کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 18 فروردین 1399   Monday 6 April 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 03 بهمن 1398

صفحه خبر: فرهنگی

بادیگارد بازی
آفتاب یزد – یوسف خاکیان: روز گذشته ویدئوی کوتاهی در یکی از خبرگزاری‌ها منتشر شد که در آن سحر زکریا بازیگر سینما و تلویزیون با انتقاد از هنرمندانی که خود را از مردم پنهان کرده و از دست آنها فرار می‌کنند گفته بود: «من باید آدم‌ها رو ببینم، مگه میشه من آدم‌ها رو نبینم بعد بخوام راجع بهشون حرف بزنم؟‌ آدمها رو نبینم پشت یک ماشین دودی خودم رو قایم کنم، یواشکی برم و بیام. من چه جور هنرمندی هستم؟‌ چطور می‌تونم راجع مردم جامعه‌ام حرف بزنم؟ چطور می‌تونم رنج اون مردم رو بازی کنم؟ اصلا چطور می‌تونم از رنجشون با خبر باشم که بخوام اونو بازی کنم؟‌ وقتی تو جامعه نیستم، وقتی از خیابون فرشته به پایین رو ندیدم چطور می‌تونم بگم من بازیگرم؟» بازیگر سریال تلویزیونی «در حاشیه» در ادامه سخنانش با بیان اینکه اصلا قصد ندارد شعار بدهد، اظهار کرده بود: «مدتیه تو محافل هنری جریانی به نام «بادیگارد داشتن» راه افتاده. من اینو نمی‌فهمم. حالا بازیگرای خارجی اونور دنیا بادیگارد دارن، ما تو فرهنگمون نداریم. اونور دنیا چرا بادیگارد دارن؟‌ برای اینکه بازیگران اونجا با بازیگران ما اصلا قابل مقایسه نیستن. ما تو‌هالیوود سوپراستار به معنای واقعی کلمه داریم اما اینجا تو مملکمون سوپراستار نداریم، اینو بپذیریم. خب همه می‌دونیم اونور دنیا داشتن اسلحه چیز عجیب و غریبی نیست و همه دارن. واسه همین سوپراستارهاشون هم بادیگارد دارن. ولی مردم ما نهایت اینکه بخوان به یه بازیگر نزدیک بشن اینه که بهش بگن «با من یه عکس می‌گیری؟ با من یه سلفی می‌گیری؟‌ «خب تو این شرایط من برای چی باید دو تا آدم گنده (بادیگارد) پشت سرم باشن؟‌ مگه قراره این مردم چیکار با من بکنن؟‌ من اینا رو نمی‌پذیرم.»
پیش از آنکه وارد موضوع گزارش امروز شویم با سرچ ساده‌ای در اینترنت به چند مورد جالب از هنرمندان ایرانی و خارجی که بادیگارد دارند برخوردیم.
نام محمدرضا گلزار، نیوشا ضیغمی‌و شقایق دلشاد جزو نام بازیگرانی بود که بادیگارد دارند که هر کدام
دلایل خاص خود را برای داشتن محافظ شخصی بیان کرده بودند. اما در ادامه برای اینکه بتوانیم نمونه‌های خارجی از بازیگرانی که بادیگارد دارند گشتی هم درباره بازیگران‌هالیوود در اینترنت زدیم و جالب اینکه در هیچکدام از سایت‌های ایرانی نام هیچ بازیگری را پیدا نکردیم که بادیگارد داشته باشد. تنها به نام احمد ایراندوست رسیدیم که روزگاری بادیگارد شخصی جنیفر لوپز بوده است. بنابراین به داشته‌های ذهنی خودمان رجوع کردیم و یادمان آمد بازیگران مشهوری مانند کیانو ریوز، جسیکا آلبا، الیزابت اولسن، اندرو گارفیلد، اما واتسون، هیو جکمن، تام هنکس، جیک جیلنهال، پیتر دینکلیج و بردلی کوپر بارها در مترو و اتوبوس دیده شده‌اند در حالیکه هیچ محافظ شخصی نداشته‌اند. حال با این مقدمه کوتاه به واکاوی سخنان سحر زکریا می‌پردازیم.
پرسش اساسی را از همین ابتدای گزارش مطرح می‌کنیم. دقیقا از همان جایی که بازیگر فیلم سینمایی «جانان» می‌گوید: «ما در ایران سوپراستار نداریم.» چرا باید یک بازیگر ولو از نوع سوپر استارش محافظ شخصی داشته باشد؟ مگر او چه می‌کند؟ او چرا باید فکر کند که با افراد دیگر جامعه فرق دارد؟‌ چرا باید بر اساس این تفکر به خودش اجازه دهد که خودش را از جامعه جدا کند و به قول سحر زکریا پشت ماشین دودی بنشیند و خودش را قایم کند که کسی او را نبیند؟ او چگونه می‌اندیشد که برای زمانهایی که ناگهان از دستش در می‌رود و کسی او را می‌بیند هم برنامه ریزی کرده و چند نفر را به عنوان محافظ شخصی به استخدام خود در آورده که از او محافظت کنند؟ مگر چه خطری او را تهدید می‌کند؟‌ اصلا مگر جان بازیگران‌هالیوودی را که به قول سحر زکریا سوپر استار هم هستند و مردم کشورشان هم اسلحه دارند چه خطری تهدید نمی‌کند که با دست خالی وارد مترو و اتوبوس و خیابان می‌شوند که بازیگران ایرانی که هیچ کدامشان سوپراستار هم نیستند و مردم کشورشان هم اسلحه ندارند باید چند بادیگارد داشته باشند که نکند مورد
سوء قصد قرار بگیرند؟ چرا باید بازیگری که در سینما یا تلویزیون ایفای نقش می‌کند با خود بگوید من آدم مهمی‌هستم و ممکن است به خاطر همین مهم بودن برخی به جایگاه من چشم داشته باشند و بخواهند برایم مشکل ایجاد کنند؟‌
بررسی آنچه در طول این سالها درباره موضوعی به نام «بادیگارد داشتن» برخی بازیگران رخ داده این نتیجه را به دست می‌دهد که هنرمندانی که بادیگارد دارند به چیزی غیر از محافظت از جان و اموالشان می‌اندیشند. به همین دلیل خود را در میان چند محافظت هیکل درشت پنهان می‌کنند و این طرف و آن طرف می‌روند. موضوعی که اصلا ارتباطی با امنیت این بازیگران ندارد. همه ما بارها بازیگران مختلفی را در خیابان دیده‌ایم که با خیالی آسوده تردد می‌کنند و هیچ کسی هم با آنها کاری ندارد و بعضا در مقابل ابراز احساسات برخی از مردم واکنش‌هایی مانند تکان دادن دست و گرفتن عکس سلفی با آنان از خود نشان می‌دهند. همه آنها هم پس از تمام شدن کارهایشان صحیح و سالم راهی خانه‌هایشان می‌شوند و هیچ مشکلی هم برایشان پیش نمی‌اید. بنابراین باید بپذیریم که برخی از بازیگران که اقدام به استخدام محافظ شخصی برای خودشان می‌کنند دلیلی غیر از حفظ جان و اموالشان برای خودشان تراشیده‌اند وگرنه اگر واقعا قرار بود اتفاقی برای یک بازیگر رخ دهد برای بازیگران نیز ممکن بود اتفاق بیفتد و اگر برای آنان که بادیگارد ندارند مشکلی پیش نیامده قطعا برای آنان که بادیگارد دارند هم مشکلی ایجاد نخواهد شد. بنابراین با این حساب سرانگشتی ساده می‌توان دریافت که علت دیگری (مثلا بیشتر دیده شدن) می‌تواند دلیل این ماجرا باشد. پر واضح است وقتی در میان یک جمعیت انبوه ناگهان بنزی از راه می‌رسد و از داخلش یک بازیگر خارج می‌شود و در میان چند بادیگارد راهی محلی که قرار است برود، می‌شود همه نگاه‌ها به سویش می‌چرخد و پچ پچه‌هایی مبنی بر اینکه او کیست در فضا می‌پیچد.
موضوع مهم دیگری که زکریا به آن اشاره کرده این است که چنین بازیگری که خود را از مردم مخفی می‌کند و عینک دودی می‌زند که کسی او را نشناسد و در حلقه چند بادیگارد مخفی می‌شود چگونه می‌تواند از مشکلات و رنجی که مردم سرزمینش تحمل می‌کنند مطلع شود که پس از آن بخواهد در فیلمی‌با موضوع آن مشکلات بازی کند؟ مگر شرایط سخت زندگی و آنچه مردم از وضعیت بد اقتصادی تحمل می‌کنند را تنها در فیلمنامه‌ها می‌توان جستجو کرد که یک بازیگر با تکیه بر آنچه در متن یک فیلمنامه نوشته به ایفای نقش بپردازد. بارها شاهد بوده‌ایم که بسیاری از هنرمندان در پاسخ به این پرسش که چطور توانستید به چنین نقشی نزدیک شوید گفته اند: «ما در میان مردم رفتیم و به صورت دقیق رفتار آنها را مورد بررسی قرار دادیم تا توانستیم به نقشی که به ما پیشنهاد شده بود نزدیک شویم.
در میان اینهمه پرسشی که با توجه به اظهارات سحر زکریا بیان شد بهتر است ماجرا را از زاویه سوی دیگری نیز مورد بررسی قرار دهیم. مردمی‌که سالهای سال است پای تلویزیون می‌نشینند، به سینما می‌روند و فیلم تماشا می‌کنند، پول می‌دهند و محصولات شبکه نمایش خانگی را می‌خرند و در کنار خانواده آن را می‌بینند چه هدفی را دنبال می‌کنند؟ چرا وقت و پول خود را صرف محصولات فرهنگی می‌کنند؟ آن هم در شرایطی که مشکلات عدیده اقتصادی دارند؟‌ پاسخ این سوالات می‌تواند دو وجهی باشد. یکی اینکه بالاخره آحاد مردم به تفریح نیاز دارند و همانطور که جسمشان برای زنده ماندن و ادامه حیات به غذا نیاز دارد، روحشان نیز نیازمند غذاست و اگر نباشد آنها افسردگی می‌گیرند و بالطبع یکی از راه‌های ارتزاق غذای روح می‌تواند همین فیلم‌ها باشد. اما دومین دلیل این است که آنها به بازیگرانی که در فیلم‌ها و سریال‌های مختلف بازی می‌کنند علاقه دارند. آنها را دوست دارند و شاید در دلشان هم آرزو می‌کنند روزی بتوانند از نزدیک آنها را ببینند. بی‌شک هنگامی‌هم که چنین فرصتی برایشان مهیا می‌شود اوج کاری که می‌توانند با هنرمندان محبوبشان انجام دهند این است که از آنها درخواست کنند به آنها امضایی بدهد یا عکس سلفی با آنها بیندازد. با این توضیحات باید این سوال را مطرح کرد چطور ممکن است این مردم هنگامی‌که پس از سالها بالاخره بازیگر یا بازیگران محبوب خود را می‌بینند اسلحه نداشته خود را از غلاف بیرون بکشند و قصد جان بازیگری را که عطش دیدن او را داشته‌اند بکنند؟ اینجاست که باید بازگردیم به قسمت پایانی سخنان سحر زکریا آنجا که می‌گوید: «خب تو این شرایط من برای چی باید دو تا آدم گنده (بادیگارد) پشت سرم باشن؟‌ مگه قراره این مردم چیکار با من بکنن؟‌ من اینا رو نمی‌پذیرم.» و بیندیشیم به این که بازیگرانی که در دنیای سینما بازی می‌کنند و در دنیای واقعی «بادیگارد بازی» چگونه می‌اندیشند که در لابلای سلولهای خاکستری مغزشان با پرسشی که سحر زکریا در پایان سخنانش مطرح کرد مواجه نمی‌شوند؟ گرچه شاید واقعا برای یافتن پاسخ این پرسش نیازی به اندیشیدن زیاد نباشد چرا که بی‌شک همانطور که در میانه این گزارش بیان شد چرایی رفتار بازیگران در استخدام بادیگارد را در دلایل دیگری باید جست. دلایلی که به نظر می‌رسد اصلا و ابدا ربطی به محافظت از جان سلبریتی‌ها ندارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام