کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 07 آبان 1399   Wednesday 28 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 29 دی 1398

صفحه خبر: سیاسی

آن از عدم مدیریت سیل سیستان و بلوچستان و این هم از اندک باران تهران و قطع چند ساعته برق و رنج مردم
یکی از مشکلات مهمی‌که این روزها بیشتر از هر زمان دیگری به چشم می‌آید بحث سوء مدیریت در هنگام وقوع بحران است اما واقعیت آن است که گاهی غیر از سوء مدیریت در بحران‌هایی همچون سیل، در ابتدایی ترین مسائل همچون یک آبگرفتگی ساده ناشی از بارش باران هم کشور دچار چالش‌هایی است که می‌تواند زیان بار باشد.
صبح روز گذشته در منطقه 6 تهران حد فاصل خیابان قائم مقام به هفت تیر، بارش باران موجب قطع چند ساعته برق در این محدوده شد که این اتفاق آن هم در ابتدای روز هفته موجب مختل شدن امور به خصوص برای کسانی شد که برای پیگیری امورات خود به ادارات واقع در این بخش یا بیمارستان‌های واقع در این محدوده آمده بودند.
سوال اینجاست که چرا مشکل سوء مدیریت در کشور در سطوح خرد و کلان رخ می‌دهد و هیچگونه تدبیر درست و سنجیده ای برای پیشگیری از اینگونه امور در نظر گرفته نمی‌شود؟ سوال مهمتر اینکه چرا شرکت توزیع برق و در سطح کلان وزارت نیرو برای اینگونه موارد هیچگونه بسته قابل پیش بینی در نظر نمی‌گیرند؟
مشکل فقط به اینجا ختم نمی‌شود. در بسیاری از موارد کسانی که برای پیگیری امور به شرکت‌های خدماتی مراجعه می‌کنند با این پاسخ مسئول مربوطه روبرو می‌شوند که فعلا سیستم‌ها قطع است و باید منتظر ماند که وصل شود.
آنها در پاسخ به این سوال که سیستم‌ها چه زمانی وصل می‌شوند به ارباب رجوع می‌گویند: مشخص نیست!
این گونه سوء مدیریت‌ها به ندرت در کشورهای درحال توسعه یا حتی توسعه نیافته رخ می‌دهد چرا که در ابتدایی ترین مسائل همچون امور زیرساختی مرتبط با خدمات اجتماعی حداقلی از امکانات یا پیش بینی‌ها برای مواقع بحرانی وجود دارد تا مانع از مختل شدن امور شود.
با این حال در کشور ما از وقوع یک سیل گسترده همچون ماجرای فعلی سیستان گرفته تا قطع چند ساعته برق به علت یک بارش ساده در یک خیابان تهران که قاعدتا وزارت نیرو باید پاسخگوی آن باشد، نه تنها هیچگونه پیش بینی حداقلی از وقوع بحران وجود ندارد بلکه اداره و مدیریت بحران پس از وقوع هم با چالش‌ها و مشکلات شدیدی روبرو است.
چند سال قبل و در روزهای پایانی دولت اصلاحات بود که بارش باران شدید و آبگرفتگی در خیابانها موجب این انتقاد تند رئیس جمهور وقت شد که چرا مدیریت شهری که آن زمان در اختیار تیم احمدی نژاد بود نمی‌تواند
چاره ای برای حل اینگونه مشکلات پیدا کند.
از آن زمان تا به امروز آبگرفتگی و سیلاب‌های متعدد در بخش‌های مختلف کشور آسیب‌های زیادی به زیرساخت‌های کشور وارد کرده و هنوز راه حل و چاره مدبرانه ای برای رفع اینگونه مشکلات تدارک دیده نشده است و به عبارتی همچنان « در بر روی پاشنه» می‌گردد.
به نظر می‌رسد ضعفی که در سطح کلان با آن مواجه هستیم ضعف در مدیریت بحران است که در سطح کلان ملی و محلی به عنوان پاشنه آشیل جدی مطرح است و علیرغم بودجه‌های کلانی که به آن اختصاص می‌یابد باز هم شاهد هستیم...
که مدیریت بحران در کشور همچنان درجا می‌زند و در واقع از ملی تا محلی حرفی برای گفتن ندارد.
باید به این موضوع توجه داشت که ایران، ‌کشوری است با خطرپذیری بالا، از همین رو آنچه در چنین جغرافیایی اهمیت دارد توجه به بحران و چرخه مدیریت بحران است.
چرخه مدیریت بحران یعنی "پیشگیری، آمادگی، مقابله، بازسازی و بازتوانی"، چرخه‌ای که غفلت در هر کدام از بخش‌ها می‌تواند ناهماهنگی‌هایی را در مراحل دیگر ایجاد کند؛ چرخه‌ای که در سالهای اخیر، به دلیل رخدادن اتفاق‌هایی مانند زلزله کرمانشاه و سیلاب‌های متعدد بهتر می‌توان آن را ارزیابی کرد .
نگاهی به وضعیت فعلی نشان می‌دهد که در واقع «پیش بینی بحران» حلقه مفقوده ای است که در سطح ملی و محلی قابل مشاهده است این در حالی است که توجه به پیشگیری یکی از ارکان مدیریت بحران است و هر چه میزان توجه به پیشگیری بیشتر باشد و برای آن برنامه‌ریزی شود از هزینه پاسخ کاسته می‌شود اما به نظر می‌رسد به این بخش از چرخه مدیریت بحران توجه مناسبی نمی‌شود و برنامه چندانی برای آن وجود ندارد.
در بسیاری از مواقع، مدیران کشور به خصوص در وزارت نیرو، درک مشترکی از خطر و بحران" ندارند و این در حالی است که مدیریت بحران زنجیره‌ای به هم پیوسته است که دستکم انگاری آن یا هرگونه بی تفاوتی نسبت به آن درافزایش یا کاهش اثرات بحران در هر سطحی تاثیر بسزایی دارد.
با این حال به نظر می‌رسد تکرار مکرر وقایع و ایجاد اختلالات متعدد در هنگام وقوع بحران حاکی از آن است که متاسفانه ساختارهای مدیریت بحران در کشور ما از ساختارهای با ثباتی برخوردار نیستند و در واقع سیاست‌های
دراز مدتی در این حوزه وضع نمی‌شود." این در حالی است که آنچه باعث کاهش نیاز به پاسخ‌دهی به بحران می‌شود، توسعه زیرساخت‌های بحران است که هیچگاه فکری برای آن نشده و با وقوع سیلاب به یک تراژدی ملی و با یک بارش ساده باران منجر به قطع چندین ساعته برق و اختلال در امور مردم می‌شود و جالبتر آنکه هیچکس هم خود را مسئول و پاسخگو نمی‌داند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام