کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 10 آذر 1399   Monday 30 November 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 22 آبان 1398

صفحه خبر: صفحه آخر

امیر حسین ذاکری ‪-‬ گاهی شادی می‌کنیم نه از سر دلخوشی بلکه فرار از مشکلات. گاهی ترانه شاد می‌خوانیم برای فرار از غم. اخیرا هم در مطلبی خواندم جوانان فلسطینی برای زدودن مشکلات زندگی در نوار غزه رو به موسیقی و پایکوبی و شادی آوردند.یکی ازبستگان قدیمی ما می‌گفت: "شادی دشمن غمه" حرف وی
پر بیراه نبود. در تظاهرات لبنان هم بسیاری از جوانها با ساز زدن حتی با شادی به نوعی خود را تخلیه کردند.چون موسیقی در زندگی جاری است. به قول دیالوگی از یک فیلم ایرانی:" نمی‌تونی زندگی را بدون لحظه‌ای که موسیقی نداشته باشه تصور کنی". بین غم و شادی همیشه یک فاصله بوده، حتی یک جنگ به بلندای جنگ بین خیر و شر و از زمان جنگ هابیل و قابیل. شادی و غم دو روی یک سکه‌اند. وقتی جوانهایی را درخیابان می‌بینی ساز می‌زنند هر چند دلگیر می‌شوی چون برخی ازاین نوازندگان خیابانی حتی نابغه و تحصیلکرده‌اند اما بیکارند از بیکاری ساز می‌زنند حداقل دلخوش می‌شوی که با ساز زدن به زندگی ادامه میدهند. با فریاد نت‌ها حرف می‌زنند. می‌گویند:"زندگی جریان دارد." اینکه سهراب می‌گوید:"زندگی رودی است جاری" یک منیفسشن تمام عیار است.
ترانه رفیق اهل تله پاتی‌ام: "غصه نخور درست میشه- زندگی جاری میشه- نوای نت‌ها تو هرجایی به گوش‌ها میرسه و...." را به زلزله‌زدگان
تقدیم می‌کنم هر چند این مطالبات همه است چون اصالت با شادمانی است. غم یک پدیده ناخواسته و تحمیلی است. مثل جنگ، مثل تحریم، مثل سیل یا زلزله. اما شادی خودجوش و خودسر است. موسیقی زندگی درخیابان جاری است، در ذهن‌ها در دلها در روح بشر، در کف رودخانه‌ها و درحلقوم مرغان دریایی و امواج و در کل طبیعت جاری است. درسکانس زیبایی از فیلم "داون دارک هال" کیت ( استاد موسیقی) به شاگردش در جنگل می‌گوید: به صدای طبیعت گوش کن کنسرت در طبیعت درحال اجراست چون زندگی در حال اجراست. ازنظرارسطو:" شادی و الحان خوش مشخصه ی اصلی یک زندگی خوب و شایسته است". لذا من اگربشنونم یا ببینم برخی جوانان مناطق زلزله زده شروع به نواختن ساز و اجرای موسیقی و شادمانی دراین مناطق کرده‌اند تعجب نمی‌کنم. چون حتی آوارهای زلزله هم نباید مانع زندگی باشد. هیچ چیز نباید مانع زندگی شایسته مردمان گردد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام