کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 05 آبان 1399   Monday 26 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 29 دی 1398

صفحه خبر: سیاسی

چه باید کرد؟
آفتاب یزد- گروه سیاسی: برخلاف تصورات بعد از تعیین تکلیف کاندیداهای رد صلاحیت شده مشخص شد که نهادهای نظارتی اینبار هم با دست بازتری، درمورد احراز صلاحیت نامزدها تصمیم‌گیری نکردند. به شکلی که 90 نفر از نمایندگان کنونی نیز ردصلاحیت شده‌اند.
موضوع ردصلاحیت‌ها چند روز پیش مورد توجه حسن روحانی قرار گرفت. وی صریحا به انتقاد از این موضوع پرداخت و گفت که نمیشود دوهزارتا از یک جنس در سوپر مارکتی گذاشت و گفت تنوع وجود دارد وقتی همه از یک جنس هستند. او همچنین اظهار داشت که این روند باعث میشود تا به میزان مشارکت لطمه بخورد و نمی‌شود که همه چیز برای یک جناح باشد. موضوعی که مورد انتقاد اعضای شورای نگهبان قرار گرفته و اظهارات رئیس جمهور را در شان جایگاه او ندانستند.
با این حال این روزها اصلاح‌طلبان در تلاش برای پاسخ به این سوال هستند که «باید چه کرد؟»
شهیندخت ملاوردی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین، با اشاره به رد صلاحیت چهره‌های اصلاح‌طلب توسط شورای نگهبان اظهار داشت:‌ متاسفانه شورای نگهبان مثل سنوات گذشته اقدام به ردصلاحیت چهره‌های اصلاح‌طلب کرد تا کشور در شرایطی که به انسجام و یکصدایی احتیاج دارد به استقبال انتخابات مجلس برود. اعضای شورای عالی به رویکرد شورای نگهبان اعتراض داشتند.
معاون اسبق رئیس ‌جمهوری در ادامه سخنانش گفت: در شرایط فعلی هنوز درباره چگونگی ورود جریان اصلاحات به انتخابات مجلس یازدهم حرف و حدیث‌هایی مطرح می‌شود. چیزی که تا امروز مشخص است، این است که شورای عالی در انتظار نتیجه تعیین صلاحیت‌های شهرهای دیگر است تا با مشخص شدن نتیجه نهایی موضع نهایی اعلام شود.
او با اشاره به اینکه اصلاح‌طلبان هیچ‌وقت قطع امید نمی‌کنند، اظهار داشت: فرایند طوری است که گویی برای بخشی از سیستم اصلاً و ابداً اهمیت ندارد افکار عمومی چه قضاوتی درباره کارهایش می‌کنند.
«سید عبدالواحد موسوی لاری»، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، هم در گفت‌وگو با برنا در ارتباط با «تائید و ردصلاحیت نمایندگان» گفت: تا جایی که به ما گزارش شده در اکثر استان‌ها چهره‌های بسیار ارزشمند را از گردونه رقابت خارج و فضای انتخابات را به فضای حذف چهره‌ها، تبدیل کرده‌اند. این اتفاق خوبی برای امروز و فردای ایران نیست.
او در ادامه در ارتباط با حضور مردم در انتخابات اینگونه بیان کرد: مردم قاعدتا به حوزه‌ای نگاه می‌کنند که فرد مطلوب و مورد تائیدشان در لیست باشد تا رای بدهند.
موسوی لاری مجلس یازدهم را مانند ملاوردی اینگونه توصیف کرد: سالی که نکوست از بهارش پیداست.
رئیس ستاد انتخابات مرکزی شورای‌عالی سیاست‌گذاری جبهه اصلاح‌طلبان هم با بیان اینکه لیست اصلاح‌طلبان به شکل ائتلافی بسته نخواهد شد، گفت: اطلاعات اولیه دریافتی از گستره کمی و کیفی رد صلاحیت نامزدها بی‌سابقه و بهت‌آور است. امیدوارم در مراحل بعدی رسیدگی با تجدیدنظر جدی شورای نگهبان امکان رقابتی شدن فضای انتخابات و بستن لیست برایمان فراهم شود.
وی ادامه داد:‌ با اعلام نتایج رسیدگی و بررسی صلاحیت‌ نامزدهای اصلاح‌طلب، به این نتیجه رسیدیم برای انطباق نتایج بررسی و رسیدگی به صلاحیت نامزدهای اصلاح‌طلب ٢٠٧حوزه انتخابیه کشور با راهبرد تعیین شده، نیازمند تکمیل اطلاعات و تحلیل دقیق آن هستیم.
رئیس ستاد انتخابات مرکزی شورای عالی جبهه اصلاح‌طلبان با تاکید بر اینکه راهبرد ما در انتخابات پیش‌رو با دوره گذشته انتخابات مجلس تفاوت دارد، اظهار داشت: براساس راهبرد تعیین شده در انتخابات مجلس، لیست اصلاح‌طلبان به صورت ائتلافی بسته نخواهد شد.
در چنین شرایطی اصلاح‌طلبان باید چه کنند؟
>آنچه استراتژی اصلاح‌طلبان بود
محمد صادق جوادی حصار فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال ما در ابتدا با یک جمله می‌گوید: خیلی ساده هیچ کاری نمی‌کنیم. یا نمی‌توانیم که بکنیم.
وی اضافه می‌کند: در موضوع انتخابات، استراتژی کلی اصلاح‌طلبان این بود که یا نیروهای کارنامه‌‌دار و شناسنامه دار اصلاحاتی اجازه حضور بیابند که اصلاحات بخواهد برایشان هزینه بدهد، یا اینکه اصلاح‌طلبان لیست نمی‌دهند. البته انتخابات را هم تحریم نمی‌کنیم می‌گوییم هرکس می‌خواهد در انتخابات شرکت کند و به هر کسی هم که می‌خواهد رای دهد، اما ما لیستی که فردا به نام اصلاح‌طلبان تمام شود و بعد هم بگویند این عدم کارایی به پای اصلاحات است، نمیدهیم دلیلی ندارد لیست بدهیم. چرا باید نیرویی را معرفی کنیم که هیچ نسبتی با مسائل و موازین اصلاح‌طلبی ندارد؟
جوادی حصار در باره اینکه پیشتر اصلاح‌طلبان، اصولگرایان میانه را به این بهانه که اگر یک میانه رو به مجلس برود بهتر از تندروهای اصولگراست، در لیست خود قراردادند اکنون هم چنین واکنش و شرایطی کار منطقی است؟ می‌گوید: دیگر متاسفانه چنین صحبتی کارایی و خریداری ندارد. برای اینکه این افراداصولگرا که با لیست اصلاح‌طلبی به مجلس راه می‌یابند در پیچ‌های تصمیم گیری و آرا، به سود اصولگرایان چه تندرو چه معتدل رای می‌دهند. بنابراین چه لزومی دارد که دست به چنین اقدامی بزنیم.
>خودسازی
اما انتظار می‌رفت که اصلاح‌طلبان حتی با چهره‌های سرشناس خود نیز در این انتخابات پیروز نباشند.
جوادی حصار در این باره می‌گوید: اما هیچ سنجشی تاکنون نشان نداده که اگر رای اصلاح‌طلبان کاهش پیدا کرده، رای اصولگرایان افزایش پیدا کرده باشد. البته اگر از نگاه منتقدین و مخالفان جریان حاکم در کشور نگاه کنیم، آن‌ها برایشان اصلاح‌طلب و اصولگرا تفاوتی ندارد. اما در این میان اگر به کسانی نگاه کنیم که به کارنامه عمل دو جریان نمره می‌دهند کارنامه جریان اصلاح‌طلبی در هر شرایطی در نزد انسان‌های منصف و مطلع در کشور، کارنامه سنگین‌تر و بهتری با تمام مشکلاتی که بر سر راه اصلاح‌طلبان بوده است می‌باشد.
وی پیرامون اینکه اصلاح‌طلبان از این پس که می‌توان آنها را بازندگان اجباری این انتخابات دانست، باید چه کنند گفت: اصلاح‌طلبان باید به بهسازی خودشان بپردازند و تعریف دقیقتری از حدود و ثغور خود داشته باشند، اصلاح‌طلبی را در جامعه مدنی تعریف کنند. احزاب را تقویت کنند. تنوع سلائق باید وجود داشته باشد اما نه به این معنا که به ازای هر نفر یک حزب تشکیل داد. بلکه باید احزاب قدرتمند تقویت شود تا راه را هموار و انسجام را بیشتر کند. اصلاح‌طلبان در جاهایی که اختلافات گفتمانی یا برداشت متفاوت از رفتارهای جامعه مدنی دارند متناسب با شرایط کشور و جریان‌های سیاسی نظرات را به هم نزدیک کنند تا برای حرکات بعدی از نبود در قدرت به عنوان یک زمینه برای خودسازی بهره ببرند.
>هنوز زود است
حمید قزوینی دیگر فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز در اینباره به آفتاب یزد می‌گوید: انتخابات سه ضلع دارد، ضلع حکومت و نهادهای وابسته به حکومت، ضلع مردمی که رای می‌دهند و ضلع سوم؛ احزاب و افرادی که خودشان را در معرض رای قرار داده‌اند. هنوز به نظرم خیلی زود است تا بتوانیم این ارزیابی را داشته باشیم که بگوییم اصلاح‌طلبان در وضعیت فعلی چه حالتی خواهند داشت. به دلیل اینکه هنوز مسئله صلاحیت‌ها به طور نهایی به سرانجام نرسیده است و هم اینکه فضای کشور به سوی انتخاباتی شدن پیش نرفته است.
وی افزود: به گمان من به دلیل اینکه هر سه ضلع در زمان انتخابات ممکن است تصمیمات دیگری بگیرند نمی‌توان از الان ارزیابی دقیق داشت، معمولا مردم در ساعات آخر روزهای انتخابات تصمیم می‌گیرند، حاکمیت هم تحلیلش نسبت به کشور و نحوه برخوردش با موضوع انتخابات به شرایط و زمان آن روز‌ها بستگی دارد. از سویی احزاب و گروه‌ها نیز باید منتظر بمانند که ببینند شرایط به کدام سمت و سو می‌رود تا براساس آن تصمیمشان را بگیرند.
قزوینی درباره اینکه در حال حاضر اصلاح‌طلبان با توجه به ردصلاحیت‌ها چه کار کنند؟ گفت: به نظر می‌آید اصلاح‌طلبان نیز در حال حاضر وضعیت را به طور دائم رصد می‌کنند. آن‌ها نیز باید بدانند می‌خواهند با این اوضاع در آینده کشور چه نقش و جایگاهی برای خودشان تعریف کنند؟ آن‌ها نیز نمی‌توانند اکنون نظر قاطعی داشته باشند و قطعا در هفته‌های آینده به این جمع بندی می‌رسند که آن‌ها می‌خواهند چگونه عمل کنند. بنابراین بعید است از الان بخواهند موضع خودشان را مشخص کنند.
این فعال سیاسی درباره اینکه بعد از تشکیل مجلس تمام اصولگرا، اصلاح‌طلبان باید چگونه چهار سال آتی را سر کنند؟ اظهار داشت: اصلاح‌طلبان یک جریان ناظر به متن هستند و در سه دهه گذشته اگر چه در مقاطعی در قدرت حضور داشته اما همواره یک جریان ناظر بر متن جامعه بودند و رسمیت‌های خودشان را در متن جامعه نگاه داشته‌اند. اصلاح‌طلبان درون جامعه می‌توانند همچنان به فعالیتشان ادامه دهند و به نظر که یک جریان تاثیرگذار نیز
خواهند بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام