کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 07 آبان 1399   Wednesday 28 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 29 دی 1398

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد- گروه اجتماعی: از ابتدای ماه اجرای دلفیناریوم برج میلاد بر سر زبان‌ها افتاده است چرا که اخبار منتشر شده از مرگ یک دلفین و دو شیر دریایی در این دلفیناریوم حکایت دارد؛ موضوعی که فعالین محیط زیست آن را فاجعه می‌دانند اما دست اندر کاران دلفیناریوم آن را به عنوان یک حادثه طبیعی عنوان می‌کنند!
پیش از این روزنامه شهروند گزارشی در خصوص مرگ دلفین‌های برج میلاد نوشته بود که در آن آمده بود: ««آلفا»، دلفین ماده دلفیناریوم برج میلاد مرده و «کاسیا»، دلفین نر در استخر کوچک‌شان تنها مانده است. مدتی است که مربی دلفین‌ها فقط تصویر یکی از آن‌ها را منتشر می‌کند؛ دلفینی که لکه‌ای سفید روی یکی از باله‌ها دارد و هر شب ناچار است به تنهایی تماشاچیان را سرگرم کند. صاحبان این مجموعه که در تبلیغات‌شان این مرکز را مرتفع‌ترین دلفیناریوم جهان می‌خوانند، مرگ این دلفین را پنهان کرده‌اند، همان‌طور که تا امروز درباره مرگ دو شیر دریایی هیچ نگفته بودند و بنا داشتند حیوانات‌شان را به ترکیه صادر کنند.»
پس از آن پیگیری‌های زیادی در خصوص علت مرگ این حیوانات صورت گرفت؛ با پیگیری‌ها گروهی از کارشناسان اداره محیط‌زیست استان تهران و سازمان حفاظت محیط‌زیست راهی برج معروف تهران شدند، بعد از یک ساعت معطلی لاشه آلفا را در استخر دیدند و گردانندگان دلفیناریوم دست‌نوشته‌ای به آن‌ها تحویل دادند که می‌گفت: دلفین هفته پیش به دلیل بیماری مرده است. اما مسئولان اداره و سازمان می‌گویند این پنهان‌کاری برای مجموعه‌ای که حتی دامپزشک هم ندارد، تخلف است، بنابراین همه فعالیت‌های آن معلق خواهد شد.
اما ماجرا به همین جا ختم نشد؛ سوالات بی شماری از طرف فعالین محیط زیست مطرح شد که مهمترین آن این بود:«دلفین دوم کجاست؟» بر اساس گزارشی که به کارشناسان داده شده، این مرکز در چندسال فعالیت خود، با مجوزهای سابق سازمان محیط‌زیست تعدادی فوک خزدار، شیر دریایی و دلفین به این مجموعه وارد، خارج و صادر کرده است. البته آن‌ها تعداد دقیق حیوانات را اعلام‌نکرده و تنها به گفتن این موارد بسنده کرده‌اند: «این مرکز طبق مجوزی که سال ٩۴ از سازمان محیط‌زیست دریافت کرده، دو دلفین از اوکراین وارد کرده است. یکی از شیرهای دریایی هم در سال ٩۶ به علت کهولت سن تلف شده و سازمان مرکزی محیط‌زیست مجوز تاکسیدرمی آن را صادر کرده است.»
معاون محیط طبیعی اداره محیط ‌زیست استان تهران می‌گوید: «اطلاع‌رسانی به موقع درباره تلف‌شدن دلفین انجام نشده است. علاوه بر این، آن‌ها بعد از اینکه همکاران محیط‌زیست به آنجا رفتند، نامه‌ای را به صورت دستی و به تاریخ وصول تحویل داده‌اند. این کارها همه انحراف از ضوابط و مقررات است.»
>جزئیات مرگ دلفین از زبان مسئولان
پیش از این سید مجتبی عبادی نماینده تامین کننده گونه‌های پستانداران دریایی دلفیناریوم برج میلاد در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد جزئیات این حادثه گفته بود: «مجموعه ما تخصص در حوزه نگهداری، نمایش و در برخی مواقع تولید مثل پستانداران دریایی را دارد و باید بگویم که با توجه به شرایط موجود، مجموعه ما جزو رده‌های اول در کشور است و میزان تلفات حیوانات ما وضعیت معمولی و متعارفی دارد. مجموعه دلفیناریوم برج میلاد از سال ۹۱ فعالیت خود را با دو قلاده شیر دریایی آغاز کرد، بعد از آغاز به کار در مجموعه دلفیناریوم برج میلاد، تلاش خود را برای کسب مجوزهای لازم برای خرید گونه‌های دیگر آغاز کردیم که در نهایت سه قلاده شیر دریایی دیگر و دو گونه دلفین آموزش دیده به نام‌های آلفا و کاسیا به مجموعه اضافه شدند.»
نماینده تامین کننده گونه‌های پستانداران دریایی دلفیناریوم برج میلاد با رد ادعای نداشتن دامپزشک در این مجموعه توضیح داد: «ماهیانه۳ هزار دلار به دامپزشک متخصص دستمزد می‌دهیم تا در مجموعه حضور دائمی داشته باشد و به صورت روزانه دلفین و شیر دریایی را چک کند. دامپزشک ما فرد بسیار معروفی در این حوزه است که حداقل در ۶ کشور دنیا که دلفیناریوم‌های بزرگی داشته سابقه فعالیت دارد. بعد از مرگ آلفا علیرغم بحران روحی همکاران ما، بلافاصله نمونه خون از این دلفین اخذ و نمونه آن به همراه پاتولوژی به آزمایشگاه مرجع ارسال شده، براساس بررسی نمونه آزمایشات خون و پاتولوژی، مرگ آلفا به علت نارسایی قلبی بوده است. دلفین سکته نکرده اما تجمع لخته خون در قلب او دیده شده بود، هر روز علائم فیزیکی حیوان همچون نمونه ادرار، مدفوع و حتی نحوه غذاخوردن دلفین‌ کنترل می‌شد و هیچ نشانه‌ای از بد بودن شرایط جسمانی این دلفین وجود نداشت. مربیان ما آموزش دیده‌اند که با مشاهده کوچکترین تغییر در رفتار حیوان، در هر لحظه سریعاً آن را به ما گزارش کنند. متاسفانه چند موضوع غیر واقعی و غیر کارشناسی در گزارشهای خبری عنوان شد از جمله اینکه ما لاشه حیوان را در استخر نگهداری می‌کردیم و یا دامپزشک در محل حضور نداشت که تمامی این موارد دور از واقعیت‌های موجود است.»
نماینده تامین کننده گونه‌های پستانداران دریایی دلفیناریوم برج میلاد در پاسخ به این سوال که چرا برای اعلام گزارش مرگ آلفا تعلل کردید؟ اظهار کرد:«از آن جا که ما به عنوان بهره بردار و مالک به عوامل غیر طبیعی در علت مرگ آلفا مشکوک بودیم، در جستجوی عوامل ثانویه این اتفاق بودیم و هدف، رسیدن به سرنخهایی در خصوص علت واقعی مرگ آلفا بود.»
>افشای ماجرای مرگ دلفین دلفیناریوم
برج میلاد
با همه این تفاسیر روز گذشته اقتصاد آنلاین از موضوعی پرده برداشت که ذکر آن خالی از لطف نیست. این رسانه در گزارشی آورده است که تلف شدن دلفین تا قبل از اطلاع‌رسانی رسانه‌ها، به محیط زیست و یا دامپزشکی گزارش نشده است. اتفاقی که مدیران برج میلاد آن را نتیجه شوک بعد از حادثه در نتیجه ضرر هنگفت مالی پیمانکاران می‌دانند! ادعایی که بیمه بین المللی بودن این گونه‌ها آن را غیر واقعی جلوه می‌دهد!
همچنین درعین حال که پیمانکاران و مدیران برج میلاد علت مرگ را توسط مسئولین مرکز نارسایی قلبی گزارش داده‌اند مطابق با بررسی‌ها هیچ اسنادی مبنی بر وجود سابقه نارسایی قلبی در دلفین توسط متصدیان امر ارائه نشده است! در زمان مراجعه ضابطین قضایی سازمان حفاظت محیط زیست نیز، صورتجلسه‌ای مبنی بر توقف نمایش عمومی تا مشخص شدن علت دقیق مرگ تنظیم شد اما سازمان محیط زیست در نهایت با این توجیه پیمانکاران دلفیناریوم که نمایش عمومی، بخشی از شرایط زیستی است و عواقب عدم اجرای نمایش عمومی بر عهده محیط‌زیست است، دوباره برای ادامه فعالیت آن‌ها مجوز صادر کرده‌اند.
درکنار سکوت دامپزشکی استان تهران به این موضوع، مدیران برج میلاد نیز سعی بر ارائه گزارشاتی غلط به رسانه‌ها داشتند و ادعا کردند که بازدیدهای دوره‌ای و مستمری از این مجموعه توسط سازمان محیط زیست انجام می‌شده است. ادعایی که معاون اداره کل محیط زیست استان تهران، خود آن را رد و به کم کاری در نظارت بر مجموعه دلفیناریوم اذعان کرده است. سازمان محیط زیست دلیل این کم‌کاری را دست تنهایی عنوان کرده و گفته «ما باید بوی نامطبوع هوا، پسماندسوزی، صنایع، حوزه طبیعی و … را نیز کنترل کنیم! ما نیاز به کمک داریم.»
در بخش دیگری از این گزارش نیز آمده است که ضرورت دارد با توجه به تخلفات محرز برج میلاد، پیمانکار مجموعه دلفیناریوم و کم‌کاری دامپزشکی، شهرداری تهران و سازمان محیط زیست که خود نیز در اتفاق پیش آمده سهم بزرگی داشته نسبت به تعطیلی آن اقدام و از صدمه دیدن هرچه بیشتر این حیوانات جلوگیری کنند و محیط زیست از ترس ضربه مالی که از سوی پیمانکاران عنوان شده و عواقبی که متوجه این سازمان می‌دانند، منفعلانه عمل نکرده و عامل مرگ مابقی دلفین‌های مجموعه نشوند.
با این همه به نظر می‌رسد که باید دلیل اصلی مرگ این حیوانات از جانب یک ارگان مسئول عنوان و تائید شود و همچنین برخورد لازم نیز با مجموعه دلفیناریوم صورت گیرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام