کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 18 اسفند 1399   Monday 8 March 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 16 آذر 1398

صفحه خبر: سیاسی

در کشور باید شاهد مدیران جوانی باشیم که در درجه اول در تشکل‌ها و نهادهای مدنی فعالیت داشته و تجربه اندوخته باشند
باور ما این است که با تخریب رقیب قدمان بلند نمی‌شود و هیچگاه در صدد تخریب رقیب نبوده‌ایم هر چند برخی رقبا تلاش کرده و می‌کنند با تخریب اصلاح‌طلبان، خودشان را سرآمد جلوه دهند که البته موفق نشده‌اند
در آستانه 16 آذر روز دانشجو، جمعی از فعالان دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با رئیس فراکسیون امید دیدار و گفت وگو کردند. محمدرضا عارف در این دیدار ضمن تبریک روز دانشجو و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دانشجو، با بیان اینکه درسی که 16 آذر به ما می‌آموزد استقلال‌خواهی و آزادی‌طلبی است، گفت: هویت دانشگاه و دانشجو تحلیل و نقد امور است و به‌خصوص نقد حکومت و حاکمیت. نقد حکومت و حاکمیت معنای آن، به هیچ وجه براندازی نیست. بلکه حتی می‌تواند تقویت‌کننده حاکمیت باشد. جلوی اشتباهات را بگیرد و اگر دانشگاه نقد نکند و جنبش دانشجویی نقد را از خود دور کند، از هویت خودش دور می‌شود. وی با بیان اینکه دانشجو و دانشگاه باید شجاعت نقد خود را داشته باشد، بر ضرورت آسیب شناسی فعالیت جنبش دانشجویی تاکید کرد و گفت: جنبش دانشجویی باید مدافع آزادی‌اندیشه و آزادی‌بیان و آزادی‌اجتماعات که لازمه داشتن یک نظام مردمسالار است، باشد. جنبش دانشجویی باید خود را در درون نظام تعریف کند اما در درون نظام‌بودن به معنی ساختن و سازش‌کردن با هر روا و ناروایی که به نام نظام انجام می‌شود، نیست.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: 16آذر از جهتی دیگر پیشگامی و پیشتازی دانشگاه و جریانات سرنوشت‌ساز ملت ایران و تاریخ مبارزات آن را نشان می‌دهد. دانشگاه همواره در طول تاریخ تعهد خود را نسبت به ارزش‌هایی که ملت به آن پایبند است و مصالحی که ملت باید داشته باشد، نشان داده است.
وی با اظهار نگرانی از وضعیت سکون و سکوت دانشگاه در مواجهه با تحولات کشور، این سکوت را نگران کننده توصیف کرد و گفت: دانشگاه‌های کشور بویژه دانشگاه آزاد اسلامی که باید مظهر آزادی و تلاش و بحث و اندیشه‌ورزی و خردورزی باشد، امروز با تنگناهای زیادی روبه‌رو هستند.از طرفی بی انگیزگی در بدنه جنبش دانشجویی احساس می‌شود و از طرفی با کمال تاسف مدیران دانشگاه‌ها نیز از بی انگیزگی حاکم در تشکلهای دانشجویی استقبال می‌کنند.
عارف با گرامی داشت یاد و خاطره آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی از بنیانگذاران دانشگاه آزاد اسلامی،به پیشینه انجمن‌های اسلامی دانشجویان اشاره کرد و یادآور شد: وقتی به تاریخ انجمن‌های اسلامی دانشجویان نگاه می‌کنیم و نام‌های بزرگی همچون آیت الله طالقانی، مهندس بازرگان و دکتر یدالله سحابی را می‌بینیم باید به خودتان ببالید که پشت نام انجمن اسلامی دانشجویان این افراد بزرگ و شریف قرار دارند. آیا این تشکل باسابقه دانشجویی در حد و اندازه این مردان خداجو فعالیت کرده است؟ و آیا نسل فعلی انجمن‌های اسلامی دانشجویان میراث دار خوبی بوده اند؟
وی در همین زمینه و خطاب به فعالان دانشجویی گفت: امانتی که به دست شما رسیده است برای اینکه این امانت به خوبی حفظ شود باید حضوری فعال داشته باشید و تلاش کنید تحت تاثیر فضای موجود راهبرد شما نباید آسیب ببیند.
رئیس فراکسیون امید بهترین محل برای کادر‌سازی را تشکل‌های دانشجویی دانست و خاطرنشان کرد: متاسفانه در مقطع فعلی کادر‌سازی به شدت آسیب دیده است و به همین دلیل با کنار رفتن نسل اولی‌ها از صحنه مدیریت کشور باید شاهد مدیران جوانی باشیم که در درجه اول در تشکل‌ها و نهادهای مدنی فعالیت داشته و تجربه اندوخته باشند.
وی با تاکید بر اینکه قهر و کنار کشیدن در قاموس فعالان دانشجویی نیست، بر ضرورت مطالبه گری جنبش دانشجویی از مجلس و دولت تاکید کرد.
عارف با بیان اینکه همه ما بخصوص اصلاح طلبان به مردم مدیون هستیم،تاکید کرد: باور ما این است که با تخریب رقیب قدمان بلند نمی‌شود و هیچگاه در صدد تخریب رقیب نبوده‌ایم هرچند برخی رقبا تلاش کرده و می‌کنند با تخریب اصلاح‌طلبان، خودشان را سرآمد جلوه دهند که البته موفق نشده‌اند.
به گزارش ایسنا، رئیس فراکسیون امید در پایان با بیان اینکه در 40 سال گذشته همیشه به تکلیفی که بر عهده ام بوده عمل کرده ام و در آینده هم همینگونه عمل خواهم کرد، از جوانان باانگیزه ونخبگان خواست در انتخابات مجلس یازدهم برای پیگیری مطالبات به حق مردم و جلوگیری از به حاشیه رفتن نهاد قانون گذاری کشور ثبت‌نام کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام