کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 05 آبان 1399   Monday 26 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 29 دی 1398

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد: دی ماه، در مناطقی از سیستان و بلوچستان همواره و همیشه بوی سیل می‌دهد! بوی طغیان رودخانه، بوی خرابی و ویرانی! همین دی ماه 95 بود که در خبرها خواندیم: «در پی بارندگی‌های شدیدی که از ۳۰ دی ۱۳۹۵ در مناطق جنوبی استان سیستان و بلوچستان در ایران آغاز شد، رودخانه‌های فصلی طغیان کردند و باعث بسته شدن ۱۵ راه اصلی و فرعی در این استان شدند. حدود ۳۰۰۰ خانه در مناطق ایرانشهر، سرباز، نیک‌شهر، کنارک و غیره آسیب دیدند. همچنین ۳ روستا به دلیل هم‌جواری با رودخانه کاملاً تخلیه شدند. » و همین سه سال بعد بود که دوباره خبر رسید؛ «بلوچستان در محاصره سیل قرار گرفت» و اما این همه ی ماجرا نیست!
> 20 دی ماه، آغاز بارندگی‌های سیل آسا
پیش بینی‌های نقشه‌های هواشناسی حکایت از آن داشت که حوادث تلخ دی ماه 95 باز هم در حال تکرار شدن است و اما هشدارها کمرنگ، بی‌تاثیر و مسئولیت ناشناسانه به نظر می‌رسد زیرا، اهالی مناطقی از بلوچستان دچار همان مصائب و حوادثی می‌شوند که طی 34 سال گذشته بارها و بارها تکرار شده است.
از 20 لغایت 22 دی ماه، بارش‌های شدید، ساکنان محروم و فقیر مناطقی از بلوچستان را به معنای واقعی کلمه غافلگیر می‌کند. اگر گذری به این مناطق داشته اید لابد از نزدیک شاهد برخورد عقلانی ساکنان محلی هستید که خانه‌ها را به گونه ای بنا کرده اند که بارش‌های تند و سیل‌های متوالی، چندان به محل سکونت انسان‌ها صدمه‌ای وارد نمی‌کند و اما جاده‌ها، مدارس، مراکز خدماتی، احشام و زمین‌های کشاورزی حکایتی جداگانه دارند.
دی ماه به انتها نرسیده، بازهم کام مردمان بلوچ تلخ می‌شود تا بازهم از بی درایتی‌ها بشنویم، بازهم از پیشگیری نکردن‌ها و
درس ناگرفتن‌هایی که گویی تمامی‌ندارد.
> آقای استاندار! چرا عجله!
سه روز بعد از 22 دی ماه در حالی که هنوز وسعت سیل و مناطق درگیر همچنان در‌هاله ای از ابهام قرار دارد، ناگهان خبری عجیب و غریب همه را شوکه می‌کند؛ «برآورد 1100میلیاردتومانی خسارات سیل» در مناطقی از استان سیستان و بلوچستان از سوی آقای استانداری که مثل کف دست، مناطق بلوچ نشین و همیشه درگیر سیل و طغیان رودخانه‌ها را می‌شناسد!
این که خسارات سیل به این سرعت برآورد و رسانه ای می‌شود عجیب نیست اما آن چه عجیب تر از عجیب است، چگونگی رسیدن به عدد 1100میلیارد تومان است آن هم در حالی که اهالی منطقه و آشنا به فراز و نشیب‌های دست نیافتنی مدعی هستند همچنان عده‌ای از سیل بلوچستان زخم خورده اند ولی خبر دقیقی از میزان خسارت‌ها در دست نیست.
> مشاهدات چه می‌گویند؟!
با احتساب جمعه27دی ماه1398، 72 ساعت را بین سیل زده‌ها سپری می‌کنیم بی هیچ حرف و پرسش و مصاحبه ای! نه از نوع خدمات رسانی‌ها می‌پرسیم و نه از چرایی رسیدگی نکردن‌ها، گوش را در خدمت چشم و چشم را در جست و جوی حقیقت، رها می‌کنیم
در جاده‌ها، زمین‌های کشاورزی، زیر ساخت‌ها، آن چه مردم می‌گویند و آن چه مردم نمی‌گویند اما از چشم‌های آنان می‌تواند شنید و خواند!
برآوردهای اولیه می‌گوید، شدت خرابی‌ها در برخی مناطق از منظر زیر ساختی به قدری زیاد است که باید به عدد تخریب 100 در صد رضایت داد؛ از جاده و تیرهای انتقال برق گرفته تا مراکزی که وظیفه ی خدمات رسانی عمومی‌دارند؛ نظیر مدرسه و درمانگاه و...
شوربختانه به این دلیل که این مناطق فاقد لوله کشی آب شرب هستند! از این جا به بعد می‌شود خوشبختانه و خوشبختانه از این منظر که خرابی لوله‌های انتقال آب آشامیدنی نداریم!
مشاهداتِ خود را وقتی در کنار برآورد اولیه ی آقای استاندار قرار می‌دهیم، ما نیز به عدد 1100 میلیارد تومان می‌رسیم اما این 1100 میلیارد تومان تنها در بخش جاده‌های اصلی و روستایی است با این توضیح که یکی از آشنایان به زیرو بم مناطق درگیرِ سیل معتقد است استان سیستان و بلوچستان در بین 31 استان حائز رتبه انتهایی در بحث احداث جاده‌های روستایی است! ولی بخش کشاورزی، خانه‌های مردم و احشام نادیده گرفته شده‌اند؟
> استاندار از آمار 3300میلیاردی
می‌تواند ایراد بگیرد؟!
ممکن است آقای استاندار یا هر مقام مسئولی بخواهد به عدد 3300میلیاردی خدشه‌ای وارد کند و اما ممکن نیست زیرا ما نیز از روش آقای استاندار برای اعلام خسارت‌ها بهره بردیم! منتها در جمع زدن نهایی، آقای موهبتی به 1100میلیاردتومان بسنده کرد و ما عدد را تا 3300میلیاردتومان ارتقاء بخشیدیم!
ادامه در صفحه 11که برخی از مناطق همچنان غیر قابل دسترسی هستند!
دلیل دیگری نیز داریم و آن این که، آقای استاندار یا از راه گزارش‌ها‌ی واصله آمار داده یا از راه بازدید هوایی و اما آمار به دست آمده توسط ما از راه مشاهدات عینی و ملموس بوده و احتمالا نتوان به آن ایرادی وارد آورد!
از این مباحث که بگذریم، شایسته و بایسته‌تر آن بود که برای برآورد خسارت‌ها‌،‌اندکی تامل به خرج می‌دادند آن هم وقتی سیل همچنان خطراتی را برای ایجاد کردن در اختیار دارد و نیروهای امدادی هنوز نتوانسته‌اند صد درصد مناطق را تحت کنترل درآورند.
منهای موارد مطروحه، وقتی سازمان مدیریت بحران کشور همچنان در کش و قوس ملی و استانی اعلام کردن بحران سیل در استان سیستان و بلوچستان است! چگونه می‌توان عدد 1100میلیارد تومان خسارت سیل را علمی، تحقیقی و دقیق برشمرد که در پاسخ شاید بشنویم تخمینی است! و ما نیز می‌پذیریم که تخمینی است، این پرسش را جواب بدهند که در ارائه ی عدد تخمینی، چرا باید عنصر عجله تا این‌اندازه دخالت داشته باشد؟!
سیل یا نادیده انگاری؛ زخم کدامیک سوزنده‌تر است!؟
می گویند‌ها‌ و شنیده‌ها‌ی بسیاری در آن 72 ساعت به خاطر سپرده ایم که طی سلسله گزارش‌ها‌یی بدان‌ها‌ خواهیم پرداخت و اما آن چه فی الحال مهم است اشاره به برخی جملات تامل برانگیز است، جملاتی که به آقای استانداز نیز مربوط می‌شود:
ـ رهگذری می‌گوید: « با معضل سیل کنار می‌آییم اما درد ما درد محرومیت و سیل زدگی نیست، درد ما نادیده انگاشته شدن قابل تامل است!»
ـ ساکن یکی از روستاها در حالی که در حال تخلیله خانه فقیرانه خویش است، در لحظه‌ای که به سرعت برق می‌گذرد، می‌گوید: «این سیل می‌تواند بزرگترین نعمت برای اهالی این مناطق باشد به این شرط که نگاه‌ها‌ کوتاه مدت و از سر ترحم و احساس نباشد!»
ـ زنی خانه دار می‌گوید: «چهارتا بیل گِل کافی بود تا ما خانه خراب نشویم!» مرد خانه می‌گوید: « چهارتا بیل گِل یعنی سیل بند که هرچه فریاد زدیم کسی به خرجش نرفت که نرفت!»
ـ کودکان مشغول بازیگوشی هستند یکی که آن گوشه به بازی هم سن و سال‌ها‌ی خود می‌نگرد با طعنه ای تلخ می‌گوید:« دقت کن بدبختی‌ها‌ی ما از کادر دوربین تو بیرون نزند!» می‌گویم : چاره ای نیست باید ثبت شود! می‌گوید:« اگر با ثبت شدن مشکلات ما حل شدنی بود طی این همه سال یک جاده برای ما ساخته بودند!» می‌گویم: شاید درست ثبت نشده! می‌گوید:« ثبت بدبختی‌ها‌ی مردمان سیستان و بلوچستان فقط به درد سر تکان دادن می‌خورد!
ـ راننده گریدر می‌گوید:« جاده نساخته‌اند که! نقاشی است، می‌بینی! جوری آب جاده را شسته که انگار با قلم مو عکس آسفالت کشیده‌اند!»
ـ راننده ی کامیونی که حامل کمک‌ها‌ی مردمی است، می‌گوید:« همیشه از آمدن به سیستان و بلوچستان فراری بوده ام از بس جاده ندارد!
و...
حرف‌ها‌ بسیار است حرف‌ها‌یی که مفصل‌تر آن را در گزارش‌ها‌ی بعدی خواهیم خواند
آمارهای رسمی، ‌اندک‌اندک از 1100میلیارد تومان فراتر می‌رود!
بازهم می‌گوییم آقای استاندار عجله کرد! حداقل با این سرعت نباید به عددی مشخص اشاره می‌کرد و اما این روزها بیشتر از فکر کردن به خسارت‌ها‌ی وارد آمده به مردم و منازل به جاده‌ها‌ و زیر ساخت‌ها‌ فکر می‌کنم به زمین‌ها‌ی کشاورزی و احشام تلف شده! به لوله کشی آب آشامیدنی، به خیلی از زیرساخت‌ها‌ی دیگری که حالا دیگر باید درست و دقیق دیده شوند.
1300میلیاردتومان در سه استان!
سطرهای انتهایی یادداشت را می‌نویسم که خبری روی خروجی خبرگزاری‌ها‌ قرار داده می‌شود از قول معاون وزیر راه و شهرسازی: «خسارت ۱۳۰۰ میلیارد تومانی سیل به جاده‌ها و ابنیه فنی در ۳ استان جنوبی‌» و در ادامه می‌خوانیم: «در سیلاب اخیر در استان هرمزگان ۲۳۰ میلیارد تومان، در استان سیستان و بلوچستان ۷۵۰ میلیارد تومان و در استان کرمان ۳۲۰ میلیارد تومان، خسارت به جاده‌ها و ابنیه فنی وارد شد.»
قبول دارید عجله کردید آقای موهبتی!؟


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام