کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 16 فروردین 1399   Saturday 4 April 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 03 بهمن 1398

صفحه خبر: اقتصادی

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران اعلام کرد: لایحه نحوه محاسبه و دریافت عوارض صدور پروانه ساختمانی مبتنی بر مرغوبیت مکانی املاک در شهر تهران
تدوین شد.
به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، عبدالرضا گلپایگانی توضیح داد: این لایحه با هدف دریافت عادلانه عوارض از املاک شهری متناسب با متغیرهای واقعی مترتب بر قیمت املاک در حوزه‌های مختلف و کاهش تبعیض‌های موجود تدوین شده است.
وی افزود: قرار است در نتیجه تدوین این لایحه ساختار نا متوازن سطح توسعه مناطق ۲۲ گانه شهر تهران اصلاح شود.
گلپایگانی گفت: به همین دلیل اداره کل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه معاونت شهرسازی و معماری با توجه به وابستگی میزان عوارض به قیمت واقعی ملک بر اساس دفترچه ارزش معاملاتی املاک و قیمت منطقه‌ای که توسط وزارت اقتصاد و دارایی (سازمان امور مالیاتی کشور) ارائه می‌شود، به منظور هدایت و توسعه هماهنگ و پایدار شهر تهران، این لایحه را تنظیم کرده است.
وی افزود: از آنجا که عوامل مختلف کالبدی و اجتماعی-فرهنگی و معیارهای متعددی مانند شاخص‌های همجواری و میزان نزدیکی و دوری به کاربری‌های خاص از جمله مراکز بهداشتی-درمانی، مراکز آموزشی، ایستگاه‌های مترو، بزرگراه ها، پارکینگ‌های عمومی، فضاهای سبز، پایانه ها، ایستگاه‌های آتش نشانی، قرارگیری در محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد و... . به عنوان عوامل موثر بر ارزش املاک در شهر تهران مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته اند، در نهایت برآیند تاثیر این شاخص‌ها در کنار شاخص «ضوابط طرح تفصیلی» و «تناسبات و ابعاد عرصه» و سایر متغیرهای تاثیرگذار، به عنوان عوامل موثر در فرمول محاسبه عوارض صدور انواع گواهی و پروانه ساختمانی مورد محاسبه قرار می‌گیرد.
گلپایگانی گفت: این پروژه که پایه و اساس تدوین لایحه محاسبه عوارض در سال ۱۳۹۹ خواهد بود، بستری جهت اجرای مناسب و عادلانه قانون نوسازی شهری، از طریق تدوین ارزش واقعی املاک، بهای خدمات و تهیه نرخ‌های منطقه‌بندی به روز در پهنه‌های مختلف طرح تفصیلی مصوب است.
وی خاطرنشان کرد: از دیگر موارد تدوین ارزش واقعی املاک، توجه به ارزش افزوده ناشی از توسعه و عمران شهر، تاثیر شاخص‌های اصلی محاسبه ارزش ریالی هر متر مربع تراکم و ارائه معیاری مناسب برای نرخ‌گذاری عوارض با استفاده از عوامل موثر بر « ارزش مکانی املاک Locatio- ren» بر اساس تقسیم‌بندی مناطق ۲۲ گانه شهر تهران با امکان تطبیق تا مقیاس پارسل املاک است که در نهایت می‌تواند مبنای منطقی جهت تدوین دفترچه قیمت منطقه‌ای املاک شهر تهران باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام