کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 07 آبان 1399   Wednesday 28 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 29 دی 1398

صفحه خبر: اجتماعی

گردشگری در کما؟
آفتاب یزد- گروه اجتماعی: در پی اتفاقات اخیر و تبلیغات خصمانه دشمن تورهای ورودی از کشورهای مختلف جهان به ایران یکی پس از دیگری در حال کم یا لغو شدن هستند، پیش‌تر خبر‌ها حاکی از آن بود که 70 درصد تور‌های ورودی به کشور کنسل شده‌اند و روز گذشته نیز خبرهایی از لغو تورهای مسافرتی نوروز 99 به استان فارس منتشر شد. این در حالی است که در برخی از استان‌ها معاش خیلی از اقشار مخصوصا در ایامی مثل نوروز به ورود گردشگران خارجی به کشورگره خورده است و این موضوع می‌تواند تا حد زیادی به اقتصادمان لطمه وارد کند.
>بیش از ۷۰ درصد تورهای ورودی لغو شدند
پیش از این بنا به گزارش ایلنا،‌ حرمت‌الله رفیعی، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران با اشاره به لغو بسیاری از تورهای ورودی گفته بود: «تمام تورهای بلوک غرب که قصد سفر به ایران را داشتند، سفر خود را لغو کرده‌اند. تورهای ورودی از آمریکا و کانادا ۱۰۰ درصد، تورهای استرالیا و حوزه اقیانوسیه ۸۰درصد، تورهای ورودی از اروپا ۶۰ درصد، تورهای ورودی آسیا ۶۰درصد، سفرهای خود را لغو کرده‌اند. در شرایط فعلی می‌توان گفت بیش از ۷۰ درصد تورهای ورودی به ایران درخواست کنسلی داده‌اند و احتمالا در روزهای آینده شاهد کاهش تعداد گردشگران ورودی خواهیم بود.» او درخصوص تغییر مسیر هوایی کشورهای مختلف از آسمان ایران نیز گفته بود:«این تغییر مسیر درآمد محدودی را از ایران کم می‌کند و چشمگیر نیست. »
>تاثیر اتفاقات سیاسی و نظامی
برصنعت گردشگری
با این حال روز گذشته خبر‌هایی در این خصوص منتشر شد که نشان می‌دهد وضعیت گردشگری در حال حاضر از آن چه که فکر می‌کردیم بدتر است؛ به گزارش ایلنا، معاون گردشگری میراث فرهنگی فارس با بیان اینکه حدود 90 درصد تورها گردشگری از تهران وارد کشور می‌شوند، گفت: «تنها تعداد اندکی از گردشگران از ورودی‌های استان وارد فارس و شیراز می‌شوند.»
>لغو تورهای مسافرتی خارجی نوروز ۹۹
در فارس
رئیس جامعه هتلداران استان نیز با اشاره به اتفاقات اخیر در کشور و تاثیر آن بر صنعت گردشگری گفته است: «بسیاری از گردشگران خارجی که برای عید امسال (نوروز 99) در استان هتل رزرو کرده بودند با توجه به شرایط کنونی آن را لغو کردند.»
سید حسن سیادتان با اشاره به اینکه برخی هتل‌های استان در حال ورشکستگی‌اند افزود:«عواملی مانند اتفاقات اخیر و گرانی بنزین سبب شد افراد از سفرهای هوایی و زمینی منصرف شوند. در شرایط فعلی دولت باید برای رونق هتل‌ها تمام قد از آنها حمایت کند، متاسفانه نه تنها تا کنون حمایتی ندیدیم که با توجه به وضعیتی که گریبان هتل‌های استان را گرفته، ادارات و سازمان‌هایی مانند تامین اجتماعی و دارایی مشکلاتی را هم برای ما ایجاد کرده‌اند. هتل‌های فارس تاکنون نیروهای خود را تعدیل نکرده‌اند، اگر این روند ادامه پیدا کند هیچ بعید نیست بسیاری از هتلداران مجبور به این کار شوند و بخشی از نیروهای خود را تعدیل کنند هر چند تمام تلاش هتل‌ها برای حفظ نیروهای خود است اما رونق این بخش نیازمند حمایت سازمان‌ها وارداتی مانند تامین اجتماعی، دارایی، اداره کل کار و رفاه اجتماعی،آب، برق و گاز است. گردشگران خارجی برای سفر به ایران هتل‌های استان را از 10 فروردین تا اواسط اردیبهشت رزرو کرده بودند که متاسفانه اتفاقات اخیر سبب شد برخی گردشگران رزروها را کنسل کنند.»
سیادتان سپس از لغو سفرهای گردشگران عربی که برای درمان به فارس می‌آمدند پرداخت و افزود: «پس از اتفاقات اخیر گردشگران حوزه خلیج فارس نیز که برای درمان اقدام به رزرو هتل در استان و شیراز کرده بودند آنها نیز از ورود به ایران و استان صرف نظر کرده‌اند. در حال حاضر تنها 5 درصد هتل‌های استان تکمیل شده‌اند، این موضوع یک فاجعه برای هتلداران است زیرا صاحبان هتل نمی‌توانند چراغ‌ هتل‌ها را خاموش و در آنجا را ببندند. بیشتر تورهای گردشگری خارجی کنسل شده است، اگرچه در شرایط فعلی آمار دقیقی از کنسلی تورهای گردشگری در دسترس نداریم اما شواهد نشان می‌دهد بیش از 70 درصد تورهای گردشگری استان کنسل شده، به نظرم دولت باید برای رونق گردشگری و کمک به آژانس‌های مسافرتی کمیته بحران تشکیل دهد.» از سوی دیگر فخری رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی فارس نیز لغو تورهای گردشگری استان را تایید کرده و اتفاقات اخیر را دلیل این تاثیرات منفی بر صنعت گردشگری دانسته‌است.
>معاون گردشگری: اخبار منفی از ایران را
بازنشر ندهید
با این حال مسئولین هنوز هم هیچگونه راهکاری در رابطه با این بحران در حوزه گردشگری نیاندیشیده‌اند و تنها بر این باورند که با انتشار ندادن اخبار منفی می‌توان از این موضوع جلوگیری کرد؛ روز گذشته معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان این درخواست که اخبار منفی از ایران در فضای مجازی کمتر بازنشر داده شود، درباره اثر وقایع اخیر در گردشگری، گفت: «نگران وضع موجود نیستم. برنامه ریکاوری گردشگری درحال اجرا است.»
به گزارش ایسنا، ولی تیموری اظهار کرد: «اخبار بد هیچ وقت فعالان گردشگری را مایوس نمی‌کند. برای اینکه ایران به عنوان مقصد جذاب برای گردشگران داخلی و خارجی شود همواره تلاش می‌کنیم. وقایع و اتفاقات تلخ در کشورهای دیگر هم رخ داده، مهم این است که برنامه داشته باشیم. ما برای خروج از این وضعیت که ناخواسته پیش آمده برنامه داریم. فعالیت‌های روتین گردشگری را همچون شرکت در نمایشگاه‌ها ادامه می‌دهیم؛ هم‌اکنون در نمایشگاه اشتوتگارت آلمان حضور داریم، بزودی به فیتور اسپانیا می‌رویم و بعد از آن نمایشگاه تهران و آلمان را در پیش داریم. از طرفی برنامه‌ای برای ریکاوری گردشگری و برگشت این صنعت به جای خود درحال اجرا است. نگران نیستم. به محض این که آرامش در کشور برقرار شود گردشگری بار دیگر به روزهای اوج خود برمی‌گردد. این روزها باید حواسمان بیشتر باشد که نتیجه تلاش‌های چندساله‌مان با تولید محتوای منفی و انتشار آن در فضای مجازی از بین نرود. همچنان که با همه سختی‌ها تلاش می‌کنیم ایران را به مقصد گردشگری به دنیا معرفی کنیم و در این مسیر از تمام توان بخش خصوصی و دولتی بهره می‌بریم باید بدانیم این زحمات وقتی به نتیجه می‌رسد که مستمر باشد. تکنولوژی به همان اندازه که به معرفی داشته‌های ایران به عنوان مقصد گردشگری کمک می‌کند می‌تواند با انتشار محتوا و اخبار منفی یک کشور را به عنوان مقصد بد مطرح کند.» جالب است که مسئولین حوزه گردشگری از وضعیت موجود نگران نیستند اما توضیحات این مقام مسئول در رابطه با عدم انتشار اخبار منفی در فضای مجازی پیش از اینکه راهکاری برای رهایی از شرایط موجود باشد به نظر می‌رسد پاک کردن صورت مسئله است.
>امنیت روانی دلیل اصلی وجود گردشگر
در هر کشوری است
عرفان فکری، کارشناس گردشگری در گفت و گو با آفتاب یزد در رابطه با بحران فعلی حوزه گردشگری گفت:«اتفاقات چند هفته اخیر تاثیراتی به صنعت گردشگری کشور ما وارد کرده است، البته پیش از این هم وضعیت گردشگری در کشور ما آنچنان خوب نبود به طوری که در ماه‌های اخیر شاهد بودیم خیلی از افراد فعال در حوزه گردشگری از این حوزه خارج شده اند؛ خیلی از آژانس‌های مسافرتی ورشکست شدند، برخی از آن‌ها، آژانس‌های خود را جمع کردند و برخی دیگر هم مرخصی گرفتند تا ببینند اوضاع چه خواهد شد، اتفاقات اخیر هم مزید بر علت شده و حالا شاهدیم که تا حد زیادی گردشگری در کشورمان از بین رفته است. اولین شرط ورود گردشگر به هر کشوری امنیت به ویژه امنیت روانی است، شاید در کشور ما امنیت نسبت به سال‌های قبلی تغییری نکرده باشد اما مطمئنا با حوادث اخیر امنیت روانی برای کسانی که از بیرون کشور ما را می‌بینند و با تبلیغات منفی دشمنان، متزلزل شده است. جو روانی سبب شده تا تعداد زیادی از گردشگران به کشورمان نیایند و خیلی از گردشگرانی که داخل کشورمان بودند هم برنامه‌هایشان را جمع کردند و خیلی سریع از کشور خارج شدند.»
او در ادامه تاکید کرد:«من 18 سال است که در این حوزه کار می‌کنم و به جدیت می‌توانم بگویم اوضاع گردشگری در کشور ما هر روز بدتر از روز قبل شده که بهتر نشده است، به نظر می‌رسد که سیاست کلی دولت مردان این نیست که گردشگری در کشور ما توسعه پیدا کند بلکه آقایان هر از گاهی به عنوان بهانه از آن استفاده می‌کنند تا دست گرمی تبلیغاتی برای آن‌ها باشد. حالا چند سالی است می‌بینیم که هر کسی می‌خواهد در حوزه‌های مختلف مقامی کسب کند گریزی هم به توسعه گردشگری می‌زند اما وقتی به مسئولیتی می‌رسد عملا هیچ کاری برای این صنعت انجام نمی‌دهد، متاسفانه طی اتفاقاتی که افتاده است ما میبینیم گردشگری رها شده و تنها کاری که می‌توان برای آن انجام داد این است که امنیت روانی را دوباره برگردانیم. تا زمانی که امنیت روانی بر نگردد هیچ کس به کشور ما نمی‌آید و این صنعت از بین خواهد رفت، نا امنی روانی اگر ادامه پیدا کند گردشگری داخلی هم از بین خواهد رفت، همین چند هفته اخیر شاهد بودیم که سقوط هواپیما تا حد زیادی گردشگری داخلی را کاهش داد با اینکه در این فصل خیلی از شهر‌ها به ویژه شهرهای جنوبی منتظر گردشگر هستند اما به دلیل اتفاقات رخ داده در هفته‌های اخیر شاهد بودیم که حتی گردشگری داخلی هم کم شده بود.»
این کارشناس تاکید کرد: «خارجی‌ها اخبار کشور ما را از رسانه‌های خودشان دنبال می‌کنند نه رسانه‌های ما، بنابر این مادامی که جو ناامنی روانی نسبت به کشور ما رواج داشته باشد گردشگری به کشور ما نخواهد آمد، شرط اول وجود گردشگر در هر کشوری امنیت روانی است. تا زمانی که موضوعات سیاسی می‌شوند و اخبار مربوط به آن از رسانه‌های دیگر کشور‌ها منتشر می‌شود و جو روانی ایجاد می‌شود که ایران امن نیست، اوضاع گردشگری در کشور ما روز به روز بدتر خواهد شد.»
به نظر می‌رسد نوروز امسال خالی از هر گونه گردشگر خواهد بود چرا که اتفاقات هفته‌های اخیر از یک سو گردشگری خارجی را نشانه گرفته و افزایش قیمت بنزین و گرانی‌ها نیز از سوی دیگر گردشگری داخلی را نشانه گرفته است. این در حالی است که معاش خیلی‌ها در کشورمان با موضوع گردشگری گره خورده و عدم وجود گردشگر مسلما مشکلات اقتصادی را بیش از پیش افزایش خواهد داد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام