کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 23 فروردین 1400   Monday 12 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 16 آذر 1398

صفحه خبر: اجتماعی

با اعلام رسانه‌ای "اختراع سامانه آب سوز" در نمایشگاه محیط زیست تهران با حضور استانداراستان البرز در 15 اسفند 94 از طریق واحد مرکزی خبر صدا و سیما , خبر دستیابی ایران به فناوریی آب جایگزین سوختهای فسیلی (ابسوز)بصورت عمومی
انتشار یافت.
به گزارش ایسنا،بدنبال آن طی ماه‌های بعد تعداد قابل ملاحظه‌ای از رسانه‌های بین المللی پس از تایید سامانه آب سوز توسط تیم فنی آن رسانه خبر ایجاد این سامانه را منتشر کردند.
طبق برآورد انجام شده در سال 95 هزینه آب‌سوز کردن هر خودرو بدون یارانه دولتی
2و نیم میلیون تومان و 600 هزار تومان با یارانه بود و اکنون هزینه آن حدود
4 و نیم میلیون تخمین زده می‌شود.
به گفته علاالدین جاسمی زرگانی مبدع سامانه آب سوز " سوخت تولید شده از آب را ("پرشین گاز") نامیده‌ایم. شکل و شمایلی شبیه به هیدروژن دارد اما تفاوت‌های جدی با این سوخت دارد. (پرسین گاز )از آب استحصال شده و پس از سوختن باز تبدیل به بخار آب می‌شود. در عین حال هیچ یک از خطرات هیدروژن موجود در دنیا را ندارد و جهت ذخیره‌سازی و نگه داری به کپسول‌های مخصوص هید روژن نیاز ندارد. به گفته مبدع تولید و استحصال این سوخت به مقادیر فراوان با شیوه‌ای بسیار نوین و متفاوت از شیوه‌های رایج دنیا انجام میشود و دارای توجیه اقتصادی و قابل رقابت با سوختهای فسیلی و دیگر سوخت‌ها میباشد.
جاسمی با اشاره به تفاوت اساسی سامانه آبسوز اظهارداشت: به یاد داشته باشیم پروژه خودرو با سوخت آب (هیدروژن) در شرکت آلمانی بی‌ام سری 7 و در فاز اول کاملا شکست خورد و در واقعه هنگام تست، بعد از ورود هیدروژن به موتور باعث انفجار مهیبی شد که منجر به گشته‌شدن شش دانشمند پروژه شد، ولی در فاز دوم در همان سال با تغییرات اساسی در زیر ساخت آلیاژ موتور از چدن و آلومینیوم تبدیل به فولاد کربن که هزینه بالغ بر یک و نیم میلون مارک در بر داشت، در صورتی که درسیستم ابداعی دانشمند ایرانی هیچ تغییری در زیر ساخت موتور اتفاق نمی‌افتد و تنها سامانه‌ای که آب را تبدیل به سوخت می‌کند را به خودرو اضافه می‌کنیم.
وی درباره اینکه آیا ممکن است کشورهای پیشرفته به تکنولوژی مورد نظر دست یافته‌اند نیز اظهارداشت چنین تصور می‌شود برخی کشورها به این فناوری دست یافته باشندو براساس سیاستهای راهبردی شان زمان ارایه آن را به تعویق انداخته اندو ما می‌توانیم براساس مدارک و مستندات این ادعا را
ثابت کنیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام