کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 18 اسفند 1399   Monday 8 March 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 16 آذر 1398

صفحه خبر: سیاسی

دعوت حزب کارگران سازندگی از لاریجانی برای ثبت‌نام در انتخابات
حسین مرعشی، در گفت‌وگو با خبرآنلاین در خصوص افزایش قیمت بنزین و وضعیت امروز کشور سخن گفته است که درادامه بخش‌هایی از این گفت و گو را میخواند:
*ما گفته بودیم یک افزایش تدریجی در قیمت بنزین داشته باشیم. برای قیمت ارز و قیمت حامل‌های انرژی در ایران هیچ راهی جز این نیست که در یک بازه زمانی طولانی تدریجا اصلاح شود. به همان اندازه‌ای هم که تورم ایجاد می‌شود به همان اندازه هم باید حقوق‌ها ترمیم شود و هیچ راهی جز این نداریم. هیچکس نمی‌تواند در شرایط امروز ایران تورم مزمنی که در اقتصاد ایران بیش از شش دهه است حضور دارد را حل کند.
*آقای جهانگیری می‌گوید خوب است اگر مسئولان کشور تصمیم بگیرند صورت مذاکرات جلسه سران قوا را منتشر کنند که ببینیم چه حرف‌هایی زده شده است، که این هم خیلی خوب است. من چند مطلب گفتم که روشن شد، یکی عدم آگاهی که خیلی بد و خطرناک است، دوم بی‌توجهی به توان و ظرفیت مردم برای تحمل مشکلات اقتصادی است.
*فرصت انتخابات که در اسفند ۹۸ است، فرصت بازسازی و تقویت روابط دولت و ملت است. بعد از این حوادث هیچ فرصتی بهتر از این در اختیار ما نیست، ما از انتخابات ۹۶ که عبور کردیم در دی ماه و بهمن ماه شلوغی‌ها و نا آرامی‌هایی داشتیم که حوادث تلخی را رقم زد، بعد به خروج آمریکا از برجام رسیدیم و فشار حداکثری را به اقتصاد ایران وارد کردند و موج گرانی‌ها و مشکلات را داشتیم، سه برابر شدن قیمت ارز را داشتیم و به همین تناسب کالاها حداقل یک ۴۰ درصد در سال ۹۷ و یک ۳۵ درصد در سال ۹۸ گران شدند و در مجموع ۷۵ درصد گرانی را داریم که این هم یک فشار بر روی مردم است، حوادث بنزین و اصل تصمیم بنزین را داشتیم و حوادث تلخی که بعد از آن رقم خورد را هم داشتیم.
*من می‌گویم ما جز انتخابات پیش رو فرصت دیگری نداریم برای اینکه بتوانیم مشکلات را ترمیم کنیم. امکان دیگری نداریم؛ وضعیت انتخابات چگونه است؟ در این انتخابات فقط اصلاح‌طلبان نیستند که به حاشیه می‌روند، اصولگرایان هم به حاشیه می‌روند، برای نمونه نیامدن آقای علی لاریجانی در انتخابات، تصمیمی که در قم نیروهای ارزشی می‌گیرند تا علی لاریجانی را حمایت نکنند، معنیش این است که اصولگرایان هم به همان مشکل اصلاح‌طلبان دچار شده‌اند.
*من به عنوان سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی از آقای لاریجانی دعوت می‌کنم تا برای انتخابات مجلس ثبت‌نام کنند و معتقدیم که نباید شخصیتی نظیر آقای لاریجانی با این تجربه و جایگاه، صحنه سیاسی ایران را ترک بگویند و تاکید می‌کنیم که ایشان حتما از قم یا تهران کاندیدا شوند. غیبت شخصی مثل ایشان برای دو جریان اصلاح‌طلبی و اصولگرایی تاثیر منفی دارد.
* من حرف جدیدی را می‌خواهم بیان کنم. اگر به سپهر سیاسی ایران نگاه کنیم فقط دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا نیستند و این ترکیب کاملا تغییر پیدا کرده است. سپهر سیاسی ایران را سه بخش سیاسی تشکیل می‌دهند، این را من به یک لشکر تشبیه می‌کنم، یک میمنه یا جناح راست دارد که اصولگرایان هستند یک میسره یا جناح چپ دارد که اصلاح‌طلبان هستند و سپهر سیاسی ایران یک قلب دارد که این نیروهای ارزشی هستند و فقط خودشان را ارزشی تصور می‌کنند و دیگران را غیر ارزشی می‌دانند و انقلابی و بقیه را سازش‌کار؛ این نیروی وسط الان خودش می‌خواهد گرداننده سیاست باشد و مدیریت فضای سیاسی ایران را به دست بگیرد و نه به جناح راست خودش نگاه میکند و نه به جناح چپش، یک لشکری است که این لشکر نیروهای رادیکالش و نیروهای انقلابی و ارزشی‌اش که بسیار هم از اصولگرایی و اصلاح‌طلبی وفادارتر به رهبر و انقلاب و نظام هستند، اینکه چقدر مفید باشند را نمی‌دانم، اینها می‌خواهند به جلو حرکت کنند. در قدیم وقتی شما می‌خواستید یک لشکری را مدیریت کنید حتما سعی می‌کردید که طوری حرکت کنید تا همه جناح‌ها با هم حرکت کنند، اگر بخشی از لشکر جلو می‌افتاد شما دچار خسارت می‌شدید، من به این دوستان ارزشی اینطور می‌گویم که آقایان محترم، برادران ارزشی شما ارزشی‌تر از ما، شما انقلابی‌تر از ما، شما وفادارتر از ما به انقلاب و نظام، ولی آیا شما به تنهایی می‌توانید ایران را مدیریت کنید و مردم را در صحنه نگه دارید؟ حتما پاسخش منفی است.
* تحلیل من این است که اصولگرایان اگر در صحنه باشند حدود ۱۵ درصد از مردم را میتوانند اقناع کنند و به صحنه بیاورند، این قلب هم که نیروهای ارزشی هستند می‌توانند ۱۵ درصد جامعه را تحت تاثیر قرار بدهند و الان با خودشان همراه دارند، اصلاح طلبان هم به عنوان جناح چپ کشور می‌توانند ۳۰ درصد جامعه را تحت تاثیر خودشان قرار بدهند؛ پس اگر این سه بخش جامعه و این سپهر سیاسی ایران با هم حرکت کنند ۶۰ درصد مردم را ما قانع می‌کنیم و این ۶۰ درصد مردم را در صحنه نگه می‌داریم، ولی دوستان ارزشی اگر شما به تنهایی بخواهید سپهر سیاسی ایران را در اختیار بگیرید و جای کل این لشکر را بگیرید شما تنها می‌توانید ۱۵ درصد جامعه را تحت تاثیر قرار دهید.
* الان چیزی که من در این لحظه می‌خواهم بگویم این است که چند روز دیگر تا پایان ثبت نام‌ها بیشتر زمان نمانده است، اگر در مدیران عالی رتبه نظام جمهوری اسلامی حرف ما بتواند منتشر شود و پیام ما منتقل شود، پیام ما این است که باید بین این سه بخش لشکر سیاسی ایران یک فراگیری و یک دعوت عام صورت بگیرد، نمی‌شود که بنشینیم و آقای لاریجانی کاندیدا نباشد یا اصلاح‌طلبان کاندیدا نداشته باشند، این یک سم مهلک برای فضای سیاسی ایران است.
* کشور سه جناحی است و با یک جناح نمی‌شود کشور را اداره کرد، اصولگرایان باید در عرصه سیاسی ایران باشند، اصلاح‌طلبان هم باید باشند و نیروهای انقلابی و ارزشی هم باشند. قرار نیست از ارزش و خاصیت و توانایی نه اصولگرایان و نه اصلاح طلبان کم شود، برادران ارزشی ما باید با فرمانی بروند که ۶۰ درصد مردم ایران آن کار را پشتیبانی کنند؛ هرچه از این تندتر بروند سر شاخ نشستند و دارند بن شاخ را می‌برند. به نظر من اگر می‌خواهد اتفاقی بیفتد باید تاکید بشود و پیام‌های روشن و مثبتی بیاید که همه بروند و ثبت نام کنند.
*نکته‌ای را به طنز می‌گویم و عبور می‌کنم، زمانی در دولت آقای احمدی نژاد، در انجمنی که با آقای باهنر به صورت مشترک به اسم انجمن توسعه کرمان داریم، قرار شد که سمینار توسعه‌ای در کرمان برگزار کنیم، از فحوای صحبت اینها معلوم شد که من نباید آنجا سخنرانی کنم، من وقتی فهمیدم گفتم که برای من برنامه نگذارید که استقبال شد، گفتند سمینار را کی برگزار کنیم؟ گفتم عجله کنید، گفتند چرا عجله کنیم؟ گفتم داریم به سمتی می‌رویم که دیگر باهنر هم نمی‌تواند صحبت کند. الان به آن روز رسیده‌ایم؛ اصلا مساله اصلاح‌طلب و اصولگرا نیست، الان هرکس که جزء نیروهای ارزشی وفادار به مجموعه نظام و سیاست‌ها نباشد، نمی‌تواند در عرصه انتخابات خیلی نقش آفرینی کند چه اصلاح طلب باشد و چه اصولگرا، این را باید توجه کرد.
*داد می‌زنیم بلکه مقداری موثر واقع شود؛ من فکر می‌کردم آقای لاریجانی به این دلیل روز اول اعلام کرده است که ثبت نام نمی‌کند که اگر قرار است ثبت نام کند به او بگویند؛ به نظر من آقای لاریجانی و آقای باهنر و آقای مجید انصاری و آقای موسوی لاری باید ثبت‌نام کنند؛ بزرگان باید به صحنه بیایند و مردم را گرم کنند.
* ما حتما منتقد برخی تصمیمات غلط دولت هستیم، سر دولت هم داد می‌زنیم، چه اشکالی دارد؟ برای ما اصل، افراد نیستند، ما عاشق چشم و ابروی آقای روحانی یا عاشق چشم و ابروی رحمانی فضلی یا عاشق چشم و ابروی دیگران نیستیم؛ ما عاشق چشم و ابروی اسلام و مردم هستیم.
* من از روز اول گفته ام و الان هم می‌گویم ما بین منتخبان مردم و مردم، مردم را انتخاب می‌کنیم. هرگاه منتخبان مردم در شورای شهر، در مجلس یا در دولت رفتارشان و کردارشان به گونه‌ای باشد که مردم برنجند ما طرف مردم را می‌گیریم چرا که اصل، مردم هستند. آقای روحانی هرجور که دلش بخواهد تصمیم بگیرد و بعد بگوید من از اجرای تصمیم خبر نداشتم، به نظر شما این حرف درست بود؟ اگر خبر نداشتید که نمره تان منهای صد است و اگر هم خبر داشتید و می‌گویید که خبر نداشتم که منهای دویست است. بزرگترین حادثه اقتصادی و اجتماعی دوران دوم ریاست جمهوری آقای روحانی، بنزین بوده است، مگر می‌شود که رئیس جمهور از آن خبر نداشته باشد و در تمام ۷۲ ساعت بعد از اعلام تصمیم، صحنه را شخصا کنترل نکند و با استاندار و فرماندار و نیروهایش در تماس نباشد و آنها را راهنمایی نکند که چکار باید بکنند؛ مگر می‌شود کشور را اینگونه مدیریت کرد؟ حالا چون ما از آقای روحانی حمایت کردیم الان اگر آقای روحانی هر کاری به سر مردم ایران بیاورد ما باید بنشینیم و تماشایش بکنیم؟ ما باید بر سر ایشان داد بکشیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام