کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 07 آذر 1399   Friday 27 November 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 08 اسفند 1398

صفحه خبر: اقتصادی

آفتاب یزد- گروه اقتصادی: وزارت نفت از فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت می‌کند. این وزارتخانه امسال وقت زیادی را در مسئله حمایت از استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان صرف کرده به طوری که در صدد راه‌اندازی شهرکی در منطقه ری برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های این حوزه است تا توسعه فعالیت شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها را استارت بزند.
به گفته بیژن زنگنه وزیر نفت مسئله این شرکت‌ها تنها مکان استقرار نیست، مهمترین بحث آنها تقاضا، کار و سپس تنظیم روابطی است که فعالیت‌ها را تسهیل کند که این موارد را نیز پیگیری می‌کنیم و در نظر داریم. وزارت نفت برای راه‌اندازی اکوسیستم شرکتهای دانش بنیان در حوزه صنعت نفت درصدد تشکیل صندوق پژوهش و نوآوری نفت است که به تازگی ثبت شده تا در کنار صندوق شکوفایی نوآوری ریاست جمهوری به تامین منابع مالی مورد نیاز این شرکتها کمک کند.بر این اساس تسهیلات اعتباری، دسترسی به امکانات آزمایشگاهی و امکانات پژوهشگاه صنعت از جمله مزایایی است که در اختیار شرکتهای دانش بنیان قرار می‌گیرد. راه‌اندازی پارک فناوری رازی، ایجاد صندوق پژوهش و نوآوری نفت، خرید تضمینی کالا و ممنوعیت واردات کالاهای کیفی ساخت داخل کمک به جریان یافتن کسب وکارهای شرکتهای دانش بنیان و استارت آپ‌های صنعت نفت است که توسط وزارت نفت استارت خورده است.
وی با اشاره به این رویداد که در راستای ارائه نیازهای فناورانه در حوزه اقلام پرمصرف گاز است، گفت: اقلام پرمصرف، ساده‌ترین شکل نیازهای ما هستند؛ در حال حاضر این اقلام به هر طریقی تهیه می‌شوند اما شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند این اقلام را بومی‌سازی کنند.
> فعالیت در زمینه‌های متعدد نفتی
وزیر نفت ادامه داد: سالانه ۵۲۰ میلیارد دلار در صنعت نفت برای تامین قطعات یدکی هزینه می‌شود اما این گردش مالی، ربطی به مسائل فنی ندارد. زنگنه تاکید کرد که شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها می‌توانند در زمینه‌های متعدد حوزه نفت فعالیت کنند.
به گفته وی شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند به صنعت نفت کمک کنند؛ ما در وزارت نفت قاطعانه از فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان از لحاظ مالی و خریدهای تضمینی، ارائه تسهیلات و... حمایت می‌کنیم.
وزیر نفت تاکید کرد: ما تلاش می‌کنیم حداکثر بهره‌گیری را از شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه‌ نفتی داشته باشیم.
زنگنه ادامه داد: شرکت‌های دانش‌بنیان برای فروش محصولات خود می‌توانند تسهیلاتی دریافت کنند تا بتوانند برای اولین‌بار محصولات خود را به بازار نفتی وارد کنند؛ ما قیمت خرید تضمینی را تعیین می‌کنیم و در صدد هستیم محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان را خریداری کنیم.
وی عنوان کرد: این باعث می‌شود که بسیاری از مشکلات در این حوزه مرتفع شوند؛ ما تا جایی پیش می‌رویم که اگر شرکتی نیاز کشور را برطرف کند، خرید خارجی آن بخش را ممنوع کنیم.
وزیر نفت افزود: چنین اقدامی باعث می‌شود از یک سو اشتغالزایی در این حوزه افزایش یابد و رونق تولید در کشور اتفاق بیفتد. از سوی دیگر، امید را در شرکت‌های دانش‌بنیان به جریان می‌اندازد.
وی خاطرنشان کرد: امیدواریم که بتوانیم با انجام این اقدامات، به جوانان روحیه دهیم و آینده ایران را با دست‌های آنان رقم بزنیم.
> فعالیت ۳۰۰ شرکت دانش بنیان حوزه نفت و گاز
در عین حال مشاور معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری نیز از فعالیت ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان حوزه نفت و گاز خبر داد و در خصوص حمایت از شرکت دانش بنیان حوزه نفت و گاز و توانایی شرکت‌های دانش بنیان گفت:
علی وطنی در خصوص تاکیدات مقام معظم رهبری بر بهره مندی از توانایی‌های محققان کشور در زمینه استخراج نفت و به کار‌گیری دانش و فناوری ایرانی در این حوزه گفت:“صنعت نفت صنعت پیچیده‌ای است و ابعاد گوناگونی دارد.”
وی با تاکید بر اینکه ما نباید در هر فناوری از جمله فناوری استخراج نفت نگاهمان به فناوری‌های خارجی باشد، خاطرنشان کرد:“معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت نفت و دانشگاه‌ها با یکدیگر در زمینه توسعه فناوری‌های مرتبط به نفت همکاری می‌کنند.”
وطنی با تاکید بر تاثیر حمایت از شرکت دانش‌بنیان حوزه نفت و گاز، بیان داشت: “در حال حاضر تعداد قابل توجهی شرکت دانش بنیان در زمینه قطعات و تجهیزات و مواد شیمیایی در حوزه نفت فعالیت می‌کنند که اینها مورد حمایت قرار می‌گیرند.”
مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت:” یکی دیگر از اقدامات معاونت علمی، راه‌اندازی منطقه ویژه انرژی نفت و گاز است که ۳۰۰ شرکت دانش بنیان در آن فعالیت می‌کنند و مورد حمایت معاونت علمی قرار گرفته‌اند.
به گفته وطنی، برای تحقق سخنان رهبری و استفاده از دستاوردهای بومی در استخراج نفت نیاز به استفاده از توانایی شرکت‌های دانش بنیان داریم؛ همچنین بهره مندی از فارغ التحصیلان در این شرکت‌ها می‌تواند ما را سریعتر به هدف برساند.
وی با بیان اینکه تاکنون تقویت نیروی انسانی انجام شده است، اظهار کرد: ” تقویت بخش خصوصی و واگذاری امور به این بخش، حمایت هر چه بیشتر از شرکت‌های دانش بنیان، تربیت نیروهای ماهر در انتقال فناوری می‌تواند از جمله راهکارهایی برای رسیدن به سخنان رهبری باشد.”
به گفته مشاور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مقام معظم رهبری در زمینه شرکت‌های دانش بنیان محکم ایستاده‌اند و اگر مرتب جزو خواسته شان باشد که مسئولان و جوانان در زمینه استخراج نفت متمرکز شوند، این راه را دور نمی‌بینیم.
وی تاکید کرد: “فناوری نفت و گاز پیچیده‌تر از انرژی هسته‌ای نیست از این رو می‌توانیم به فناوری استخراج نفت هم دست پیدا کنیم و از فناوری بومی بهره مند شویم.”
> بومی‌سازی فناوری
عرفان ریاحی مدیر کل امور فناوری وزارت نفت در گفت‌وگو با آفتا ب یزد در خصوص فعالیت شرکتهای دانش بنیان و استارت آپ‌ها در وزارت نفت توضیحاتی را ارائه داد. وی در خصوص این که مجلس برای استفاده از توانایی شرکتهای دانش بنیان در سطوح بالا به وزارت نفت اجازه داده این شرکتها در 10 حوزه مورد نیاز ورود و از این امتیاز استفاده کنند که این 10 حوزه چیست؟ گفت: ما پروژه‌های 10 قلم کالایی داریم که از چند سال پیش استارت آن خورده است. یعنی شرکتهای دانش بنیان 10 گروه کالایی مورد نیاز صنعت نفت را تحت عنوان 10 پروژه شرکتهای مختلف با همکاری دانشگاهها، مراکز علمی بحث بومی‌سازی فناوری و داخلی‌سازی را فراهم کنند.
> اقدامات صندوق پژوهش و نوآوری نفت
وی در مورد این که صندوق پژوهش و نوآوری نفت که ثبت آن به تازگی اعلام شده چگونه می‌تواند به صدور انواع ضمانت نامه‌ها برای شرکتهای دانش‌بنیان موثر باشد تا در کنار صندوق شکوفایی و نوآوری ریاست جمهوری به تامین منابع مالی مورد نیاز کمک کند؟ تصریح کرد: این صندوق
مثل بقیه صندوقهاست.خصوصیت آن که نفت متولیش است، عمدتا در چالشهای صنعت نفت ورود می‌کند و در این حوزه ریسک بیشتری را می‌پذیرد. این صندوقها باید ریسک حوزه نفت را بپذیرند تا حوزه نفت بتواند صنعت خود را توسعه دهد. در بیشتر این شرکتها بحث دادن تسهیلات، ضمانتنامه‌ها، تضمین خرید و.... مطرح است تا شرکتی بتواند نیاز صنعت را از این طریق رفع کند که صندوق ضمانت بدهد تا اگر محصول ساخته و به فروش نرسید، تولید آن شرکت را وزارت نفت خرید کند.البته دستور العمل آن در حال اتمام است.مادر ابتدای کار هستیم، چرا که صندوق تازه مجوز خود را گرفته و هیئت مدیره آن تشکیل شده است.
ریاحی در پاسخ به این پرسش که یکی از موانع پیش روی برخی فعالان حوزه دانش بنیان صنعت نفت مواجهه با ریسک ناشی از نخستین اجرای کارشان است و چگونه باید این ریسک را پایین بیاورند، گفت: دستورالعمل این مسئله ابلاغ شده است.برای خرید بار اول که بخشی از موضوع را حل کند، آنها نمی‌توانند در فرآیند مناقصه بروند چرا که معمولا یا خیلی بزرگ نیستند یا نمی‌توانند با رقبای خارجی رقابت کنند.این دستورالعمل می‌گوید شرکت دانش بنیان اگر کارگروه وزارت صمت و معاونت علمی ونهاد درخواست وتایید کنند، بدون فرآیند مناقصه شرکت متقاضی خرید و شرکت دانش بنیان کار را انجام دهند.یعنی بدون مناقصه در صنعت نفت کار می‌شود تا برای بار اول ریسک را بپذیرند و مدیرانی که از موضوعات استفاده می‌کنند، پاسخگوی تبعات بعدی آن باشند.
> پارک فناوری رازی برای دانش بنیانها
وی در زمینه راه‌اندازی پارک فناوری رازی خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات وزارت نفت این بوده که جوانهای فعال در حوزه شرکتهای دانش بنیان و شرکتهای کوچک و استارت آپی را سروسامان بدهد.با دستور جناب زنگنه وزیر نفت در منطقه ری فضایی در پژوهشکده سابق وزارت نفت در حدود 20 هکتار به این امر اختصاص پیدا کرد. قرار است در این فضا با مدلهای مناسب که مشاوره روی آن در حال کار است،حضور المان‌ها و این که بیشتر اولویتها چیست بررسی شود و این که فضا چگونه برای این شرکتها اختصاص یابد. مدل این مسئله نهایی شده تا به شرکتهای دانش بنیان و استارت آپها، شرکتهای بزرگتر و تطبیق‌کننده زنجیره با شرکتهای نفت محلهایی اختصاص داده شود تا پارک نوآوری و فناوری رازی در آن شکل بگیرد.
مدیر کل امور فناوری وزارت نفت در مورد خرید تضمینی کالا ادامه داد: برای خرید تضمینی کالا آقای وزیر نفت دستور لازم را در این زمینه داده است. منتها قوانین باید اجازه بدهد این فرآیندها را انجام دهیم. باید از طریق صندوق نوآوری و صندوق پژوهش فناوری نفت مکانیزمی ایجاد شود تا با تضامین مناسب این مسئله صورت بگیرد. هنوز ابلاغیه آن تدوین نشده و دوستان روی نحوه چگونگی واگذاری فرآیند نهایی در حال کار هستند تا بعد اطلاع‌رسانی لازم در خصوص آن صورت گیرد.
وی در زمینه ممنوعیت واردات کالاهای کیفی ساخت داخل افزود: سالانه لیستی در معاونت مهندسی و پژوهش و فناوری وزارت نفت تهیه می‌شود تا اگر شرکتی ادعا داشت محصولی را ساخته در داخل که از بعد کمی وکیفی برای استفاده در کشور کاربرد دارد، اگر حجمی که تولید کرده مناسب و کفاف صنعت را بدهد، لیست محصول به وزارت صمت داده می‌شود تا به عنوان لیستی که وارداتشان ممنوع است در این وزارتخانه ثبت شود بر این اساس پس از ثبت در صورت تامین شرکت، ممنوعیت واردات کالاهای کیفی ساخت داخل رعایت خواهد شد.
وی در خصوص سخنان وزیر صمت در مورد تسهیلات اعتباری، دسترسی به امکانات آزمایشگاهی و امکانات پژوهشگاه صنعت که از جمله مزایایی است که در اختیار شرکتهای دانش‌بنیان قرار می‌گیرد، توضیح داد: این اتفاق عملا رخ داده یعنی هم در بحث استفاده از زیر ساختهایی که وزارت نفت دارد برای شرکتهای دانش بنیان و استارت آپی این کار انجام می‌شود. شرکت پژوهش فناوری پتروشیمی و پژوهشگاه صنعت نفت و اساتید روی بحث زیر ساختی آزمایشگاهی در اختیار شرکتها با اولویت در حال کار هستند. هزینه‌هایی که دریافت می‌کنند، که آقای وزیر هم به آن اشاره کرده‌اند. براین اساس فرصت مطالعات صنعتی فراهم شده و اساتید دانشگاهی هم در آن حضور دارند.این مسئله ابلاغ شده ودر حال اجراست.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام