباید فراموش کنیم که با حضور در خانه می‌توانیم زنجیره انتقال کروناویروس را قطع کنیم. همه باید در کنار هم باشیم تا از این شرایط که جهان و به تبع آن کشورعزیزمان را نیز درگیر خود کرده است به سلامت عبور کنیم.»
قرنطینه کرونایی حالا به چهارشنبه سوری هم رسیده است و باید این جشن باستانی را در قرنطینه به سر ببریم. به نظر می‌رسد صدا و سیما به عنوان رسانه ملی باید برنامه‌های متنوعی را برای این روز تدارک ببیند تا گذراندن وقت در قرنطینه را آسان نماید.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام