کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 09 فروردین 1399   Saturday 28 March 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 05 بهمن 1398

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد – گروه زندگی : بیماری روماتیسم مفصلی واقعاً بیماری پیچیده‌ای است و درک آن حتی برای خانواده و دوستان فرد بیمار می‌تواند چالش‌برانگیزتر هم باشد.بدون شک روماتیسم بیماری دردناک و مزمنی است، اما مانند هر بیماری دیگری راه‌هایی برای مقابله و تسکین آن نیز وجود دارد. همه مردم باید مراقب سلامتی خود باشند، زیرا که این بیماری برای همه افراد رخ می دهد. در گذشته تصور بر این بود که فقط اشخاص ساکن در مناطقی که مرطوب می باشد، به این عوارض دچار می شوند ولی امروزه مشاهده می شود که در تمامی نقاط گریبان مردم را گرفته است.خوشبختانه با توجه به پیشرفت علم، مداواهای بسیار مفید و موثری در نظر گرفته می شود که از جمله آن می توان به انجام فیزیوتراپی در منزل و کاردرمانی در منزل یا در مرکز‌های درمانی و پزشکی اشاره کرد .فیزیوتراپی یکی از روش‌های موثر درمان روماتیسم مفصلی است .با توجه به اهمیت موضوع آفتاب یزد در این باره با خانم ویدا مرزبان، فیزیوتراپیست ، مسئول بخش فیزیوتراپی کانون هموفیلی ایران و عضو انجمن فیزیوتراپی و نظام پزشکی ایران
گفت و گو کرده است .
وی در این باره می گوید : روماتیسم مفصلی یک بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی خود بدن به بافت‌های طبیعی مفصل حمله می‌کند که این باعث التهاب سینوویوم مفصل می‌شود.
مرزبان خاطرنشان کرد : بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی که از زانو درد رنج می‌برند، آنتی‌بادی‌ها علیه غشای پوشاننده سطح مفصل که همان سینوویوم است ساخته می‌شود.
این فیزیوتراپیست ادامه داد: التهاب سینوویوم که باعث درد، سفتی، تورم، گرمی و قرمزی گردد ، بیماری روماتیسم مفصلی نامیده می شود و در صورت ابتلا به این بیماری ، مفصل درگیر شکل خود را از دست می‌دهد که این باعث از دست رفتن دامنه طبیعی حرکت می‌شود.
وی عنوان کرد : علائم روماتیسم مفصلی فعال شدن درد و التهاب است که به آنها دوره‌های «شعله‌وری » گفته می‌شود و پس از هر کدام از آنها یک دوره‌ بهبودی (تخفیف) وجود دارد، یعنی زمانی که تورم و درد از بین می‌رود.
مرزبان اظهار کرد : بیماری آرتریت روماتوئید نیز می‌تواند مفاصل بسیاری را درگیر و در بعضی افراد، این بیماری بخش‌هایی غیر از مفاصل، مانند چشم‌ها، خون، ریه‌ها و قلب را نیز می تواند درگیر نماید.
این فیزیوتراپیست ابراز داشت : در صورت ابتلا به بیماری آرتریت روماتوئید در داخل و اطراف مفصل زانو التهاب ایجاد می‌شود و به مرور زمان این التهاب باعث آسیب‌دیدگی مفصل زانو و سطوح مفصلی و نیز ساییدگی سر استخوان‌هایی که در مفصل زانو قرار دارند، خواهد شد.
وی بیان کرد : علل ابتلا به بیماری روماتیسم مفصلی مشخص نیست اما نظریه‌های متعددی ارائه شده‌ است که چه گروهی بیش از دیگران درمعرض ابتلا به این بیماری قرار دارند و علت ترکیبی از عامل‌های هورمونی یا محیطی و ارثی یا ژنتیک مربوط می‌شود.
مرزبان اظهار کرد: روماتیسم مفصلی و به خصوص روماتیسم زانو در زنان شیوع بالاتری دارد به گونه ای که زنان سه برابر بیش از مردان به این بیماری مبتلا می‌شوند.
این عضو انجمن فیزیوتراپی ایران عنوان کرد : اگرچه روماتیسم زانودرهرسنی می‌تواند آغاز شود اما بر اساس اغلب پژوهش‌های انجام شده توسط محققان، میانسالی دوره‌ای است که غالبا این بیماری برای نخستین باردر افراد نمایان می شود.
وی ابراز داشت : روماتیسم ستون فقرات یا "اسپوندلیت آنکیلوزان" نوعی آرتریت است که عمدتا برمفاصل ستون فقرات اثر می‌گذارد در اثر این بیماری ستون فقرات سفت و دردناک می‌شود.
مرزبان بیان کرد: درمان روماتیسم ستون فقرات برچگونگی حرکت فرد می‌تواند تاثیرگذار باشد. برخی از استخوان‌های ستون فقرات ممکن است به هم متصل شوند.
این فیزیوتراپیست عنوان کرد : روماتیسم ستون فقرات بر سایر مفاصل به ویژه در مفاصل ران، شانه‌ها و دیواره‌ قفسه سینه نیز اثر می‌گذارد.
> بیماری روماتیسم مفصلی زانو عارضه ای خودایمنی است
وی عنوان کرد : بیماری روماتیسم ستون فقرات زمانی ایجاد می‌شود که استخوان‌های ستون فقرات در محلی که تاندون‌ها به آن متصل شده‌اند و در بین مفاصل ملتهب می‌شوند.
مرزبان ابراز داشت : بیماری روماتیسم مفصلی زانو یک عارضه‌ خود ایمنی بوده و این به معنی حمله‌ دستگاه ایمنی خود فرد به بافت‌های سالم زانو می‌باشد. با این‌حال، علت ایجاد این عارضه هنوز معلوم نیست.
این عضو انجمن فیزیوتراپی ایران ادامه داد : سیستم ایمنی بدن افراد به‌ طور طبیعی آنتی‌بادی‌هایی را تولید می‌کند که به باکتری‌ها و ویروس‌ها حمله کرده و به درمان عفونت کمک می‌کنند لذا درصورتی‌که فردی به بیماری آرتریت روماتوئید زانو مبتلا شود ، سیستم ایمنی بدن وی به ‌اشتباه آنتی‌بادی‌ها را برای حمله به غشای مفصل زانو می‌فرستد و این مشکل باعث می‌شود تا لایه‌ نازک سلول‌های پوشاننده‌ مفصل زانو (غشای سینوویال) دردناک و ملتهب شده و مواد شیمیایی خاصی را آزاد کنند که باعث آسیب دیدن استخوان، غضروف، تاندون و رباط‌های اطراف می‌شود.
وی اضافه کرد : در صورت عدم درمان روماتیسم مفصلی زانو ،
این مواد شیمیایی باعث می‌شوند مفصل زانو شکل طبیعی خود را از دست بدهد لذا درنهایت این مواد می‌توانند مفصل زانو را به‌طور کامل از بین ببرند.
مرزبان ابراز داشت : اغلب روماتیسم مفصلی یک بیماری مزمن است اما با این حال علائم آن شدت و دوامی متغیر داشته و گاهی ناگهان ظاهر شده و دوباره ناپدید می‌شوند.
این فیزیوتراپیست بیان کرد : افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی دوره‌هایی از افزایش فعالیت بیماری را تجربه می‌کنند که به آن‌ دوره‌های شعله‌وری گفته می‌شود و بعد از هر یک از آن‌ نیز دوره‌ای وجود دارد که در آن نشانه‌های بیماری بسیار کمتر شده یا از بین می‌روند و به آن دوره بهبودی (تخفیف) گفته می‌شود.
وی توصیه کرد : اگر در افراد برخی از علائم از جمله درد و سفتی مفاصل هنگام صبح یا پس از یک استراحت طولانی که بیش از یک ساعت ادامه می‌یابد، التهاب نزدیک‌ ترین مفاصل به ناحیه مچ دست مانند مفاصل انگشتان دست و مفصل
مچ دست، البته ممکن است گردن،
شانه‌ها، آرنج ، باسن، زانوها، مچ پاها، و مفاصل پایین‌تر از مچ پا نیز درگیر شوند، وجود الگوی متقارن التهاب، به این معنی که معمولا هر دو طرف بدن همزمان درگیر می‌شوند،خستگی، تب گاه و بیگاه، و احساس ناخوشی کلی (یا همان کسالت)، کاهش دامنه حرکتی مفصل و قدرت عضله ،احساس غیرطبیعی مانند سوزش یا تیر کشیدن، ضعف بازوها یا پاها، فلج ناقص (پاراپارزی)،دشواری در خوابیدن مشاهده گردد باید برای رفع مشکل به پزشک متخصص مراجعه و از یک وی بخواهند که از لحاظ ابتلا به روماتیسم مفصلی مورد بررسی چک قرار گیرند .
مرزبان عنوان کرد : حدود
۲۵ درصد ازمبتلایان به روماتیسم
مفصلی با پیشرفت بیماری دچار توده‌های کوچکی ازبافت در زیرپوست می‌شوند که "ندول‌های روماتیسمی" نام داشته و اندازه‌های متفاوتی دارند ومعمولاً این برآمدگی‌ها دردناک نیستند.
این فیزیوتراپیست بیان کرد : روماتیسم مفصلی می تواند باعث ایجاد آرتروز در مفصل و نیاز به تعویض مفصل را در حالت‌های حاد ایجاد کند ، جراحی تعویض مفصل مچ پا میتواند مثالی برای این موضوع باشد .
وی علت‌ها و دلایل بروز بیماری روماتیسم مفصلی را اینگونه تشریح کرد : علت بروز بیماری روماتیسم مفصلی حمله کردن سیستم ایمنی به لایه داخلی غشاء مفصل یا غشاء سینوویال (لایه غشاهای پیرامون مفصل) است. التهاب حاصله ، غشاء سینوویال را ضخیم می‌کند و در نهایت غضروف و استخوان درون مفصل را از بین می‌برد.
مرزبان عنوان کرد : تاندون‌ها و رباط‌های (لیگامان‌ها) نگهدارنده‌ مفاصل در کنار یکدیگر، ضعیف و کشیده می‌شوند و به تدریج مفصل شکل طبیعی و نظم خود را از دست می‌دهد.پزشکان اطلاعی از علت شروع این فرآیند ندارند، هر چند ظاهراً مولفه‌ ژنتیک بی‌تاثیر نیست. اگرچه ژن‌ها واقعا باعث بروز روماتیسم مفصلی نمی‌شوند، با این حال فرد را در برابر عامل‌های محیطی آغاز کننده بیماری (مانند عفونت ناشی از باکتری‌ها و ویروس‌های خاص) آسیب‌پذیرتر می‌سازند.
این عضو انجمن فیزیوتراپی ایران اظهار داشت : برخی عوامل‌های احتمال ابتلا به روماتیسم مفصلی را در افراد افزایش می دهند که عبارتند ازجنسیت یعنی زنان بیش از مردان در معرض ابتلا به روماتیسم مفصلی قرار دارند و دیگر بالا رفتن سن زیرا اکثرا در سنین 40 تا 60 سالگی بروز می‌یابد و چنانچه یکی از اعضاء خانواده به این بیماری مبتلا باشد، احتمال ابتلا دیگر وابستگان نیز افزایش خواهد یافت.
وی بیان کرد : بیماری روماتیسم مفصلی می‌تواند باعث التهاب مفاصل شود که این باعث کاهش توانایی فرد در انجام فعالیت‌های روزانه‌اش می‌شود و در صورت عدم درمان بدتر شده و مفاصل را تخریب می‌کند.
مرزبان خاطرنشان کرد : برخی از تاثیرات روماتیسم مفصلی که پس از آغاز بیماری بروز می‌کنند شامل این می شود که تاندون‌ها ملتهب شده و ممکن است پاره شوند، تورم نیز علاوه بر تخریب استخوان و غضروف مفاصل، به رباط‌های نگه دارنده مفاصل نیز آسیب زده یا آن‌ها را تخریب می‌کند و درآخرهم فرسایش استخوان‌های مفصل باعث درد و بدشکلی اندام‌ها می‌شود.
> روماتیسم در مراحل ابتدایی به سختی قابل تشخیص است
این فیزیوتراپیست بیان کرد : در صورتی که افراد در چند مفصل از دو طرف بدنشان دچار ناراحتی و تورم مداوم هستند، به یک پزشک مراجعه کنند زیرا تشخیص و درمان زود هنگام به کاهش سرعت پیشرفت این بیماری کمک می‌کند.
وی ادامه داد : بیماری روماتیسم مفصلی را در مراحل ابتدایی آن به سختی می‌توان تشخیص داد زیرا نشانه‌ها و علائم در این مرحله به نشانه‌ها وعلائم بیماری‌های بسیار دیگر شباهت دارد و با اتکا به هیچ آزمایش خون معین یا یافته‌های فیزیکی نمی‌توان این تشخیص را تایید کرد لذا پزشک در طول معاینه فیزیکی مفصل‌ها را جهت بررسی تورم، قرمزی و حرارت آن‌ها ارزیابی می‌کند و واکنش‌ها و قدرت عضلانی را در نظر می‌گیرد.
مرزبان بیان کرد هنگامی که پزشک علائمتان را مشاهده کرد، از شما در مورد تاریخچه پزشکی‌تان خواهد پرسید و مفاصلی که باعث ناراحتی‌تان شده‌اند را معاینه خواهد کرد. او همچنین، در صورت نیاز به تایید تشخیص روماتیسم مفصلی و تعیین گستردگی و شدت آسیب‌دیدگی مفاصل، دستور به انجام آزمایش‌های دیگری می‌دهد.
این فیزیوتراپیست عنوان کرد : انجام آزمایش‌های خون با هدف جستجو برای یک آنتی‌بادی به نام "فاکتور روماتوئید "
انجام می‌شود و حدود ۷۰ تا ۹۰درصد از افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی این آنتی‌بادی را دارند البته، این امکان هم وجود دارد که فردی فاکتور روماتوئید را در خونش داشته باشد اما روماتیسم مفصلی نداشته باشد.
وی افزود: سرعت رسوب گلبولی (یا نرخ رسوب) درآزمایش دیگری اندازه‌گیری می‌شود که وجود یک فرآیند التهابی در بدن فرد را نشان می‌دهد و معمولا نرخ رسوب در مبتلایان به روماتیسم مفصلی به طور غیرمعمولی بالا است.
مرزبان اظهار کرد: پزشک متخصص با بررسی عکس‌های رادیولوژی تمامی مفاصل بیمارمبتلا به روماتیسم مفصلی میزان آسیب وارده به مفاصل درگیرشده را تعیین می‌کند. همچنین وی می‌تواند با گرفتن عکس‌های رادیولوژی با فواصل زمانی مشخص پیشرفت بیماری را مشاهده
و بررسی نماید.
این فیزیوتراپیست توصیه کرد :اگرافراد دچار درد، سفتی یا ورم در مفاصل شان هستند که رفع نمی‌شود احتمال دارد به بیماری روماتیسم مفصلی مبتلا باشند لذا باید در مورد علائم ایجاد شده با یک پزشک مشورت نمایند.
وی ادامه داد : متخصص فیزیوتراپی احتمالا نخستین درمانگری است که شروع این بیماری را تشخیص می‌دهد و بیمار دارای علائم مشکوک به روماتیسم مفصلی را جهت معاینات بیشتر به متخصص مناسب معرفی می‌کند.
مرزبان ابراز داشت : اگر چه برای درمان بیماری روماتیسم مفصلی زانو راهی برای برگرداندن غضروف تخریب شده وجود ندارد، اما برخی گزینه‌های درمانی وجود دارد که به شما در کاهش علائمتان کمک می‌کنند. این گزینه‌ها عبارتند از دارودرمانی ،استفاده از ابزارها و تمرینات فیزیوتراپی ، رژیم غذایی و در نهایت انجام عمل جراحی.
این عضو انجمن فیزیوتراپی ایران افزود : پزشک در اغلب موارد برای کنترل موثرتر نشانه‌های بیماری‌ روماتیسم مفصلی استفاده از ترکیبی از داروها و فیزیوتراپی را توصیه می‌کند و در آخر انجام جراحی را توصیه می کند .
وی تاکید کرد: با توجه به این نکته که شرایط هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است لذا باید بیماران در مورد علائم و سبک زندگی‌شان با پزشک خویش صحبت کرده تا وی بتواند به کمک بیمار بهترین گزینه یا گزینه‌ها را برای درمان تعیین کند.
> استامینوفن فقط درد ناشی از روماتیسم را کاهش می دهد
مرزبان بیان کرد : به طور کلی داروهای تجویزی یکی از گزینه‌های درمانی موجود برای کمک به کنترل علائم روماتیسم مفصلی و درمان آن هستند و باید افراد مبتلا به این بیماری در مورد آن‌ با پزشک متخصص صحبت نمایند تا داروهای مناسب برایشان تجویز گردد .
این فیزیوتراپیست با بیان این نکته که " استامینوفن با دوزهای بالا تنها با نسخه پزشک به بیماران داده می‌شود"، اظهار کرد : استامینوفن تجویزی هم مانند نوع بدون نسخه آن درد ناشی از روماتیسم مفصلی را تسکین می‌دهد اما التهاب را کاهش نمی‌دهد لذا اغلب پزشکان استفاده ازداروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی را برای درمان علائم روماتیسم مفصلی توصیه می‌کنند.
وی ابراز داشت : با تجویز داروهای کورتیکوستروئیدی و تزریق مستقیم این عامل‌های ضدالتهاب به مفاصل درگیر، درد را به طور موقت می توان تسکین داد اما استفاده بیش از ۲ تا ۴ بار در سال از آن‌ها برای افراد توصیه نمی‌شود. نوع خوراکی این داروها نیز برای درمان روماتیسم مفصلی وجود دارد.
مرزبان ادامه داد : توانایی داروهای ضدروماتیسمی اصلاح کننده
بیماری (DMARDها) در کاهش علائم و نشانه‌های
بیماری روماتیسم مفصلی ونیز کم کردن سرعت پیشرفت آن توسط محققان ثابت شده است و در اغلب موارد، به محض تایید وجود این بیماری استفاده از یکی از داروهای DMARD توسط پزشک متخصص تجویز و مصرف آن توسط بیمار آغازمی‌شود.
این عضو انجمن فیزیوتراپی ایران عنوان کرد : پاسخ افراد به داروها متفاوت است، بنابراین تنها پزشک متخصص می‌تواند به کمک فرد تصمیم بگیرد که کدام دارو برای درمان مناسب است.
وی اظهار داشت : داروها بخش مهمی از فرآیند کنترل علائم روماتیسم مفصلی هستند اما مصرف آن به تنهایی برای درمان کافی نیست لذا پزشکان روش موثری‌های را پیشنهاد می‌کنند که علاوه بر مصرف دارو در بهبودی بیشتر فرد موثر است مانند تغییر سبک زندگی، انجام فیزیوتراپی و ورزش کردن زیرا تا حد زیادی در کنترل نشانه‌های روماتیسم مفصلی موثراست.
مرزبان بیان کرد : مراقبت از مفاصل و کنترل علائم بخش بسیار مهمی از درمان روماتیسم مفصلی است. فیزیوتراپیست می‌تواند درمان‌های مختلفی را برای تسکین و همچنین کاهش تاثیرات روماتیسم مفصلی بر زندگی‌ فرد پیشنهاد نماید.
این عضو انجمن فیزیوتراپی ایران ، اهداف درمان‌های فیزیوتراپی برای مبتلایان به بیماری روماتیسم مفصلی را اینگونه بیان کرد : به طور کلی اهداف درمان‌های فیزیوتراپی برای این بیماران عبارتند ازآموزش بیمار، کاهش درد،حفظ و باز گرداندن دامنه مفصل و تحرک بیمار، حفظ و بازگرداندن قدرت عضله، حفظ حداکثر عملکرد فیزیکی، جلوگیری و یا اصلاح دفورمیتی، کند کردن سیر پیشرفت بیماری، کاهش نیروهای وارده به مفصل، کاهش استرس‌های روانی و افسردگی، جلوگیری از کاهش توانایی حرکت دادن مفاصل، بازیابی توانایی‌های از دست رفته، کمک به آماده‌سازی برای انجام سطوح جدیدی از فعالیت‌ها ،
حفظ آمادگی جسمانی‌ و حفظ توانایی برای شرکت در فعالیت‌های دلخواه با کمترین نیاز به دریافت کمک از طرف دیگران می باشد .
وی اضافه کرد : درمان افراد مبتلا به بیماری روماتیسم مفصلی باید به سرعت آغاز شود تا بتوان علائم دردناک التهاب را کاهش داد، از تغییر شکل و سفتی دائمی مفاصل جلوگیری کرد و قدرت عضلات اطراف مفصل را حفظ نمود.
مرزبان ادامه داد : با کنترل بهتر درد و تورم در این بیماران می‌توان یک برنامه درمانی شامل تمریناتی جهت افزایش دامنه حرکت و بهبود استقامت و قدرت عضلات را اجرا نمود.
این فیزیوتراپیست عنوان کرد : توانایی برخی درمان‌ها با انجام فییزیوتراپی در کمک به بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی اثبات شده است که عبارتند از انجام تمرینات درمانی(با توجه به وضعیت بیمار مبتلا به آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی عملکردی فرد تجویز می شود زیرابیمار نباید خسته شود و بی حرکتی مطلق، حتی در مرحله حاد بیماری نباید انجام شود)، سرما و گرما درمانی جهت کاهش درد ، اسپاسم و التهاب ، نصب اسپلینت روی مفاصل برای جلوگیری از دفورمیتی و تغییر شکل مفصل، ماساژ و تکنیک‌های دستی ،استفاده از مدالیته‌هایی مانند اولتراسوند و تحریک الکتریکی اعصاب از طریق پوست و لیزر کم توان و پرتوان ، حمام متضاد ، دیاداینامیک و … جهت کاهش درد و علائم بیماری ،آب درمانی (هیدروتراپی)، تمرین‌های با فشار کم مثل شنا و دوچرخه سواری در حد تحمل.
> ورزش یکی از بخش های مهم درمان روماتیسم مفصلی است
وی با بیان این نکته که " بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی باید کارهای خود را طوری انجام دهد که فشار زیادی بر مفاصل شان وارد نشود"، ادامه داد : برخی از ابزارهای مهم فیزیوتراپی عبارتند از: ورزش ، ماساژ، درمان با سرما،
درمان با گرما، اولتراسوند، تحریک الکتریکی اعصاب
از طریق پوست (TENS)
مرزبان اظهار کرد : ورزش، یکی از بخش‌های مهم درمان روماتیسم مفصلی است که اگر به طور روزانه و صحیح انجام شود بیشترین تاثیر را خواهد داشت. در اینجا فیزیوتراپیست برای مبتلایان یک برنامه ورزشی تجویز می‌کند که همراه با تغییر نیازهایشان تغیر خواهد کرد.
این فیزیوتراپیست ادامه داد : سفتی، درد و تورم ناشی ازابتلا به بیماری روماتیسم مفصلی می‌تواند دامنه حرکتی مفاصل (یعنی فاصله‌ای که مفاصل می‌تواند به طور طبیعی در جهاتی مشخص حرکت کنند) را به شدت کاهش دهند.
وی افزود: اجتناب از فعالیت‌های فیزیکی به خاطر درد یا ناراحتی هم باعث می‌شود که حجم عضلات به شدت کاهش یافته و وزن بیمار به شدت افزایش یابد. ورزش که بخش مهمی از برنامه‌های درمانی جامع روماتیسم مفصلی است، می‌تواند قابلیت حرکت مفاصل، قدرت عضلات و وضعیت جسمانی عمومی بیمار را بهبود بخشیده و به او در حفظ یک وزن سالم کمک کند.
مرزبان خاطرنشان کرد : برنامه‌ای که مناسب نیازهای بیماران مبتلا به بیماری روماتیسم مفصلی تدوین شده ، شامل ترکیب متعادلی از سه نوع تمرینات ورزشی (یعنی تمرینات دامنه حرکتی، تقویتی و استقامتی) است که می‌تواند به تسکین علائم روماتیسم مفصلی کمک کرده و از مفاصل در برابر آسیب‌دیدگی بیشتر محافظت کند.
وی عنوان کرد : تمرینات دامنه حرکتی برای مبتلایان به بیماری روماتیسم مفصلی شامل حرکت دادن آرام برخی مفاصل در دامنه حرکت طبیعی‌شان به کاهش سفتی کمک کرده، دامنه حرکت مفاصل را حفظ کرده و بهبود می‌بخشد و انعطاف‌پذیری را نیز افزایش می‌دهد. فیزیوتراپیست تمریناتی متناسب با نیازهایتان را به شما ارائه خواهد داد.
این فیزیوتراپیست ابراز داشت: هدف ازانجام تمرینات تقویتی برای افراد مبتلا به بیماری روماتیسم مفصلی حفظ یا افزایش قدرت عضلات است. تمرینات ایزومتریک بدون نیاز به حرکت دادن مفاصل باعث تقویت و سفت شدن عضلات شده و مفیدترین تمرینات برای مفاصل دردناک هستند. در تمرینات ایزوتونیک عضلات با مورد استفاده قرار گرفتن برای حرکت دادن یک وزنه تقویت می‌شوند.
مرزبان ادامه داد: آب گرم به تسکین درد و شل شدن عضلات افراد مبتلا به این بیماری کمک می‌کند. نیازی به شنا کردن نیست، زیرا می‌توان تمرینات آبی را در حالت ایستاده در آبی که تا شانه بیمار ارتفاع دارد انجام داد. آب نیروی وزن بدن، که بر مفاصل ستون فقرات، پاها و مچ پاها اعمال می‌شود را کاهش می‌دهد. همچنین کاهش وزن دست‌ها و پاها در آب نیز به مفاصل کمک می‌کند که در تمرینات دامنه حرکتی راحت‌تر حرکت کنند.
وی اضافه کرد : ورزش‌های آب درمانی به منظور ملایم‌تر ساختن محیط انجام ورزش‌های هوازی در برنامه درمانی افراد مبتلا به بیماری روماتیسم مفصلی گنجانده می‌شود.
این فیزیوتراپیست بیان کرد : متخصص فیزیوتراپی اصول "مراقبت از خود" را به بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی آموزش می‌دهد تا وی بهترین روش مدیریت درد روماتیسم مفصلی را فرابگیرد. هدف نهایی آن است که بیمار آگاهی کافی در خصوص کنترل علائم را به دست آورد و بتواند این مهم را با نظارت مستقیم فیزیوتراپیست انجام دهد.
مرزبان اظهار داشت : یادگیری ورزش و حرکت‌های اصلاحی و همچنین انجام مستمر آن‌ها پس از به پایان رسیدن دوره درمان تعیین شده توسط فیزیوتراپیست برای افراد مبتلا به بیماری روماتیسم مفصلی بسیار مهم است. بیمار در صورت پیگیری برنامه ورزشی و تناسب اندام از شانس بسیار بالاتری برای لذت بردن از مزایای طولانی مدت فیزیوتراپی برخوردار می‌شود.
وی افزود : انجام ورزش‌های هوازی، مانند پیاده‌روی و دوچرخه سواری، بسیار مناسب بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی است چون ستون فقرات را بدون تحمیل فشار غیرضروری روی مفصل‌ها تقویت می‌کند. به علاوه این دسته از ورزش‌ها به کاهش وزن کمک می‌کنند و فشار حاصل از افزایش وزن از روی دوش مفصل‌های فرسوده برداشته می‌شود.
این فیزیوتراپیست اظهار داشت : اغلب از ماساژ برای تسکین علایم روماتیسم مفصلی ، یعنی کاهش درد و سفتی، فرونشاندن اضطراب، بهبود دامنه حرکت مفاصل و کمک به داشتن خوابی آرام استفاده می‌شود. دریافت هفته‌ای یکبار ماساژ درمانی به مدت چهار هفته و سپس کاهش آن به ماهی یکبار، برای گرفتن بهترین نتیجه از ماساژ کافی است. در مراحل اولیه روماتیسم مفصلی، ماساژ حتی به کاهش سرعت پیشرفت بیماری نیز کمک می‌کند.
وی عنوان کرد : گیرنده‌های فشار موجود در زیر پوست، می‌توانند سیگنال‌هایی را به مغز بفرستند که باعث کاهش درد و آزادسازی مواد شیمیایی عصبیِ کاهنده استرس و مفیدی مانند سروتونین شود. نکته کلیدی در خصوص تحریک این گیرنده‌ها برای ارسال این سیگنال‌ها، اعمال فشار ملایم است.
مرزبان ادامه داد: در ماساژ درمانی معمولا بسته به شرایط و نیازهای بیمار، بر مچ پاها، عضلات پشت ساق‌ها، زانو‌ها و باسن و همچنین دست‌ها، ساعدها، آرنج‌ها و شانه‌ها تمرکز می‌شود.در طول انجام ماساژ، احساس راحتی و ریلکس بودن خواهید داشت. البته، نواحی خاصی از بدن با قرار گرفتن تحت فشار، نسبت به لمس حساس خواهند شد؛ اما قاعدتاً نباید هیچ‌گونه دردی را احساس کنید.توجه داشته باشید این روش را باید تحت نظر فیزیوتراپیست انجام دهید تا مفید و بی خطر باشد.
این فیزیوتراپیست اظهار داشت : درمان با سرما (یا کرایوتراپی) حمله‌های دردناک روماتیسم مفصلی را با آهسته کردن جریان خون و در نتیجه کاهش تورم، تسکین می‌بخشد.
وی افزود : متخصص فیزیوتراپی کمپرس سردی را روی ناحیه مورد نظر قرار می‌دهد، ناحیه را با یخ ماساژ می‌دهد یا حتی از افشانه‌ای به نام فلوئورومتان برای سرد کردن بافت‌های ملتهب استفاده می‌کند.
مرزبان عنوان کرد : گرما و حرارت نیز فرآیند التیام‌بخشی طبیعی بدن را با آرام و شل کردن عضله‌ها و مفصل‌های خسته و همچنین تسریع جریان خون در ناحیه دردناک تحریک می‌کند. جریان خون بیشتر به معنای رسیدن اکسیژن و مواد مغذی بیشتر به مفصل است.اگرچه گرما
منشاء درد روماتیسم مفصلی را کاملاً از بین نمی‌برد، اما
به نحو موثری درد مزمن را کاهش می‌دهد. این درمان
به دو روش گرم کردن خشک (حوله گرم و خشک یا بالشتک گرم کننده) یا گرم کردن مرطوب (پارچه گرم و مرطوب یا گرم کردن با بخار) برای درمان این بیماران انجام می‌شود.
این فیزیوتراپیست اضافه کرد : بیمارانی که پس از به اتمام رسیدن جلسات فیزیوتراپی، خود به تنهایی از این درمان استفاده می‌کنند، هرگز نباید ناحیه دردناک را بیش از اندازه گرم کنند. در صورت استفاده از بالشتک گرم کننده باید دمای آن را روی حالت پایین یا متوسط تنظیم کرد و پیش از قرار دادن حوله داغ باید آن را لمس نمود تا دمای مناسبی داشته باشد.
" اولتراسوند درمانی " بیماری روماتیسم را کنترل می کند
وی بیان کرد : هر دو روش درمان با سرما و گرما درمانی مزایای خاص خود را دارند و متخصص فیزیوتراپی به طور متناوب از این دو روش بهره می‌گیرد تا بهترین نتیجه به دست آید.
مرزبان اظهار کرد :با استفاده از "اولتراسوند درمانی" نیز می‌توان دوره‌های شعله‌وری شدید درد روماتیسم مفصلی را کنترل کرد. البته، داشتن صبر و شکیبایی هم مهم است، زیرا یک مفصل ملتهب به کندی بهبود می‌یابد. به هر حال، استفاده از اولتراسوند پیش از درمان با سرما و گرما باعث می‌شود درمان نتیجه بهتری بدهد زیرا امواج اولتراسونیک به خوبی تورم را کاهش داده و درد را تسکین می‌دهند.
این فیزیوتراپیست ادامه داد : یک دستگاه اولتراسوند درمانی مشابه شیوه درمان با تحریک جریان خون عمل کرده و با افزایش گردش خون در مفصل ملتهب باعث کاهش درد روماتیسم مفصلی می‌شود.امواج اولتراسوند همچنین در بافت‌های عمقی لرزش ایجاد می‌کنند. این لرزش باعث ایجاد گرمای ملایمی می‌شود که درد و التهاب را کاهش می‌دهد.
وی خاطرنشان کرد : تحریک الکتریکی اعصاب از طریق پوست (TENS)نیز از دیگر راهکارهای درمان بیماران مبتلا به بیماری روماتیسم مفصلی است .
مرزبان افزود :یک دستگاه TENS پالس‌های الکتریکی ملایمی را به انتهای عصب‌هایی که در زیر پوست یک ناحیه دردناک قرار دارند ارسال می‌کند. ظاهراً TENS جلوی پیام‌های دردی که به مغز می‌روند را گرفته و باعث می‌شود که درد کمتر احساس شود. این روش می‌تواند تا حدودی دردهای روماتیسم مفصلی را کم کند. پژوهشگران بر این باورند که TENS آزادسازی اندروفین‌ها (مسکن‌های طبیعی بدن) را تحریک می‌کند.
وی در پایان گفت : استفاده از اسپلینت یا بریس نیز علاوه بر محافظت از مفاصل در برابر آسیب به آنها اجازه می‌دهد که استراحت کنند لذا فیزیوتراپیست می‌تواند بیمار را راهنمایی کند که از چه وسیله‌ای استفاده کرده و چه موقع از آن استفاده کنید تا بهترین نتیجه حاصل گردد .


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام