کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 09 فروردین 1399   Saturday 28 March 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 08 بهمن 1398

صفحه خبر: صفحه آخر

مهران اکبری قاضی چاکی‪-‬ > نخستین سفر اروپایی و دیدار با مرادش، پلیخانف ممنوع الخروجی ملغی و او بسوی خدایگان «پلیخانف» رهسپار ژنو و در مه 1895 به خدمت او و اعضای رده بالای حزب «آزادی و کار» رسید. سپس به فرانسه، مهد دموکراسی و تمدن آن روزگار رفت و بعد از مدتی اقامت در پاریس باز به سوئیس و از آنجا به زادگاه «مارکس» و «انگلس» رفت و مدتی در برلین سکنی گزید و با داماد «مارکس» دیدار نمود. تمام مخارج سفرهایش طبق معمول از محل اجاره بهای زمین‌ها توسط مادر همیشه پشتیبانش تقبل می‌شد. ولادیمیر بعد از چند ماه با کلی انرژی زیاد حاصل از دیدار اکثر چهره‌های بزرگ مارکسیست جهان و آموخته‌های ارزشمند با جزوات و دستورالعمل‌های سِری مارکسیستی که در روسیه ممنوع بود به پایتخت بازگشت. فعالیت انجمن مارکسیستی که ولادیمیر عضوش بود، به علت اینکه همه چیزشان تئوری و در فضای یک اتاق می‌گذشت، دچار نوعی رخوت و افسردگی شده بود. تا اینکه بالاخره یکی از اعضای فعال یهودی آن به نام «ژولیوس ماراتف» سرانجام خواستار جایگزینی فعالیت‌های عملی به جای سخن گفتن صرف شد. این جوان تیزهوش که از دوستان نزدیک ولادیمیر بود بعدها به خاطر اخلاقگرایی خود از ولادیمیر بی‌اخلاق فاصله گرفت و سرانجام هم توسط او بعد از پیروزی انقلاب
کنار زده شد.
گروه با پیشنهاد «ماراتف» و دستاورد ارزشمند ولادیمیر از سفر و دستورات «پلیخانف»، با نام جدید «اتحادیه نبرد برای آزادی طبقه کارگر» به طرزی نو مشغول فعالیت‌های جدی حزبی شد. آنها با سخنرانی در کارخانه‌ها و پخش جزوه و صدور بیانیه‌های مختلف، شروع به تهییج کارگران روسیه نمودند و رسما وارد فاز عملیاتی شدند.همین فاز موجب خطرناک تشخیص دادن آنها از سوی پلیس مخفی و دستگیری سران اتحادیه یعنی «ماراتف» و «ولادیمیر» و بیشتر اعضا در 1895 شد. جالب آنکه ولادیمیر فورا عضویت در گروه را منکر شد! زندان که در آن هر کتابی جز کتب ممنوعه، یافت می‌شد، باز شد فرصت مناسب برای مطالعه.
> ازدواج در تبعید
اعضای دستگیر شده به تبعید در سیبری محکوم شدند. جالب آنکه تبعیدیان در رژیم تزاری یک حقوق ماهیانه هم می‌گرفتند و البته ولادیمیر چون از طبقه اشراف بود، بیشتر از سایرین می‌گرفت! او که همیشه در زندگی انسان خوش شانسی بود برخلاف ماراتف بیچاره که تبعید شده بود به «تورخانسک» در آنسوی قطب شمال که یک جهنم واقعی بود (بعدها استالین هم همانجا تبعید شد) او به یک منطقه خوش آب و هوا در سیبری به نام «شوشنسکو» تبعید شد و از مقامات تقاضا کرد محل تبعید «نادژدا» که حال نامزدش است، نیز همین ناحیه باشد. نوع ارتباط و درصد علاقه آن دو به ویژه ولادیمیر و زندگی زناشویی‌شان در طول زندگی‌شان همچنان در هاله‌ای از ابهام است. اما آنچه که بر می‌آید آنها بیشتر دو همکار حزبی بودند تا زن و شوهر و از لحاظ زناشویی روابط سردی داشتند. ولادیمیر دارای رفتار خشک حزبی و همسرش هم هرگز چندان زیبا و شیک پوش نبود به ویژه بعد از مدتی بیماری گواتر (که در 1913 توسط دکتر کوخر معروف آلمانی جراحی شد)، همان زیبایی اندکش را هم تحلیل و به خاطر چشمان از حلقه درآمده‌اش به سبب گواتر در گروه به نام مستعار ماهی! معروف شد. ضمنا هرگز نتوانستند بچه‌دار شوند. شاید همین‌ها موجب شد که همیشه زنان دیگری مثل «آرماند» در زندگی ولادیمیر باشند و معشوقه‌های او محسوب گردند. نادژدا هرگز با خانواده شوهرش هم نتوانست کنار بیاید.هرچند که در مقابل ولادیمیرتا آخر عمر زنی به غایت صبور و با گذشت بود. «دیمیتری» برادر و«ماریا » خواهر«ولادیمیر» هر دو به علت فعالیت‌های انقلابی از دانشگاه اخراج و دستگیر شدند. در واقع ولادیمیر تاثیرش را در خانواده گذاشته بود. ولادیمیر در تبعید باز سخت مجذوب کتاب، شطرنج، پیاده روی و شکار شد. با آمدن نادژدا و مادرش، مقدمات ازدواج فراهم شد. با صدور اجازه ازدواج، آنها با دو حلقه مسی! در کلیسای همان دهکده توسط کشیش عقد شدند. در 1899 سرانجام نخستین کتاب ولادیمیر به نام «توسعه سرمایه‌داری در روسیه» با نام مستعار «ولادیمیر ایلین» با تلاش‌های او و همسرش در 2400 نسخه چاپ شد. اما برخلاف انتظار، به علت عدم پختگی نویسنده‌اش اصلا مورد استقبال قرار نگرفت. دوران سه ساله تبعید در 1900 در حالی تمام شد که او به یک نویسنده نسبتا خوب بدل شده بود. ولادیمیر 30 ساله و همسرش به دیدار خانواده در مسکو آمدند.
ادامه دارد...


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام