کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 07 آذر 1399   Friday 27 November 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 08 اسفند 1398

صفحه خبر: سیاسی

مجید ابهری‪-‬ در بروز حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله و امثال آن چه در کشور ما اتفاق بیفتد و چه در ممالک دیگر، هموطنان ما ثابت کرده‌اند که مردمی‌دلسوز، باعاطفه و هدفمند در کمک رسانی به هم نوعان می‌باشند. در مورد بیماری‌های همه گیر نیز وضع به همین صورت است. بارها مردم کشور در مقطع‌های مختلف تاریخی از بیماری‌هایی مانند وبا، طاعون و همچنین بیماری‌های همه‌گیر دیگر عبور کرده و به لطف خداوند و با یاری یکدیگر توانسته‌اند این نوع بیماری‌های اپیدمی‌شده را به زانو دربیاورند. متاسفانه درصد ناچیزی از مردم بدون توجه به جریحه‌دار شدن احساسات دیگران اقدام به کارهایی می‌کنند که موجب ناراحتی مضاعف هموطنان می‌گردد. همان‌ها که در مناطق زلزله زده و سیل زده به دنبال
خرید پتو ، چادر و سایر اقلام امدادی از آسیب دیدگان
بوده‌اند، امروز در شهرهای مختلف اقدام
به احتکار ماده ضدعفونی کننده، ماسک و امثال این‌گونه اقلام بهداشتی کرده‌اند. با هماهنگی و برنامه‌ریزی‌های سازمان‌های دولتی به ویژه وزارت صمت و همچنین سازمان تعزیرات امروز شاهد تولید چند شیفته کارخانجات هستیم اما متاسفانه برخی از افراد تصور می‌کنند
هر چه قدر از این‌گونه اقلام تهیه کرده و در خانه
نگهداری کنند به همان اندازه ویروس کرونا از آنها فاصله می‌گیرد. در حال حاضر بسیاری از مدیران و صاحبان صنایع تولیدکننده این‌گونه اقلام به طور رایگان محصولات تولیدی خود را در اختیار مردم و نهادهای متولی قرار می‌دهند. دستمریزاد بر این افراد و افرادی که در گمنامی‌در تلاشند و جان خود را به خطر می‌اندازند تا هموطنان در امان باشند. آنچه که موجب تاسف عمیق می‌باشد حرکت و رفتار بعضی از هموطنان است که باید با آنها برخورد شده و حداقل امر به معروف گردند. احتکار یا گران فروشی این‌گونه اقلام ،کمتر از اختلاس و دزدی نیست و افرادی که به این‌گونه اعمال دست می‌زنند نباید به این دلخوش کنند که درحال کسب و کار هستند درحالی که آنها در حال دزدی از مردمی‌هستند که در شرایط اضطرار قرار دارند.
صدا و سیما با آگهی‌های پی‌درپی در زمینه اطلاع‌رسانی حفظ بهداشت به وظیفه اصلی خود عمل کرده و می‌کند در این زمینه باید رسانه‌های دیگر نیز حرکتی گسترده را شروع کرده و ادامه دهند.
هیچ فرقی نمی‌کند چه انسان بمبی را منفجر کند و چه شایعه‌ای را تولید و یا نقل کند. خوشبختانه این‌بار مسئولان بهداشت و درمان آمار و اطلاعاتی را که در اختیار افکار عمومی قرار می‌دهند بسیار درست و اصولی می‌باشد و باید این روش حسنه ادامه یابد. تنها با این روش ستوده است که مردم اعتماد خود به رسانه‌های داخلی و نهادهای اطلاع‌رسانی را بازیابی می‌کنند. ظاهرا یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای معاند برنامه‌های خود را فقط متوجه خبررسانی در زمینه کرونا در ایران کرده و آمار و ارقامی را ارائه می‌دهند که نادرست است. در مقابل این‌گونه شبکه‌ها سازمان بهداشت جهانی با راه‌اندازی یک شبکه اطلاع‌رسانی و آموزش بسیار خوب عمل کرده است. اما مردم باید اخبار موردنیاز خود را از رسانه‌های داخلی یا سازمان بهداشت جهانی دریافت کنند. وقتی خودمان به خودمان رحم نمی‌کنیم چه توقعی داریم که دیگران به ما رحم کنند. اضطراب آفرینی ، تضعیف روحیه مردم و جریحه‌دار کردن احساسات آنها با اخبار کذب، جرم و گناهی نابخشودنی است که باید نهادهای انتظامی با آنان برخورد و اجازه ندهند شایعه سازان در جهت تضعیف روحیه مردم حرکت کنند. روزهایی که می‌گذرانیم یکی از سخت‌ترین دوران زندگی رفتاری‌ ما در جامعه است. از همین رو نسبت به یکدیگر با محبت و شفقت رفتار کنیم و سالمندان و کودکان را مورد لطف قرار دهیم اگر کمکی از دستمان برمی‌آید برای آنها انجام دهیم. اما کسانی که اقدام به احتکار ماسک و مواد ضدعفونی می‌کنند فقط لحظه‌ای فکر کنند که اگر این اقلام را از دسترس افراد دور کرده و به همین علت مبتلا به کرونا گردند مرتکب چه گناه بزرگی می‌شوند. چرا بعضی از هموطنان نسبت به بقیه رحم و مروت ندارند؟ از سوی دیگر آنچه که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد این است که تعطیلات مدارس یا مراکز آموزشی برای ماندن در خانه است نه اینکه مسافرت رفتن پس با این قبیل رفتارها جان خود و دیگران به خطر نیندازیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام